nav 14783 #4751 Posted September 13, 2025 1 minutę temu, cordi7 napisał(-a): Co byście na moim miejscu zrobili? Ja bym sobie dał spokój. Każdy zegarek prędzej, czy później, spotka się z jakąś framugą drzwi itp., itd. Rys, nawet dbając o zegarek, nie unikniesz, jeszcze ich nałapiesz. Za 6-8 lat jeśli jeszcze będziesz miał ten zegarek i będziesz go wysyłał do serwisu, to się zastanowisz, czy wymienić szkło na nowe. Szkoda by mi było otwierać nowy zegarek. Zrobisz jak uważasz. To Ty nosisz ten zegarek. 3 Share this post Link to post Share on other sites
PKS 699 #4752 Posted September 13, 2025 17 minut temu, cordi7 napisał(-a): Co byście na moim miejscu zrobili? Ja bym zostawił (i tak też zrobiłem, choć miałem ryskę na ok 5 mm, z którą zegarek wyjechał z fabryki), ale wszystko zależy od tego, jak na to reagujesz. Jeśli za każdym razem to widzisz i cię to wkurza, to lepiej zaryzykować i odesłać na wymianę. Ja jednak do zewnętrznego AR podchodzę w sposób pragmatyczny - jest to element, który podlega zużyciu i prędzej czy później do jego naruszenia dojdzie. Tak jak pojawiają się ryski, wybłyszczenia (cały dekiel mam już wybłyszczony od leżakowania) czy wgniotki na kopercie i bransolecie. A nikt przecież nie wysyła zegarka na polerkę, gdy pojawi się jakaś rysa. Ot zwyczajna eksploatacja. Natomiast gdyby chodziło o rysę na wewnętrznym AR czy o jakiś paproch, odbarwienie tarczy albo inne odstępstwo od normy, które jest wynikiem błędu na etapie produkcji, to tutaj już nie ma zmiłuj. Na pewno by mnie to denerwowało dużo bardziej niż cały zewnętrzny AR w ryskach. A co do „hard coating” to pierwsze słyszę. Chyba że opracowali coś nowego i się tym nie pochwalili. Ale nie wiem, co to ma wspólnego z czasem użytkowania. Przecież tu nie chodzi o to, że ta warstwa kiedyś wyparuje, tylko o siłę uderzenia w szkło. Możesz zarysować AR przy przymiarce, a możesz mieć czysty po 10 latach użytkowania. 2 Share this post Link to post Share on other sites
cordi7 9158 #4753 Posted September 13, 2025 55 minut temu, PKS napisał(-a): A co do „hard coating” to pierwsze słyszę. Chyba że opracowali coś nowego i się tym nie pochwalili. Ale nie wiem, co to ma wspólnego z czasem użytkowania. Przecież tu nie chodzi o to, że ta warstwa kiedyś wyparuje, tylko o siłę uderzenia w szkło. Możesz zarysować AR przy przymiarce, a możesz mieć czysty po 10 latach użytkowania. Dear Mr. X We are very sorry that you have scratches on the AR coating after such a short time. Your model has a hard anti-reflective coating and should therefore be quite resistant. Nevertheless, even a hard anti-reflective coating will show signs of wear and tear. To check whether the anti-reflective coating is faulty, the watch would need to be sent in. Unfortunately, this cannot be determined from a photograph. We hope you find this helpful. For further information please feel free to contact us at any time. Kind regards Dorothee Klein Sinn customer service 0 Share this post Link to post Share on other sites
Funky_Koval 24792 #4754 Posted September 13, 2025 (edited) 3 godziny temu, cordi7 napisał(-a): Dotknął mnie wasz brak wiary 😛 Sinn odpisał, że ten model ma jakąś “hard coating” i że nie powinno dojść tak szybko do takiego uszkodzenia. Musieliby sprawdzić i w tym celu należy zegarek odesłać do nich, jeśli coś jest faktycznie na rzeczy wymienią szkło. Umówiłem się, ze podjadę do mojego majstra, który jest autoryzowanym sprzedawcą i serwisantem Sinna i rzuci okiem. Jeśli wg niego to będzie ubytek na zewnętrznej powłoce AR - zegarek jedzie do serwisu, on organizuje wysyłkę. I tu pytanie: warto się w to bawić? Naprawią jedno a zostawia paproch albo zepsują coś innego… sam nie wiem. Co byście na moim miejscu zrobili? Ja bym podjechał i odesłał na serwis jeżeli będzie taka możliwość. Masz być zadaowolony a nie się wkurzać, że ma na szkle skazę. Poza tym chyba nie muszę Cię uświadamiać, że jak powłoka jest zle nałożona w tej sztuce to ta wada może się powiększać/scierać w tym miejscu dalej. Może, oczywiście nie musi. Niemniej spokój jest łatwo osiągalny, odsyłasz i tyle. Edited September 13, 2025 by Funky_Koval 0 quartz bandit Share this post Link to post Share on other sites
PKS 699 #4755 Posted September 13, 2025 38 minut temu, cordi7 napisał(-a): To check whether the anti-reflective coating is faulty, the watch would need to be sent in. Unfortunately, this cannot be determined from a photograph. Ja to odczytuję tak, że sprawdzą, czy z AR jest wszystko w porządku (czy powłoka nie została wadliwie nałożona), a nie że wymienią szkło na czyste. Zdziwiłbym się, gdyby zaczęli na gwarancji wymieniać szkła z powodu zarysowanego AR, ale może trafiłeś na lepszy dzień tej pani 1 Share this post Link to post Share on other sites
kornel91 93445 #4756 Posted September 13, 2025 3 godziny temu, cordi7 napisał(-a): Dotknął mnie wasz brak wiary 😛 Sinn odpisał, że ten model ma jakąś “hard coating” i że nie powinno dojść tak szybko do takiego uszkodzenia. Musieliby sprawdzić i w tym celu należy zegarek odesłać do nich, jeśli coś jest faktycznie na rzeczy wymienią szkło. Umówiłem się, ze podjadę do mojego majstra, który jest autoryzowanym sprzedawcą i serwisantem Sinna i rzuci okiem. Jeśli wg niego to będzie ubytek na zewnętrznej powłoce AR - zegarek jedzie do serwisu, on organizuje wysyłkę. I tu pytanie: warto się w to bawić? Naprawią jedno a zostawia paproch albo zepsują coś innego… sam nie wiem. Co byście na moim miejscu zrobili? Ja mimo wszystko bym sprawdził co i jak. I jeżeli tak piszą to chyba wymienił szkło na gwarancji. 0 Pozdrawiam Marcin/kornel91 Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Crafter Blue, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Oris, Sinn, Zelos Share this post Link to post Share on other sites
cordi7 9158 #4757 Posted September 13, 2025 No podjadę do majstra, pogadamy, popatrzy - i zobaczymy. Szczerze to jak mnie to wkurzyło tak teraz nie chcę chyba otwierać zegarka, na pewno nie u Sinna. Mojemu majstrowi ufam, im - tak sobie. A bujać się z naprawą tego, co potencjalnie zepsują … no cóż. 1 Share this post Link to post Share on other sites
Funky_Koval 24792 #4758 Posted September 13, 2025 48 minut temu, cordi7 napisał(-a): No podjadę do majstra, pogadamy, popatrzy - i zobaczymy. Szczerze to jak mnie to wkurzyło tak teraz nie chcę chyba otwierać zegarka, na pewno nie u Sinna. Mojemu majstrowi ufam, im - tak sobie. A bujać się z naprawą tego, co potencjalnie zepsują … no cóż. Daj znać i... powodzenia 1 quartz bandit Share this post Link to post Share on other sites
PKS 699 #4759 Posted September 13, 2025 1 godzinę temu, cordi7 napisał(-a): Szczerze to jak mnie to wkurzyło tak teraz nie chcę chyba otwierać zegarka A widzisz tę ryskę na co dzień? Ja to się muszę uważnie przyglądnąć pod odpowiednim kątem, żeby je dostrzec, a mam ich kilka, w tym takich dłuższych. 1 Share this post Link to post Share on other sites
arturzbsk 4074 #4760 Posted September 13, 2025 W moim UX jest mikroskopijna kropka na Ar, niby nic niewielkiego, ale wiem, że jest. Jeżeli zegarek dotrzyma u mnie momentu serwisu celem wymiany baterii (oleju itp), to przy okazji zlecę wymianę szkła. Specjalnie, tylko na wymianę szkła bym nie wysłał. W przypadku Sinna Dominika może być tak, jak pisze PKS. Stwierdzą, że powłoka jest ok - bez wady i szkła nie wymienią na gwarancji. I trzeba się z tym liczyć, że zażądają opłaty. To jest wg. mnie najprawdopodobniejszy scenariusz. 5 Share this post Link to post Share on other sites
rafi 16630 #4761 Posted September 13, 2025 Dominik, jak to jest mała niewidoczna na co dzień ryska, to tak jak pisze część Kolegów i jak sam stwierdziłeś - zostawić, poczekać do czegoś grubszego. no chyba, że powłoka jest trefna i zacznie Ci za chwilę łapać rysy od patrzenia. Wtedy nie ma siły. 2 Share this post Link to post Share on other sites
slawek1654 4401 #4762 Posted September 13, 2025 Pierwszy raz na bransolecie od miesiąca 🙃 6 Share this post Link to post Share on other sites
cordi7 9158 #4763 Posted September 13, 2025 6 godzin temu, PKS napisał(-a): A widzisz tę ryskę na co dzień? Ja to się muszę uważnie przyglądnąć pod odpowiednim kątem, żeby je dostrzec, a mam ich kilka, w tym takich dłuższych. Odpowiednie światło i kąt, inaczej nie widać. Podejść do majstra podejdę ale chyba oleję i zostawię jak jest. Ryzykować obijanie w wysyłce i ewentualne ponoszenie kosztów żeby wkrótce zapewne nabawić się kolejnej rysy… nie ma sensu. 6 Share this post Link to post Share on other sites
arturzbsk 4074 #4764 Posted September 14, 2025 20 godzin temu, cordi7 napisał(-a): Odpowiednie światło i kąt, inaczej nie widać. Podejść do majstra podejdę ale chyba oleję i zostawię jak jest. Ryzykować obijanie w wysyłce i ewentualne ponoszenie kosztów żeby wkrótce zapewne nabawić się kolejnej rysy… nie ma sensu. I to jest rozsądna decyzja. 0 Share this post Link to post Share on other sites
tts 5648 #4765 Posted September 14, 2025 21 hours ago, cordi7 said: Odpowiednie światło i kąt, inaczej nie widać. Podejść do majstra podejdę ale chyba oleję i zostawię jak jest. Ryzykować obijanie w wysyłce i ewentualne ponoszenie kosztów żeby wkrótce zapewne nabawić się kolejnej rysy… nie ma sensu. Ja bym jeszcze dodał, że po co sobie psuć "miesiąc miodowy"... 1 Share this post Link to post Share on other sites
dawid_999 1571 #4766 Posted September 15, 2025 Wysłane z mojego motorola edge 30 przy użyciu Tapatalka 8 Share this post Link to post Share on other sites
Walezy 353 #4767 Posted September 15, 2025 On 9/13/2025 at 10:03 PM, cordi7 said: Odpowiednie światło i kąt, inaczej nie widać. Podejść do majstra podejdę ale chyba oleję i zostawię jak jest. Ryzykować obijanie w wysyłce i ewentualne ponoszenie kosztów żeby wkrótce zapewne nabawić się kolejnej rysy… nie ma sensu. Jesli mozesz to uzywaj i nie zwaracaj na to uwagi. Po pewnym czasie wszystkie zewnetrzne AR'y cierpia na te same choroby - albo rysy, albo (jak u mnie) uszkodzenia chemiczne. W moim U50 po wizycie w aquaparku, AR nie nadawal sie juz do niczego. Na szczescie, niezaleznie czy to przez porysowanie czy inne czynniki, bardzo latwo jest zdjac bezel i usunac AR przez polerke Polywatch'em. Jesli moge dorzucic swoje 3 grosze, to jesli nie cackasz sie z zegarkiem i uzywasz zgodnie z przeznaczeniem, nabawisz sie uszkodzen AR predzej czy pozniej. W zwiazku z czym wymiana szkla przyniesie tylko tymczasowy efekt. Docelowo skonczy sie na polerce polywatch'em i problem odejdzie na zawsze. 4 Share this post Link to post Share on other sites
slawek1654 4401 #4768 Posted September 15, 2025 1 godzinę temu, Walezy napisał(-a): Jesli mozesz to uzywaj i nie zwaracaj na to uwagi. Po pewnym czasie wszystkie zewnetrzne AR'y cierpia na te same choroby - albo rysy, albo (jak u mnie) uszkodzenia chemiczne. W moim U50 po wizycie w aquaparku, AR nie nadawal sie juz do niczego. Na szczescie, niezaleznie czy to przez porysowanie czy inne czynniki, bardzo latwo jest zdjac bezel i usunac AR przez polerke Polywatch'em. Jesli moge dorzucic swoje 3 grosze, to jesli nie cackasz sie z zegarkiem i uzywasz zgodnie z przeznaczeniem, nabawisz sie uszkodzen AR predzej czy pozniej. W zwiazku z czym wymiana szkla przyniesie tylko tymczasowy efekt. Docelowo skonczy sie na polerce polywatch'em i problem odejdzie na zawsze. Zgadzam sie w 100% ,cieszyć sie z zegarka a jak sie pojawi więcej rys to polerka i po sprawie 1 Share this post Link to post Share on other sites
LUKASZOWSKI 264 #4769 Posted September 15, 2025 2 godziny temu, slawek1654 napisał(-a): Zgadzam sie w 100% ,cieszyć sie z zegarka a jak sie pojawi więcej rys to polerka i po sprawie Taa, Sinn to bardziej narzędzie niż biżuteria😉 1 Share this post Link to post Share on other sites
PKS 699 #4770 Posted September 15, 2025 Orientujecie się, czy w tym roku Sinn podniósł ceny w Europie (w USA ponoć tak, ale to może być kwestia ceł)? Nie zanotowałem sobie cen przed 1 września i teraz nie mam z czym porównać. 0 Share this post Link to post Share on other sites
cordi7 9158 #4771 Posted September 15, 2025 Jeśli dobrze kojarzę to tak - 105ka jest ciut droższa niż ja płaciłem. 1 Share this post Link to post Share on other sites
kornel91 93445 #4772 Posted September 16, 2025 7 godzin temu, PKS napisał(-a): Orientujecie się, czy w tym roku Sinn podniósł ceny w Europie (w USA ponoć tak, ale to może być kwestia ceł)? Nie zanotowałem sobie cen przed 1 września i teraz nie mam z czym porównać. Tak wychodzi, że 100 euro. Na Zatoce Zegarków na pewno 903 jest droższa niż była . 1 Pozdrawiam Marcin/kornel91 Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Crafter Blue, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Oris, Sinn, Zelos Share this post Link to post Share on other sites
gszydlowsky 16450 #4773 Posted September 16, 2025 556a droższy o 40 euro 1 Share this post Link to post Share on other sites
slawek1654 4401 #4774 Posted September 16, 2025 13 godzin temu, PKS napisał(-a): Orientujecie się, czy w tym roku Sinn podniósł ceny w Europie (w USA ponoć tak, ale to może być kwestia ceł)? Nie zanotowałem sobie cen przed 1 września i teraz nie mam z czym porównać. Za UX GSG 9 (EZM 2B) with TEGIMENT w sierpniu płaciłem 2950€ a teraz jest za 2990,wzrost nie duży, no ale zawsze coś 🙃 1 Share this post Link to post Share on other sites
arturzbsk 4074 #4775 Posted September 16, 2025 Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk 8 Share this post Link to post Share on other sites