Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wafelek

Lenzkirch z 1852

Rekomendowane odpowiedzi

Kol.kiniol dla mnie to jestes mistrzem zegarmistrzostwa.Znakomite rozwiazanie .Dziwi mnie ,ze dawni mistrzowie nie potrafili dopracowac do perfekcji centralnej sekundy.Przeciez w obydwu mechanizmach wyrzucono rozwiazanie centralnej sekundy.Nalezy jeszcze sprawdzic prace mechanizmu razem z zamontowana przekladnia chodu.Chcialbym zobaczyc zdjecia tego rozwiazania od strony tylnej plyty. Gratuluje i z niecierpliwoscia czekam na nastepne nagrania z pracy tego mechanizmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kinol, genialnie, to jest to.!!!!!! Tak to sobie wyobrażałem i moim zdaniem powinno działać i zegar będzie chodził. Zapewne masz to na względzie, ale w woli przypomnienia. Jak założysz koła w przekładni wskazań, to zwróć uwagę żeby oś centralnej sekundy nie obcierała o tulejkę.

Te dwa zegary bardzo mi się podobają, stanowią odjazdową parkę i moim zdaniem bardzo duży rarytas kolekcjonerski. Dlatego że są piękne, oryginalne, bardzo mało grzebane, z unikatowym napędem centralnego sekundnika i najważniejsze to to, że obydwa zostały wyprodukowane w tym samym czasie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obydwa mechanizmy zmontowano tego samego dnia w 1852roku i to jest właśnie w nich jest niesamowite.

Frank, szczerze Ci gratuluję tego, że udało Ci się kupić tak wspaniałą pareczkę i trochę Ci ich zazdroszczę.

Myślę, że jesteś jedynym z nielicznych kolekcjonerów, a może nawet i jedynym, który może pochwalić się taką parką zegarów Lenzkirch. Pozdrawiam


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z osią sekundową nie powinno być problemu, jest łożyskowana w płycie i ma średnicę 0,4.

Ćwiertnik osadzony jest na tulei o średnicy wewnętrznej 1,5 więc jest tam sporo "luzu"

Bardziej niepokoi mnie to jak zmieniać będzie się praca całego układu wskutek malejącej siły napędowej odwijającej się sprężyny. Teraz jeszcze nie będę sobie psuł humoru, ale później odwinę trochę sprężynę i zobaczę jaki będzie efekt. Moment przesunięcia wskazówki przypada na dolne położenie wahadła, energia jest wtedy największa, więc powinno hulać. :wub:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega kiniol obydwa mechanizmy uruchomi to poprosze go zeby je pokazal na wszystkich dostepnych forach w necie.Jezeli chodzi o sygnature to uwazam , ze na tych mechanizmach widnieje umieszczona pierwsza sygnatura z pelnym napisem LENZKIRCH.Moje posiadaja nr.nr.44 749 i 44 754 . W rejestrze zegarow Lenzkirch-uhren.de|Das Register fur Uhren der Marke Lenzkirch ...pokazany jest trzeci znany zegar w skrzyni o identycznym ksztalcie lecz w stylu przypominajacym bidermeier o numerze 47 012 Powyzsze swiadczy , ze te mechanzmy byly produkowane conajmniej przez kilka miesiecy w 1852 roku .A tak na prawde sa to minatury zegarow wiszacych z centralna sekunda , co zapewne jest rzadko spotykane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Frank, jeszcze jest jedna ciekawostka w tym zegarze, a mianowicie. Patent Lenzkircha umożliwia przesunięcie wskazówki sekundowej co sekundę, (czyli 60 przesunięć na minutę) przy krótkim wahadle. Pozdrawiam


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zastosowano wlasnie to wahadlo kompensacyjne ,ktore powoduje ,ze zegar pracuje idealnie w roznych temperaturach pomieszczenia ale rowniez to , ze jest krotkie i odpowiednio ciezkie jak na taką malą dlugosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zmniejszonym naciągu ( ok.dwa obroty wałka sprężyny) też pracuje uff...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale widzieć że ten zegar trafił w ręce profesjonalistów i odzyskał swoją pierwotną świetnośc i będzie precyzyjnie odmierzał czas ,gratuluje Panie Franciszku ,jest wspaniały!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiniol - od tej pory mowie Ci - Mistrzu!

Widze ze sekundnik ma duza przeciw- wage. Czy jest calkowicie zrownowazony?

Zachecam Krzyska do zamieszczenia zdjec na NAWCC - juz jest tam ten temat rozpoczety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekundnik musi być wyważony, jest to warunek konieczny do poprawnej pracy całego układu. Tu ukłon w kierunku moich dzieci, plastelina się przydała, nie tylko do przyklejania się do podłogi :D .

Gdy będę już pewny, że toto dziłała bezawaryjnie, wykonam wskazówkę sekundnika wg. zdjęcia tego trzeciego zegara z registru Lenzkircha. Tamta wyważona jest poprzez odwiercanie "ogona".

Teraz zaczynam zbierać materiały do wykonania podzespołów zegara "na gotowo". Potrzebuję blachę stalową, 1mm i 2mm hartowalną, ale nie cały arkusz, tylko skrawki. Gdyby ktoś miał będę wdzięczny :rolleyes:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie zalatwic potrzebną blachę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec...

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noooo miodzio :)

Gratulacje :)


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak jakoś wyjszło :rolleyes:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję. Kawał dobrej roboty!!! The force is with you!!!! Przeczytałem sobie raz jeszcze cały watek i tak sobie myślę czy nie wykorzystać tego rozwiazania w mechaniźmie który mam z sekundowym wahadłem.

Przy sekundowym wahadle będzie chyba łatwiej bo można zdublować kotwicę a nie robić ramienia i zrobic koło z 30 zębami. Dobrze myślę???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Proszę mi powiedzieć, na godziny randkowych Lenzkirh.

I użyć tabeli tutaj. Według tej tabeli Lenzkirh zegar o numerze seryjnym 44754 nie może być wykonane w 1852 roku. Może mój stół źle?

A w tym, co roku mogłyby być Lenzkirh mechanizm z numerem seryjnym 38 ***

 

Sergey.

post-46635-0-06960500-1361902229_thumb.jpg


В часах интересно не время, которое они показывают, а времена, о которых они могут рассказать.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze inna tabela z numeracja zegarow Lenzkirch.Prawdopodobnie obydwie sa nieprecyzyjne. Np.Pierwsza sygnatura byla od numeru 183 950 do numeru 227 000 Druga sygnature wprowadzono od numeru 227 001 ze zrodel wiadono ,ze byl to rok 1875 a w tej tabeli rok 1875 ma numeracje 329 593 Roznica w numeracji ponad 100 000 tj okolo 4-5 lat poczatkowej produkcji. Moze sie myle ,jak tak to koledzy mnie poprawia. Ten temat i rok produkcji napisal poprzedni wlasciciel zegara kolega wafelek.Uwazam,ze sam rok nie jest az tak istotny lecz niski numer 44749 i 44754 no i centralna sekunda . Sergiej slusznie zwracasz uwage widzac taka tabele a numer 38 xxx tez moze byc z tego samego roku co 44 xxx Ja osobiscie uwazam,ze w poczatkowym okresie rozruchu fabryki nie produkowano takiej ilosci mechanizmow .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak wrócę z uporem maniaka do tej centralnej sekundy FRANKA j.w. i do moich pomysłów bo rozwiązanie to wcale nie jest takie uniwersalne jak na początku myślałem.

U FRANKA działa świetnie bo wahadło ma czas jednego wahnięcia 0,5 sek czyli to duże koło sekundowe z "KINIOL PATENT no 1" przemieszcza się o jeden ząb co dwa wahnięcia wahadła czyli co 1 sek i przy 60 zębach wszystko działa jak ta lala.

Przy wahadłach o innej długości to rozwiazanie już nie działa.

Doszedłem do takich wniosków po dwóch dniach myślenia nad zastosowaniem tego rozwiązania do wahadeł długich np 2880 wahnięć na godzinę czyli 0,8 sek. na 1 wahnięcie. Nie wiem jak zsynchronizować pracę wahadła z pracą takiego koła żeby impuls szedł co sekundę! Ale może koledzy???? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak wrócę z uporem maniaka do tej centralnej sekundy FRANKA j.w. i do moich pomysłów bo rozwiązanie to wcale nie jest takie uniwersalne jak na początku myślałem.

U FRANKA działa świetnie bo wahadło ma czas jednego wahnięcia 0,5 sek czyli to duże koło sekundowe z "KINIOL PATENT no 1" przemieszcza się o jeden ząb co dwa wahnięcia wahadła czyli co 1 sek i przy 60 zębach wszystko działa jak ta lala.

Przy wahadłach o innej długości to rozwiazanie już nie działa.

Doszedłem do takich wniosków po dwóch dniach myślenia nad zastosowaniem tego rozwiązania do wahadeł długich np 2880 wahnięć na godzinę czyli 0,8 sek. na 1 wahnięcie. Nie wiem jak zsynchronizować pracę wahadła z pracą takiego koła żeby impuls szedł co sekundę! Ale może koledzy???? ;)

Ale to nie jest kiniol patent tylko lenzkirch patent :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aj tam nie bądź taki skromny i nie pomniejszaj swojej roli!

Lenzkirch patent nie działał i dlatego wymontowywali z mechanizmu tą centralną sekundę. A Twoje rozwiązanie działa!

 

Co nie zmienia faktu że problem pozostał j.w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświezam temat Lenzkirch ,,,udało sie nabyć taki zegar w skrzynce standard ,ciekawe czy jest rozwiązanie centralnej w mechanizmie?,jeszcze go nie mam ale jak tylko to pokażę .

post-36502-0-64953000-1490898756_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zegar piękny, trzeba trochę nad nim zapewne będzie przysiąść - ale to jak ciastko z kremem  :P  :D  :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza wygląda na kartonową. Zamiennik, czy to wersja ultrabudżetowa?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że papierowa lub taka brudna ,wiem że ma nr,mechanizmu albo 38albo 58tyś ,widzę że jest wyjscie na trzpieniu na wskazówkę sekundową ,ale czy w środku mechanizmu jest koło sekundowe ??przekonamy się jak do mnie przyjedzie .w razie czego może kol.Frank pomoże ?


No zegar piękny, trzeba trochę nad nim zapewne będzie przysiąść - ale to jak ciastko z kremem  :P  :D  :rolleyes:

Leszek on raczej chyba wyląduje u ciebie ,ja do drewna się nie dotykam ,przecież wiesz :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a sekundę też trzeba zrobić ...  Mistrzu zegarmistrzu  :D


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.