Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MacAron

Zegarek „Dywizjon 303” cz. 3

Dywizjon 303  

142 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani... na wstępie przepraszam wszystkich, którzy zaraz poczują się urażeni ale muszę to w końcu napisać.

 

Jak dla mnie "Myśliwska" to może być kiełbasa, względnie grupka ludzi polujących na dzika w lesie. Wiem, że niby myśliwce to myśliwi polujący na wroga - zwierzynę, ale w nazwie dywizjonu to mi już tak niezyt dobrze brzmi. To, że kiedyś ktoś niefortunnie przetłumaczył "Fighter Squadron" to już nic na to nie poradzimy. Powinno być "303 Polski Dywizjon Myśliwców" albo "303 Polski Dywizjon Powietrzny" (mniej wierne tłumaczenie ale bardziej oddające znaczenie słów). Po angielsku brzmi to zdecydowanie lepiej. Nasz język jest bogatszy, ale nie zawsze wierne (lub na siłę) tłumaczenie jest najwłaściwsze.

 

Zrozumcie mnie dobrze: Nazwa "Dywizjon 303" w języku polskim wygląda równie dobrze, jak angielska "303 Polish Fighter Squadron", ale "303 Dywizjon Myśliwski" moim zdaniem już nie bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż głosowałem za wersją angielską (pod wpływem lektury znanych mi dokumentów jednostki - ORB, IR itp), podzielam zdanie Taktica. Z resztą pisałem już o tym w którejś z odsłon naszej dyskusji. Wersja językowa jest mi obojętna. I podchodzę do niej bez emocji (od których ten temat niepotrzebnie kipi).

Tylko nie róbmy samego 303 bo to (a to ja o tym wcześniej pisałem, dokładniej .303 lub 0.303) jest oznaczenie brytyjskiego kalibru amunicji strzeleckiej 7,7 mm w calach (tak jak sławne 45, a dokładniej .45 czyli 0.45).

 

EDIT

Smyr, oczywiście nie masz racji. Użycie słowa "myśliwski" w polskiej nomenklaturze wojskowo-lotniczej bylo czymś normalnym w II RP. I nikt tu niczego nie tłumaczył. Tzn. tłumaczył ale bardziej słowo "squadron" - czy dywizjon czy szwadron (znawcy spierają się do dziś, co było słuszne a co nie), podobnie było z "flight".

Dowód - struktura Brygady Pościgowej broniącej Warszawy w 1939:

III/1 dywizjon myśliwski

111 Eskadra Myśliwska

112 Eskadra Myśliwska

IV/1 dywizjon myśliwski

113 Eskadra Myśliwska

114 Eskadra Myśliwska

123 Eskadra Myśliwska


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym kalibrem to miał się kojarzyć No. 303.

 

Zaproponowałem salomonowe rozwiązanie bo głosy w tej kwestii rozkładają się niemalże po połowie. EDIT: to może 303PFS

 

Dobre pytanie postawił @TomTom Też się zastanawiam ilu z głosujących na poważnie myśli o zakupie.

 

@MacAron - Proponowałbym zrobić już tylko dyskusję o deklu. Reszta w Twoich rękach jako autora pomysłu i osoby realizującej projekt.

 

Głosowanie tylko w sprawie gotowego projektu. :)


Pozdrawiam, Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dobrze.

Lud zdecyduje i skończy się wreszcie to udowadnianie kto ma rację. Powoli nudzi mnie ta wymiana racji...

 

RG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie odpowiedź na Wasz spór w tym temacie jest zawarta w tytule tematu ... po prostu : Dywizjon 303.

 

MacAron please, zrób jakiś rendering fajny koperty dekla i koronki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użycie słowa "myśliwski" w polskiej nomenklaturze wojskowo-lotniczej bylo czymś normalnym w II RP. I nikt tu niczego nie tłumaczył. Tzn. tłumaczył ale bardziej słowo "squadron" - czy dywizjon czy szwadron (znawcy spierają się do dziś, co było słuszne a co nie), podobnie było z "flight".

Dowód - struktura Brygady Pościgowej broniącej Warszawy w 1939:

III/1 dywizjon myśliwski

111 Eskadra Myśliwska

112 Eskadra Myśliwska

IV/1 dywizjon myśliwski

113 Eskadra Myśliwska

114 Eskadra Myśliwska

123 Eskadra Myśliwska

Oczywiście przyznaję Tobie rację od strony merytorycznej. Ja bardziej miałem jednak na myśli pierwsze skojarzenie ludzi słyszących określenie "myśliwski". A tak na marginesie to rzeczywiście zastanawiałem się kiedyś, dlaczego w anglojęzycznej wersji nie ma słowa "Flight".

 

W sumie odpowiedź na Wasz spór w tym temacie jest zawarta w tytule tematu ... po prostu : Dywizjon 303.

Jestem jak najbardziej ZA! Pogodzimy tym obie strony i... do przodu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie odpowiedź na Wasz spór w tym temacie jest zawarta w tytule tematu ... po prostu : Dywizjon 303.

 

MacAron please, zrób jakiś rendering fajny koperty dekla i koronki .

rendery robi Dmn, ale trochę to jeszcze potrwa, bo w trakcie pracy wychodzą kwiatki a chcemy pokazać taki render, żeby nie było wytykania oczywistych niedoróbek. Kilka stron przytyków by poleciało :) Nie wiem, jak kolega Dmn, ale ja obstawiam, że to będzie około środy, cierpliwości więc.

A tymczasem wrzucę wcześniej jakieś dekle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja głosowałem za napisem w języku angielskim.

Ale ostatecznie Dywizjon 303 mógłby być......... co ja godom, co ja godom. Jak będzie po polsku, tak jak w ankiecie to też wchodzę :)


Pozdrawiam, Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A tak na marginesie to rzeczywiście zastanawiałem się kiedyś, dlaczego w anglojęzycznej wersji nie ma słowa "Flight".

Wynikało to z innej niż PLW (Polskie Lotnictwo Wojskowe) struktury lotnictwa myśliwskiego RAF (Fighter Command). Podstawową samodzielną jednostką był liczący 12 samolotów + 4/6 rezerwy Squadron. A ten dzielił się w 1940 na cztery Flihgty. U nas przed wojną było inaczej, mieliśmy "duże" dywizjony a liczbowym odpowiednikiem angielskiego squadronu były polskie eskadry (około 10 samolotów). Eskadry znów dzieliły się na klucze.

A, że myśliwski, cóż. Mamy tu podobne słowo jak Niemcy - lotnictwo myśliwskie nazywało się Jagdwaffe i Francuzi (de chasse). Sowieci mieli "istriebitielnyje" Amerykanie "persuit" a póżniej "fighter"...

 

PS

Dywizjon 303 może być, jak tytuł książki Fiedlera, także w angielskim (Squadron 303, mam wojenny oryginał, bez nazwisko Polaków, są tylko inicjały) :).


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynikało to z innej niż PLW (Polskie Lotnictwo Wojskowe) struktury lotnictwa myśliwskiego RAF (Fighter Command). Podstawową samodzielną jednostką był liczący 12 samolotów + 4/6 rezerwy Squadron. A ten dzielił się w 1940 na cztery Flihgty. U nas przed wojną było inaczej, mieliśmy "duże" dywizjony a liczbowym odpowiednikiem angielskiego squadronu były polskie eskadry (około 10 samolotów). Eskadry znów dzieliły się na klucze.

A, że myśliwski, cóż. Mamy tu podobne słowo jak Niemcy - lotnictwo myśliwskie nazywało się Jagdwaffe i Francuzi (de chasse). Sowieci mieli "istriebitielnyje" Amerykanie "persuit" a póżniej "fighter"...

Dzięki za szczegółowe wyjaśnienie. ;)

 

PS

Dywizjon 303 może być, jak tytuł książki Fiedlera, także w angielskim (Squadron 303, mam wojenny oryginał, bez nazwisko Polaków, są tylko inicjały) :).

Popieram... ale oczywiście nie będę się upierał. Zaakceptuję raczej każdą formę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem - bardzo być może, że tak samo jak kilka innych osób - o pewnej "synchronizacji" napisów. pisałem o tym wcześniej i nie ma potrzeby tego powtarzać. wersja "Dywizjon 303" niekoniecznie wszystkich pogodzi :) głosy rozkładają się dość równomiernie - może wchodziłoby zatem w rachubę wykonanie ~ 50 "polskich" i 50 "angielskich" zegarków?

ps1. na mój gust naciekawszy był projekt z "przybrudzoną" tarczą, autorstwa Dmn (jeśli dobrze pamiętam - był w pierwszej części); taki kupiłbym nawet z tym pogiętym teleskopem (choćby i bez przetartej tarczy) ;)

ps2. o zakupie myślę jak najzupełniej poważnie. pośrednim dowodem na to jest niezwykła - jak na moje standardy - aktywność w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja głosowałem za napisem w języku angielskim.

Ale ostatecznie Dywizjon 303 mógłby być......... co ja godom, co ja godom. Jak będzie po polsku, tak jak w ankiecie to też wchodzę :)

 

I to jest jedyna słuszna koncepcja. Nie rozumiem ludzi, którzy swoją decyzję o kupnie tego zegarka uzależniają od języka, w którym będzie napis na tarczy.

 

RG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym w ogóle zrezygnował z tego napisu na tarczy i wszystkie "tributy" wrzucił na dekiel ;) .

Mniejsza ilość "literatury" na tarczy tylko zrobi dobrze temu zegarku :) .


WorldWideWatches

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym w ogóle zrezygnował z tego napisu na tarczy i wszystkie "tributy" wrzucił na dekiel ;) .

Mniejsza ilość "literatury" na tarczy tylko zrobi dobrze temu zegarku :) .

 

Trudno mi się z tobą nie zgodzić ;)


Pozdrawiam, Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym w ogóle zrezygnował z tego napisu na tarczy i wszystkie "tributy" wrzucił na dekiel ;) .

Mniejsza ilość "literatury" na tarczy tylko zrobi dobrze temu zegarku :) .

Dziwi mnie, ze nie ma takiej opcji wyboru w ankiecie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fszyscy, aleście się rozpisali. Aż bul czytać, a jeszcze większy, że mi obecnie pylą za głową tak, że ledwo co widać ;)

A. Brat, wszystko zależy od ilości chętnych.

radekglaz, o to, to , zdecydowanie zgadzam się

chomior, ledwo banana skończył, a już projekt wywraca do góry nogami :);)

W sumie chyba o braku napisów myśleliśmy na początku, jak pamięcią sięgam, a przynajmniej ja myślałem, ale to jednak by było zbyt łyso ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poludnie mozna zamknac ankiete 47 do 44 przeszla polska nazwa Brak daty takze wygralo


Anglicy walczą do ostatniego żołnierza swego sprzymierzeńca...- stara to prawda znana od setek lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybiło południe. Mamy następujący rozkład głosów:

 

- 303 Dywizjon Myśliwski - 47 głosów

- 303 Polish Fighter Squadron - 44 głosy

 

- Z datą - 36 głosów

- Bez daty - 55 głosów

 

W kwestii daty sprawa jest oczywista. W sprawie napisu mamy taką sytuację:

- przewaga polskich to 3 głosy, co przy 91 głosach stanowi około 3%

- w ostatnich godzinach większość głosów (dla obu opcji) to były głosy użytkowników, którzy mieli.... 0 postów! Można więc założyć, że w dużej mierze było to starcie klonów :/

- Obaj autorzy projektu głosowali za wersją angielską

 

Wobec tych faktów zdecydowaliśmy, że robimy tarczę z 303 Polish Fighter Squaron

Bez daty

edit: racja, rafi, to około 3%, nie 0,3%. Poprawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będę ukrywał że taki werdykt mnie satysfakcjonuje :)


Strela Chronograph, Casio DW-5600E, Stowa Flieger LE, Atlantic Worldmaster, Schamburg Conceptum, Omega Seamaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 z 91 głosów, to ok. 3,3%, a nie 0,3%. Ale to mało istotne. Istotne jest to, że jeżeli sytuacja, o której piszesz, miała faktycznie miejsce, należy to zgłosić Adminom, którzy powinni ustalić, kim są one "klony", a ściślej, kim są faktyczni Userzy, którzy te klony stworzyli, i zastosować wobec nich kary, wynikające z Regulaminu. Jako, że projekt pilotujecie Ty, MacAron, oraz Hendrix, to chyba Wy powinniście to zgłosić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"yes! yes! yes!" jak raczył wyrazić swoją radość niezapomniany premier Marcinkiewicz (na tym przykładzie wyraźnie też widać, że język angielski może się znakomicie nadawać do podkreślania polskich sukcesów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe walek wyborczy czyli kpina i robienie wala z uzytkownikow nie wiem po co ta ankieta zrobcie zegarek i wrzuccie na forum od razu do kupienia .Wczoraj przy remisie 44-44 oficjalnie piszac w temacie 2 czy 3 uzytkownikow wycofalo swoj glos z j.angielskiego i wybralo jezyk polski, wiec to chyba nie klony. Myslalem ze rozmawiamy jak ludzie dorosli. Co do glosow klonow nie wiem moze i byly ale nie wierze ze tylko z jednej strony


Anglicy walczą do ostatniego żołnierza swego sprzymierzeńca...- stara to prawda znana od setek lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe walek wyborczy czyli kpina i robienie wala z uzytkownikow nie wiem po co ta ankieta zrobcie zegarek i wrzuccie na forum od razu do kupienia .Myslalem ze rozmawiamy jak ludzie dorosli. Co do glosow klonow nie wiem moze i byly ale nie wierze ze tylko z jednej strony

Przecież napisałem, że z obu stron! Każdy może to sprawdzić klikając na nicki przy ankiecie. Inna sprawa, że teraz osoby kryjące się za tymi kontami mogą napisać cokolwiek w dowolnym temacie, żeby zmienić swoją statystykę. Ja posprawdzałem to wczoraj konto po koncie. I było dużo takich z 0 postów, 0 odwiedzin (nie wiem jak to możliwe). Były też takie, np z 1 postem, 2 postami... Ale to już mniej podpadające przypadki.

Jeśli coś jest tu wałkiem wyborczym, to raczej te lewe konta a nie decyzja „komisji wyborczej” :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.