Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość bartek_b

CO TO ZA ZEGAREK? TU PYTAMY O SWOJE ZNALEZISKA

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej 2 kwartał 1960 roku - Zegarek nie może pochodzić z tego okresu. Poza tym w latach 80 nie było już oznaczeń.


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy działa, nie ma wałka i koronki. Właśnie chciał bym się zainteresować naprawą tego wynalazku. Chciałem zawsze kieszonkę, i zamiast kupować od kogoś to może lepiej by było tego uratować. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wałek i oronkę można kupić. Zmontować i spróbować nakręcic.

 Teraz ( w tym stanie to też dośc łatwo sprawdzić.

 Wprawić zegarek w ruch obrotowy (lewo/prawo) i zobaczyć , czy balans ładnie pracuje i rusza kotwicą...

 Mozna też ( na upartego) dobranym śrubokrętem lekko nakręcić obacając kołem napędowym...

 Wówczas po leciutkim napięciu sprężyny mechanizm powinien sm ruszyć..

 to tak na początek.

 Bo i tak sprowadzi się do całkowitego rozebrania mechanizmu, umycia go złożenie i nasmarowania. wówczas dopiero można będzie się cieszyć własną kieszonką :)

 

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę kręcił żadnym śrubokrętem. Z moimi zdolnościami manualnymi uszkodził bym coś. :) Proszę jeszcze o podpowiedź, jakiego wałka i szkiełka szukać? A co do tarczy, nie chcę odnawiać. Wolał bym tylko oczyścić i zostawić ją w oryginale :) I jeszcze jedno pytanie. Może jest ktoś z Mińska Mazowieckiego, lub ktoś mógł by polecić zegarmistrza z tego, lub okolicznych miast, miejscowości? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkiełko wg średnicy:

Na przykład średnica mierzona na pierścieniu metalowym to 45,5mm

 szukać trzeba szkiełka 455.

 Proszę zmierzyć stare szkło.

 co do wałek, to powinien pasować każdy do mołni... kieszonkowej..

 Normalnie to po rozebraniu mechanizmu mierzy się odległości zaczepów wymiar kwadratu wewnąrz półbeczki i wiadomo..

 Ja jak nie mam  to poprostu dorabiam.. :)

Szybciej, niż poszukiwania w internecie + czas przesyłki  itp.

Można jednak kupić oryginalne, lub prawie oryginalne - czyli robione na wzór...i sprzedawane jako oryginały...

 

Dobry zegarmistrz pewniw ma części w pracowni, bo to były dość popularne zegarki  kieszonkowe w Polsce...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być bardzo pospolity model, mi się po prostu podoba. :) Podejrzewam że koszt zabawy z tym zegarkiem będzie wyższy niż miał bym kupić inny sprawny, ale mi się ten po prostu podoba to jedno. :) A drugie, bardzo możliwe że to jeden z zegarków mojego dziadka. Więc tym bardziej warto reanimować :) Dziś w dzień jak pogoda pozwoli obejdę majstrów w moim mieście (wątpię żeby któryś chciał to zrobić bo to w głównej mierze "bateryjkarze") i popytam. :) Moze coś wskóram :D a jak nie popytam czy ktoś tu u nas na forum bawi się w takie rzeczy i może się z kimś dogadam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niejeden się bawi i to z b. dobrym skutkiem 😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie rusek ale Victoria, pabieda jakoś brzmi znajomo.

Pytanie co to dokładnie jest? Kupiłem bo zobaczyłem 3 koronki, taki odruch.

Co prawda siedzi na łapie i głośno cyka, ma też swoją duszę, pewnie za chwilę wrzucę na wibro i pewnie się pozbędę bo to nie chrono.

Werk Swiss 1 kamień Renqien wyszperał werk

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&Baumgartner_866_CLD

Tarcza inna bo 17 kamień (były werki z 17 kamieniami też) więc może pakowali co popadnie.

Zegarek duży 42 mm o kolorowy, koronki chrom, koperta raczej też ale dobry stan, zewnętrzny bezel nie obrotowy.

Górna o koronka obsługują obrotowe bezele żółty i niebieski.

Co to za cudo?

IMG_20210429_152832.jpg

IMG_20210429_154932.jpg

IMG_20210429_192159.jpg

Edytowane przez Elob500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie wiadomo, w ktorą stronę było lepione - do marnego werku dodana tarcza wewnętrzna 17 j czy mechanizm podmieniony na byle jaką taniochę. Tak czy tak, ciekawe zestawienie ruchomych pierścieni, gdzieś jużwidziałęm takie 3 koronki, tylko gdzie....


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne Grono,

wczoraj dostałem od ojca jego stary zegarek - Komandirski, który znalazł na strychu (leżał tam nieużywany około 30 lat). Z racji że mamy majówkę do zegarmistrza udam się za kilka dni, ale w tym czasie już bym się rozejrzał za niezbędnymi częściami - brakuje bezela i szkiełko jest do wymiany.

Zegarek nie chodzi, ale pewnie to kwestia przeglądu i smarowania, bo przed odłożeniem do szuflady był sprawny. Tarcza jest w świetnym stanie, koperta również bardzo ładna. Nawet luma przyzwoicie świeci.

Nie znam się w ogóle na rosyjskich czy radzieckich czasomierzach, zacząłem się doszkalać dopiero wczoraj wieczorem.

Poszukiwania w Google wyrzuciły sporo wyników, ale identycznego egzemplarza nie znalazłem.

Na moim m. in. nie ma daty, brak jest informacji o wyprodukowaniu w Rosji, nie ma osłony koronki. Wydaje mi się, że dekiel jest nieoryginalny, chyba że były zakładane zamiennie z amfibiami.

Czy ktoś że specjalistów może mi powiedzieć coś więcej o tym egzemplarzu? Bo tata nie bardzo pamięta jego historię.

Czy kwestię zakupu bezela i szkiełka zostawić zegarmistrzowi, czy kupić samemu? Jeśli tak, to gdzie? Widziałem, że forumowicze zamawiają bezele ze sklepu meranom.com, ale to chyba raczej do nowych modeli, tu pewnie nie podejdą.

Przepraszam za jakość zdjęć, ale robione telefonem.

20210502_110311.jpg

20210502_110326.jpg

20210502_110343.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składak. Koperta i dekiel stalowe z Amfibii, ale chodź wychodziły fabrycznie Amfibie z tarczami "komandirskie" to raczej nie ten wzór tarczy. Choć oczywiście nikt sobie za to ręki nie da uciąć. Koperta na plus jeśli chodzi o cechy użytkowe bo stalowa w zasadzie niezniszczalna, chromowane Komandiry z czasem obłażą z chromu. Mechanizm przeserwisować i będzie chodził lata, typowy wół roboczy. Szkło jest zdaje się tylko porysowane więc broń boże nie wymieniać! Szybka polerka nawet samemu i będzie jak nowe, 5 minut roboty w tym zegarku. Jest bardzo grube i polerować można wręcz w nieskończoność. Bezel najlepiej poszukać z równolatka niż kombinować zakup z meranom. Wrzucić zapytanie do odpowiedniego tematu i na pewno ktoś pomoże. Co do daty, najpewniej  końcówka 80, początek 90.

 

Jesteś pewny że nie działa? Wiesz jak się go nakręca?

 

Edit. Na allegro andrzej_staw co jakiś czas oferuje bezele i sprężynki mocujące do nich. Napisz do niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, kchrapek napisał(-a):

Jesteś pewny że nie działa? Wiesz jak się go nakręca?

Dzięki za szybką odpowiedź.

Nie miałem co prawda żadnego zegarka z ręcznym naciągiem, co najwyżej automaty z dokręcaniem z koronki, ale jeśli tam nie ma żadnej wielkiej filozofii, to chyba wszystko robię dobrze.

Po odkręceniu koronki da się ją wyciągnąć o jeden "poziom" - wtedy ustawia się godzinę. Wyszedłem z założenia, że zegarek nakręca się od razu po odkręceniu koronki, bez wyciągania dalej. W jedną stronę nie da się kręcić (od siebie), da się w drugą i słychać wtedy charakterystyczne klikanie.

Jest opcja, że coś robię źle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj się jeszcze o tarcze do Amfibii lub popatrz w necie, warto przy okazji przeglądu na taką wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jak już wiem na co patrzeć zauważyłem, że wskazówki też są z amfibii a nie od modelu komandirski. Czyli pewnie od tego drugiego jest tylko tarcza.

 

19 minut temu, art_69 napisał(-a):

Zapytaj się jeszcze o tarcze do Amfibii lub popatrz w necie, warto przy okazji przeglądu na taką wymienić.

 

O tym samym najpierw pomyślałem, ale chyba się jeszcze wstrzymam, bo mi się, kurcze, ta zielona bardzo podoba.

 

Swoją drogą, na aukcjach polecanego wyżej Pana Andrzeja również znalazłem podobny mariaż, tyle że z czarną tarczą i datownikiem.

 

Screenshot_20210502-141127_Allegro.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pochopnie nie wymieniał tarczy. Moim zdaniem jak Ci się podoba, zostaw ją sobie (w międzyczasie spokojnie szukaj tarczy amfibii, jeżeli taką chcesz koniecznie). Możliwe że tak wyszła w oryginale. Gdyby ktoś miał jakiś katalog zegarków z tamtych lat żeby potwierdzić 100% oryginalności, lub niezgodności tarczy. Swoją drogą fajne znalezisko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki był rok 1993 gdy Komandiry były w chromie i wyszły z chromu...

 

34.jpg

35.jpg

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Emil/efa116 napisał(-a):

Ja bym pochopnie nie wymieniał tarczy.

I dokładnie taką podjąłem (na razie) decyzję.

 

Godzinę temu, art_69 napisał(-a):

Taki był rok 1993 gdy Komandiry były w chromie i wyszły z chromu...

No proszę, co prawda identycznej tarczy jak moja na skanach nie ma, ale również brak daty, brak napisu sdielano b cccp, i bransoleta taka sama (swoją drogą, zakładałem na moment i jest zadziwiająco wygodna, tylko zapięcie ma takie "wątpliwe", że strach się brać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym uratować zegarki, które wczoraj niespodziewanie dostałem od brata ciotecznego po naszym dziadku. Zegarki pracują, ale zupełnie nie trzymają czasu. Jest może ktoś na forum , kto podejmuje się napraw i renowacji takich zegarków?

IMG_20210503_101409.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddałem dzisiaj mojego Komandira do zegarmistrza na pełny serwis, w następny piątek będzie do odbioru. Przy okazji zrobiłem zdjęcie mechanizmu, może ono będzie pomocne w dokładniejszej identyfikacji czy zegarek to składak?

 

20210506_102359.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, arrowhead_luke napisał(-a):

 Przy okazji zrobiłem zdjęcie mechanizmu, może ono będzie pomocne w dokładniejszej identyfikacji czy zegarek to składak?

 

 

Nie będzie pomocne. Werk raczej z lat 90-tych, w ładnym zresztą stanie. Przypuszczam, że tak w całości wyszedł z fabryki. W tamtych latach w wostoku był niezły galimatias


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.