Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
JAN89R

FOTOGRAFIKA (FOTOGRAFIA) AMATORSKO

Recommended Posts

13 godzin temu, Zaratsu napisał:

Panowie jeszcze chciałem zapytać o ewentualne profity z tytułu wymiany mojej 35mm na stałkę makro z wyższą ogniskową. Czy dzięki temu będę mógł otrzymać odwzorowanie 1:1 nieco dalej od obiektu, wpuszczając między niego a obiektyw więcej światła?

Głownie większa odległość robocza od obiektu. Czyli, więcej światła, i - w przypadku owadów - większy dystans od modela. Nie fotografuję robaczków, ale uważam, że w tej kwestii centymetr różnicy czy pięć nie sprawia wielkiego bólu, mogę się oczywiście mylić. 

Aha, nie wiem ile zapłaciłeś za Tokinę, ale jak możesz to oddaj ją, spręż się i kup jednak nowy obiektyw, nawet manualny, jest tego sporo na rynku.

Edited by cyklotymik

32 minuty temu, cyklotymik napisał:

Głownie większa odległość robocza od obiektu. Czyli, więcej światła, i - w przypadku owadów - większy dystans od modela. Nie fotografuję robaczków, ale uważam, że w tej kwestii centymetr różnicy czy pięć nie sprawia wielkiego bólu, mogę się oczywiście mylić. 

Aha, nie wiem ile zapłaciłeś za Tokinę, ale jak możesz to oddaj ją, spręż się i kup jednak nowy obiektyw, nawet manualny, jest tego sporo na rynku.

650 PLN. Tragedii nie ma, a ciężko będzie znaleźć coś nawet gdybym podwoił budżet...

Za około 1000 złotych masz np. Yongnuo YN 60mm. Manualny co prawda, ale opinie ma dobre.   Chińczycy już jakiś czas temu pokazali, że potrafią zrobić coś dobrego i to za  duuużo mniejsze pieniądze.

Pewnie, że jeśli szukasz z AF, to łatwiej byłoby kupić używkę, ale sam widzisz, że to loteria.

Edited by cyklotymik

6 minut temu, cyklotymik napisał:

Za około 1000 złotych masz np. Yongnuo YN 60mm. Manualny co prawda, ale opinie ma dobre.   Chińczycy już jakiś czas temu pokazali, że potrafią zrobić coś dobrego i to za  duuużo mniejsze pieniądze.

Pewnie, że jeśli szukasz z AF, to łatwiej byłoby kupić używkę, ale sam widzisz, że to loteria.

Dzięki za fajną propozycję. Czyli przy takiej ogniskowej mogę liczyć na nieco większą odległość od przedmiotu (zegarka) i tym samym lepsze oświetlenie? Bo ta Tokina ostrzyła bardzo blisko i zdjęcia są nieco za ciemne jak na mój gust...

Albo dołożyć 300 PLN i kupić Tokinę z AF i 100mm
https://www.ceneo.pl/38429498

Warto?

Edited by Zaratsu

Yongnuo ma 24 cm minimalną odległość ostrzenia, nie wiem jaką ma Tokina 35 mm.

Tokina 100mm, to w przybliżeniu poziom Tamrona 90 2.8. Cena znośna. Jak zależy Ci na AF, to rozważyłbym.  

A nie jest tak, że czym dłuższa ogniskowa, tym zazwyczaj ciemniejsze szkło i większa strata światła w obiektywie? I tak, co zyskasz na oddaleniu od obiektu, to zaraz stracisz w obiektywie z dłuższą ogniskową.

Godzinę temu, Perpetuum Mobile napisał:

A nie jest tak, że czym dłuższa ogniskowa, tym zazwyczaj ciemniejsze szkło i większa strata światła w obiektywie? I tak, co zyskasz na oddaleniu od obiektu, to zaraz stracisz w obiektywie z dłuższą ogniskową.

Nie, o ile najniższa wartość przysłony jest taka sama. W obiektywach makro jest to, zazwyczaj, f/2.8.

Godzinę temu, cyklotymik napisał:

Nie, o ile najniższa wartość przysłony jest taka sama. W obiektywach makro jest to, zazwyczaj, f/2.8.

No i zostaje fizycznie trochę więcej miejsca między obiektem a obiektywem, które można wypełnić światłem z lampy.

1 godzinę temu, cyklotymik napisał:

Jasne. Nie sprawdzałem parametrów obu obiektywów i jakoś mi do głowy nie przyszło, że i 35mm i 100mm będą miały tę samą jasność. A chyba faktycznie mają.

W dniu 24.09.2020 o 13:57, cyklotymik napisał:

Tokina 100mm, to w przybliżeniu poziom Tamrona 90 2.8. Cena znośna. Jak zależy Ci na AF, to rozważyłbym.  

Tokina 35mm oddany, w planach zakup Tokiny 100mm. Macie jakieś doświadczenia w negocjowaniu cen w polskich sklepach internetowych? Jestem od ponad 10 lat handlowcem i kupując coś w cenie katalogowej odczuwam fizyczny ból 😁 Może poczekać na Black Friday? 

Edited by Zaratsu

Naprzeciwko mojego okna rośnie orzech włoski, systematycznie odwiedzany przez dzięcioła.

Czasami stuka w orzechy przez większość dnia.

Namierzyłem w końcu złodziejaszka, chociaż onbiektyw nieco za krótki...:rolleyes:

Dzięcioł.JPG

Taki kawaler na drodze sie trafil :)

03E8FE88-A548-4F4B-95C0-8ACE8EA5C319.jpeg

To forum na trzezwo jest nie do przyjecia...

6 godzin temu, Wywar napisał:

Taki kawaler na drodze sie trafil :)

Wow😃 Gdzie zrobiłeś to zdjęcie, jeśli to nie tajemnica?