Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
graver

Zegar inny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, leży u mnie już długo taki jegomość i czeka i czeka na zbawienie, średnica całkowita to 165mm, jest to zegar na mały chodzik średnicy 54mm i tu mam 2 pytania czy będzie dobrze odmierzał czas jeśli zastosuję wskazówki minutowa 55mm a godzinowa 40mm, posiadam mechanizm który mieścił by się w obudowę. Drugie pytanie czy ktoś się spotkał z takim cudakiem jako tarcza jest szkło które kiedyś było lustrem w którym jako minuty wyżłobiono łezki, zegar może stać ale po co z tyłu wystaje ruchoma nóżka z otworem, czyżby mógł także wisieć? Najważniejsze pytanie czy poradzi sobie z wskazówkami czy nie będą za ciężkie do poprawnego chodu mechanizmu, ot taka zagwozdka i ciekawostka jak sądzę, prosze o pomoc

20220817_132659 (2).jpg

20220817_134736~2.jpg

20220817_132827 (2).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej masz zdekompletowany zegar nocny, podświetlany świecą (żarówką, jeżeli jest nowszy). Ten werk jest kompletem z resztą?

 

s-l1600.thumb.jpg.9bfd85a41798dd32d15c9d1a03041aae.jpgs-l1601.thumb.jpg.2d1f17d6777d6a389baca9cb627fd0b4.jpg

A_very_rare_late_Victorian_nig_as630a633b.jpg.4a97ad07e17d231b5213a53747752a7e.jpg


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, ale zauważ że on jakby kompletny posiada już nóżki, nooo jedynie brak świeczki, jednak kogo ona będzie oświetlać miała jak z tyłu szkła położone było sreberko(lustro) kóre resztki złaziły i które skasowałem i zostało jakby szkiełko, na potwierdzenie tego widzisz że za szkiełkiem widać obudowę zegara, a jak było lustro to widać było tylko "cyfry" wskazówki i ozdobnik w środku. Werk jest z innej obudowy która była z pleksiglasu, werk pasuje jak ulał  😗

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może na próbę załóż takie "lekkie" wskazówki, jakie są na pierwszym zdjęciu.

image.png.4c7694f06e9453248df1f9d07dffd5a5.png


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, wskazówki muszę zrobić, mogę i pewnie posłużę się wg tego wzoru, mechanizm jest malutki i jak w temacie pytałem czy podoła sobie z nowymi wskazówkami 3 razy dłuższymi i mimo wszystko cięższymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz jakieś "duże" wskazówki?

 nawet z innego zegar, to załóż nawet prowizorycznie.. byle sprawdzić wydolność mechanizmu..

Mozna zastosować nawet pręt czy coś.. byle zobaczyć...

 

Ja bym tak zrobił..... kawałki blachy z dziurkami :)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale jestem na urlopie a wskazówki leżą różne w Wawie, masz rację tak zrobię, teraz trochę poczytałem w google i okazuje się że to żadki francuski zegar  

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem podobny do mojego link poniżej, piszą tam że naprawdę są one rzadkością i w książce Ruth Smith „Miniature Lamps II  z 1950 roku tylko jest opis takich zegarów, tak więc kolejna przygoda się zaczyna uruchomienia wehikułu czasu, najdroższe będzie srebrzenie szkła🤕

https://www.worthpoint.com/worthopedia/antique-night-clock-miniature-oil-1840697709

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie szkło chcesz posrebrzyć? 

Tarczę, czy lusterko za świecą. 

Czy tarcza musi być srebrzona? 

W necie czytałem, że srebrzenie szkła można zrobić w domowych warunkach. 

Nie lepiej zmatowić tarczę od spodu, 

więcej światła przepuści niż warstwa srebra. 

 

To tylko takie moje pomysły... 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co doczytałem to Tarcza od kolegi miała "podklad" lustra... więc???

1) wrócić do lustra..

2 zrobić mleczną szybę,,,,, jak w innych( zacytowanych zegarach...

3) zostawic, wstawic werk i wskazówki i "zobaczyć jak to wygląda....


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, w oryginale była srebrzona na lusterko tylko miała za minuty szlifowane w szkle łezki co widać, srebrzenie było tak zniszczone że palcem schodziło co zresztą do końca skasowałem, owszem można: powrócić do oryginału, można i zmatować szybkę, lub właśnie jak na linku nabyć szkło mleczne tylko wtedy należało by szlifować indeksy, lub wykonać cyfry i je nakleić, co wg mnie było by manianą (tandetą) pewnie by ładnie wyglądało ale za dużo było by zmian. Dziwię się jak przez srebrzone lusterko ogień świeczki czy miniaturowej lampki olejowej by przenikał oświetlając tarczę, więc pewnie zmatuję szkło i będzie ok. Dodam jeszcze że srebrzenie było od tyłu zabezpieczone  polane było gipsem a za gipsem zdaje się tekturka, więc jak to mogło świecić? ale wszystko było oryginalne. lecz matując szkło indeksy musiał bym zaczernić i znowu doopa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym "pozłocił" :) a zamiast odrazu matowić to przykleił matową folię i zobaczył czy jest "przyzwoicie"


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zostawił tak jak jest . Przezroczyste szkło , napewno będzie wzbudzało ciekawość i zainteresowanie , a jednocześnie nie zniszczysz tarczy . Zawsze można ją przywrócić do oryginału , czyli nie będzie żadnej nieodwracalnej zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, graver napisał(-a):

Witajcie, w oryginale była srebrzona na lusterko tylko miała za minuty szlifowane w szkle łezki co widać, srebrzenie było tak zniszczone że palcem schodziło co zresztą do końca skasowałem, owszem można: powrócić do oryginału, można i zmatować szybkę, lub właśnie jak na linku nabyć szkło mleczne tylko wtedy należało by szlifować indeksy, lub wykonać cyfry i je nakleić, co wg mnie było by manianą (tandetą) pewnie by ładnie wyglądało ale za dużo było by zmian. Dziwię się jak przez srebrzone lusterko ogień świeczki czy miniaturowej lampki olejowej by przenikał oświetlając tarczę, więc pewnie zmatuję szkło i będzie ok. Dodam jeszcze że srebrzenie było od tyłu zabezpieczone  polane było gipsem a za gipsem zdaje się tekturka, więc jak to mogło świecić? ale wszystko było oryginalne. lecz matując szkło indeksy musiał bym zaczernić i znowu doopa

 

Pierwszy raz spotykam się z takim zegarem. 

W necie jest tego bardzo mało. 

Znalazłem taki. 

 

IMG_20220818_202018.thumb.png.496a23f866a37b60b2c7b43dde6df3b6.png

 

IMG_20220818_201957.thumb.png.64cd038417c1855eb5aee6537886bf1c.png

 

Uważam, że o ile to możliwe, to należy pozostawić w oryginale tyle ile tylko się da. 

Tutaj trudno stwierdzić jak wyglądała oryginalna powłoka. 

Z Twojego opisu trudno wyobrazić sobie jak taka powłoka mogła przepuszczać światło. 

Warstwa lustra - załóżmy, że była cienka, na to warstwa cieniutka gipsu, bądź farby kredowej. 

Przy punktowym strumieniu światła, może coś tam by było widać. 

Do tego tekturka, może pergamin - trochę tego dużo, żeby świtało. 

Ciekawe jak to w oryginale funkcjonowało. 

 

Gdyby nałożyć warstwę lustra weneckiego, to by przepuszczała światło w jedną stronę. 

Z przodu cyferblatu byłoby lustro, od tyłu światło świeczki byłoby widoczne. 

Można się pobawić, jest to do zrobienia, odczynniki są dostępne. 

Prościej chyba kupić folię imitującą lustro weneckie. 

Uważam, że to byłaby najmniejsza szkoda dla tej tarczy. 

Folię można zawsze odkleić. 

Matowienie jednak bym sobie odpuścił, szkoda tarczy.. 

Albo też spróbować folię matową, jak już pisał Mirek. 

 

Gdyby mi się trafił taki okaz, to tak bym kombinował. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się rypła, zmatowiłem, jest  naprawdę super, tylko że widać mechanizm mimo częściowo zasłaniającej ozdóbki, coś muszę zakombinować by tego nie było widać, także się zastanawiałem nad folią lustrzaną zawsze jest odwracalna aaale czy przez nią będzie coś widać? jaka to folia, bo matowa prześwitująca lekko nic nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny z 18-go wieku i tarcza była z mlecznego szkła, więc chyba najlepiej byłaby matowa/mleczna folia prześwitująca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, graver napisał(-a):

Sprawa się rypła, zmatowiłem, jest  naprawdę super, tylko że widać mechanizm mimo częściowo zasłaniającej ozdóbki, coś muszę zakombinować by tego nie było widać, także się zastanawiałem nad folią lustrzaną zawsze jest odwracalna aaale czy przez nią będzie coś widać? jaka to folia, bo matowa prześwitująca lekko nic nie da.

Najważniejsze, że jest efekt i jesteś z tego zadowolony. 

Pokaż zdjęcia, najlepiej podświetlonej tarczy. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A proszę bardzo, prawdopodobnie jeszcze za wysoko świeci świeczka, no i jak pisałem wyżej prześwituje obudowa mechanizmu i blaszki od trzymania szkła aalle coś poradzę, dodam że jakbyście nie odpowiedzieli czytaj zainteresowali się odpowiadając na założony prze zemnie temat to robił by znaczy ten zegar za ramkę do zdjęcia😉 a tak jestem zmotywowany odbudować nocny zegar

20220819_110221~2.jpg

20220819_110321~2.jpg

Obniżyłem świeczkę i tak wygląda, zastanawiam się że tak nie mogło być, może świeczka świeciła się powyżej tarczy i oświetlała zegar, wtedy od lustra każde światło się odbija

20220819_111951~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem świeczkę i tak wygląda, zastanawiam się że tak nie mogło być, może świeczka świeciła się powyżej tarczy i oświetlała zegar, wtedy od lustra każde światło się odbija. Przyjrzałem się teraz zdjęciu co wkleił Jasi i wygląda na to że w otworek wchodziła część z większym pudełeczkiem na lampę ew na większą świecę, przecież mała świeczuszka spaliła by chałupę a duża dotrwała by do dnia, lub miniaturowa oliwna czy naftowa  lampka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, czy będzie świeczka, czy nie i jak to wygląda gdy świeci, to drobiazg - bo czy zawsze musi tam być światło. Zegar wygląda obłędnie - świetnie - a to że ma możliwość nocnego podświetlenia, to extra bonus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matowanie szyby zrobiłeś dwustronne czy jednostronne (wydaje się, że chyba jednostronnie ...)? Dwustronne powinno "schować" werk. Można też kupić szkło witrażowe mleczne lub "mącone" i wtedy wystarczy matowanie jednostronne. Czym zmatowiłeś (?) troszkę widać rysy na szkle. Ja używam papieru ściernego, na mokro, granulacja  1000, potem 2000 i finisz 4000 od strony wskazówek ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj LESKOS, matowałem tarczką z nasypką diamentową od dremelka i papierem ściernym,  oczywiście nie jest to skończone! Tak jest jedno stronnie zmatowane i zastanawiam się czy robić z drugiej strony, czy będzie widać indeksy? Niby indeksy są polerowane, wolał bym dwustronnie zmatować tak jak piszesz pewnie było by super,  a zmatowiłem dla tego że jak przyjrzałem się to po stronie gdzie było lusterko jest było kilka rys i był by problem z srebrzeniem

3 godziny temu, erzlot napisał(-a):

Miałem podobny z 18-go wieku i tarcza była z mlecznego szkła, więc chyba najlepiej byłaby matowa/mleczna folia prześwitująca.

Ale czy można taką nabyć czy to nie będzie efekt zmatowienia? czy może będzie bardziej mleczne i wtedy nie będzie widać obudowy mechanizmu i blaszek mocujących szkło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak tam sobie uważacie. Ale skoro tarcza była srebrzona (co jak wiadomo umożliwia podgląd - vide lustro weneckie itd, itp), no po kiego było ją matowić  (-ać). Idealne podświetlenie tego typu tarczy jest niemożliwe (no chyba że jakąś matrycą LED). Nie rozumim teko wszyskiego.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wyjście! śwagier pracuje w instytucie tam jakimś i ma możliwość napylenia srebra na tą matową powierzchnie na tyle cienko że będzie prześwitywać, tylko musi poeksperymentować ile mikronów napylić, jak bym nie matowił to było by super hiper a tak to zobaczymy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy radzil matoą/mleczną folię... sposób odwracalny...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.