Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i proszę o pomoc. Kupiłem od sąsiada zegar (Gordian Hettich Son) który ma "nadgryzione" sterczynki. Przeczytałem cały wątek i niestety Starwax Fontigol nie jest już dostępny a nie ma szans żebym położył ręce na formalhedydzie. Zegar jest w worku (żeby mi robale domu nie zjadły) ale jak sie ich nie pozbędę nie ma szans ze będzie u mnie wisiał. Jest coś dostępnego na rynku czym mogę wybić robactwo ? Chciałbym go odremontować i powiesić u mnie. Z góry dzięki


nie spiesz się ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterczynki? Do zamrażarki na kilka dni.

 

 

Krygując się wielce wpis ten z telefonu mego Samsunga dziewięćset dziesiątego za pomocą tapatalka uczyniłem.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tarant - cała korona i broda łatwo sie zdejmuje. Tak zrobię - zamrożę.


nie spiesz się ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szybszy sposób, tylko trzeba z wyczuciem.... mikrofala.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość breslauer

ja wybiłem korniki w zegarze formaliną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary sposób, co nieco trujący dla otoczenia, formalina strzykawką do środka i całość do foliowego worka po nawozach rolniczych, wyjmowało się to po jakimś dłuższym czasie, gdy padły też wyklute z jaj larwy. No a potem wietrzenie w jakimś kącie na działce, bo drewno trzymało zapach dość długo. Skuteczne tyle, że uciążliwe trochę.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przede wszystkim nie korniki...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kołatki


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo spuszczele .Czasami bardzo gustownie obrabiają plecy ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popularnie przypisywane kornikowi są ok. milimetrowe dziurki robione przez kołatka, spuszczel to w skrzyniach zegarowych dość rzadki gość robiący dziury takiej wielkości, że zmieści się w nich czasem palec małego dziecka (widziałem osobiście).


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam widzę że temat nieoczekiwanie się obudził. Teraz ten mój wygląda tak.... Swoją drogą jest do sprzedania - niestety - życie i jego codzienne problemy - szkoda bo pracowałem nad nim a właściwie jego obudową prawie trzy miesiące...

Witam, Posiada również Endlera i chciałem go troszkę odświeżyć, stad moje pytanie. Czarne elementy na skrzyni takie jak tralki, kolumny czym malowałeś i jaka to była procedura. z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On był odnawiany zgodnie ze sztuką konserwacji antyków - wszystkie elementy były szlifowane, Forniry mają kolor naturalny a ciemniejsze elementy to bejca. Wszystko pokryte jest naturalną politurą - żadnych lakierów. Politura koło trzydziestu razy.... Mosiądz polerowany i zawerniksowany. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On był odnawiany zgodnie ze sztuką konserwacji antyków - wszystkie elementy były szlifowane, Forniry mają kolor naturalny a ciemniejsze elementy to bejca. Wszystko pokryte jest naturalną politurą - żadnych lakierów. Politura koło trzydziestu razy.... Mosiądz polerowany i zawerniksowany. Pozdrawiam

Witam, Korzystając z Pana doświadczenia moja prośba, czy na podstawie zamieszczonych zdjęć doradziłby mi Pan czy kolumny i tralki były malowane czarna bejca, a później politurowane, czy pozostałe elementy to fornir i nałożona politura. Chciałem pomalować zakupione w surowym stanie sterczyny, ale nie wiem jakie produkty użyć żeby było wszystko w tym samym odcieniu i jakości. Czy politurę mam zakupić bielona czy rubinową?? pozdrawiam 

 

post-63442-0-52823700-1480120738_thumb.jpgpost-63442-0-65455400-1480120742_thumb.jpgpost-63442-0-78239200-1480120745_thumb.jpgpost-63442-0-09812700-1480120762_thumb.jpgpost-63442-0-27893700-1480120768_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę podać numer telefonu na mój e-mail bo pisać to by dużo było. Nie chce Pana narażać na opublikowanie telefonu na stronie. Objaśnię słownie :-) [email protected]

Edytowane przez ggk1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledziu możesz sobie kupić gotową czarną politurę .


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uczyłem się odnawiać meble przez dwa lata i nie sądzę żeby z czarna politura to był dobry pomysł.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak się nauczyłeś odnawiać fortepiany?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że do fortepianu czarna to się zgodzę, ale do detali z obudowy to już nie bardzo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym Cię do niczego na siłę namawiać, ale ponieważ dzielimy się tu wiedzą i różnymi "sposobikami", a odnawianie skrzyń przyprawia o ból głowy większośc miłośników zegarów, to zechciałbyś podzielić się swoimi przemyśleniami na temat renowacji drewna, oraz politury? Ja wiem, że kupa pisania, jednak małymi kroczkami może?

Z wielkim zainteresowaniem bym sobie poczytał, inni jak sądzę też...

Edytowane przez fibo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem kilka starych sterczyn. Te, które są czarne były zabejcowane na czarno, a następnie pokryte politurą. Pojedynczą warstwą. W jakim kolorze? Nie jestem w stanie powiedzieć. Sądzę, ze wobec rekonstrukcji zegarów z seryjnej produkcji czarna politura na sterczynkach nie będzie zbrodnią.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do  fibo

OK, starzy "majstry" w stolarniach przygotowywali elementy, w zależności od potrzeby coś poprawiali, szpachlowali - zwykle pyłem ze stolarni zmieszanym z gęstą politurą. Bejcowanie odbywało się przed sklejeniem - bejce wodne - o wiele większa wchłanialność niż spirytusowe i po wyschnięciu nie poddają się działaniu politury. dodatkowo można szybko reagować bo w razie podlewki na inny element można szybko zetrzeć. Potem było politurowanie - na element wypoliturowany nie chwyci klej kostny ani nawet zajęczy. Po sklejeniu elementów kładli na to politurę w całości - dlatego nawet po odklejeniu elementów obudowy pod spodem politury nie ma. Oczywiście należy pamiętać że przed bejcą i politurą ale przed sklejeniem - jest gruntowanie - zwykle olejem - olej parafinowy - weissen oel - nie mam niemieckich znaków. On wyciąga fakturę słojów i zabezpiecza fornir przed wypijaniem politury, do tego pumeks w proszku. To może tak na pierwszy raz - przed politurowaniem trzeba się nastawić że drzwi zegara to koło dwóch tygodni przygotówki i niezłej zabawy. Korona jak jeszcze skomplikowana to też coś koło tego. Samo politurowanie to dobór tamponów, odpowiednich kształtów i na zmianę olej, politura, szlif, pumeks, i tak paredziesiąt razy. Wolę dwumetrowy kredens niż jeden Endler ale przy tym robiłem z przyjemnością. Tyle na dzisiaj bo jeszcze muszę wyregulować piec CO w domu bo podobno mrozy mają być ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję, czekam na dalszy ciąg  :D. Każda uwaga, metoda, podpowiedź się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.