Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cudny

RENOWACJA ELEMENTÓW ZEGARA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich i pozwolę sobie , choć nie wiem czy mi tu wolno w tym dziale(jestem nowa) zapytać o pewną część a mianowicie w miejscu gdzie nakręcam GB, powinna być taka koronka(obwódka) u mnie jedna jest, drugiej nie ma, proszę o odpowiednie określenie tej części.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Lamia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz poszukać kawałka rzemienia. Kiedyś można było kupić rzemienny pasek do napędu nożnego maszyn do szycia. Dzisiaj musisz poszukać szewca i poprosić go o wycięcie z grubej skóry słupka o odpowiednim przekroju i długości ok. 1-1,5 cm. Wkręcasz w otwór bijaka, przycinasz na 2-3 mm i po krzyku. Można też użyć paska grubszej skóry zgiętego w pół, licem do wewnątrz.

Wlasnie przeczytalem i wkleje zdjecie obrazujace inna konstrukcje.

Srodek to twarde drzewo wyciete w krotki walec i oblozone paskiem skory.

Ten mlotek brzmi pieknie.

4ubx.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... w miejscu gdzie nakręcam GB, powinna być taka koronka(obwódka) u mnie jedna jest, drugiej nie ma, proszę o odpowiednie określenie tej części.

 

 

Nie wiem, czy dobrze rozumiem pytanie, ale jeśli o takie mosiężne pierścienie chodzi, maskujące brzegi otworów w tarczy (do nakręcania zegara), to slangowo się na to mówi "oczka".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze rozumiem pytanie, ale jeśli o takie mosiężne pierścienie chodzi, maskujące brzegi otworów w tarczy (do nakręcania zegara), to slangowo się na to mówi "oczka".

 

Witam ciebie Fibo, tak, te mosiężne pierścienie średnicy około 10-13mm, gdzie wkładamy kluczyk do nakręcania. Jeden mam, drugiego nie mam ,gdzie to szukać ?

 

Bardzo tobie dziękuję za pomoc!

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na giełdach- w częściach zegarowych, oraz na znanym i jakże lubianym portalu na "A"... Czasem łatwiej jakąś całą tarczę w stanie agonalnym kupić i wyjąć.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po angielsku szukaj pod "dial washer"


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio szukałem oczka do linkowca. Kupiłem 2 szt. (różne - po 3 pln za szt.) na giełdzie staroci we Wrocławiu. Niestety żadne nie pasuje - są za duże. Do mojego Karisteiner-a pasuje tylko wyjątkowo małe oczko - więć szukam dalej.

Trzeba pamiętać, że samo oczko nie załatwia sprawy. Oczko musi być zamocowane od tyłu specjalną blaszką blokującą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze po angielsku można szukać pod: "clock key hole collets", lub "gromets".

Regards  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące politurowania. Nigdy tego nie robiłem ale po lekturze artykułów na ten temat i kilku próbach zabrałem się do dzieła.

Nie mogę sobie poradzić z jedną rzeczą, nie wiem jak polituruje się elementy które na swojej powierzchni posiadają wystające zdobienia, zawsze wokół tych zdobień tworzy mi się grubsza warstwa politury która wygląda jak zaciek

Może jest fachowy sposób aby połozyć politurę w takich miejscach ?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Usunąć je przed politurowaniem.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to małe  elementy drewniane i odklejenie ich grozi katastrofą można te miejsca politirować przy użyciu pędzelka. Ważne jest aby politura nie była za gęsta.

Edytowane przez kasiaMF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwuwagowego, stojącego w szafce Gustava Beckera. Tarcza jest niestety podniszczona - ktoś chciał nieudolnie wypolerować chyba jakąś pastą polerską bo część napisów poschodziła, są nieładne smugi.

Czy lepiej oddać tarcze do renowacji czy poszukać dobrego oryginału i wymienić? Co jest bardziej opłacalne? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy bardziej opłacalne ? Przy sprzedaży ?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mam zamiaru tego zegara sprzedawać. To pamiątka rodzinna po dziadku. Chodzi mi raczej o opłacalność w sensie - nowa tarcza 100zł renowacja 1000zł. Generalnie wolałbym pozostawić oryginał, ale czy ktoś zrobi sensowną renowację takich zniszczeń bez zmieniania tarczy w tandetną "malowankę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zrobi.te tarcze po renowacji, które widziałem miały co najwyżej zachowany w przybliżeniu krój cyfr (zwykle nie). Specyficznego srebrnego koloru dobrze odtworzonego nie widziałem nigdy. Koszt renowacji nie jest jakiś astronomiczny. Najpopularniejszy jest chyba zakład w Zgierzu. Nie znam aktualnych cen.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza w moim zegarze jest kolorystycznie zbliżona do 08b.gif

Własciwie niczym nie różni się od tej z wyjątkiem otworów do nakręcania.

Spróbuję może tej renowacji w Zgierzu.Mam tam całkiem blisko, a prace wyglądaja na estetyczne. Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Szanownych o pomoc poprosić. Mnie się już pomysły skończyły, a jak nawet jaki się pojawi, to coraz głupszy i niszczący  :(.

Co prawda problem dotyczy barometru, lecz na swoje usprawiedliwienie mam, że on w jednej skrzynce z zegarem występuje (HAC).

Szybka jest pęknięta, należy ją wymienić. Szlifowana i z dziurką w środku, mam nadzieję ją zamówić u jakiegoś sprytniejszego szklarza. 

Ale jak wdusić rzeczoną w mosiężny pierścień? W oryginale została zaprasowana... Oczywiście można spróbować rozgiąć delikatnie zawalcowanie, ale boję się, że ślady tej operacji pozostaną na zawsze. Zdjęcia pokażą w czym problem  :wacko:.

post-39092-0-14832500-1390418813_thumb.jpg

post-39092-0-80658600-1390418839_thumb.jpg

Edytowane przez fibo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam barometr najpewniej wisi mniej więcej na wysokości wzroku, więc najprościej jest przeciąć na dole całą ramkę bardzo cienką piłką, najlepiej tarczową grubości 04mm, bo tarczową piłką równiutko przetniesz.

Następnie ramkę lekko rozchylasz wyjmujesz szkło i dajesz szklarzowi na wzór.

W miedzyczasie  dorabiasz pasek blaszki mosiężnej szerokości około 1cm i ładnie go obrabiasz. Następnie idziesz do optyka kupujesz 4 maleńkie śrubeczki i odpowiednie do tego wiertło, wiercisz cztery otworki, wkładasz nową szybkę, dociskasz po obwodzie, wkręcasz śrubki i po problemie.

Jeżeli łby śrubek mocujących barometr do obudowy są czarne, to te cztery nowe śrubki też kup z czarnymi łbami.

Jeżeli zrobisz to równo i estetycznie, to będzie wyglądało na fabryczną robotę. Oczywiście długość tych nowych śrubek trzeba dopasować do grubości dwóch blaszek, czyli trzeba je lekko podtoczyć.

Ot, to taka moja propozycja, przy jej zrealizowaniu cała ramka wokół szkła zostanie w stanie nienaruszonym.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Trochę mnie upewniasz w moich pomysłach. Myślę, że bez rozcięcia się nie obejdzie, bo nie da się wcisnąć szkła Ø 102mm w lunetę Ø97  :angry:.

Chyba, z istnieje gumowe szkło  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobic wymiar szkla na styk i wkleic na bezbarwny silikon lub klej termotopliwy.

Lub:

Zrobic szklo o lekko wiekszym wymiarze or ramki, szklo schlodzic a ramke rozgrzac i wlozyc, jesli bedzie luz obrocic wzgledem ramki.

Szklo oraz ramka nie sa idealnie okragle i znajdzie sie miejsce gdzie w naturalny sposob, bez kleju szklo sie zablokuje.

 

Ja bym tego nie rozcinal -- to bedzie b. widoczne.

Klej mimo, ze kojarzy sie z partactwem jest rozwiazaniem nieniszczacym i odwracalnym, zupelnie niewidocznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak zrobiłem jak proponuje kol. Ulan w przypadku szkła do drzwiczek francuza kominkowego. W kilku miejscach malutka kropelka kleju silikonowego bezbarwnego i zupełnie nie widać naprawy.Rozcinanie to większa ingerencja w materię antyku i zmienia jego wygląd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi kiedyś kleili przednią szybę w samochodzie ok 5cm pęknięcia zrobili bez śladu może i tutaj sie uda ale pewnie tanio nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.