Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Temat trudny. Zgadzam się ze stwierdzeniem że to loteria tarcza była myta delikatnym pędzelkiem mydlinami z szarego i wodą o temperaturze 20C. Może znajdę kiedyś jakąś która była szanowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat trudny. Zgadzam się ze stwierdzeniem że to loteria tarcza była myta delikatnym pędzelkiem mydlinami z szarego i wodą o temperaturze 20C. Może znajdę kiedyś jakąś która była szanowana.

ja dość długo szukałem przyzwoitej  tarczy do beczki i dałem spokój. W mojej, nieco uszkodzonej, punktowo zamalowywałem zlezioną niebieską farbę markerem i zmatowiłem to pędzlem. Idealnie nie jest, ale dużo lepiej, niż było. U ciebie może się nie dać, bo czarny marker będzie bardziej odróżniał się i błyszczał na matowej tarczy, ale co szkodzi spróbować, najwyżej umyjesz spirytusem.


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie wyciągania wałka z koronką np. w polojot 2614 2H Jak to najbezpieczniej zrobić , chodzi mi o wciśnięcie tego bolczyka, czy na lekko wyciągniętym wałku ( pozycja do ustwiania godziny) czy na wciśniętym wałku ( do nakręcania) > Czy jest jakaś godzina którą należy wcześniej ustawić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej doświadczeni koledzy mi rekomendowali wyciągać wałek będący w pozycji ustawiania godziny.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Brat Pit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie raczej lepej jest wyciągać wałek w pozycji nakrecania. Wtedy beczułka zazebiona jest z pół beczulką, co wydaje sie lepszą pozycją przy ponownym wkladaniu wałka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z książki Podwapińskiego i Bartnika,mam nadzieję, że coś widać ;) 

IMG-20190404-205855-edit.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek naprawiony zegarmistrz wziął 25 zł , na przyszłość będę uważał zastanawiałem się tylko dlaczego akurat w tej slavie tak się przytrafiło. Na moje pytanie jak to zrobić odpowiedział wymijająco że " to najlepiej wie zegarmistrz "  :D  więc nie ciągnąłem tematu  A co podczas wkładania wałka czy wcisnąć wałek czy wsunąć wciskając najpierw ten bolczyk? Mam jeszcze kilka " rusków" z którymi chciałym jeszcze poeksperymentować i nie psuć ich na starcie ( chodzi mi o opanowanie umiejętności wyjmowania mechanizmu i wkładania). Zaznaczam , że jestem amatorem więc dopiero zdobywam wiedzę a same zegarki radzieckie coraz bardziej mi się podobają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popsułeś i jeszcze się nie nauczyłeś.

Nic na siłę.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wyjmowania wałka - jeśli chodzi o mechanizm 2602 Pobiedy wałek wyjmuję z pozycji nakręcania zegarka, przy pozycji nastawiania godziny niestety ponowna próba wożenia wałka kończyła się albo zdejmowaniem tarczy albo mostka i poprawieniu beczki.


Cyk...cyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wałek zawsze trzeba wyjmować gdy jest ustawiony jak do nastawy godziny. W przeciwnym razie wodzik wyskoczy z beczki i na szczęście można go z powrotem osadzic w większości przypadków bez demontażu tarczy i wskazowek. Zawsze w okolicach tiretu jest otwór. Ja to robię tak, że wyciagam wałek, dosuwam beczkę a w otwór mała igła i w drugą stronę przesuwam wodzik. W 95% się udaje w poljocie jak 55g beczka stawia opór i ciut siły trzeba użyć ten sposób jest dobry gdy trza w sławie tak zrobić. Komu fruwały sprezynki od zapadki kalendarza ten doceni ten sposób

 

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba bransoleta ZIM? Sama regulacja nie starcza? Ona nie wygląda na taką by można ją było skrócić.. Choć na patencie odginając te blaszki pewnie by się dało.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Podwapiński nie przewidział np. Seiko7009A i wszystkich mechanizmów kwarcowych. W Poljot2614.2H wydaje się bezpieczniejszym na odciągniętej koronce. Wtedy sprężyna poprzez wodzik dociska sprzęglik (beczkę) do zębnika naciągu (półbeczki) a od drugiej strony sprzęglik jest podparty o blaszkę nastawnika. Zębnik naciągu ma spore zęby w jedną stronę na połączeniu ze sprzęglikiem przez co oba elementy samoistnie się zasprzęglają.
W jakiej pozycji by nie był układ nastawczy, podstawowym błędem jest dociskanie koronki wałka od czoła, w osi wałka, w czasie wkładania od czoła. Jeżeli blokada jest w odpowiednim położeniu i umożliwia wejście wałka na miejsce to powinien wejść powodowany naprawdę niewielką siłą. Dlatego delikatne obracanie jest bardziej zasadne jak wpychanie. To pierwsze powoduje poprawne wskoczenie kwadratu wałka w sprzęglik a drugie może jedynie wypchnąć sprzęglik spod wodzika gdy kwadrat wałka nie zejdzie się z kwadratowym otworem w sprzęgliku (beczce). Podtoczenia na czole kwadratu na wałku niby mają pomóc w w odpowiednim wskoczeniu na miejsce poprzez zmuszenie sprzęglika (beczki) do niewielkiego obrotu ale to jest raczej loteria. W Pabieda2602, poza późnymi mechanizmami, z tego co pamiętam na pewno spotkałem takiego ZIM-a z szarymi mostkami, stosowany jest mechanizm blokady wałka w oparciu o śrubę blokującą. Często jest tak, ze mniej wprawni bojąc się odkręcić śrubę od blokady za mało ją luzują a tym samym wkładanie wałka odbywa się z dodatkowymi atrakcjami czyli niezamierzonym poruszeniem układu nastawczego i poruszeniem sprzęglika, który zapewne uwoloni się spod kurateli wodzika.

Nie zamierzam nikogo przekonywać do tego czy innego sposobu bo to i tak jest oparte o preferencje i posiadane doświadczenie połączone z wyczuciem w palcach. Mogę jedynie zachęcić by na nie całkiem złożonym mechanizmie potrenować tę operację. Wtedy będzie to operacja z premedytacją a nie oparta o łut szczęścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek Łucz kwarcowy.

Jak ustawić/włączyć/wyłączyć budzik w tym zegarku?

Tarczą budzika kręci się po lekkim wyciągnięciu koronki.

post-85736-0-59382500-1554620997_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemów z moją slavą opisaną wyżej ciąg dalszy zegarek chodzi ok 40 godzin po nakręceniu lecz zawsze gdy ma zmienić się data łapie 10 min opóżnienia czy zegarmistrz mógł coś żle złożyć zamieram zareklamować ale chciałbym wiedzieć co to może być  , Nabyłem jeszcze takiego oto Poljota i tu też jest problem bo mogę wyciągnąć swobodnie wałek z koronką , gdy jest włożona to kręcą się wskazówki ale nie nakrecam. Mam wrażenie że ten bolczyk jest jakby cały czas wciśnięty tym razem spróbowałbym sam coś zrobić w ramach nauki proszę was o jakieś podpowiedzi

post-108993-0-90147400-1554808419_thumb.jpg

post-108993-0-95452100-1554808434_thumb.jpg

Edytowane przez RakietSlav37

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemów z moją slavą opisaną wyżej ciąg dalszy zegarek chodzi ok 40 godzin po nakręceniu lecz zawsze gdy ma zmienić się data łapie 10 min opóżnienia (...)

Czy masz na myśli to, że data zmienia się 10 minut po północy?

Jeżeli tak, to nie przejmuj się tym. Jest w normie, a w nocy i tak przeważnie się śpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie . Chodzi mi o to że zegarek powiedzmy od rana do 11 chodzi punktualnie a między 11 a 12 jakby łapał 10 min opóżnienia , gdy poprawię po 12 to znów chodzi całe 12 godzin punktualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Poljota to udało się problem rozwiązać zdjąłem tarczę i okazało się że bolczyk i taka blaszka pprzy tej sprężyncę są jakby '' wepchniętę '' zdemontowałem i zamontowałem krok po kroku bazując na filmiku z YT . Udało się , zeszło z tym bo nie mam wprawy alo to moja pierwsza taka poważna naprawa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem mechanizm 2209 18 kamieni - zegarek MIR . Po złożeniu spieszy 20 min, amplituda wychylenia balansu mała, zwiększa się po obróceniu szkłem w dół. Myślałem, że balans, podmieniłem na nowy, taka sama sytuacja. Jak dokręcę i przytrzymam koronkę na max. naciągu amplituda balansu wzrasta.....jak myślicie, co to może być? Sprężyna? Luz na przekładni? Założyć trzeci balans? :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie przeholowałeś z olejem?


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie przeholowałeś z olejem?

Wydaje mi się, że nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyściłem mechanizm 2209 18 kamieni - zegarek MIR . Po złożeniu spieszy 20 min, amplituda wychylenia balansu mała, zwiększa się po obróceniu szkłem w dół. Myślałem, że balans, podmieniłem na nowy, taka sama sytuacja. Jak dokręcę i przytrzymam koronkę na max. naciągu amplituda balansu wzrasta.....jak myślicie, co to może być? Sprężyna? Luz na przekładni? Założyć trzeci balans? :rolleyes:

Czy MIR chodził prawidłowo przed czyszczeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, dlatego go czyściłem....chyba muszę podmienić po kolei części i sprawdzić, który element szwankuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.