Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ritter

Czop w osi balansu jest ukruszony od strony pólmostka czyli standard dla tych mechanizmów. Na dodatek jest lekko zapieczone bądź bardzo brudne łożysko kotwicy. Koszt dorobienia osi lub wstawienia nowego czopa dla tego mechanizmu mija się z celem. Pozostaje poszukanie dawcy.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to plusz bombki strzelił :/ no nic i tak dzięki za odpowiedzi :) miałem okazję wziąć idealnego dawce to przepadło :(

 

Wysłane z Meizu za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostane dalej przy balansach, ale większego kalibru. Mianowicie w mojej iskrze coś szwankuje, mianowicie zatrzymuje się z niewiadomych powodów, mimo że mechanizm był na czyszczeniu. Oddałem do zegarmistrza mojego bo balans powoli się kręcił. Poprawił, mówił że wypadł z widełek czy coś i potym zabiegu pięknie chodził. Zegarek jest cały czas w szufladzie ładnie położony. Ale jak go nie ruszam to zatrzymuje się, mimo pełnego nakręcenia sprężyny. Brakuje mi pomysłów i nerwów :/ 4f8a715d2e0c5e23f76f9f2a28b4b929.jpg

 

Wysłane z Meizu za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić Was o pomoc w rozpoznaniu zegarka.

Jakieś dwadzieścia lat temu, po śmierci dziadka dostałem ten zegarek na pamiątkę. Niestety postanowiłem oczyścić mu tarczę. Zrobiłem to tak „skutecznie”, że już do niczego się nie nadawała. Dlatego zegarmistrz założył nową od Wostoka. Wydaje mi się [choć pewności nie mam], że wskazówki pozostały oryginalne. Zegarka używam właściwie z sentymentu tylko w Święta Bożego Narodzenia. W tym roku zakładając go zdałem sobie sprawę, że nie pamiętam jak wyglądał, gdy nosił go dziadek. Nie pamiętam nawet jakiej jest marki.

Stąd moja prośba, czy ktoś może określić markę zegarka? To zadanie chyba nie będzie dla Was skomplikowane po obejrzeniu mechanizmu. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale cyfra na nim to 2209. Znak nad nią przypomina @, z tym że w środku jest coś przypominające „B” lub rosyjskie małe „z”.

Gdyby jeszcze ktoś był w stanie pokazać mi jak zegarek kiedyś mógł wyglądać, byłbym niezmiernie wdzięczny.

post-43197-0-58770300-1451038624_thumb.jpg

post-43197-0-67277300-1451038637_thumb.jpg

post-43197-0-52223200-1451038654_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Wostok. Kaliber mechanizmu to 2209.

To "b" o którym piszesz to logo Wostoka stosowane po 1964 r

 

Pytanie powinno być zadane w dziale technicznym i tam też się znajdzie a ten wątek zostanie usunięty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Jeżeli Iskra była na czyszczeniu a później poprawnie działała, nie zrzuciłeś jej np. ze stołu na podłogę i nie grzebałeś przy balansie to najprawdopodobniej przyczyną nie jest balans a spłynięcie lub wyschniecie oliw. Nawet leżakowany zegarek należy nakręcić co pewien czas, kwartał, pół roku by go nieco pobudzić. Jak chcesz go leżakować, to powienieneś zluzować naciąg lub pozwolić by zegarek chodząc zluzował sprężynę naciągową. Z tego co napisałeś wynika, że zegarmistrz nieco zarobi w nowym roku dokonując czyszczenia i konserwacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić Was o pomoc w rozpoznaniu zegarka.

Jakieś dwadzieścia lat temu, po śmierci dziadka dostałem ten zegarek na pamiątkę. Niestety postanowiłem oczyścić mu tarczę. Zrobiłem to tak „skutecznie”, że już do niczego się nie nadawała. Dlatego zegarmistrz założył nową od Wostoka. Wydaje mi się [choć pewności nie mam], że wskazówki pozostały oryginalne. Zegarka używam właściwie z sentymentu tylko w Święta Bożego Narodzenia. W tym roku zakładając go zdałem sobie sprawę, że nie pamiętam jak wyglądał, gdy nosił go dziadek. Nie pamiętam nawet jakiej jest marki.

Stąd moja prośba, czy ktoś może określić markę zegarka? To zadanie chyba nie będzie dla Was skomplikowane po obejrzeniu mechanizmu. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale cyfra na nim to 2209. Znak nad nią przypomina @, z tym że w środku jest coś przypominające „B” lub rosyjskie małe „z”.

Gdyby jeszcze ktoś był w stanie pokazać mi jak zegarek kiedyś mógł wyglądać, byłbym niezmiernie wdzięczny.

Roman Ci odpowiedział co de mechanizmu ale tarcza na 100% nie jest z tego zegarka. Wostok i owszem ale w tej kopercie ta tarcza nie występowała. Zgaduję ale w tej kopercie raczej ta tarcza:

https://www.google.pl/search?q=wostok+18+jewels&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi0v8youffJAhUq9HIKHS7xDcEQ_AUIBygB&biw=1536&bih=731#imgrc=y8dzh0vxf6GNEM%3A

Lub pokrewne. Sprawdź np. u Krisa:

https://picasaweb.google.com/107247623220063053982/Wostok18Kamieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman Ci odpowiedział co de mechanizmu ale tarcza na 100% nie jest z tego zegarka. Wostok i owszem ale w tej kopercie ta tarcza nie występowała. Zgaduję ale w tej kopercie raczej ta tarcza:

https://www.google.pl/search?q=wostok+18+jewels&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi0v8youffJAhUq9HIKHS7xDcEQ_AUIBygB&biw=1536&bih=731#imgrc=y8dzh0vxf6GNEM%3A

Lub pokrewne. Sprawdź np. u Krisa:

https://picasaweb.google.com/107247623220063053982/Wostok18Kamieni

 

Ten pierwszy [pomijając datownik] wydaje się podobny, bo z tego co pamiętam to cyfr na nim nie było.

Tylko czy te indeksy mogłem zmyć? To znaczy czy są one namalowane czy nanoszone?

Z drugiego przykładu, to ten wygląda chyba podobnie.

post-43197-0-40217700-1451070222_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy [pomijając datownik] wydaje się podobny, bo z tego co pamiętam to cyfr na nim nie było.

Tylko czy te indeksy mogłem zmyć? To znaczy czy są one namalowane czy nanoszone?

Z drugiego przykładu, to ten wygląda chyba podobnie.

To ten sam który Ci pokazałem tylko z datą. Wersji było dużo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcz było sporo, dlatego nie ma szans ustalić jeżeli nie pamiętasz jaka była oryginalnie. 

Takie Wostoki to nie moja bajka ale raczej wszystkie opcje miały indeksy inne niż malowane?!? 

Zmycie jest niemożliwe raczej ale może się mylę jeśli chodzi o indeksy?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcz było sporo, dlatego nie ma szans ustalić jeżeli nie pamiętasz jaka była oryginalnie. 

Takie Wostoki to nie moja bajka ale raczej wszystkie opcje miały indeksy inne niż malowane?!? 

Zmycie jest niemożliwe raczej ale może się mylę jeśli chodzi o indeksy?!

Roman, zdolny zmyje wszystko... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak  :lol:

 

Krajcarek - jeżeli jest to pamiątka po dziadku to powinienes zegarek zachować. Żeby przynajmniej mieć odrobinę satysfakcji to poszukaj tarczy jakiejkolwiek ale oryginalnie występującej w tej kopercie. Nie będzie trudno jakiegos trupka za grosze na allegro kupić.

Ja bym też radził zmienić bransoletę na pasek i wypolerować szkło. 

Będziesz miał fajną pamiątkę po dziadku  :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w kieszonce dla niewidomych, z rzadszą tarczą (w tragicznym stanie), ale ktoś taką tu pokazywał, tylko nie mogę znaleźć :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to mechanizm jest słis made. Tego typu mechanizmy były stosowane w radzieckich zegarkach w latach 1920-1930.

Tylko że ja nie jestem specjalistą od mechanizmów. Pmwas będzie wiedział co i jak  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam starego złotego Poljota De Luxe 29 kamieni (patrz awatar lub np. na przykładowy model) z tego co się orientuję na takim mechanizmie kosmos 2416. W zegarkach radzieckich/rosyjskich w ogóle nie siedzę, więc zadam pytanie typowe dla laika.

 

Czy dostanę gdzieś fabrycznie nowy mechanizm do tego zegarka, który będę mógł po prostu przełożyć do tego staruszka? Nie orientuję się, czy nadal te 2416 produkują, np. w nowszych rosyjskich zegarkach, a jeżeli tak, to czy będą kompatybilne ze starszą wersją (circa 64 rok)?


ng6mnrm.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Iskra była na czyszczeniu a później poprawnie działała, nie zrzuciłeś jej np. ze stołu na podłogę i nie grzebałeś przy balansie to najprawdopodobniej przyczyną nie jest balans a spłynięcie lub wyschniecie oliw. Nawet leżakowany zegarek należy nakręcić co pewien czas, kwartał, pół roku by go nieco pobudzić. Jak chcesz go leżakować, to powienieneś zluzować naciąg lub pozwolić by zegarek chodząc zluzował sprężynę naciągową. Z tego co napisałeś wynika, że zegarmistrz nieco zarobi w nowym roku dokonując czyszczenia i konserwacji.

Zegarmistrzowi dałem przed świętami i oddał dnia następnego, powiedział coś o tym że mógł wcześniej spadł czy coś i poprawił balans i chodził. Teraz go trochę rozchodziłem i od wczoraj idzie bez zatrzymania się. No i go nie nakręcałem.

 

Napisałem z MEIZU MX4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam starego złotego Poljota De Luxe 29 kamieni (patrz awatar lub np. na przykładowy model) z tego co się orientuję na takim mechanizmie kosmos 2416. W zegarkach radzieckich/rosyjskich w ogóle nie siedzę, więc zadam pytanie typowe dla laika.

 

Czy dostanę gdzieś fabrycznie nowy mechanizm do tego zegarka, który będę mógł po prostu przełożyć do tego staruszka? Nie orientuję się, czy nadal te 2416 produkują, np. w nowszych rosyjskich zegarkach, a jeżeli tak, to czy będą kompatybilne ze starszą wersją (circa 64 rok)?

Nie bardzo rozumiem jaki ma być sens wymiany mechanizmu?! Jeżeli coś szwwnkuje to dobry zegarmistrz poradzi sobie z nim bez problemu. Mechanizm w stanie NOS trudno będzie kupić raczej ale może się trafić przy dużej dozie szczęścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wytłumaczę - mój "dobry zegarmistrz" poradził sobie z przywróceniem go do życia po 50 latach hibernacji w sejfie, ba - nawet przywrócił go do stanu, gdzie dokładność chodu jest więcej niż zadowalająca.

 

Zastanawiam się jednak nad zabezpieczeniem się na przyszłość i kupnem mechanizmu na "przeszczep" części lub całkowitego swapa. Bo mój "dobry zegarmistrz" ostatnio miał problem z dostaniem paru elementów.

 

Jak rozumiem, nowszych rosyjskich mechanizmów z oznaczeniem 2416 nie da się wykorzystać jako dawców? Pozostaje mi tylko szukać całych werków od Poljotów De Luxe na 29 kamieniach? Ten mój ma datownik na godzinie 6tej, a większość występuje z datownikiem na 3ciej - rozumiem, że to niuans i poza tym będą kompatybilne z moim egzemplarzem?


ng6mnrm.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wpadł w ręce taki Łucz. Co sądzicie o wskazówkach, oryginalne?

 

post-33251-0-34311800-1451329261_thumb.jpg

Edytowane przez wodzak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Panów, dzień dobry. Zwracam, się po poradę jako nowicjusz.
Niedawno, zbiegiem okoliczności kupiłem (i przepłaciłem chyba) tzw. "Mira z mirami". Nie mam w tej chwili sprzętu by zrobić dobre zdjęcia, myślę, że kojarzą go Panowie na pewno. Mój zegarek jest w zupełnej ruinie. Ze wszystkim bym sobie poradził, problemem jest tylko, unikatowa giloszowana tarcza, z której jakiś "zły człowiek" ściągnął całą farbę, do blachy. Zostały tylko złocenia na indeksach. Normalnie coś bym z tym zrobił, ale giloszowanie jest tak płytkie, że wręcz nie ma szans tego odmalować.
Nie wiem co z tym fantem zrobić - nie ma raczej szans żebym znalazł do niego tarczę, a szkoda mi tej którą mam. 

Chorowałem na ten zegarek miesiącami. Proszę o poradę.
.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Na forum są jedynie Koledzy. Najpierw coś ustalmy, chorowałeś na zegarek z pokiereszowaną tarczą? Zrób zdjęcie i zamieść. Najlepiej zegarka od strony tarczy a jak wiesz jak go otworzyć to i mechanizmu. Jak nie wiesz to zrób zdjęcie odwrotnej strony koperty to wtedy poinstruujemy jak możesz to fachowo zrobić.
Zdjęcia mają taki sens, że wypolerowana giloszowana tarcza mogła być oryginalnie w takim stanie a koledzy znawcy tematu tarcz szybko i skrupulatnie wyjaśnią co jest źle i dlaczego dałeś się naciągnąć ;) ?
Druga sprawa otwarcie zegarka, z którym możesz się jeszcze chwilę powstrzymać ma aspekt praktyczny. Skoro zegarek może okazać się mocno grzebany na co potencjalnie wskazuje stan tarczy to dowiesz się całej prawdy o swoim nabytku oraz sposobów rozwiązania problemu niefortunnego nabycia "sqadaka".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam starego złotego Poljota De Luxe 29 kamieni (patrz awatar lub np. na przykładowy model) z tego co się orientuję na takim mechanizmie kosmos 2416. W zegarkach radzieckich/rosyjskich w ogóle nie siedzę, więc zadam pytanie typowe dla laika.

 

Czy dostanę gdzieś fabrycznie nowy mechanizm do tego zegarka, który będę mógł po prostu przełożyć do tego staruszka? Nie orientuję się, czy nadal te 2416 produkują, np. w nowszych rosyjskich zegarkach, a jeżeli tak, to czy będą kompatybilne ze starszą wersją (circa 64 rok)?

dlaczego nie spróbować skorzystać z części :

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&Poljot_2415

nie sądzę aby poza kalendarzem i freowaną w tym celu płytą czołową będą się różniły. A 2415 mozna kupić w przyzwoitych pieniądzach


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.