Pozwolisz, ze Ci odpowiem
Nie wiem jak to wyglada, gdy sie mieszka we wloszech, portugalii czy francji, ale wiem, jak wyglada zycie w szwajcarii.
Powiedzmy, ze pomine swoj przyklad, bo jest specyficzn, ale podam przyklad typowych znajomych. Wyksztalcenie srednie, wiek miedzy 30, a 40 lat, para, stanowiska kierownicze, bez dzieci. On pracuje w firmie produkujacej zegarki, na produkcji, ona w branzy finansowej. Wspolnie maja co miesiac jakies 13000-14000chf, oboje dostaja trzynastke, podatki zjadaja okolo 25-30%. Placa za mieszkanie 1600CHF plus prad. Za samochod jakies 600CHF. Za ubezpieczenia okolo 1100CHF.
Ostatnio ceny u nas podskoczyly. Dzis wyczytalem ze kwiecien sie zamknal na 2.5% CPI - szok. Za kawe trzeba zaplacic 4CHF, za obiad jakies 25CHF. Za 95 - 2.20CHF. Elektronika i ubrania sa tansze niz w PL, ze wzgledu na vat, ktory wynosi 7,7%. Na codzienne zycie wydaja pewnie max 2500CHF. Zostaje in 3000-5000 miesiecznie.
I jest to taka srednia i typowe osoby, bo na produkcji zarobi sie 4000CHF, ale bedac dyrektorem w firmie 15000-20000CHF.
A teraz do tego dodaj jakosc zycia, ilosc wypadkow drogowych, bezpieczenstwo, czystosc powietrza, mozliwosci...
Czy lepiej jest w Polsce? Nie, zdecydowanie nie jest 😉