Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ulan

Podziwiajmy zegary Lenzkirch

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się nie raz, czy numery mechanizmów mają coś wspólnego z numerami, modelami skrzyń. Doszedłem do wniosku, że raczej nie. Dobrym przykładem są pokazane przez Ciebie dwa zegary, które dzieli jakieś 7, 8 lat różnicy. Mam u siebie niskie numery skrzyń a wyższe mechanizmów i na odwrót. Przykład model skrzyni 90 i model 22, numerologicznie mechanizmy są blisko siebie, a w Twoim modelu 22 jest dużo starszy.

Ja uważam,że skrzynie wykonywano w/g projektów i styli obowiązujących w danym okresie .A jak były ładne i dobrze się sprzedawały zegary w tych skrzyniach to je zgodnie z zamówieniami sprzedających wykonywano i wstawiano mechanizmy ..Dla tego skrzynie posiadają numerację modelu. oraz w takich samych skrzyniach są mechanizmy z numeracją z różnych lat produkcji.Może się mylę ale tak to sobie wyjaśniam, Szkoda,że nie ma katalogów lenza z pierwszych lat produkcji.Zapomniałem dodać,że te same modele skrzyń zamawiały różne firmy zegarmistrzowskie i dzisiaj można spotkać różne mechanizmy w tych samych skrzyniach. Edytowane przez FRANK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zegar ,mam kilka pytań Frank ,czy skrzynia jest w palisandrze ? i zastanawiam się po co ten mosiężny numerowany podkład pod tarcza ,mam takie skojarzenie że następne werki były z Brocotem na tarczy- jeszcze coś czy zegar jest miesięczny ,podobny do tego z centralną sekundą - musi być bardzo precyzyjny ,,to wahadło,, bardzo mi się podoba ,zresztą jestem przez ciebie zarażony do lenza .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia jest w okleinie jak słusznie zauważyłeś z palisandru.To czy jest miesięczny to nie wiem ale myślę,że będzie chodził dłużej niż dwa tygodnie.Od wczoraj tyka i to dość precyzyjnie. Ja też zwróciłem uwagę na ten mosiężny podkład jak w mechanizmach z Brockotem no i ta numeracja.Młot Thora zwrócił uwagę na cieńką sprężynę gongu taka sama jaka była stosowana w Szwardzwaldach twierdząc,że to również świadczy o autentyczności zegara z pierwszego 1851roku produkcji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak mi wyglądał ten gong na sprężynę od szwardzwaldów. Ten gong to widać taki prototyp :) Lenzkircha. W takim mechanizmie nie dało się zastosować francuskiego dzwonka czaszowego. Po latach to tylko uwiarygodnia ten zegar, pokazuje pomysłowość, jak to często bywa "podrzeba matką wynalazków".

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Francuski gong czaszowy to dzwonek?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj nabyłem zegar firmy lenzkirch w małej wiszącej skrzyni z numerem mechanizmu 5 822 . Wieszak stalowy pomalowany prawdopodobnie oryginalnie .Wskazówki oczka ,wahadło z regulacją wewnątrz soczewki.Na plecach zamiast pionizerów wbite bolczyki. Skrzynia z aplikacjami odlewanymi.Brak jest korony ale ostatnio taki sam zegar był sprzedawany na ebay.uk i dlatego wiem jak powinna wyglądać cała aplikacja na drzwiach oraz korona. Proszę o opinię kolegów.Zegar wisiał i chdził w Rosji.

 

Franiu nabyłeś cacuszko !!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj nabyłem zegar firmy lenzkirch w małej wiszącej skrzyni z numerem mechanizmu 5 822 . Wieszak stalowy pomalowany prawdopodobnie oryginalnie .Wskazówki oczka ,wahadło z regulacją wewnątrz soczewki.Na plecach zamiast pionizerów wbite bolczyki.

 

Franku, w tym moim maluchu czarnym, też są bolczyki. Nawet się zastanowiłem, czy to nie jakaś partyzantka, ale były stare i brakowało śladu po pionizerach. Teraz się potwierdziły! Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ajajaj. W moim Kapturku też są bolczyki w pleckach. Blisko 60 lat tradycji ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam zdjęcia okrągłego wielkiego zegara lenzkirch po zakończonej renowacji ,którą sam wykonałem.Zegar był bardzo ciemny i żle się prezentował na ścianie.Próbowałem zdjąć tą brudną ściemniałą politurę różnymi środkami (bez skutku) Dosłownie milimetr po milimetrze zdjąłem ostrym dłutkiem politurę pozostawiając miejsca zacienione ,które chciałem zostawić.Następnie przetarłem wełną stalową 000 i nałożyłem ciemno brązowy wosk , który po wyschnięciu przetarłem bawełnianą szmatką.Wskazówki były wielokrotnie malowane czarną farbą przez co były słabo widoczne .Wyczyściłem je do czystego metalu i zostawiłem .Widać to ma ostatnim zdjęciu. Myślę,że jak był nowo wyprodukowany wyglądał podobnie.

post-41769-0-47947300-1370202843_thumb.jpg

post-41769-0-77806400-1370203342_thumb.jpg

post-41769-0-03719900-1370203366_thumb.jpg

Edytowane przez FRANK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kolos widziałem go na żywo ,robi wrażenie piękny masz dużo cierpliwosci niczym zegarmistrz -czy to jest tak zwany zegar rycerski ? Na drugim zdjęciu widać bok innego zegara zapewne też lenzkirch ?SUPER !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kolos widziałem go na żywo ,robi wrażenie piękny masz dużo cierpliwosci niczym zegarmistrz -czy to jest tak zwany zegar rycerski ? Na drugim zdjęciu widać bok innego zegara zapewne też lenzkirch ?SUPER !

Pomału na stare lata staję się zegarmistrzem a ten z boku to oczywiście lenzkirch .Średnica tego zegara to ok.75 cm Można go nazwać rycerskim bo wygląda jak tarcza rycerza.A jak się podoba .Czy wygląda teraz lepiej? Edytowane przez FRANK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa. Widać bok zegara, który zapewne też mi będzie bliski...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taa. Widać bok zegara, który zapewne też mi będzie bliski...

Zgadza się .Już niedługo będzie gotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Frank ty na stare lata -a ja odwrotnie za młodu byłem teraz to tylko pasja ,zresztą w Żarach był kurs teoretyczny 10 tyg. dla czeladników zegarmistrzostwa w Technikum Pielęgniarskim ,mam fajne wspomnienia z Sorau to było 25lat temu,ale to nie na temat -co do zegara to rewelacja! jak zawsze u ciebie po renowacji .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Frank zwróć uwagę proszę, na podobieństwo tylnej płyty z Twoim ostatnim zakupem z Rosji.

 

post-23969-0-69222900-1370269860_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę jest to starszy mechanizm od mojego .Inaczej są mocowane płyty mechanizmu ,cyfry numeratora bardzo podobne.W/g mnie może to być lenzkirch.To,że góra wygląda inaczej jest nieważne ponieważ były to pierwsze mechanizmy ,które wykonywano na różnych częściach (z różnych firm).Myślę,że fachowcy się odezwą i bardziej szczegółowo opiszą ten mechanizm.Przydały by się zdjęcia środka mechanizmu,wychwytu i całej reszty łącznie z tarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie werków, gdzie sekcja chodu i bicia jest na pięć kół. Werk duży od tarczy 19-ki, mały od 14-ki z nr 74 xxx z 2, Lenzkirch. Podstawa tarczy w jednym jak i w drugim na trzy bolce.

 

post-23969-0-82522000-1370280913_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lusyk pokaż zdjęcia tego z tym niskim numerem.W sprawie podobieństwa obu mechanizmów powinni się wypowiedzieć eksperci.W tym moim z numerem 5822 jest siedem kół .Pojutrze będzie u mnie jeden z ekspertów kiniol ,który napewno rozstrzygnie czy to jest mechanizm z napędem miesięcznym.Taką tarczę już gdzieś widziałem lecz nie pamiętam czy to był lenzkirch.

Edytowane przez FRANK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na życzenie kolegów załączam jeden z wielu zegarów ,które posiadam, zaznaczam że są to wierne kopie.

post-62135-0-83896000-1370359617_thumb.jpg

post-62135-0-24376300-1370359637.jpg

post-62135-0-39412100-1370359646_thumb.jpg

post-62135-0-50072900-1370359660_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pienkny. Każdy cm2 dokładnie zaornamentowany. Ten ptaszek to papużka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na życzenie kolegów załączam jeden z wielu zegarów ,które posiadam, zaznaczam że są to wierne kopie.

Co masz na myśli pisząc wierne kopie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam zdjęcia okrągłego wielkiego zegara lenzkirch po zakończonej renowacji ,którą sam wykonałem.Zegar był bardzo ciemny i żle się prezentował na ścianie.Próbowałem zdjąć tą brudną ściemniałą politurę różnymi środkami (bez skutku) Dosłownie milimetr po milimetrze zdjąłem ostrym dłutkiem politurę pozostawiając miejsca zacienione ,które chciałem zostawić.Następnie przetarłem wełną stalową 000 i nałożyłem ciemno brązowy wosk , który po wyschnięciu przetarłem bawełnianą szmatką.Wskazówki były wielokrotnie malowane czarną farbą przez co były słabo widoczne .Wyczyściłem je do czystego metalu i zostawiłem .Widać to ma ostatnim zdjęciu. Myślę,że jak był nowo wyprodukowany wyglądał podobnie.

Franku, pieknie go odnowiłeś. Faktycznie w jaśniejszej oprawie wygląda znaczenie lepiej. Cudny!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc wierne kopie?

 

Pani Kasiu, wierna kopia jest to wykonanie zegara o identycznych wymiarach jak oryginał z takiego samego materiału w tym przypadku z orzecha amerykańskiego,z takim samym mechanizmem jak w oryginale ,czyli Lenzkirch 24.Ten zegar to model o nazwie "Kakadu" z racji papugi na górze ,która jest srebrzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.