Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Guest seth11

Jaką książkę czytasz obecnie?

Recommended Posts

No to macie teraz do czynienia ze zwolennikiem audiobooków. To nieprawda że chodzi o gospodarowanie czasem (choć to również dobry argument przemawiający za audiobookami). Mimo podzielnej uwagi, lubię skupić się na tym czego słucham i tylko w odpowiednich okolicznościach, ewentualnie połączyć to z moją pracą. Jeśli trafi się dobry lektor, a książka nie jest oparta na jakiejś dedykowanej, specyficznej konstrukcji, odczytywanej tylko jako tekst - audiobook daje znacznie szersze możliwości. 

Książka spopularyzowana, czyli ogólnodostępna - to dosyć nowy Twór w kulturze i cywilizacji. W pewnej epoce, była po prostu wygodna. Stwarzała nowe możliwości i lepszą jakość rozbudowanej treści, niż przekaz mówiony (czytaj - opowieści domokrążnego wiejskiego dziada dla dziatwy zgromadzonej w kuchni, przy piecu). Książka straciła monopol na poczet swojej udoskonalonej, oferującej więcej następczyni, czyli audiobooka.

pojawiło się sporo audiobooków w ciągu osatnich 6 tygodni , fajnie posłuchać , mam nadzieje ze kolega nie z kgb i donosów nie robi , bo moskiewski adres mnie niepokoi .  pozdro  :rolleyes:

Edited by artiplast

Guest Blunio

SEKRETY SAMURAJÓW. Adele Wetstbrook, Oscar Ratti.

Można się wiele dowiedzieć o historii Kraju Kwitnącej Wiśni. A zwłaszcza w wymiarze militarnym. Polecam :)

Edited by Blunio

Ja czytam glownie na kindle paperwhite i z calego serca polecam wszystkim zakup tego czytnika. Mysle ze to jeden z lepszych gadżetów dostepnych do kupienia.

Co do książek - glownie kryminaly.

Lubie czytac tez książki o tematyce filmowej glownie od wydawnivtwa Wojciech Marzec - ale te juz zbieram na papierze ;)

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Ja ostatnio:

Sztuka Kochania Wisłockiej

Pisma z Getta Warszawskiego Rachela Auerbach

Księgi Jakubowe Tokarczuk

A jak skończę to łykam: Dobranoc Auschwitzt

Ziemiomorze, czy Opowieści z Narnii? ;) które najpierw?

Na Opowiesci z Narnii, to byl dobry moment kiedy miales 10lat;-) Ziemiomorze moim zdaniem nudne, kiedys przeczytalem, nawet nie pamietam o czym to traktowalo;-)

W tej chwili dwie:

- Hel 3 Grzędowicza

- Wotum Nieufności Remigiusza Mroza

"Luna: Nów" Iana McDonalda. Nowoczesne i wizjonerskie, a przy tym dobrze napisane s-f najwyższych lotów. A jak ktoś nie zna, to koniecznie jego "Rzekę bogów" i "Dom derwiszy. Dni Cyberabadu".

Edited by 4palce

Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Spinnaker SP-5055-01 Fleuss - Swatch SUTO401 - Swatch YIS403 

Czytałem.

Wolę Dostojewskiego i jego Zbrodnię i Karę

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Przeczytałem "Zająca z Patagonii" Claude'a Lanzmanna. Było kilka miażdżących recenzji tej książki, ja jednak na pewno nie żałuję lektury.

Faktycznie jednak, megalomania autora miejscami aż się wylewa z tych wspomnień. A gdy mowa o Polsce to wiadomo: antysemityzm i prymitywizm lub cwaniactwo (zabawny wątek z Lwem Rywinem). Strasznie wkurza jego ignorancja wobec Polski. Gdy wspomina o oporze wobec Hitlera, to przywołuje Sophie Scholl i jej brata, gdy mówi o żołnierskiej ofierze na frontach II wojny - mówi tylko o Australijczykach, gdy pisze o ofiarach politycznych represji - wymienia wszystkie nacje świata oprócz Polaków, a gdy pisze o Bitwie o Anglię - ani słowa o polskich lotnikach. Gdzieś tam wspomina - dosłownie - o kilku dobrych polskich zakonnicach, które uratowały paru Żydów. Oczywiście, nie ma obowiązku powoływania się na polskie doświadczenie, jednakże cały czas stara się utrzymać czytelnika w przekonaniu o swej własnej erudycji i rozległej wiedzy o losach współczesnego świata.

Ale jednak czyta się tę książkę świetnie, jako subiektywną kronikę pewnej epoki i grupy społecznej - lewicowych, aktywnych artystycznie i politycznie intelektualistów. Uderza to, jak istotna jest sieć znajomości i powiązań tzw. elit. Co chwilę Lanzmann wspomina kogoś, kto po latach został jakimś ważniakiem. Mnóstwo jest o Sartrze, wspomina trzy razy też Malraux, z którym oczywiście politycznie było mu nie po drodze, ale którego ceni jako pisarza.

Typowa jest też fascynacja Izraelem, o którym potrafi pisać naprawdę barwnie. Oczywiście - rozgrzesza izraelską przemoc, z radością pisze o prowokacyjnych przelotach nad Bejrutem. Opisu lotniczych doświadczeń nie powstydziłby się jednak żaden dobry pisarz z kręgu literatury wojennej czy przygodowej.

Zabawne są fragmenty o wpadkach Lanzmanna jako podróżnika (wspinaczki bez przygotowania i sprzętu, zawsze kończące się w szpitalach). Jest też nawet wyjście ze sklepu przez zamknięte szklane drzwi, poważnie. I całkiem fajny romans w Korei Północnej - choć ile w tym prawdy, trudno orzec.

Najciekawsze są jednak kulisy powstawania "Shoah", gdzie oczywiście Lanzmann jest w typowy dla siebie sposób butny i nieobiektywny, ale jednak odsłania mnóstwo pasjonujących niuansów swej pracy nad tym, trzeba to przyznać, wyjątkowym filmem. 

W sumie więc - specyficzna lektura, ale jednak godna uwagi.

Edited by Edmund Exley

"Królowie przeklęci" tom I, Maurice Duron- bardzo ciekawa, fabularyzowana historia średniowiecznej Francji.