Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rób więcej tego , co zrobiłeś z tym mechanizmem. Olej wazelinowy zmieszany ze starym "mazidłem" w łożyskach nie mógł pomóc.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co teraz począć?

Ustawić kotwice w odpowiednim (starym) położeniu.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to trzeba rozebrać mechanizm. W gaciach i skarpetach można myć się na obozie harcerskim. Ja w każdym razie tak robiłem :D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawić kotwice w odpowiednim (starym) położeniu.

''Kotwica'' mogła zmienić położenie mimo ,że nie rozbierałem mechanizmu.Jestem amatorem majsterkowiczem ,więc jeśli można proszę o łopatologiczny wykład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już zostało napisane, tym bardziej nie będzie o tym w temacie o renowacji skrzyń :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo serdecznie dziękuję za konkretną poradę która nic nie wnosi a poprawia" samopoczucie kolegów ?" w wielu przypadkach  po co ? Dla punktów ? Można i tak.

Moja Babcia mawiała, "kto szuka ten znajdzie" Warto zagłebic się w  posty i poczytać. Nie dla punktów tu jesteśmy lecz dla pasji , wspólnych zainteresowań i wymiany poglądów. Jeśli tego nie rozumiesz, trudno.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolne sterczyny w Twoim zegarze umieść w jego koronie i na odwrót. Po tym  drobnym zabiegu zegar dopiero uzyska stylistyczną harmonię. Co do reszty to zastosuj się do rad doświadczonych kolegów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, środki wzmacniające stosuje się wewnątrz elementów a faktury drewna to nie zmienia.

Ich działanie polega na tym, że próchno staje się dębem, a na zewnątrz jest tak samo

jak było 100 lat temu.

 

Greg, masz rację,jest to najlepszy sposób.

Listwy wykańczane na czarno mają zwykle imitować heban.

Roztwór szelaku należy zabarwić na czarno za pomocą czarnej bejcy

aby uzyskać roztwór nasycony.Barwiony szelak nakłada się pędzlem

8-10 razy.Dobrze jest to wyszlifować sproszkowanym pumeksem z wodą.

A ja poproszę Was o pomoc właśnie w kwestii barwienia na czarno. Mam do zrobienia podstawę do budzika i brzegi podstawy są zabawione na czarno, jednak farba się miejscami nieco przetarła i chciałabym to uzupełnić. Nie chcę usuwać tej powłoki, gdyż po pierwsze zupełnie nie wiem co to za fabra, na pewo nie bejca, więc jak zacznę kombinować z rozpuszczalnikami to się rozlezie na resztę deseczki, no i obawiam się, że nie będę jej potrafiłą tak równo jak jest teraz nanieść. Podejrzewam, że w oryginale ten brzeg był faktycznie czarny. Czy to zatem uzupełnić, tak aby później można było nanieść politurę, zmatowić i zawoskować?

Postanowiłam nie iść na łatwiznę i jednak zmyć to czarne (Syntilorem), co okazało się być farbą olejną. :wacko:Zrobię tak jak być powinno, w końcu gdyby renowacja była łatwa, wszyscy by to robili :lol: 

post-44620-0-64942300-1388705470_thumb.jpg

Edytowane przez kasiaMF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry płyn do mycia np silników i karcher :)

Już przewiduje jak mnie zjadą niektórzy ale uwierz, ze nic sie nie stanie a wyczyścisz go pożądnie. Metalowe rzeczy od razy do sucha wyczyść. Podejrzewam, że mechanizm i tak trzeba rozebrać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnawiam tylko: dzwonki, puszkę i obudowę drewnianią i to ją tylko zmywam. Werk zostawiam dla zegarmistrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję porady co zrobić z tą skrzynią aby wyglądała przyzwoicie. Przód całkiem dobrze się prezentuje oczywiście po za spękaniami. Góra za to ma miejsca (te białe) gdzie lakier bądź politura odpadła. Lakierowano te skrzynie czy politura tam jest ?

 

gwlh.jpg

tvst.jpg

 

dzięki z góry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj delikatnie (by nie uszkodzić forniru) watą stalową 000 i denaturatem zetrzeć resztki  starej politury, pozostałości błotka możesz usunąć na koniec przemywając watą bawełnianą nasączoną denaturatem, ale uwaga błotko szybko zasycha. Po wyschnięciu lekko odśwież kolor bejcą (dałabym spirytusową kolory: jasny orzech z odrobiną mahoniu i olchy) Najlepiej wypróbuj kolor na kawałku sklejki albo forniru. Następnie, po wyschnięci bejcy nałóż cienką politurę, ze 4 warstwy (co 10-15 inut każda). Na drugi dzień zmatuj tę powierzchnię watą stalową 000, pył  usuń dokładnie odkurzaczem i nałóż warstwę wosku,  najlepiej Starwaks. Po  ok 2-3 godzin poleruj. Tyle ja bym zrobiła, bo skrzynka jest w całkiem dobrym stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc. Dam znać jak wyszło, albo będę męczył dodatkowymi pytaniami. Jedna rzecz mi tylko nie daje spokoju logo Lauffer ? wygląda że nie jest pokryte politurą rozumiem, że normalnie jest pokryć ? Bejca spirytusowa taka zwykła z np Castoramy ? czy watę stalowa tez tam nabyć ? Politura jakiś konkretny kolor ?

Edytowane przez llcoolm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukałem w necie i zauważyłem że ta skrzynia miała ozdoby gdzieś można dorobić ? jak ten temat ugryźć? mam odciśnięte wymiary tej ozdoby na skrzyni, ale noe wiem czy to w czymś pomoże.

 

ow05.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na większych giełdach staroci często spotykam sprzedawców elementów drewnianych ,pewnie identycznego wzoru nie znajdziesz ale zbliżone bez problemu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę jak uzupełnić ubytek krawędzi wokół tarczy ?

Jeżeli małaby być "wklejka" to jak skutecznie przykleić wstawiany element do tak małych krawędzi ?

Czy wyrównać ubytek do równych (liniowych) krawędzi ?

post-57457-0-22335100-1390221931.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już najlepiej Kiniol wyjaśni, ale ogólnie trzeba zrobić flekowanie. Wyciąć właściwy kawałek odpowiedniego drewna i wpasować w przygotowany otwór. Należy uzyskać kształt trapezowy (tak, liniowe krawędzie), żeby się wszystko dobrze trzymało i nie miało tendencji do ucieczki :). Ten kształt dokładnie wykonany, zapewni dobre połączenie, a miejsce nie jest przecież narażone na jakieś specjalne naprężenia. Jeśli to możliwe- dopasuj układ słojów. 

Flek starannie wykonany trzyma się nawet bez kleju, więc o powierzchnię klejenia bym się nie martwił.

PS. Oczywiście wklejka musi być wykonana ze starego, wysezonowanego drewna, ale to wiesz pewnie.

Krzysiek, mam nadzieję, uzupełni, lub poda inną metodę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać, nic ująć... wkleisz kawałek drewna, potem obrzeźbisz, podbarwisz i gotowe. Wyrównaj krawędzie styku i precyzyjnie wklej kawałek drewna z naddatkiem na obróbkę.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze  Kobas  ze  lyknales  to  cacko  od  Mariusza D.

Czy  sie myle?


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łyknąlem. Nie wiem czy to był Mariusz - nie znam. Woskowac czy politurowac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Politura


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.