Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.02.2021 o 23:30, mkl1 napisał:

zakupiłem takiego ruskiego, o przepraszam RADZIESKIEGO Jantara ( spodobał mi się dzwonek :) )

.. ciekawe co jest w środku ??? :)

 

 

 

Z tymi Jantarami to bywa różnie.  Jestem w posiadaniu 2 sztuk Jantarów , jeden  jest identyczny jak Twój  , natomiast  drugi ma inne wskazówki ,inny bęben sprężyny budzika oraz na tarczy jest  napis  4 jewels .  Kamienie są na ośce koła balansowego , koło wychwytowe i dwa następne są plastikowe.

 

 

PIC_5937.JPG

PIC_5938.JPG

PIC_5939.JPG

PIC_5940.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojechał Bursztyn

W porównaiu z innym budzikiem radzieckim to ......................OGROMNY.

Zaczął chodzic, ale musiałem użyć nafty :)

 bo wszystkie czopu są zalane olejem rzepakowym, przelanym z frytkownicy.. :)

Chodzi i tak będzie trochę chodził, aż się sprężyna "rozkręci"..

 Bo i tak teraz mam "na warsztacie" 2 Mołnie, i obudowę do "anglika"

 

 

 

IMG_1358.JPG

IMG_1359.JPG

 

Zwracam honor...

 Jest "kamieniowy"

 to tylko na fotkach z alegro wskazówki skutecznie zasłoniły napis...

 

 Jeszcze jedno:)

 koło wychwytowe nie jest plasticzane :) hura...

(bo w Primie, któego naprawiałem to było i włąśnie ono sprawiło największe problemy...)

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że jest z lat ok. 60-70

Na zdjęciu przykład  mechanizmu z kołami plastykowymi, z czwartego kwartału 90 roku oraz być może przełomowy technologicznie z 1969 r W tym mniej więcej  okresie Ruhla i Prim przeszły na plastyk

DSC03807.JPG

20200201_180634.jpg

20200201_183253.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka
korekta i uzupełnienie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numer i układ Znak firmowy/numer coś pomaga w ustaleniach roku?

image.thumb.png.471f4b88cb6511626b2009950e8956f9.png


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat te elementy nie pomogą. Na zdjęciu mechanizmu z 1990 r. logo identyczne  i numer typu mechanizmu taki sam 6973. Dlatego dla Naszego wewnętrznego, kolekcjonerskiego  użytku proponuję ten orientacyjny podział. Przed 1969 r. to mechanizmy bez plastyku, od 1969 r. z kołami plastykowymi. Przypuszczalnie  ktoś kiedy uściśli zaproponowana chronologię. Forum ma charakter już międzynarodowy. Może zaloguje się kiedyś użytkownik z Rosji, znający temat..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam "zgryza"

 Malować, nie malować...

 Za niemalowaniem przemawia wiek foarby i oryginalność.

Za malowaniem... ubytek( duży) i mniejsze, oraz kolor, który mi się nie podoba...

 

Drugie...

 obwódka tarczy ta plastikowa... była kiedyś "chromowana" teraz tylko szczątki "chromu"

 

 czy zostawić??

 czy zastosować "chrom w płynie" ?

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Chyba spiszę dane swoich kilku budzików....

 co i kiedy..

 będziesz miał w archeo...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, mkl1 napisał:

No to mam "zgryza"

 Malować, nie malować...

Oczywiście że nie malować! Wygląda godnie. Jeżeli bardzo Ci przeszkadza ta blizna to proponuję: aerograf+ wymieszane lakiery modelarskie+maskownica+pasta polerska do lakieru= oryginalny lakier z niewidoczną, retuszowaną blizną😁

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

😂😂😂


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam wywalone 🤪

Przy Poltikach i innych podobnego autoramentu "zabytkach" - nawet się nie zastanawiam jak jest rdza. Jest kilka sztuk w stanie akceptowalnym - ich nie ruszam.

Taki budziol z międzywojnia albo GB jeszcze starszy to inna para kaloszy.

Mieć półkę z zadzewiałkami, poobijane - ja bym nie zdzierżyła 🤭

 

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygnując posta swoim nickiem, nie muszę dodawać że jest to tylko i wyłącznie moje zdanie.

Myślę jednak że jest to troszkę pójście na łatwiznę, na którą nawet Poltiki nie zasłużyły (mam Cię🤪🤣)

Wyretuszowanie zajmuje około 1 dnia pracy wliczając czas schnięcia poszczególnych warstw. Lakierowanie, 1h w tym szlifowanie i schnięcie (np. Motip). Zyskujemy ogrom czasu, ale w kolekcjonerstwie on chyba nie jest reglamentowany.

Poświęcając więcej czasu i pracy, możemy nabyć doświadczenia które przyda się , gdy nasze zbiory zasili budzik o wyższym statusie historycznym.

 

Beckery , Lenze, itp. Też kiedyś były pospolite, a te które ocalały w niezmienionej formie, są dla nas wzorem do odbudowy tych które takiego szczęści nie miały .

Osobiście nie chciał bym za 20 lat, przeczytać komentarza do mojej pracy, w dziale ,, Naprawcy oprawcy". Wartość historyczna Poltików też z czasem będzie rosła.

 Piszę ten przydługi wywód nie jako nakaz lub instrukcja, ale jako własne przemyślenia z którymi zgadzać się nie trzeba.

 

Ps. Uwaga żart!  Można wstrzyknąć jeszcze temu budziku,  botox w okolice dzwonka, będzie bardziej męski😁

 

Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po botoxie dzwonki i młoteczek się kurczą i wiotczeją...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbieram zegary i budziki tylko dla własnej przyjemności ☺️. Wartość tychże za lat X ma dla mnie drugoplanowe znaczenie🤗

80 procent pozyskiwanych przeze mnie "okazów" prezentuje się podobnie jak te dwa najstarsze Poltiki które mam. To są (a raczej były) dwa różne egzemplarze.

IMG_20210210_085257.jpg

IMG_20210210_085158.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tam drobną różnicę w stanie zachowania widzę🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt - jest minimalna różnica 😆.

Mnie "kręci" sprostanie innym wyzwaniom - próba przywrócenia do stanu używalności zegary i budziki, które nie żyją. To jest adrenalina, którą przedkładam nad dylematy historyczno-kolekcjonerskie i niekończące się dywagacje na temat oryginalności - to zostawiam innym.

PS. Ba, zrobiłam nawet rzecz niesłychaną - całkiem dobrego Jantara z premedytacją ukatrupiłam pobierając do przeszczepu sprężynę do Poltika 🤭  😃

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak POLTIK to przynajmniej "nasz" a nie okupanta :)

 Tylko jak on się będzie czuł z radziecką myślą techniczną w środku ???

 

edycja..

Zapomniałem o braterstwie myśli technicznej w tamtych czasach :(

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Yodek napisał(-a):

Fakt - jest minimalna różnica 😆.

Mnie "kręci" sprostanie innym wyzwaniom - próba przywrócenia do stanu używalności zegary i budziki, które nie żyją. To jest adrenalina, którą przedkładam nad dylematy historyczno-kolekcjonerskie i niekończące się dywagacje na temat oryginalności - to zostawiam innym 😃

Jeśli myślisz że miałem kiedyś inne zdanie, to Cię rozczaruję - nie miałem😁

Większość moich znajomych kolekcjonerów, myślała kiedyś tak samo. W czasach gdy internety były tylko za ,,zagramanicą" zrobiliśmy z kolegami małą platformę z ruchomymi nóżkami, jak z instrukcji A. Słodowego. Zegar którego nie potrafiliśmy uruchomić, wystarczyło postawić na platformie, i co, chodzi? Chodzi!🤪

 Wiele twierdzeń które w tedy wygłaszałem, chętnie bym odszczekał. Swoją drogą, ciekawy jestem, czy to co teraz wygaduję, też kiedyś będę chciał odszczekać🥺. Mam nadzieję że tego nie dożyję - za dużo porażek jak na jeden życiorys🤣

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mkl1 napisał(-a):

 

 Tylko jak on się będzie czuł z radziecką myślą techniczną w środku ???

 

"Być albo nie być"...

🖐️🤗

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się trochę źle czuję, że kupiłem "ruska".

Kupiłem , bo mi się podobał taki z wywalonym dzwonkiem.

 Fak , że zaskoczył mnie swoją wielkością..

 No ale już jest :) i chyba zostanie, bo stary, a starych się nie wyrzuca :)

 Na tak wielkiego budzika np. GB, Junghansa , GF czy innych to poprostu jakoś nie czuję by mnie kręciły-- (cenowo przedewszystkim)

Wolę już "miniaturki"

:)

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda ze zbieraniem zegarów, i za chwilę z budzikami będzie się kończyć, miejsca w mieszkaniu zupełnie już brak.

Może jakieś pojedyncze przypadki bedą się trafiać, nie wiem czy będę mieć kiedyś okazję do zmiany zapatrywań 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Yodek napisał(-a):

Moja przygoda ze zbieraniem zegarów, i za chwilę z budzikami będzie się kończyć, miejsca w mieszkaniu zupełnie już brak.

Może jakieś pojedyncze przypadki bedą się trafiać, nie wiem czy będę mieć kiedyś okazję do zmiany zapatrywań 🤔

A jak myślisz, dla czego ja nie mam już swoich ,,pospoltików"?🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

No to się trochę źle czuję, że kupiłem "ruska".

 

 

No wiesz... A co z tego że rusek?  Technicznie chyba były ciut lepsze od naszych. I swoje miejsce miały w naszych poprzednich czasach m

Mira zabiłam niechcąco ale i tak się u mnie znów pojawi obok szpinakowego Majaka którego darzę atencją (i nic w nim nie zmieniałam oprócz czyszczenia)

5 minut temu, shreq napisał(-a):

A jak myślisz, dla czego ja nie mam już swoich ,,pospoltików"?🙃

 

Kto wie co kiedyś będzie... 🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moja przygoda ze zbieraniem zegarów, i za chwilę z budzikami będzie się kończyć, miejsca w mieszkaniu zupełnie już brak.
Może jakieś pojedyncze przypadki bedą się trafiać, nie wiem czy będę mieć kiedyś okazję do zmiany zapatrywań
Zawsze można wymieniać eksponaty

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze trochę budzików zmieszczę  😄 A jak się trafi taki okaz to trudno mi się powstrzymać , szczególnie że cena z powodu jego stanu była niewysoka! 

Amerykański olbrzym The E.Ingraham Clock Co. Bardzo rzadko spotykany National Call 8 dniowy ! !  🙂.

Poskładany naoliwiony trafi na półkę z amerykańskimi budzikami ,tylko muszę zrobić mu miejsce 🙂

DSC_2738.JPG

DSC_2723 (1).JPG

DSC_2724 (1).JPG

DSC_2728.JPG

DSC_2733.JPG

DSC_2736.JPG

DSC_2737.JPG

DSC_2731.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny, amerykański🤓, bardzo zgrabne nóżki.  Wskazówki i indeksy  jeszcze świecą? Jak Ci się udało tak pięknie odrestaurować tę czarną tarczę?

Edytowane przez kasiaMF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   2 użytkowników

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.