Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo stary  francuski ,wychwyt kolkowy,masywny to  poczatki produkcji,powina  być jakas sygnatura ?Co jest napisane  na  skrzynce ?

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo stary francuski ,wychwyt kolkowy,masywny to poczatki produkcji,powina być jakas sygnatura ?Co jest napisane na skrzynce ?

Nie wiem?. Tak cos tam jest napisane(masz oko :) ). Sygnatura jest ,chyba jakis listek a la Paris? Na puszce i werku :o:) Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychwyt hakowy masywny... z tego co widzę...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychwyt hakowy masywny... z tego co widzę...

To w końcu jaki jest ten wychwyt . Janekp pisze ,że to kołkowy i ja też widzę tam kołkowy. Kołkowy i hakowy to to samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brocot_sur_noir-large.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brocot... teraz widzę


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by bylo , gdyby kolega @czerralf zrobil dobre zdjecia kola wychwytowego i palet kotwicy, wtedy bedzie mozna cos powiedziec

a tak mysle, ze moze to byc zegar z przelomu XVIII/XIX wieku ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie. Na przełomiie XVIII wieku depose to była gilotyna :(


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to jest końcówka XIX wieku i myślę, że ktoś sobie tę skrzyneczkę zaadaptował...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to jak najbardziej. Odsyłam do wynalazków pana Timoleona Maurel.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by bylo , gdyby kolega @czerralf zrobil dobre zdjecia kola wychwytowego i palet kotwicy, wtedy bedzie mozna cos powiedziec

a tak mysle, ze moze to byc zegar z przelomu XVIII/XIX wieku ?

pozdrawiam

Prosze :) . Dziekuje kolegom za zainteresowanie

post-38332-0-31470800-1496056536.jpg

post-38332-0-92533600-1496056542.jpg

post-38332-0-58839200-1496056548.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak zaczac. Moze napisze tak:

Nie znam sie na wychwytach :( , ale moim marzeniem jest, aby sie na nich poznac ( moze nie na wszystkich, ale jednak ) :D .

Ale do rzeczy. Przedstawiony wychwyt na pewno nie jest wychwytem kolkowym albo jak to Anglicy okreslaja pin pallet escapement, poniewaz palety sa okraglymi cylindrami

rysunek ponizej ( zdjecie znalezione w internecie ) - prosze zwrocic uwage na ksztalt zebow kola wychwytowego

post-70347-0-92216000-1496076937_thumb.jpg

Natomiast w wychwycie Brocota palety sa w ksztalcie polcylindra.

Podobniez, gdzies wyczytalem, ze w wersji amerykanskiej maja one ksztalt romboidalny.

Poza tym, wychwyt Brocota francuski obejmuje wiecej zebow kola wychwytowego niz amerykanski ( francuski > 1/4 obwodu kola, amerykanski < 1/4 obwodu kola ).

Wychwyty Brocota roznia sie takze dlugoscia ramion kotwicy i jej symetria lub jej brakiem. Poza tym w zaleznosci od ksztaltu kola wychwytowego rozrozniamy wychwyty Brocota spoczynkowe albo cofajace.

 Gdy mowimy o wychwycie Brocota to zazwyczaj mamy skojarzenie z zegarem jak na zdjeciu ponizej ( zdjecie takze wziete z internetu ).Mam w planach kupno podobnego zegara.

post-70347-0-90655300-1496078046_thumb.jpg

 

@czerralf

Na zdjeciach, ktore zamiesciles nie widac dobrze ksztaltu zebow kola wychwytowego. Moge sie tylko domyslac, ze jest to wychwyt Brocota cofajacy.

 

A tak à propos dobrzeby bylo, gdyby znalazl sie ktos odwazny i zalozyl osobny temat opisujacy prace roznych wychwytow popartych dobrymi zdjeciami, a moze i krotkimi filmikami.

 

pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

.Mam w planach kupno podobnego zegara.

attachicon.gifBrocot echappement.jpg

 

 

 

 

pozdrawiam

Giełda Koło mają takowego z wahadłem Ellicota i to już ciekawszy zestaw. Jest ich przecież od ..... ciut ciut. Więcej jest francuzów niż innych razem wziętych

 

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Brocota, najpełniejszy polski opis znajduje się w 6 części Zegarmistrzostwa brata Wawrzyńca M.A. Podwapińskiego.

post-6402-0-50860100-1496079998_thumb.jpgpost-6402-0-06145100-1496079998_thumb.jpgpost-6402-0-62999400-1496079997_thumb.jpgpost-6402-0-21479700-1496079997_thumb.jpgpost-6402-0-79245600-1496079996_thumb.jpgpost-6402-0-31142200-1496079996_thumb.jpgpost-6402-0-87624300-1496079995_thumb.jpgpost-6402-0-50523600-1496079995.jpg


Nasz budzik ma chyba 3a, jak pisałeś :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Giełda Koło mają takowego z wahadłem Ellicota i to już ciekawszy zestaw. Jest ich przecież od ..... ciut ciut. Więcej jest francuzów niż innych razem wziętych

 

pzdr

Rzeczywiscie  na Kole  jest  sporo  francuzow (widziałem niedawno),ale  Andrzej  powinien mieć  lepsze  miejsca  do  zakupu  werku  z wychwytem Brocota(te  najpopularniesze  to  mowia Brocot  Visible  escapment -jak widać palety  i kotwice  z  przodu  tarczy) ja  nazwalem ten wychwyt  z  budzika  kolkowy  bo tak  mi  się  kojarzylo  z rocznikakow ze  tez  kilka  miało kolkowy wychwyt,tak  chyba pisaliśmy wtedy....Gdzies  czytałem ze te  kolki miały  przekroj walca ,później  wprowwdzono sciete  w  polowie ....Miałem takie werki  i  zegary kompletne  ale  czyscilem garaz  i poszly  gdzies.,...


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kumite

niestety nie mam mozliwosci bycia na Gieldzie na Kole :( 

@tarant

czy ktos na naszym forum przebrnal przez ten opis i potrafi w sposob przystepny napisac o co chodzi ? oczywiscie pod warunkiem, ze znajdzie sie Ktos kto bedzie chcial i znalazlby na to czas.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

@czerralf

Na zdjeciach, ktore zamiesciles nie widac dobrze ksztaltu zebow kola wychwytowego. Moge sie tylko domyslac, ze jest to wychwyt Brocota cofajacy.

 

A tak à propos dobrzeby bylo, gdyby znalazl sie ktos odwazny i zalozyl osobny temat opisujacy prace roznych wychwytow popartych dobrymi zdjeciami, a moze i krotkimi filmikami.

 

pozdrawiam

Tych filmików jest w sieci baaardzo dużo...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam te  filmiki 

 

https://www.youtube.com/channel/UC2h07cGBpJs8bF3OkgtJICg

 

A  jako ze temat  o budzikach mało znana  firma  ze  Szwarcwaldu  Hugo Müller- Schuler   wypuscila kiedyś  takie cudaki

post-27388-0-27623900-1496082585_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle PRAWIE wszystko sie zgadza, filmikow jest sporo,...........ale malo w nich tresci dydaktycznych. Mnie chodzilo o to, aby oprocz dobrego opisania konkretnego fizycznego zegara i jego uruchomienia, opisac, sfilmowac i zrobic zdjecia poklatkowe z opisem pracy wychwytu takiego zegara.

Moze nastepnym razem zrobie cos takiego :D .

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przekonany, po lekturze tematu o "Francuzach" że dasz radę :)

PS. A Podwapińskiego masz?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tarant

Dziekuje, ze wierzysz we mnie. Chyba powinienem teraz kupic nastepnego "Francuza", ale z wychwytem Brocota i wziac go na warsztat :D

pozdrawiam

 

P.S. Podwapinskiego gdzies mam, ale w formie elektronicznej, ktorej nie lubie. Nie ma to jak klasyczna ksiazka papierowa :D .

 

 

Edit: Literowki

 

.

Edytowane przez Andrzej Wachowicz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, porobiło się w budzikach  warsztatowo. I  to jest bardzo ciekawa koncepcja . Damian Czasik co Ty na to?

Chłopaki  ( a może i nawet dziewczyny by chciały) może by tak na ten przykład na  wczesnej jesieni, gdzieś  w Srebrnej albo co....?? :rolleyes:  :D  :blink:  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę uchylić rąbka, że plany są...


Jak zwykle PRAWIE wszystko sie zgadza, filmikow jest sporo,...........ale malo w nich tresci dydaktycznych. Mnie chodzilo o to, aby oprocz dobrego opisania konkretnego fizycznego zegara i jego uruchomienia, opisac, sfilmowac i zrobic zdjecia poklatkowe z opisem pracy wychwytu takiego zegara.

Moze nastepnym razem zrobie cos takiego :D .

pozdrawiam

To jest Twoje subiektywne odczucie, ja nie jestem zwolennikiem sztuki dla sztuki... i liczenia dobrze policzonego, szkoda życia :) ...ale to jest moje subiektywne odczucie ;) ... 

 

http://allegro.pl/podwapinski-zegarmistrzostwo-6-zegary-i-zegarki-i6829855318.html

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiniol

 

"To jest Twoje subiektywne odczucie, ja nie jestem zwolennikiem sztuki dla sztuki... i liczenia dobrze policzonego, szkoda życia :) ...ale to jest moje subiektywne odczucie ;) .."

 

Moze masz racje ?  Nie ma jednej recepty na zycie, co jest dla jednego dobre to dla drugiego nie musi i.t.d. i.t.p. Nie chce mi sie filozofowac :D .

pozdrawiam

 

P.S. Dziekuje za linka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.