Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

erzlot

Miłośnicy zegarów
 • Content Count

  1404
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by erzlot

 1. Te, które zostawiam w swojej kolekcji też tak traktuję tzn wystarcza mi, że kręci. Ale do ewent. sprzedazy staram się doprowadzić do jako-takiego chodu, bo nie chcę potem wysłuchiwać kwękania kupca. A poza tym to ewent. wskazówka na przyszłość dla forumowiczów. Kogo pytasz? Ja uzywam K2.
 2. Zalecana jest 0,114 mm, ale to chyba jest błąd w Terwilligerze. Jestem w tej chwili blisko, bo mam ok. 0,115 i wciąż bardzo spieszy. Wczoraj znalazłem w D włos 0,110 firmy Augusta o długości 160mm z Nivaroxu. On może będzie wreszcie pasował.
 3. Wiecie jakiej grubości włosy są w Waszych Hauckach? zakładam, że chodzą+/- poprawnie.
 4. erzlot

  Guilmet

  Wychwyt Brocota, wahadło "sierpowe"
 5. erzlot

  Guilmet

  Werk To całe zawieszenie z 3 sprężynkami można bylo kupić w USA. Ja kupiłem tam same sprężynki. Bartek naprawił mi werk, bo koło wychwytowe było całkowicie uszkodzone. Wszystkie (sic!) zęby były zagięte pod kątem 90 stopni.
 6. erzlot

  Guilmet

  Mam coś takiego. Będziesz miał kłopot z zawieszeniem.
 7. Dzięki oldtime, moje ma 348 g a więc jest ok. To mam kłopot, bo powiedzmy, że wyjdzie z obliczeń 0,108 mm, to takich włosów o tej długości nie ma. Zostaje szlifowanie tego 0,114, który posiadam (chociaż z pomiarów wyszło mi, że ma 0,116-0,117 mm). Trochę to zresztą jest sprzeczne z logiką, bo po to było wahadło z kompensacją, żeby skasować dylatację włosów z brązu. A teraz wahadło skompensuje (powiedzmy!) zupelnie niepotrzebnie włos, który nie ma prawie dylatacji. Więc chyba tylko wprowadzi błąd. Ale to tylko takie rozważania teoretyczne. Chyba rozwiązaniem byłoby zastosowanie krótszego włosa i tzw przedłuzki do wahadła, chociaż jej nie mam.
 8. Kiedyś byłem dobry z algebry, ale to było 60 lat temu. Okres podstawowy to wahnięcie "tam i z powrotem"?
 9. Otrzymałem włos 0,114 extra long (patrz Terwilliger), założyłem go, ale zegar dalej spieszy ponad 1 godz/doba (ciężarki max na zewnątrz). Wahadło tylko ok. 2 mm nad talerzem, czyli niżej już nie można. Co jest? Nie znalazłem wagi wahadła, bo nie ma go w Passmore. Jaka powinna być? Chociaż nie ma w nim niczego do odjęcia. Dziwna sprawa. Wydaje się, że włos powinien mieć ok. 0,108-0,110 mm.
 10. On ma ciekawy/rzadko wystepujący włos, bo Horolovar 0,114 mm ale "extra long" bo 160 mm. Akurat z takim się aktualnie męczę. Miałem długi 0,124 ale z fosforobrązu i bardzo spieszył, więc go pocieniałem papierkiem i niestety urwałem u góry. Teraz czekam na właściwy(jest w drodze)
 11. erzlot

  A taki z orczykiem ?

  Ciekawy, pierwszy raz widzę takiego. Gratuluję👍
 12. Uwielbiam te klimaty, jeszcze łódka i wędka i pełnia szczęścia🤪
 13. erzlot

  Eppner

  Przesadna skromność Mistrzu🤪
 14. erzlot

  Eppner

  Jak zawsze wzorcowo Maestro🙄
 15. IMO poosiowy luz jest konieczny (oczywiście nieduży). Rabushka w swojej książce o naprawie roczniaków podał przykład zegara produkcji Grivolasa, który uparcie nie chciał chodzić. Okazało się, że miał błąd fabryczny i słupki pomiędzy płytami były zbyt krótkie i osie się klinowały. Wystarczyły 4 cieniutkie podkładki na słupki i zegar ożył. Ja zawsze po złożeniu werku sprawdzam wszystkie osie na luz poosiowy.
 16. erzlot

  Kiwaki od Junghansa

  Jako ciekawostka na marginesie kiwaków chcę pokazać dwie figury, które były wykorzystywane przez Junghansa do kiwaków. Ta duża figura chłopaka jest z zegarem, ale to nie jest i nigdy nie był kiwak. Druga mniejsza to samodzielna figura chłopaka z wędką i rybką. Autorem rzeźb jest artysta Schimmel..... coś tam [kolega Leszek gdzieś wyżej o nim pisał]
 17. erzlot

  Ramowy GB ??

  Trafił mi się taki Becker "ramiak". Werk P42 [z 1904 roku] oraz gong "Dome Gong" na pewno oryginalny. Skrzynia z tyłu dorabiana, ale czy ta rama może być oryginalna GB czy tez jest dołożona? Nie ma katalogów GB z tych lat, ale w późniejszych nigdzie nie natrafiłem na ramiaka GB. Proszę o Wasze zdanie.
 18. bo to śmieszne jest😆😄😄 i tak trzymaj👍
 19. Ja kupiłem mechaniczny a nie kwarcowy. Nie był rozbieralny, bo pierścień mosiężny był niepodzielny. Musiał być zagnieciony/zawalcowany na półkulach szklanych.
 20. na pewno chińczyk, ja sie nabrałem, jest nierozbieralny
 21. Ja jej słucham bez przerwy od zawsze. Tak jak Joplin, Hendrixa, Claptona, Zeppelinów, Lennox, S.R. Voughna, Stonesów i kilku innych bluesmanów. Kilka dni temu [jeszcze przed jej śmiercią] był długi dokument o niej. I miała rację co do Kościoła, ale wiele ją to kosztowało.
 22. Ja byłem pierwszy😋 Zapamiętaj to Leszku. Oczywiście tez się wpisuję na tą listę
 23. A to mnie zaskoczyłeś😆 tym moim postem sprzed 10 lat. Zupełnie o tym nie pamiętałem. Skleroza nie boli🤪 W erracie do Terwilligera też znalazłem, że to wahadło używane przez Hubera w werkach z wychwytem kołkowym [pendulum no 38]
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.