Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Krzysiek_W

DZIAŁ TECHNICZNY

Recommended Posts

21 godzin temu, Sursum napisał(-a):

Teściowa ma do mnie większy sentyment niż żona niekiedy, więc w paradę wchodzić jej nie będę :D

Chodziło o to byś mógł zabłysnąć, być czarujący względem teściowej :)  : "Mamusia ma takie szpony, że ten pilnik nada się nawet do hartowanej stali".

Pilnik jest potrzebny by szybko zweryfikować poziom zahartowania nieco większych elementów wielkości noża. Przeciągając po twardej, zahartowanej powierzchni pilnik będzie się ślizgał a nie strugał a dźwięk będzie znacznie wyższy.

Edited by Ritter

Nie noszę zegarków do zegarmistrza, to takie staroświeckie. Psuję je sam...

17 godzin temu, Ritter napisał(-a):

Chodziło o to byś mógł zabłysnąć, być czarujący względem teściowej :)  : "Mamusia ma takie szpony, że ten pilnik nada się nawet do hartowanej stali".

Pilnik jest potrzebny by szybko zweryfikować poziom zahartowania nieco większych elementów wielkości noża. Przeciągając po twardej, zahartowanej powierzchni pilnik będzie się ślizgał a nie strugał a dźwięk będzie znacznie wyższy.

W "Wykute w ogniu" pilnikiem sprawdzali zahartowanie stali.

A i przypomniało mi się, że spawalnik po kolorze "styku" na nierdzewce rozpozna czy jest on wykonany zgodnie z parametrami czy coś było naoszukiwane i amperaż był większy itd... Można się w temacie stali doktoryzować...

7 godzin temu, drobnypijaczek napisał(-a):

W "Wykute w ogniu" pilnikiem sprawdzali zahartowanie stali.

Nie oglądałem, zapewne wtedy czytałem kolejny podręcznik do metalurgii lub obróbki albo coś kułem :) .

7 godzin temu, drobnypijaczek napisał(-a):

Można się w temacie stali doktoryzować...

W rzeczy samej. Raptem liznąłem ogromnego stalowego cukierka :) . Tak na zachętę i dla innych co by ślinka pociekła.

Szkoda jedynie, że po polsku jest tak mało materiałów na ten temat.

Edited by Ritter

pamiętam jednego znawcę tematu, który rodzaj materiału i wstępną ocenę wykonywał przy szlifierce stołowej. 

To był taki jego sposób "na iskrę"..

Prócz takiej wiedzy pisanej i rzeczowej jest jeszcze dodatkowo niepisana wiedza wynikająca z praktyki własnej lub wcześniej podpatrywanych mistrzów .

Nie da się wszystkiego zawrzeć w poradniku..

Edited by zadra

23 minuty temu, zadra napisał(-a):

Nie da się wszystkiego zawrzeć w poradniku..

I dlatego wszelkiej maści technolodzy mają w opór roboty.

Zawsze będę zachęcał do spróbowania swoich sił nie tylko w tej materii. Bezwzględnie trzeba sporo razy coś sknocić by zacząć wreszcie robić to dobrze i powtarzalnie.

16 minut temu, Ritter napisał(-a):

trzeba sporo razy coś sknocić by zacząć wreszcie robić to dobrze i powtarzalnie.

to właśnie powtarzam gdy ktoś nie chce iść na rozmowę kwalifikacyjną do nowej pracy (nawet gdy ma fajną aktualnie robotę).

Takie rozmowy to też taka "sztuka dla sztuki" ale trzeba umić sie zahować... Tego też trza się uczyć na błędach..

11 minut temu, zadra napisał(-a):

to właśnie powtarzam gdy ktoś nie chce iść na rozmowę kwalifikacyjną ... Tego też trza się uczyć na błędach..

i NIGDY nie mówic, że to zrobisz LEPIEJ, bo potrafisz... :)

Pozdrawiam Mirek

8 godzin temu, Ritter napisał(-a):

I dlatego wszelkiej maści technolodzy mają w opór roboty.

Zawsze będę zachęcał do spróbowania swoich sił nie tylko w tej materii. Bezwzględnie trzeba sporo razy coś sknocić by zacząć wreszcie robić to dobrze i powtarzalnie.

To się warsztat nazywa. Warsztat pracy. Albo się go ma bo coś się człowiek nauczył, zapamiętał i stosuje, albo robi karierę przez dupowlaztwo. Ale ta druga opcja ponoć może udusić. 

Czasami brakuje mi starych dobrych czasów gdy wszystko a przynajmniej wiele było nieco prostsze:

1632292495_026.thumb.jpg.0b8075705306956a60c6888d197b8757.jpg

Które z tych elektrod nadają się do napawania czopów balansu ??? :)

Pozdrawiam Mirek

29 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Z mojego doświadczenia napiszę, że  różowe - nadają się prawie do wszystkiego.

Tylko pamiętaj, że póżniej trzeba odpuścić, wyszlifować i wypolerować, nawęglić i na końcu zahartować (i lekko odprężyć ponownie).

Przed spawaniem lepiej zdemontować kółko balansu i sprężynkę.. 😁

10 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Przeczytałem bardzo obszerny podręcznik spawalnictwa po rosyjsku :) . Oni potrafią ręcznie, otuloną pospawać reaktor atomowy :D . Dlatego nie nabijałbym się z ich umiejętności oraz całego wachlarza dostępnych typów elektrod i materiałów spawalniczych. Bierz te nieotulone z niebieskiej rurki. Przed toczeniem trzeba je zmiękczyć bo typowo elektrody są utwardzone poprzez walcowanie/przeciąganie i w momencie spawania samoistnie materiał przechodzi etapy zmiękczenia na krótkim odcinku czołowym wraz ze skracaniem poprzez stopienie elektrody.

Z elektrody TIG, wolframowej lantanowanej czyli złotej mam niezniszczalne groty śrubokrętów. Czerwonej, torowanej nie polecam z powodu dodatku toru. Raczej niezdrowo ją szlifować.

Elektroda wolframowa może być bardzo dobrym materiałem na oś balansu. Pod warunkiem, że radzisz sobie z jego obróbką :) . No nie jest to wdzięczny materiał do obróbki klasycznymi technikami.

Edited by Ritter

Mam pytanie i prośbę z nieco innej beczki.
Czy Łucz 1300 jest rzadkim mechanizmem?

Znajomy napisał, że ma taką sztukę, ale nigdy wcześniej nie widział. W dodatku jego mechanizm ma zepsute koło wychwytowe.
Poprosił mnie o pomoc w znalezieniu dawcy. Może być niesprawny (poza tymże kołem, oczywiście). Szukam na alle..., ale jeszcze nie znalazłem :(
A może koło będzie pasowało z Łucza 1800?

Edited by Walter_87

LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

5 godzin temu, Walter_87 napisał(-a):

Kojarzę mechanizm, który nie jest tak często spotykany jak Łucz 1800 ale nie jest on i "białym krukiem" jak Zaria 1601 z centralną sekundą. Pierwsze z czego bym skorzystał to właśnie mechanizm Łucz 1800. Różnica poza długością mechanizmu jest taka, że Łucz 1300 ma mostek przykręcany po stronie koronki a 1800 na przeciwległym boku. Przeniesienie napędu z przekładni chodu jest po tej samej stronie czyli koło wychwytowe może być to samo, gorzej z kształtem kotwicy.

No tak, Sława chodzi, ale idzie bardzo szybko i mam wrażenie, że przeskakuje parę minut naprzód przy ruchu ręką. Odkręciłem dekiel i mam wrażenie, że nie ma tam tej wskazówki do regulacji szybkości chodu. Przesunąłem coś, co powinno być jej końcówką na włosie w prawo i tyle, ale niestety nie pomogło. Czy da się to jakoś prosto załatwić czy bez wizyty u zegarmistrza się nie obejdzie?

20210929_134907.jpg

image.png.7dba4b6d3517dc50397def261d22c3ff.png

zdaj mi sie ,ze widze "kreske na przeciwkouchwytu włosa.

takie pionowe cus

image.png.5996d302080f54f552990c123dc00b63.png

10 minut temu, cjareck napisał(-a):

że przeskakuje parę minut naprzód przy ruchu ręką.

zobacz prace kowicy i balansu...

Sprawdx przy pomocy "szkiełka= lupy", czy włos nie jest "sklejony"..

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek

Dzięki właśnie wykonałem ruch "wolniej", ale pomogło tak sobie. Rozbiorę jeszcze raz i popatrzę na ten włos.

Przesunąłem maksymalnie w prawo tak, jak pokazałeś na "wolniej". Włos chyba nie jest sklejony - pod lupą widać zwój. Może jest za krótki - i wtedy jak rozumiem trzeba wymienić cały balans?

Edited by cjareck

W dniu 27.09.2021 o 21:34, Ritter napisał(-a):

Kojarzę mechanizm, który nie jest tak często spotykany jak Łucz 1800 ale nie jest on i "białym krukiem" jak Zaria 1601 z centralną sekundą. Pierwsze z czego bym skorzystał to właśnie mechanizm Łucz 1800. Różnica poza długością mechanizmu jest taka, że Łucz 1300 ma mostek przykręcany po stronie koronki a 1800 na przeciwległym boku. Przeniesienie napędu z przekładni chodu jest po tej samej stronie czyli koło wychwytowe może być to samo, gorzej z kształtem kotwicy.

Dzięki za info! Podobno koło od 1800 nie pasuje...
Szukam dalej ;)

22 minuty temu, cjareck napisał(-a):

Dzięki właśnie wykonałem ruch "wolniej", ale pomogło tak sobie. Rozbiorę jeszcze raz i popatrzę na ten włos.

Przesunąłem maksymalnie w prawo tak, jak pokazałeś na "wolniej". Włos chyba nie jest sklejony - pod lupą widać zwój. Może jest za krótki - i wtedy jak rozumiem trzeba wymienić cały balans?

Pamiętaj, by nie przesuwać drugiej dźwigni!
Wychylenie balansu jest prawidłowe?

No i za późno! Przesunąłem. Tymczasowo go to zatrzymało. Ruszył znów, ale nic to nie dało. Nie bawię się już tylko jadę do zegarmistrza.

(edycja)

No i zostawiłem. Włos był jednak sklejony.

Edited by cjareck

46 minut temu, cjareck napisał(-a):

No i zostawiłem. Włos był jednak

do ekstrakcyjnej "dziada" i niech wraca do roboty 😊

W dniu 27.09.2021 o 15:40, Walter_87 napisał(-a):

Znajomy napisał, że ma taką sztukę, ale nigdy wcześniej nie widział. W dodatku jego mechanizm ma zepsute koło wychwytowe.
Poprosił mnie o pomoc w znalezieniu dawcy. Może być niesprawny (poza tymże kołem, oczywiście). Szukam na alle..., ale jeszcze nie znalazłem :(
A może koło będzie pasowało z Łucza 1800?

powinieneś znaleźć na alle  - zazwyczaj w damskich rosyjskich zegarkach stosowany. 

Damskie nie powinny być drogie ..

Zrobiłem już rekonesans, ale w większości ofert nie ma zdjęć werków.
Poza tym rozwalanie dobrego zegarka, żeby uratować inny jest sprzeczne z moimi poglądami ;)

Posted (edited)

Nie wiem czy jest to znany materiał z YT? Bardzo przystępnie. Zupełnie serio oglądając czułem się tak jakbym sam to zmajstrował i nagrał. Kubek w kubek podobne podejście.

Niepowtarzalna okazja zapoznania się z niemieckim poczuciem humoru czyli żarcik ze szkiełkiem :)  .

Edited by Ritter

Oglądam te filmiki od jakiegoś czasu. Ostatnio natrafiłem na innym kanale na bardzo ciekawy materiał poświęcony wskrzeszeniu spalonej Omegi

Jak dla mnie to już jest lekkie przegięcie :) .