Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Krzysiek_W

DZIAŁ TECHNICZNY

Recommended Posts

😵💩

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek

21 godzin temu, zadra napisał(-a):

Jak to się pięknie pisze.. tylko wystarczy "przesunąć na miejsce"... i już jest. :)

A mnie te łapska oderwane od młota nie słuchają..

Aby to robić wprawnie a jednocześnie nie sklepać, skruszyć, zgiąć czopów trzeba ćwiczyć na tym co zostało. Możesz obrócić inną oś, z innego mechanizmu i próbować wpasować w miejsce osi koła wychwytowego. Zmniejsz liczbę stopni swobody czyli mechanizm ma być zamocowany tak by się nie przesuwał, a dłoń ma być oparta krawędzią na podłożu. Ruszasz jedynie palcami i nadgarstkiem. Jak trzeba dodaj jakąś podkładkę gdyby było za nisko. Jak nie idzie, odłóż na tydzień lub dwa. W tym czasie mózg to sobie odpowiednio poukłada i przy następnym podejściu będziesz o jeden schodek dalej a nie startował od nowa.

Nie noszę zegarków do zegarmistrza, to takie staroświeckie. Psuję je sam...

8 godzin temu, JanekTheFizyk napisał(-a):

Co się temu pacjentowi stało z małym kołem naciągowym? Zegarmistrz ratował? I dlaczego nie ma daty?

Wdaje się, że mechanizmowi stało się niejedno :) . Pierwsze koło naciągu zapewne zgniło od strony wałka, wieńca i beczki. Nie przypuszczam by zegarmistrz miał ochotę skręcać, naprawiać, dłubać zbyt małym śrubokrętem a przy okazji dewastować śruby. Z lewą śrubą pierwszego koła naciągu ktoś się mocno szamotał zapewne zgadując właściwy kierunek. Wewnętrzny pierścień tegoż koła wydaje się być z innej bajki co potwierdza śmiałą tezę, że mechanizm ma za sobą lekkie zgnicie.

Co do daty pytaj znawców tematu. Od siebie mogę dodać, że do/od, to jest do ustalenia, nie nanoszono cechy roku a mechanizm był do zidentyfikowania po numerze. Szlify na mostkach pasują czyli nie jest źle.

W tych starych mechanizmach (patrząc na logo 1MFZ) małe koło było mocowane na dwie małe śrubki, prawda? Tutaj coś się stało fatalnego i zegarmistrz polekował. Co do daty to wydaje mi się, że w 1MFZ nabijane były do 1958, a w tych kopertach nie wypuszczali już po tym czasie?

Tak sobie pomyślałem, że i balans może być od czegoś innego :) . To z grubsza daje się ustalić po śrubach na pierścieniu. Tu, na zdjęciu, jest w ruchu a tym samym jest to nieco utrudnione :) .

Z tymi dwiema śrubkami to prawda była chyba w starych dobrych czasach bo miałem oryginalny, nie grzebany mechanizm w tej wersji, ale ten wygląda na późnego a nie wczesnego Chruszczowa.

Myślę że tutaj jest najbardziej predestynowane miejsce do zadania pytania.

Otóż nurtuje mnie taka myśl, czy koronka zegarka w czasie jego pracy „odkręca” się, czy pozostaje nieruchoma ?

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

23 minuty temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

Myślę że tutaj jest najbardziej predestynowane miejsce do zadania pytania.

Otóż nurtuje mnie taka myśl, czy koronka zegarka w czasie jego pracy „odkręca” się, czy pozostaje nieruchoma ?

Pozostaje nieruchomo. Odkręca się bęben ze sprężyną, a on nie przenosi tego ruchu na koło (zblokowane zresztą zapadką), które jest sprzężone przez koło (lub koła) pośrednie z półbeczką, w którą wchodzi wałek (tą częścią o kwadratowym przekroju)

Edited by mkoch

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)