Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, JanekTheFizyk napisał(-a):

Cóż to jest za werk?

 

 

 

Pierwszy raz widzę. Ale zastanawiam się czy to nie jest przebudowany werk mołni. Wygląda na duży. Albo jakiś chińczyk


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest seryjny mechanizm. Albo prototyp albo samoróbka. Zbyt duzo niepotrzebnych dziur.

A, i zwróć uwagę ze pólmostek balansu ma szlif którego niema na pozostałych płytach.

 

Balans jak z 3133. Stawiam na rozebrany chronograf. I to wyjaśnia obecność "niepotrzebnych dziur".

Poljot3133-1-1024x763.thumb.jpg.640e802bd837157d6d10d4855e763668.jpg

Edytowane przez MamCzas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MamCzas napisał(-a):

 

Balans jak z 3133. Stawiam na rozebrany chronograf. I to wyjaśnia obecność "niepotrzebnych dziur".

 

 

Trafiłeś w punkt z tym 3133 :)


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagadka rozwiązana, to wypadałoby żeby JanekTheFizyk pokazał jakie to cudo ukraińcy sklecili na tym werku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było Panowie to nie musi być wcale żaden garażowy zabieg. U Poljota nazywa się to 3105 i wypuszczali z nim fabryczne zegarki.

Edit. Tak na szybko znaleziona w necie fotka od Levenberga

1-25-32in-aviator-watch-black-analog-watch-poljot-3105-maktime-3105-1734716~7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kchrapek napisał(-a):

Żeby nie było Panowie to nie musi być wcale żaden garażowy zabieg. U Poljota nazywa się to 3105 i wypuszczali z nim fabryczne zegarki.

Edit. Tak na szybko znaleziona w necie fotka od Levenberga

 

 

1-25-32in-aviator-watch-black-analog-watch-poljot-3105-maktime-3105-1734716~7.jpgScreenshot_20211212-160401.png.2e99a86762d1feef99c621eca5bc9661.thumb.png.dbeaeda254fc39af95fb401b29082dbb.png

 

Parę dziur brakuje na tym 3105, Plyta oznaczona (chociaż ledwo widać). 

 

Tutaj to cudo https://www.mechanikus.hu/c_Pol3105.htm

Fabryczny "wykastrowany"

 

w_PAvB.jpg.48f24123cfd9f398ea318626bf438f48.jpgcal_Pol3105.jpg.555c8ed61a02d7e647b5d7033f30c38c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to zależne z jakiego roku pochodzi dany werk. Wcześniejsze mogły być po prostu wykastrowanym 3133, a późniejsze już od podstaw produkowane jako 3105 bez otworów pod chrono.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Zachodzę w głowę dlaczego nie wyciągnęli centralnej sekundy po wierzchu jak np. w Wostok2409 albo UMF24? Z subsekundą prezentuje się tak średnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, kchrapek napisał(-a):

Myślę że to zależne z jakiego roku pochodzi dany werk. Wcześniejsze mogły być po prostu wykastrowanym 3133, a późniejsze już od podstaw produkowane jako 3105 bez otworów pod chrono.

 

Bardziej niż prawdopodobne ze tak robili. Zabieg prostacki i niepochlebny, wpakowanie wykastrowanego chronografu, bez oznaczeń i jakiegokolwiek wykończenia. Nie interesuję się nowo-rusami ale czegoś się dziś dowiedziałem.

4 minuty temu, Ritter napisał(-a):

Zachodzę w głowę dlaczego nie wyciągnęli centralnej sekundy po wierzchu jak np. w Wostok2409 albo UMF24? Z subsekundą prezentuje się tak średnio.

 

Centralna sekunda jest częścią chrono. A co zrobić z małym sekundnikiem?

 

Zegarek jest wzorowany na starych bądź nowo-modnych awiatorach + data.

Edytowane przez MamCzas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Nic nie robić z małym sekundnikiem. Jest zrealizowany na nieco dłuższym i szerszym czopie i kamieniu łożyska o nieco większej średnicy osi subsekundy jak w Pobieda 2603. Wostok2409 też był w podobny sposób zrealizowany w wersji z subsekundą.

Tutaj wystarczyłoby dodać koło po wierzchu + centralna oś sekundowa + blaszka dociskowa dlań.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dziękuję! To taki właśnie podobny awiator był z tym mechanizmem, brandowany chyba Pilot Flight czy jakoś tak. Słyszałem o 3105 oczywiście, ale do dzisiaj nie widziałem tego werku na zdjęciach, stąd nie skojarzyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem się za oprawianie Pobiedy i takie coś żółtego  wyskoczyło.

Dla porównania pokazuje standardowy bęben.

IMG_3385.thumb.jpg.9839fb0110b4d8878e7421a856316c4f.jpg

 

Dodatkowy smaczek to rubinowe łożysko na osi centralnej. Tarcza tego gagatka z 4-54, centralna sekunda.

 

IMG_3390.thumb.jpg.bf1be1d41ce70ee4c25d01d084b8e13f.jpg

Ktoś, coś? Bo taki bęben pierwszy raz widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że te żółte bębny występowały dosyć powszechnie w starych pobiedach. Mam chyba tego sporo, zobaczę 


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3133 pasuje zwykły poljotowski kompletny balans od 2609. Może i tu...? Spróbuj.


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MamCzas napisał(-a):

rubinowe łożysko na osi centralnej

To wróży, że mostek (ewentualnie cały mechanizm) był podmieniony z innego zegarka. Mógł to być np. jakiś Majak, który taki centralny kamień posiadał. Sprawdź, czy się pasy zgadzają.

 

Jak ten kamień tam jest mocowany! 😮 To jakiś magik zegarmistrz wstawił?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj druga podobna 1-55, ale jeszcze nie oprawiana. Też ma takie łożysko. Mnie zastanawia tarcza na tym z lewej. Taka jakby warszawska, czcionka niedokładna.

Sekundników proszę się czepiać, zamienniki z epoki PRL, lepszych nie mam. Chociaż na długość pasują. Ta z prawej dostanie godzinową jak trza, bo takie mam.

IMG_3396.thumb.jpg.71608addc47e266a8a1f3e47c385c94d.jpg

IMG_3394.thumb.jpg.7ec232ad605368c89a1053534100ae05.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, JanekTheFizyk napisał(-a):

To wróży, że mostek (ewentualnie cały mechanizm) był podmieniony z innego zegarka.

To teraz Wam zdradzę co mi ktoś kiedyś zdradził. W chwilach gdy nie ma nic do roboty, naprawia, kompletuje stare werki. Mowa akurat o najpopularniejszych czyli ruskie i swiss Delbana, Atlantic itp.

Później serwisowany mechanizm do szufladki i czeka. Przychodzi klient i chce mieć zegarek na jutro, "da się zrobić Szanowny Panie". Wystarczy przełożyć tarczę, wskazówki, koronkę i maszyna śmiga aż miło.

Mechanizm niby ten sam, ale jednak. Nie mam pojęcia jaka była wielkość takiego zjawiska w skali Polski, ale trza się liczyć z tym ze takie legitne przekładki mogły się zdarzać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MamCzas napisał(-a):

To teraz Wam zdradzę co mi ktoś kiedyś zdradził. W chwilach gdy nie ma nic do roboty, naprawia, kompletuje stare werki. Mowa akurat o najpopularniejszych czyli ruskie i swiss Delbana, Atlantic itp.

Później serwisowany mechanizm do szufladki i czeka. Przychodzi klient i chce mieć zegarek na jutro, "da się zrobić Szanowny Panie". Wystarczy przełożyć tarczę, wskazówki, koronkę i maszyna śmiga aż miło.

Mechanizm niby ten sam, ale jednak. Nie mam pojęcia jaka była wielkość takiego zjawiska w skali Polski, ale trza się liczyć z tym ze takie legitne przekładki mogły się zdarzać.

 

Legitne albo i nie bo ci mogli wsadzić mechanizm z Pobiedy z innej fabryki i dostajesz składaka. Ja bym tak zj...ł takiego majstra żeby mnie zapamiętał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Dorwałem trzecią podobna Pobiede 1-55.

Bęben żółty jest, rubinowe łożysko na ośce centralnej też jest. Wygląda na to, że te typy tak miały.

Tyle że wskazówki złocone i pasują tylko rantu przetartej koronki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kchrapek napisał(-a):

bo ci mogli wsadzić mechanizm z Pobiedy z innej fabryki i dostajesz składaka

Plus dodatni jest taki, że klient był zadowolony. 99,99% klientów mało to obchodzi albo w ogóle się na tym nie znają. :ph34r:

Ale gwoli poprawności powinni być informowani przez majstra :P


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, prw6 napisał(-a):

Czy do 3017 pasuje balans od innego mechanizmu? włos?

Kiedyś jeden stary majster założył mi balans od poljota 17j. zaś włos od rakiety - lub odwrotnie, nie pamiętam teraz., oczywiście mostek był oryginalny. 

22 godziny temu, prw6 napisał(-a):

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest odwieczny problem: czy nóż, w którym wymieni się rączkę, a potem ostrze, jest ciągle tym samym nożem...? I tak jest w zegarkach. Jak masz obdrapaną kopertę, to przecież zmienisz. Ale czy to jest ciągle ten sam zegarek....?


"Proszę pamiętać, że zdecydowane stwierdzenia, takie jak „wszystko”, „zawsze” i „bez wyjątku” rzadko mają zastosowanie w dziedzinie radzieckich zegarków". (Mroatman)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.