Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

cd

post-74377-0-13583700-1522404234_thumb.jpg

post-74377-0-22370700-1522404273_thumb.jpg

post-74377-0-16740700-1522404303_thumb.jpg

Edytowane przez Dymar3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje:) Ja tez trochę poszperałem w internecie i znalazłem coś łudząco podobnego. Katalog z 1914r model z dolnego rzędu.

post-74377-0-41618200-1522432164_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wczoraj trafił mi się pięknie zachowany budzik z kalendarzem amerykańskiej firmy Waterbury Clock Company jak przypuszczam z lat 80-tych XIX wieku. Budzik prawdopodobnie od dziesięcioleci nie otwierany. Mechanizm kompletny do przepłukania. Chodzi kilka sekund i staje. Chrom w 100% zachowany do spolerowania chusteczkami Cape Code - będzie jak nowy;-) kalendarz działa. Wszystkie śrubki , pokrętła kompletne i zachowane. Może ktoś jest w stanie określić jego model?? Powiedzieć coś na temat przedziału czasowego patentu z lat 1878-1879 ( na tylnym dekielku grawerunek) , w środku naklejona mała karteczka A.R 1889...??? Może to wlepka zegarmistrza. Nie zbieram generalnie budzików w takich obudowach i być może zamienie go na coś z klasycznymi puszkami. Także proszę o wszelkie sugestie...z góry dziękuje i pozdrawiam:)

Jeżeli budzik jest z końca XIX w to raczej niklowany niż chromowany. Chromowanie przemysłowe wprowadzono na początku XX,  gdzieś w okolicy 1920r. Może być , że  został pochromowany w latach późniejszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niklowany  ale  bardzo ladny,gratuluje zakupu.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może masz racje.Jednak nie odróżnię chromowania od niklowania. Efekt wydaje sie identyczny;-) Konstrukcja budzika -obudowa "konserwa" przypomina mi Junghansy czy budziki Japy Freres z lat 80-tych XIXwieku. Do tego grawerunek patentowy z lat 1877-78. Dlatego właśnie zasugerowałem się, że to pewnie lata 80-te XIXw. Grafika z katalogu 1914r.

Edytowane przez Dymar3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odróżnienie niklowania od chromowania jest proste. Nikiel ma ciepły blask, natomiast chrom jest zimno srebrzysty...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma gadania , budzik jest fajny, podoba mi się. Osobiście bardzo lubię nikiel, może to moje skrzywienie zawodowe. Zawsze coś z tym możesz zrobić, Poprawić,  dopolerować a efekt końcowy jest fajny . Chrom do renowacji  to syf z malarią ,ma swoje zalety ale i wady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafnie szacuje wiek tego egzemplarza na lata 80te XIX wieku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-50898-0-15949900-1522589230_thumb.jpgpost-50898-0-81489000-1522589414_thumb.jpgWitam. Do mojej , oczywiście przypadkowej kolekcji, dotarły kolejne trzy maluchy. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafnie szacuje wiek tego egzemplarza na lata 80te XIX wieku? 

Myślę że raczej już xx wiek i to tak ok 10-14 r.Parę firm wypuściło w tym okresie podobne modele.

A maluchy piekne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że raczej już xx wiek i to tak ok 10-14 r.Parę firm wypuściło w tym okresie podobne modele.

A maluchy piekne :)

Zgadzało by się z grafikami katalogowymi. Model ten był dostępny w katalogu z 1909 i 1914r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7pażdziernika 2017r na 98 lub 99 stronie naszego wątku o budzikach KasiaMF pochwaliła się swoim nowym nabytkiem: budzikiem Mauthe (zdjecie nr1). Mnie również udało się zdobyć bliźniaczy egzemplarz:) Niestety bez znaczka Wystawy w Paryżu w 1900r jak w przypadku budzika Kasi. Ale za to w bardzo dobrym stanie. Po wyczyszczeniu okazało się, że jest w ok 80% zachowany nikiel a budzik jest bardzo ładnie zdobiony. Wszystkie wytłoczenia nie są niklowane co sprawia, że budzik jest "srebrno-złoty". Czego niestety ze względu na grę światła nie widać na zdjęciach:-( Budzik wymagał wypolerowania dzwonka (Kasi wyszło ładniej, choć wyjściowo jej dzwonek wyglądał gorzej), polerki obudowy ściereczkami cape code oraz naprawy mechanizmu; wymiana łożysk oraz wychwytu. Chodził bardzo ociężale i po kilku lub kilkunastu minutach zatrzymywał się. Jednak mój zegarmistrz jak zawsze poradził sobie z problemem ;-) (koszt naprawy mechanizmu 25zł) Jak widać na załączonych zdjęciach oba egzemplarze różnią się minimalnie jedynie uchwytem nad dzwonkiem.

post-74377-0-62780000-1522657188.jpg

post-74377-0-52816000-1522657227_thumb.jpg

post-74377-0-18917000-1522657281_thumb.jpg

post-74377-0-65318500-1522657339_thumb.jpg

post-74377-0-23883900-1522657387_thumb.jpg

Edytowane przez Dymar3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale  kapitalny stan ,trudno znależć blaszaka z tego okresu w tak ładnym pokryciu niklem,widać że firma nie pożałowała warstwy niklu ,ale też i model piękny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje jutro zrobić zdjęcie , na którym uchwycę przejście z niklu do mosiężnych wytłoczeń - wygląda to pięknie .Mam dużo tego typu budzików a tylko w tym jednym modelu takie dwubarwne zdobienia obudowy. Na Kasi MF egzemplarzu niestety nie zachował się nikiel ale Jej egzemplarz też jest piękny :-)  Za kilka dni przedstawię kilka kolejnych pozycji z nietypowymi dzwonkami ale na razie dopieszczam je kosmetycznie a zegarmistrz zajął się mechanizmami :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dwubarwne zdobienie powstało w wyniku wytarcia niklu na wypukłościach... Ale budzik bardzo ładny  :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dwubarwne zdobienie powstało w wyniku wytarcia niklu na wypukłościach... Ale budzik bardzo ładny  :)

Hmmm...tu mógłbym polemizować;-) W  żadnej wypukłości, przetłoczeniu  absolutnie nigdzie nie został nikiel, nawet w ilościach śladowych. Wszystkie przetłoczenia są "złote" a powierzchnie gładkie - "srebrne" . Trochę wątpliwe, żeby tak idealnie się wytarło ale z drugiej strony na to patrząc możesz mieć racje: kto w tamtych czasach tak precyzyjnie zdobiłby budzik przeznaczony do sprzedaży masowej?! :-) Postaram się dodać zdjęcia za jakiś czas i sam ocenisz. Świeżo wypolerowany mosiądz bardzo błyszczy i ciężko uchwycić to o czym piszę  aparatem z telefonu:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technologicznie takie dwubarwne zdobienie jest trudne do uzyskania, ale może się mylę... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technologicznie takie dwubarwne zdobienie jest trudne do uzyskania, ale może się mylę... ;)

Do zrobienia ale za dobre piniondze :blink:.

Jak się ma takie coś w oryginale to trzymać w wacie żeby się nie uszkodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technologicznie takie dwubarwne zdobienie jest trudne do uzyskania, ale może się mylę... ;)

Raczej się nie mylisz,nikiel bardzo łatwo wyciera się na wypukłościach ,pewnie jest możliwe wykonanie dwubarwne ale raczej nie łączenie mosiądzu z niklem który był stosowany dla ochrony przed patyną mosiądzu ,no po prostu się ładnie wytarło i może takie było zamierzenie projektanta :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy zdjęcia. Dla diagnozy trzeba zobaczyć granice gdzie jest zmiana koloru nikiel-mosiądz, od razu będzie wiadomo. Uważam,  że nawet gdyby były przetarcia to o ile nie szpecą to należy zostawić. Zegar ma swoją  duszę.  , ceńmy stare ślady historii. Mam roczniaka JUF'a 4-glass , skrzynka złocona galwanicznie bezpośrednio na mosiądz

i widać wady złocenia galwanicznego,  niedoskonałości odtłuszczania . Mógłbym to poprawić i pozłocić ,byłby się  świecił jak psu j...ca tylko po co.

post-31391-0-20770300-1522674921_thumb.jpg

 

post-31391-0-63706600-1522674935_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie przyszło by komuś do głowy ponowne poniklowanie takiego pięknego budzika.Przy totalnym zniszczeniu powłoki czasem nie ma wyjścia jeżeli budzik ma pełnić nadal funkcje użytkowe ,ale nie w takim stanie :). Złocenie na JUF,mimo niedoskonałości ,wygląda jednak nadal "czysto "mimo że widoczny jest wiek zegara,ale przy wykonaniu tylko w mosiądzu takiej obudowy już nie zawsze to wygląda tak estetycznie i najczęściej widzimy jednak roczniaki wypolerowane i świecące się jak ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budzik spełniający funkcje użytkowe musi przetrwać rzut o ścianę oraz upadek z wysokości co najmniej metra. Chciałbyś im zgotować taki los?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co wyżywać na budziku :Du mnie nie dzwonią wcześniej jak o 9 wiec nie morduję je rzutami o ścianę a przy łóżku czas pokazuje mi budzik z 21r i żyje już jakiś czas ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie Ty na nim, to on zacznie na Tobie :D

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.