Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
szalony amator

Tokarka Flexispeed

Rekomendowane odpowiedzi

Wkradło się trochę haosu, to miało być o ćwiertniku, powinienem już dawno skończyć ale co chwila pakuję się w boczne tematy.

Nie dokończyłem poprawnie polerowania zębników wzdłużnego, będę jaszcze poprawiał. Polerowanie poprzeczne ćwiczę z zapałem od kilku dni. Zacząłem na kłowej ale nie miałem odpowiedniego (???) runnera? Tego trzymcia po stronie napędu z odpowiednią końcówką do zębników z dziurką.  Chodziło o pewne oparcie przy bardzo lekkim, luźnym trzymaniu polerownika. Tak docisk bardzo delikatny jest bardzo ważny przy tej zabawie. Z lorcha zębniki wypadały l latały po całym warsztacie. Dobrze, zrobiłem wreszcie porządek i to kilka razy.

Runnera do lorcha nie dorobiłem bo nie mam szlifiwanych prętów z narzędziówki fi 7 mm. A jak już przyjdzie zamówienie to na tokarce 8 mm tego nie zrobię, trzeba się będzie przeprosić z Pultrą 10 mm i zrobić jej mały remoncik.

Zamiast tego dorobiłem sobie runner do czopiarki.  Zamiast smykiem napędzam breloczkiem z wyciąganą linką. Działa świetnie, polecam jeżeli ktoś nie znał tego sposobu. Polerowanie weszło na trochę wyższy poziom.

Eksperymentyję na polerowniku ze stali narzędziowej, na mosiądzu, na cynku, na twardym drewnie ( grusza ) i oczywiście na twardej skórze.

Eksperymentuję przy różnych twardościach zębnika, z różnymi pastami.

Może kiedyś skończę...?.

Wczorajszy efekt jest moim zdaniem dużo lepszy od poprzednio pokazanegi, ale na zdjęciach tego nie widać. Świeci się jak psu ...wiecie co i zdjęcia wychodzą kiepskie.

20200503_150036.thumb.jpg.0e4c77f92cc73e48a358ccb3dcc89e10.jpg

 

Zostaje trochę "drutu" na krawędziach. Tym zajmę się później.

20200503_141323.thumb.jpg.e545a61f68985987e9a4eef0e6f04a0b.jpg

 

Tutaj na polerowniku ze stali.

Na koniec tego posta kawałek ( 1Mb maksimum do załadownia na forum) zdjęcia z przygotowania zębników na tokarce kłowej. Ktoś pytał o tokarkę kłową.

20200503_142541.thumb.jpg.6ff38837aedeefd66c8bfb1a586d7e7f.jpg

Noża nie widać, rąk mam za mało albo toczę albo zdjęcia.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zębnikiem koła minutowego poszło łatwiej.

Poler na tokarce ustawionej jako polerka do łebków wkrętów. ( Tak Roman nie można mieć wszystkiego ?).

20200503_165536.thumb.jpg.f2582495bc37fe00558b888167561b3c.jpg

Wrzeciono wzdłuż osi ma zostawiony luz na obejmie. Docisk delikatny ręką. Zostawiam też lyźny pasek napędu.

20200503_165815.thumb.jpg.ef590ec48b4542df336d3318f8fbba66.jpg

Efekt

Nie pokazałem obróbki i nitowania zębnika w kole.   Może później.

 

 

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Brakujący zębnik nitowany w kole.

po polerowaniu20200501_141636.thumb.jpg.ed5024be4bb48803101809338f80cdb5.jpg

Obcięty zbędny fragment.

20200501_141702.thumb.jpg.bcad940ad0c29f7182b1c939cd642f91.jpg

Wstępnie wciśnięty w koło

20200501_141815.thumb.jpg.05f5d7c7a78b88a61af902e1c9c6c642.jpg

Nitowanie .

20200501_141839.thumb.jpg.2cf73e296aced901eb5011ca52314216.jpg

Nadmiar od spodu zdjęty na tokarce i ponownie nitowany wciskanym stożkiem. Delikatnie.

Do poprawnego połączenia ważne było przygotowanie średnicy zębnika w części wciskanej w koło większej o 6-8 setnych od średnicy otworu w kole. 

Błędem było  zmniejszanie grubości koła po wykonaniu frezowania zębów. Po stronie szlifowanej ( od dołu ) widać na zdjęciach tzw drut na krawędziach.  Trochę trwało usuwanie.

Koło godzinowe wykonane wcześniej posłużyło tylko do wyznaczenia doświadczalnie grubości, wysokości i średnicy pod wskazówkę. Mając te wymiary prościej było wykonać wszystko od nowa.

20200504_153421.thumb.jpg.0e9ec71057a3b712cd1863c0e96b93c1.jpg

20200505_212826.thumb.jpg.0e0f323b915400b6fb5f79087c72564f.jpg

Wygląda że pasuje i działa

20200507_160219.thumb.jpg.bd285cc9c918e8d330b864b870519760.jpg

Brakuje tylko ćwiertnika.

Polerowanie zębników będę musiał jeszcze poćwiczyć.

Stalka nie może wyglądać tak jak na tym zdjęciu, z wypolerowanymi śladami po poprzednich polerowaniach.

20200505_115732.thumb.jpg.35fc13e98d824d789f5c4ba2ad9fb258.jpg

Musi być wyszlifowana na płasko po każdym polerowaniu. 

20200505_120209.thumb.jpg.7ca422c80b1d8103ece3e1fedc779824.jpg

Używałem wstępnie pył z osełki ok. 800 zeskrobany krawędzią n.p. stalki hss zmieszany z olejem. Daje równe gładkie matowe powierzchnie zębów. 

Następnie pasta polerska z odrobiną pyłu diamentowego.

Ostatni etap to poler na cynku.

 

20200507_162654.thumb.jpg.3629c7ac7a7bc28cbaebc0f3bd23be60.jpg

Może du..y nie urywa ale ja akceptuję jak dobry.

20200507_163353.thumb.jpg.cf18f939a49fde6be35287bcac91930a.jpg

następne będą tylko lepsze.

 

 

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pasujemy ćwiertnik, 20200507_201331.thumb.jpg.c2c2b7d0d7da524d71291821713227bb.jpg

Po spasowaniu średnic 

20200507_201422.thumb.jpg.1786117161e98b0ea5f3433213799762.jpg

Pomiar wysokości

20200507_221445.thumb.jpg.88106665a39ad772c7173768de1b74e9.jpg

Oops, ten nóż wygläda fatalnie jak siekierą ostrzony.

(To mi przypomniało,że mam gdzieś zdjęcia i rysunki przystawki Levina na ww do ostrzenia noży.) 

To jest widia, ćwiertnik zostawiłem b. tw