Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość

Pogadajmy o samochodach :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę że próbujesz obalić pierwszą i najważniejszą zasadę eco-drivingu..

"Dwanaście złotych zasad eco drivingu

1. Jedź na najwyższym możliwym biegu i przy najniższych możliwych obrotach."

Odważnie.. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzychu - przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Coś za coś. To normalne i mnie nie dziwi. Jeśli chcemy auto o rozstawie osi niewiele większym niż np w Chevrolecie Cruse - ciasnym jak diabli - zbudować tak, by miało tyle miejsca co auta o rozstawi ok 3m - to jest to kosztem proporcji. Nie da się tego uniknąć. CO NIE ZNACZY, że to złe auto. Jeśli potrzebujesz auta o tak dużej ilości miejsca, a nie stać cię/nie masz ochoty - na wydanie 300.000 aby to uzyskać - i akceptujesz taki wygląd to superb jest doskonałym wyjściem. JA tyle miejsca nie potrzebuję, więc postawiłbym na super linię i ciaśniej. Nie byłoby to źle.

 

Co do ekonomiki jazdy. Na temat aut, marek, awaryjności, spalania - jest sporo teorii, opinii subiektywnych, że często dochodzi do sprzeczek.

Kojiro - ile lat jeździsz. Jakimi autami i ile kilometrów przejechałeś?

Ja jeżdżę dopiero od 20 lat. Ostatnio policzyłem, że przejechałem około 1000 000 km. Jako, że z natury jestem oszczędny, a nawet skąpy. także leniwy (lubię tankować jak najrzadziej) trochę doświadczenia w jeździe, często oszczędnej nabrałem. Być może twoja teoria ma się jakoś do silnika na stanowisku badawczym w warunkach teoretycznych. Natomiast po zamontowaniu go do auta, jadącego po drodze ma się nijak. Jazda ze stałą prędkością np 100km/h z obrotami na poziomie 3500-4000 obr/min, autem benzynowym bez turbo to tak gdzieś 4 bieg, a następnie z ta samą przy prędkości obrotowej 2000-2500 na piątym biegu - spróbuj - zobaczysz sam. I podobnie jadąc na najwyższym biegu z prędkością obrotową ok 2000-2500, a następnie przyspieszenie do okolic max momentu obrotowego czyli 3500-4000 - zauważysz wyraźnie i boleśnie finansowo nieproporcjonalnie duży wzrost zużycia paliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adi wielki szacun dla Ciebie jak przy 1000kkm w ciągu 20 lat masz jeszcze czas na pisanie na KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebna złośliwość. 1000 0000 km to średnio 50 000 rocznie. Jeśli to liczba która Cie szokuje - to mogę współczuć. Teraz jeżdżę mniej - wcześniej i 70 000 rocznie się zdarzało. Może nie wiesz, ale nie każda praca ma miejsce w fabryce, za biurkiem. Nie każdy mieszka zaraz za rogiem od pracy. Ale tłumaczyć się nie mam zamiaru. Nie każdy jest niedzielnym kierowcą. Niektórzy zarabiają używając samochodu.

 

 

CO do zasad Eco Drivingu:

Dwanaście złotych zasad eco drivingu

1. Jedź na najwyższym możliwym biegu i przy najniższych możliwych obrotach.

2. Włączaj wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 2500 obr./min w silniku benzynowym lub 2000 obr./min w silniku wysokoprężnym.

3. Przyspieszaj, jeśli warunki na to pozwalają, dynamicznie wciskając pedał gazu.

4. Nie jedź na luzie jeśli planujesz zatrzymanie lub spowolnienie ruchu, tocz się na biegu bez naciskania pedału gazu.

5. Uruchamiaj silnik bez dodawania gazu.

6. Ruszaj od razu, nie rozgrzewaj samochodu na postoju.

7. Wyłączaj silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymanie potrwa dłużej niż 30 sekund.

8. Wyłączaj zbędne odbiorniki prądu, klimatyzacji używaj z umiarem.

9. Bądź przewidujący unikaj zbędnych przyspieszeń i hamowań.

10. Unikaj zbędnego obciążania auta.

11. Ograniczaj opory toczenia i aerodynamiczne, dbaj o właściwe ciśnienie w oponach i stan techniczny całego auta.

12. Zaplanuj podróż, wybierz trasę gwarantującą płynną jazdę bez korków. Unikaj jazdy na dystansie krótszym niż 4 km

 

Powstały one przez lata doświadczeń. Chyba w Finlandii.

Dodam, że stosując zasadę Kojiro - przyśpieszając na autostradzie np od 120 km na godzinę - do prędkości w okolicy max momentu - czyli często gdzieś ok 140 na godzinę - opór powietrza i toczenia zwiększy zużycie średnio o 20%.

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być niczyim adwokatem i może źle to odbieram ale nie widzę żadnej złośliwości w poście kolegi bis24.

 

A co do ecdrivingu to życie jest za krótkie żeby liczyć każde 0.1L spalania :D Dla mnie jazda jest przyjemnością i jakbym miał jeździć całe życie do 2 500/2 000 obrotów to bym się przesiadł na znienawidzone PKP :)

 

Aczkolwiek mój rekord z trasy to 3.8L/100km, po ciemku i w mocnym deszczu,zmęczony po całodniowej pracy,na dziadowskiej trasie Wawa-Wroc.Dane z komputera więc realne spalanie pewnie trochę większe ale nie liczyłem przy dystrybutorze.Samochód Audi A3 8P,1.9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już chyba niczego odkrywczego sie jednak nie dowiemy.. :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo matkę oszukasz, żonę oszukasz, kochankę oszukasz

ale...

fizyki nie oszukasz :)


Budziki zamordowały miliardy snów. Dlaczego więc chodzą bezkarnie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się nad hyundai coupe III gen. Bardzo mi się podoba sylwetka ....autko o rasowym wyglądzie....ponoć mocno bezawaryjne i w przyzwoitej cenie. Problem jedynie skąd nabyć pewny egzemplarz ? jeśli ktoś wie albo pomaga w ściąganiu pewnych aut to niech się zgłosi.

 

coupe3lif.JPG

Edytowane przez marcomartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcomartin, a nie lepiej zapolować na Celice VII gen. VVTi? Ceny są obecnie bardzo przyzwoite chociaż o dobry niewalony egzemplarz u nas raczej ciężko, to jednak jest do kupienia, jedynie potrzeba odrobinę cierpliwości, jak coś to PW.

W zasadzie auto tego typu bez wad (no główna to taka że only FWD). Nie wiem jak długo chciałbyś jeździć samochodem tego typu, ale zapewniam że Toyotka posłuży Ci lepiej i w perspektywie czasu będziesz bardziej zadowolony.

 

Na foto poniżej akurat wersja TS po liftingu w pakiecie TRD, cudeńko które jeszcze długo się nie "przeterminuje" - w przeciwieństwie do Hjundaja :)

 

post-33863-0-02176300-1331831396.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us


(...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak sobie czytam o tym spalaniu i.........

 

Kazdym z moich samochodow ktore aktualnie posiadam moge zejsc ponizej 4 l/100 tylko jest jedno ale........ chyba bym w zyciu nigdzie nie dojechal bo po drodze mozna usnac :)

 

Pozdrawiam

 

P.S

 

Jezdze E91 - 318D ( 143 KM ) - spalanie 3,4 -7l

Fiat 500 ( 69 KM ) - spalanie 3,8 - 8l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bo jest grupa ludzi na tym świecie którym odpowiada taki stan rzeczy żeby przespać część ich motoryzacyjnego życia, ze względów ekonomicznych lub też innych :)


(...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w te 3,8 w fiaciku to nie wierzę. Chyba z wiatrem i z górki :). A tak w ogóle to 500 mi się bardzo podoba...ale jest jedna rzecz która mnie od tego autka odciąga za gruby panel tam gdzie drążek jest zmiany biegów. i za blisko tego panela pedał gazu. Dla kobiety 1,60m pewnie to nie ma znaczenia ale dla faceta 188cm jest już naprawdę przykre obijanie nogą non stop o ten panel. Już po samym przymierzaniu się ( 3 krotnym) wiedziałem że to na dłuższą mete mnie bedzie wpieniać....za ciasno tam zdecydowanie...a wcale tak nie musiało być. Jak Ci się sprawuje ta 500tka ?

 

Celica oczywiście fajna :) ale jednak te 10 tys więcej trzeba wydać za ten sam rocznik. No i jak coś się sypnie to taniej się jednak naprawi w Hjundaju.

Edytowane przez marcomartin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do hyundai-a to wydaję mi się, że w ostatnich latach zaczyna być "mocną" konkurencją dla innych marek.

Jeśli chce się posiadać coś "innego" to Hyundai jest jedną z opcji.

Toyota Celica hmm poprzednie wersje pamiętne na trasach rajdowych,ogólnie bardzo dobry samochód. Cóż pozycja marki i "historia" są w cenie :)


Robert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jesli chodzi o hyundaia to raczej pochlebnych opinii w D nie zbiera ( wiem niemcy sa stronniczym narodem )

 

@marco raz tak dla sprawdzenia jak moze byc ten fiacik ekonomiczny sie pokusilem o sprawdzenie i faktycznie spalil 3,8l ale zaznaczam ze juz nigdy tego nie probowalem bo juz nawet dzieci krzyczaly kiedy w koncu dojedziemy :)

Odcinek 20 km ktore wtedy przejechalem pokonuje normalnie w jakies 15-20 min a wtedy to chyba z 40 minut jechalismy, gazu prawie nie dotykalem a przyspieszenie do 70-80 zajmowalo chyba z pol wieku :) - to nie na moje nerwy :)

Wychodze z zalozenia ze jak moge byc gdzies o wiele wczesniej oplacajac to wiekszy zuzyciem ( za powiedzmy 10 pln za 100 km ) to jade szybko i sie tymi paroma pln nie przejmuje.

Ogolnie 500 fajne autko do miasta ale na dalszy wypad to juz niewygodne ( chociaz zawieszenie jest ok )ja przy 178 cm wzrostu nie obijam nogami o ten srodkowy panel.

Autko przejechalo przez 3 lata niecale 12 tys km wiec co do trwalosci trudno mi cokolwiek powiedziec.

Bede go mial jeszcze max do poniedzialku bo nowa zabawka juz do salonu dotarla :)

 

Pozdrawiam

 

P.S

 

To bedzie moze juz jutro w moich lapkach :)

 

http://w527.wrzuta.pl/obraz/1KIrEx4pPuu/twingo_rs

 

A tu 500:

 

http://w225.wrzuta.pl/obraz/6HkaEMtsEmP/

Edytowane przez xerth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 litry jest realne. Tyle spalało mi VW Lupo 1,4 tdi, podobno silnik Sdi potrafi spalic jeszcze mniej ale sam tego nie sprawdzilem.

Natomiast w 1,4 tdi osobiscie sprawdzalem glownie na trasach Krakow-Wrocław, Katowice-Tarnów.

Obecnie jest Audi A4 B7 1,9 tdi 115 KM i zejscie ponizej 4 l przy predkosci 90 na V biegu graniczy z cudem, aczkolwiek chwilowo sie zdarza (z górki :) ).

 

 

P.S. A jesli chodzi o silniki dCi Renaulta to mówię to jako pracownik Renault Polska (dział techniczny). Nigdy nie kupię żadnego Renault! Praktycznie wszyscy moi koledzy jeżdżą Renówkami ze względu na praktycznie darmowy serwis ale te samochody powinno się wycofać z rynku :)

 

Przykłady?

O starych Lagunach juz pisalem.

Silnik 2.0 w nowej Lagunie, czesto pali 1 litr oleju na 1000km z tendencją wzrostową (Renault wymienia silnik).

Podobny silnik z Espace 4 (turbo) po instalacji gazu, czesto pękają pierścienie, (Renault odmawia gwarancji).

Megane RS turbo 250 KM- niesamowicie wręcz kocha olej, prawie jak silnik dwusuwowy :)

Ostatnio akcja z odwrotnym montażem panewek wału (brak smarowania)- Renault wymienia wszystkie silniki w ramach akcji OTS.

EOT-nigdy zadnego Renault.

Jakie 2.0 niby żre oliwe? M4R czy M9R?

Ciekawe te ots z wymianą silników, ciekawe..dział techniczny RP powiadasz ;->

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01

Witam. Troszkę na wcisk i nie w temacie, ale... Padł mi akumulator i trzeba doładować. I tu mam pytanie. Mam stary prostownik krzemowy i 2 letni akumulator - dziś po raz pierwszy od zakupu muszę go doładować(wyświecił się na radiu przez 2 3 dni)- może ktoś ma podobny - ile trzeba ładować akumulator i na jakiej wartości żeby było dobrze - w sumie to nie problem bo jak naciągnie amper to i tak rozrusznik zakręci, ale chciałbym osiągnąć max żywotności ;) sprzętu.

Foto z wartościami prostownika i akumulatora poniżej

 

dscf5019.jpg

 

dscf5020.jpg

 

Z góry dzięki za pomoc i przepraszam za zawracanie d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@marco raz tak dla sprawdzenia jak moze byc ten fiacik ekonomiczny sie pokusilem o sprawdzenie i faktycznie spalil 3,8l ale zaznaczam ze juz nigdy tego nie probowalem bo juz nawet dzieci krzyczaly kiedy w koncu dojedziemy :)

Odcinek 20 km ktore wtedy przejechalem pokonuje normalnie w jakies 15-20 min a wtedy to chyba z 40 minut jechalismy, gazu prawie nie dotykalem a przyspieszenie do 70-80 zajmowalo chyba z pol wieku :) - to nie na moje nerwy :)

 

 

 

Tyle że taka jazda ma niewiele wspólnego z oszczędnościa i niskim spalaniem...

Edytowane przez pawel1380

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Troszkę na wcisk i nie w temacie, ale... Padł mi akumulator i trzeba doładować. I tu mam pytanie. Mam stary prostownik krzemowy i 2 letni akumulator - dziś po raz pierwszy od zakupu muszę go doładować(wyświecił się na radiu przez 2 3 dni)- może ktoś ma podobny - ile trzeba ładować akumulator i na jakiej wartości żeby było dobrze - w sumie to nie problem bo jak naciągnie amper to i tak rozrusznik zakręci, ale chciałbym osiągnąć max żywotności :) sprzętu.

Foto z wartościami prostownika i akumulatora poniżej

 

 

 

Z góry dzięki za pomoc i przepraszam za zawracanie d.

 

Odkręć korki w aku. Jeśli nie wali zgniłymi jajami to ładuj. Góra 3A z przerwami, Nie doprowadzaj do gotowania elektrolitu.

Prostownik krzemowy - fiu fiu ma pewnie ponad 40 lat :) Mój jest 1972 r. i już się nie chwalą :)


Budziki zamordowały miliardy snów. Dlaczego więc chodzą bezkarnie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu Hyundai Coupe a Celica ? Tak się składa że miałem możliwość przetestować i jedno i drugie ... i muszę stwierdzić że Celica to prawdziwa kosiara :)

Kręci się to aż miło posłuchać ! Zawieszenie genialnie trzyma samochód i przechyły są minimalne. Hamulce ostre i potrafią pozytywnie zaskoczyć.

Minus ? Jest słabo wyciszona ... ale za to lekka !

W połączeniu z porządnymi oponami, i umiejętnościami kierowcy potrafi zawstydzić niejeden 250 konny samochód na krętej trasie.

 

http://www.toyotaclub.hg.pl/celica.htm

 

Silnik jest bardzo dobrą konstrukcją,

W końcu wylądował również w Lotusie Elise.

 

Cały czas mowa o topowej odmianie silnikowej TS lub GTS (USA)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcomartin a ile chcesz wydać kasy? w tej klasie Hondy są bezkonkurencyjne ale niestety też są droższe

Edytowane przez MacieK_K

[Tissot Couturier Chrono / Seiko FFF / Kentex Skyman Pilot]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze taki Hyudai to taki casio wsrod zegarkow... co z tego ze masz casioka sterowanego radiowo z czasem ziemnym jak to wciaz zegarek komunijny..... hyundai to taka starsza KIA...czyli cos co kiedys bylo fee a nagle polatach stalo sie good, (teraz kia to good) ale to nie zmienia faktu ze phaeton zawsze bedzie "samochodem dla ludu" a hyundai zawsze bedzie koreancem a nie (jezeli mowimy o nowych soprtówkach) japoncem... :) - z wieksza tradycja i prestizem byloby kupic jakas alfe, mimo delikatnosci wloskiej to jednak jest rasowy ce.

Edytowane przez Frytejro

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Auto mam wystrojone na Hondata przez Dominika z ECU Performance.

 

[..]

 

 

 

 

 

Fajna... :] Jak tyle zabawy z 1.6 to ciekawe co i za ile udaloby sie zrobic z moim ATR. Niby fabrycznie mial miec z 2.2 212KM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wiosny do jesieni staram się poruszać głównie moją "babcią". 1 stycznia 2012 kończy czterdziestkę :lol:

 

post-35554-0-21294200-1331834818.jpg


pozdrawiam, Dominik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.