Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here
Guest seth11

Jaką książkę czytasz obecnie?

Recommended Posts

Otrzymałem zarządzenie, że przydałoby się motowidło do włóczki.

Więc siłą rzeczy przypomniałem sobie o pozycji, którą z przyjemnością odkrywam na nowo:

816206844_A.Sodowy.thumb.jpg.6e10940f8582dc08541c1ab1827b7f91.jpg

"7Ew" to dobra książką, choć trochę męcząca m.in.  z racji ciągłej zmiany punktu koncentracji problemu narracji. Raz autor boryka się z ratowaniem gatunku, innym razem z problemami technicznymi albo z konfliktami wewnątrz grup. Ciekawa i warta przeczytania, choćby z powodu skali problemu. Jedyną moją wątpliwością jest zakończenie pewnych pobocznych wątków na końcu. Wątpliwe... Ale nie "niemożliwe".

IMG_5658.jpeg

"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa" - Julian Tuwim. 

''Dzieci Diuny'' autorstwa Frank Herbert zaliczone i odhaczone :) 

Pora teraz na czwartą cześć  ''Bóg Imperator Diuny ''

Wiem, wolno mi to idzie..ale trudno połączyć obowiązki i trudy życia codziennego z dość ciężką lekturą :)

John Williams “Stoner”

“To powieść o facecie, który poszedł na uniwersytet i został nauczycielem. Ale to jedna z najbardziej fascynujących książkę, jakie możecie przeczytać” - Tom Hanks

3d7a23b3b3a4ee3fc3f5922a53618c6e.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Godzinę temu, Cologero napisał(-a):

John Williams “Stoner”

“To powieść o facecie, który poszedł na uniwersytet i został nauczycielem. Ale to jedna z najbardziej fascynujących książkę, jakie możecie przeczytać” - Tom Hanks

3d7a23b3b3a4ee3fc3f5922a53618c6e.jpg

Czytałem niedawno. Bardzo mi się podobała. Polecam.

W dniu 18.11.2023 o 18:50, koorchuck napisał(-a):

Te "Szpony i Kły", to jak dla mnie straszna padaka, niegodna występować pod marką "Wiedźmin".

Natomiast końcówka roku obfituje w ciekawe nowości, szczególnie dla fanów powieści historycznych.

Nowe wydanie serii o świętym Graalu Cornwella, połączone z premierą czwartej części, "Czarne Góry" Dana Simmonsa, długo wyczekiwany drugi tom "Miecza i Korony" Sabine Ebert, "Zbroja Swiatła" Folleta, no i wreszcie polski akcent cenionego przeze mnie, acz znanego do tej pory tylko z fantastyki Michała Gołkowskiego, a mianowicie cykl "Świat we Krwi" w fascynujących klimatach konkwisty. Dla fanów mrocznych kryminałów jeszcze "Królowa Bedlam", czyli kontynuacja "Zewu Nocnego Ptaka". Oj, będzie co czytać...

Zwłaszcza Gołkowski zaskoczył i na tę trylogię najbardziej ostrzę sobie zęby. Pierwsza część już zamówiona, premiera pozostałych niebawem.

Właśnie skończyłem i jakoś bez zachwytu. Jak generalnie lubię książki Gołkowskiego, tak ta mnie nie zachwyciła. Nie twierdzę, że jest zła, ale do kolejnych tomów nie będę podchodził.

Szybki strzał na weekend Charlie LeDuff: Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
Książka - reportaż o mieście, które kiedyś było światową stolicą przemysłu motoryzacyjnego. Dzisiaj amerykańską stolicą biedy, bezrobocia, przestępczości. To nie jest Ameryka, którą znamy z filmu, czy mediów głównego nurtu.

5b9ca1e2a6e6d17ccac37467e62f8dd0.jpg&key=d9caf85eb41504ecc4f6db8423db21a744689516abe7463030afa36bb1d36d7f

Skończyłem trylogię atlantycką A.G. Riddle no i muszę powiedzieć - od lat nie przeczytałem tak dobrego Sci-Fi. Osadzona w czasach obecnych, z tak dobrą i zakręconą fabułą, że wciąga jak bagno. 

image.png.3f7c81747c86c01d8488acd420212384.png

Ostatnio katuję książki psychologiczne w wolnym czasie. W tej wiele jest zagadnień dotyczących transakcyjności relacji i ćwiczeń pozwalających lepiej zrozumieć drugą osobę. 

20231218_210037.jpg

Edited by Justyna712

"Opowieści o Bauchelainie i Korbalu Broachu" - Steven Erikson.

Zbiór składający się z dwóch tomów.

Osadzony w świecie Malazu, znanym z cyklu "Malazańska Księga Poległych".

Zacznę od polecenia po raz kolejny cyklu "Malazańskiego".

W swoim czasie J. Dukaj napisał, że w współcześnie ( no tak, to było 20 lat temu)

są dwa wybitne cykle fantasy: "Pieśń lodu i ognia" G. R R. Martina ( czyli "Gra o tron") i właśnie "Malazańska".

Z tym że Erikson skończył cykl "Malazańskiej" i nie wystawił fanów do wiatru, w przeciwieństwie do Martina.

"Opowieści..." są wątkiem pobocznym, który można swobodnie przyswajać bez znajomości cyklu podstawowego.

Jest to fantasy napisana w sposób szalenie zabawny.

Ewidentnie autor bawi się konwencją, stawiając na poczucie humoru.

Dwójka tytułowych bohaterów to odpychający, krwawi nekromanci bez sumienia i poczucia przyzwoitości.

Wyzuci z elementarnej empatii socjopaci.

Za to dla kontrastu, mają udręczonego, racjonalnego służącego, który próbuje zachować zdrowy rozsądek, w chaosie jaki go otacza.

Trochę Diderota i Monteskiusza w tym widzę.

Świetne dialogi, na pograniczu "Monty Pythona".

Humorystyczne wykorzystanie akcentu boskiego.

Akcje, gdzie częściej za powodzenie odpowiada przypadek niż "plan daltoński".

Inteligentna kpina z obsesyjnego przywiązania do zdrowego trybu życia,

albo nadmiernej i zakłamanej pobożności,

albo skrajnego i bezwzględnego egocentryzmu, ukrytego pod płaszczykiem talentu artystycznego,

albo klasyczne osądzanie po pozorach z tragicznymi ( ać śmiesznymi) konsekwencjami.

Do tego twórcze wykorzystywanie  standardowych schematów fantasy, wypaczając je według ludzkich przywar.

No bo nie da się nie śmiać z questu, który prowadzi grupa składająca się z: przygłupiego ( i cierpiącego na amnezję) osiłka, zezowatej włamywaczki,

niezgrabnego nożownika, i pozbawionych zdolności racjonalnego myślenia akrobatów.

A grupa łowców potworów też nie wygląd najlepiej ze swoją skrajną bigoterią, rywalizującą ambicją, ideałami czystości składanymi na ołtarzu chwilowego pożądania

i unikalnymi zdolnościami magicznymi, które posiadają wyłącznie postaci dotknięte tępotą i hołdujące prawu pięści.

Jeśli do tego dołożyć specyficzny, bogaty w ornamentykę słowną  i skłonny do pobocznych wycieczek styl narracji autora,

to można się rozsmakować w literackim kilkudaniowym posiłku.

Polecam.

Ubawisz się czytelniku.

Ostatnio wieczorne oglądanie TV zastąpiłem czytaniem i idzie mi to jak na taśmie produkcyjnej .
Tym razem lektura na wieczory w przerwie pomiędzy Świętami a Sylwestrem. David Grann: Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI. Reportaż. O najbogatszych ludziach świata w l. 20 XX w. plemieniuOsagów i ich tragicznej historii.
Kolejność trochę pomyliłem, bo film Scorsese na podstawie tej książki już został przeze mnie obejrzany
281e032d000f06d3d918c5a25bb1d44c.jpg

A u mnie...
IMG_2091.thumb.jpg.930f6b0d2e3263f991f6f14fd52f760b.jpg

Stainbeck jeden z moich TOP autorów i jego: Grona gniewu

Dostałem po choinkę. Subskrybuję Astrofazę, ale żona zaskoczyła mnie tą książką☺️

IMG_20231226_110931.jpg

W dniu 26.12.2023 o 11:14, paul221 napisał(-a):

Dostałem po choinkę. Subskrybuję Astrofazę, ale żona zaskoczyła mnie tą książką☺️

IMG_20231226_110931.jpg

A moja mnie również w podobnym tonie:

IMG_20231227_125800.jpg

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

IMG_5720.jpeg

"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa" - Julian Tuwim. 

Skończyłem właśnie Żulczyka:

Dawno temu w Warszawie - Jakub Żulczyk | Książka w Lubimyczytac.pl -  Opinie, oceny, ceny

i na tapetę wchodzi bardziej specjalistyczny podręcznik do medytacji buddyjskiej:Może być grafiką przedstawiającą 1 osoba i tekst „praktyke rozpoczął studiowanie buddyzmu betańskiego największych mistrzów medytacji, Rinpocze, Rigdzina zktórym przetłumaczył wiele tybetańskich wraz dzogczen sposób odpowiedni robi 45la ostatnie jako nauk James MOT Być tu ZEI ames pracował James JamesLow Low Terma Zwierciadło jasnego znaczenia została napisana przez wiel- tybetańskiego Nudana Dordżew wieku. bezpośredni Być tu i teraz ZWIERCIADŁO JASNEGO ZNACZENIA praktyki dzogczen. Dzogczen tradycji Tybetu, odkrycia pierwotnej, adepta spirację Być kluczowe wskazówki medytacyjne praktykij autora, pomoc wszystkich praktykujących jest Terma dzogczen Nudana Dordże zkomentarzem Jamesa Lowa www.awyd.pl "788389978585 অ Wydawn WydawnictwoA জ”

Zainteresowanym tematem buddyzmu polecam bardzo Jamesa Low.

Pozdrawiam!

10 minut temu, raszew napisał(-a):

Skończyłem właśnie Żulczyka:

I jak wrażenia? Tak dobre jak poprzednia część?

1 minute ago, Nocny duch said:

I jak wrażenia? Tak dobre jak poprzednia część?

Generalnie to tak: najpierw widziałem serial, spodobał mi się bardzo, w moim odczuciu chyba najlepszy polski serial. Potem chwila ciszy i inne książki Żulczyka i okazało się, że wyszło "Dawno temu...", więc wziąłem się za czytanie "Ślepnąc...".

Moje odczucia bez spoilerów są takie, że książka się rozkręcała i rozkręcała i strasznie szybko się skończyła, mam lekki niedosyt. Książka ma chyba ponad 800 stron i łyka się to mega szybko. Dobra jak poprzednia, może nawet ciut lepsza, ale osobiście mam niedosyt.