Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
carlito1

Ciśnieniowy ekspres do kawy

Recommended Posts

13 minut temu, radekzaj napisał:

A najlepiej i tak mieszać mleko z programem espresso lub podwójnym espresso z większą ilością wody 🙂 bo wtedy ekspres używa tzw. PEP i czuć różnicę w smaku w porównaniu do pozostałych programów kawowych.
https://us.jura.com/en/about-jura/coffeebreak-das-magazin/pep

Ja tam samodzielnie potrafię ustawić tylko czarną lub biała kawę. Wszelkie tajemnice ekstrawagancji; espresso, podwójne espresso, late, cappuccino i inne wykwintne miksy kawowe zna pani sekretarka ;)   

Ja tam samodzielnie potrafię ustawić tylko czarną lub biała kawę. Wszelkie tajemnice ekstrawagancji; espresso, podwójne espresso, late, cappuccino i inne wykwintne miksy kawowe zna pani sekretarka    
Hehe, ja nie mam w domu sekretarki

Miałem okazję testować w pracy różne ekspresy, od Saeco, przez Delonghi, Siemens po Jurę.

Saeco - nie było żadnych awarii, kawa znośna

Delonghi - również bezawaryjnie, kawa mi nie smakowała

Siemens - awaryjny, kawa dobra

Jura - klasa sama w sobie, kawa b. dobra

W ub roku stanąłem przed dylematem, który ekspres wybrać dla siebie.

Wahałem się między Nivoną a Jurą. Postawiłem na pierwszą markę. Nie żałuję i polecam.

Możliwość programowania różnych kaw, intensywności etc. Działa bezawaryjnie. 

Wojtek

Kupiłem Jure E6 od tego gościa z kanału na YT który był tu podlinkowany kilka postów temu. Jestem bardzo zadowolony z ekspresu i kawy jaką robi. Dodatkowo dokupiłem moduł Bluetooth który pozwala sterować ekspresem z aplikacji. Daje to kilka nowych możliwości np. własne kompozycje proporcji mielonej kawy, ilości wody, mleka czy odpalenie ekspresu zdalnie. Ogólnie po zmianie z Siemensa EQ9 jest lepsza kawa i mniej zabawy z utrzymaniem ekspresu.

21 godzin temu, radekzaj napisał:

A najlepiej i tak mieszać mleko z programem espresso lub podwójnym espresso z większą ilością wody 🙂 bo wtedy ekspres używa tzw. PEP i czuć różnicę w smaku w porównaniu do pozostałych programów kawowych.
https://us.jura.com/en/about-jura/coffeebreak-das-magazin/pep

No i właśnie tak robę, więc w Jura trzeba by znów filiżankę przesunąć bo espresso poleci z centralnego dozownika. Reasumując to jednak moim zdanie wszystko co wlatuje do filiżanki powinno lecieć z jednego dozownika, inaczej bez sensu ;)

Mi w Jurze trochę przeszkadza brak wyjmowanego bloku co zwiększa koszty użytkowania. Chyba zmienię kurs na model z wyjmowanym blokiem Nivona 841 np

"Jeśli bałagan na biurku świadczy o bałaganie w głowie, o czym świadczy puste biurko?" Albert Einstein

W ostatnich dwóch latach odwiedziłem kilkadziesiąt restauracji i w żadnej nie mieli lepszej kawy niż u mnie w domu.

SAECO LIRIKA OTC + kawa ze Sklepu Kolonialnego.

no dobra..ale Wam po expresie skoro to ziarna robią robotę.

Ostatnio kupilem Melitte -to mój pierwszy expres na ziarna.

Sam -jako jedyny-w domu pije kawe więc nigdy nie bylo ciśnienia na expres.

Tak więc zakupiłem kawe w ziarnach i dla mnie jest za kwaśna.

Co polecacie aby taka nie byla?

Teraz kupiłem Lavazza d'oro ale jeszcze jej nie piłem.
Co mi polecicie?Co Wy pijecie?

Ktoś tu w ogóle używa kolbowych ekspresów? Nie rozumiem fascynacji automatami. Ani to tanie, ani dobrej kawy nie zrobi. 

Teraz, b_easy napisał:

Ktoś tu w ogóle używa kolbowych ekspresów? Nie rozumiem fascynacji automatami. Ani to tanie, ani dobrej kawy nie zrobi. 

Ja używam od wielu lat w domu, z automatu to u kolegów w ich biurach i na stacjach paliw😁

No właśnie. Za każdym razem jak piję z automatu to się zastanawiam czy fakturę za paliwo wziąłem...

9 minut temu, b_easy napisał:

Fani alternatyw pewnie też nie kumają fascynacji ekspresów kolbowych a tym bardziej automatów 🤣. Co kto lubi a mówienie że coś jest lepsze lub gorsze jest bardzo subiektywne. 

13 minut temu, b_easy napisał:

Od lat używam wraz z osobnym młynkiem żarnowym. Nie dam się namówić na automat. 

Zasada odwrotna do zegarków - automat (kwarc), kolbowy (automat) ;)

Pozdrawiam, Tomasz

U mnie to żona jest koneserem kawy. Wymagającym. Na wiosnę zamieniliśmy 10-letni ekspres DeLonghi ESAM na Jura E8. Żona jest bardzo zadowolona z tego co z niego wypływa, wobec czego Jurę E8 mogę polecić.

Co do moich własnych wrażeń smakowych to się nie będę wypowiadał, bo ja jestem w tej niedorozwiniętej grupie, która psuje szlachetny smak kawy mlekiem (zgroza) i do tego jeszcze ją słodzi (kryminał) więc wychodzi na to, że się nie znam. 😉

Od strony bieżącego utrzymania jest trochę ceregieli. Płukanie, okresowe czyszczenie specjalną tabletką, czyszczenie po mleku przy pomocy specjalnego płynu, wymienianie filtra wody, itd. itp. Tak więc w przypadku Jury przygotuj się na to, że zakup ekspresu to nie koniec wydatków. W moim odczuciu firma Jura podąża powoli drogą przećwiczoną już przez Hewlett-Packard w drukarkach. Czyli zarabiamy coraz mniej na ekspresach, ale za to coraz więcej na materiałach eksploatacyjnych.

Wszystkie ekspresy wymagają czyszczenia i odkamieniania okresowo.  Jura nie jest tu wyjątkiem. Ja mam wodę filtrowaną i taką wlewam do ekspresu więc nie stosuje już filtru wody w ekspresie. Blok wyjmowalny był w Siemensie i było to upierdliwe. Mycie, doczyszczanie, smarowanie uszczelek dedykowanym smarem itp. W Jurze zaleca się przegląd co 3 lata i wtedy blok jest czyszczony i wymieniane jest co potrzeba. Ogólnie wygodniej mi z E6 na co dzień niż bylo z EQ 9

10 godzin temu, Perpetuum Mobile napisał:

wymienianie filtra wody

Od chyba 8 lat mam w kuchni kranik z wodą RO, nawet nie pamiętam co to jest kamień kotłowy. Do ekspresu czy czajnika oczywiście bardzo dobra, jednak najlepsza do parzenia np zielonej herbaty. Szczególnie jak paczuszka pochodzi z tegorocznych zbiorów :)

Pozdrawiam, Tomasz

24 minuty temu, BlackT napisał:

Od chyba 8 lat mam w kuchni kranik z wodą RO, nawet nie pamiętam co to jest kamień kotłowy. Do ekspresu czy czajnika oczywiście bardzo dobra, jednak najlepsza do parzenia np zielonej herbaty. Szczególnie jak paczuszka pochodzi z tegorocznych zbiorów :)

Dużo zależy od tego, co płynie w rurach. U mnie woda przechodzi najpierw przez urządzenie do odkamieniania, ale i tak ma za dużo żelaza. Ten filtr w ekspresie faktycznie poprawia jej jakość.

O takiej pełnej filtracji i uzdatnianiu wody dla całego domu, zamiast tylko odkamieniania muszę chyba poważnie pomyśleć.

10 godzin temu, Lemax napisał:

Wszystkie ekspresy wymagają czyszczenia i odkamieniania okresowo.

Zgadza się. Po prostu wyraźnie odczuwam, że Jura jest dużo bardziej wymagająca pod tym względem niż wcześniej przez mnie używany DeLonghi oraz niż używane u mnie w pracy modele Saeco.

Szczególnie w zakresie stosowania ich filtrów, ich płynów do płukania, ich tabletek czyszczących.

Edited by Perpetuum Mobile

26 minut temu, Perpetuum Mobile napisał:

O takiej pełnej filtracji i uzdatnianiu wody dla całego domu, zamiast tylko odkamieniania muszę chyba poważnie pomyśleć.

Nie zawsze wykonalne lub sensowne. Kiedyś przy budowie domu nie zakładałem zmiękczacza centralnego i rozprowadzenie wody zostało rurami miedzianymi. Nie powinno się łączyć miedzi z kwaśną wodą. Są przyjemniejsze metody męczenia wątroby ;)

Pozdrawiam, Tomasz

16 godzin temu, Lemax napisał:

Wszystkie ekspresy wymagają czyszczenia i odkamieniania okresowo. 

W mojej ocenie to wartość dodana, że mogę rozebrać ekspres i okresowo wyczyścić podzespoły. Czyszczenie polega na płukaniu wodą, więc nie ma tu żadnego stopnia trudności. Dzięki temu pozbywam się różnych osadów. Pomijam czyszczenie środkami i odkamienianie, ale to przynosi zamierzony skutek - maszyna działa bezawaryjnie.

Wojtek

Ja jednak wolę jak układ mleczny jest osobnym układem. W żadnym razie wewnątrz ekspresu. Kiedyś moja żona w pracy rozebrała do umycia taki super hiper ekstra turbo z mlekiem w środku. Nie pije już kawy z mlekiem.

Jura ma stały blok zaparzania ze względu na wysokie ciśnienie wody stosowane w ich rozwiązaniach.Tak to tłumaczą i faktycznie ich ekspresy pracują z wyższymi ciśnieniami niż inne. Co do filtrów i mycia ukladu mlecznego to jak masz wodę filtrowaną (nawet przez filtr typu Brita) to odpadają już filtry do ekspresu. Układ mleczny odpina się jednym ruchem ręki i myje pod bieżącą wodą bez żadnej dedykowanej chemii. Ta się przydaje jak nie masz ochoty na mycie ręczne czyli bez odpinania od ekspresu. Wojtech - mycie modułu zaparzania tylko wodą bez rozebrania go, czyszczenia i smarowania uszczelek niewiele daje. Przerabiałem to w EQ9 i wiem ile syfu zostaje tam jak tylko go się wypłucze. 

Akurat pod temat wątku:

Edited by Lemax

Od 12 lat używam ekspres Jura. W domu mam zmiękczacz wody oraz odwrócona osmozę.

4 lata temu, dałem ekspres do serwisu celem przeglądu, wymiany uszczelek itp.

serwis zwrócił mi ekspres bez wymiany uszczelek, gdyż nie było takiej potrzeby.

teraz czas na nowy ekspres, chyba wybór padł na ena8 touch.

W starym elektronika szaleje i czasami się zacina.

Edited by szumi

Ja też używam jury od 6 lat, ponad 6000 cykli.  Z ciekawości zadzwoniłem do serwisu zapytać o wymianę uszczelek, pani zapytała czy coś się z nim dzieje bo jak nie to raczej się nie wymienia.

Jedynym minusem modelu jura ena 8 touch, jest mniejszy zbiornik na wodę i kawę.