Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Poradźcie coś proszę: kupiłem na bazarze staroci sowiecką Rakietę z lat 70/80 i zauważyłem że po nakręceniu do oporu chodzi zaledwie 10- 10,5 godziny. Samo nakręcenie do oporu trwa podejrzanie krótko. Ponadto zauważyłem, że po wyciągnięciu koronki i ustawianiu godziny, koronka przejawia skłonność do odkręcania się. Powiedzcie mi gdzie może tkwić problem, oraz czy krótki chód i odpadanie koronki mają jakiś związek ze sobą ?? Dziękuję z góry za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pavlitto - to co opisujesz to bardzo typowe objawy starego zegarka, który od wielu wielu lat nie był serwisowany. W mechanizmie zgromadziły się zanieczyszczenia, oliwa smarująca już dawno zgęstniała i zegarek pracuje na sucho. W związku z dużym oporem stawianym przez mechanizm Rakieta jest w stanie pracować jedynie przy mocno naciągniętej sprężynie, która nigdy nie "schodzi" do końca. Prosta recepta: oddać zegarek do konserwacji - zegarmistrz rozbierze mechanizm, przeczyści wszystkie elementy i złoży na nowo smarując tam gdzie trzeba. 

Odkręcająca się koronka to inny temat - jeśli jest zużyta do wymieniłbym na nową, a jeśli jeszcze wygląda ładnie to po prostu bym ją wkręcił na delikatny klej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniając dodam, że odkręcająca się koronka może też być efektem zbyt dużego oporu na ćwiertniku. Opór przy przestawianiu wskazówek będzie wówczas duży; w Rakietach przestawianie wskazówek do przodu odbywa się kręceniem koronką w lewo, toteż przy za dużym oporze koronka po prostu się odkręci.

A lekarstwem na to jest to, co poleca Wocio - czyli czyszczenie werku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc :) teraz Rakieta zaskoczyła mnie znowu, mianowicie w ogóle nie mogę jej nakręcić.. gdy koronka pozostaje dociśnięta to jej kręcenie powoduje ruch wskazówek, zamiast nakręcania.. czy to też efekt braku przeglądu, czy też jakaś inna wada ?? Powiedzcie jaki może być orientacyjny koszt takiego czyszczenia i smarowania, tak mniej- więcej ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem wściekły, nie ukrywam; sprzedawca na bazarze staroci dał do obejrzenia, nakręcenia, werk też oglądałem, niby zegarek miał być po przeglądzie.. a tu zonk :angry: zobaczę co mi mój lokalny zegarmistrz powie na to, jak mi krzyknie 5 czy 6 dych to nie ma sensu chyba :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli po wciśnięciu koronki przestawiają się wskazówki, to są dwie możliwe przyczyny:

1. Wodzik w układzie naciągowo-nastawczym spadł z tzw. beczki - w Twoim przypadku mało prawdopodobne, bo to występuje przy nieumiejętnym demontażu wałka i ponownym jego założeniu (czego Ty chyba nie robiłeś).

2. Wodzik nie "odbija" do położenia odpowiadającego nakręcaniu - to bardziej prawdopodobne; mechanizm jest zabrudzony - sprężynka "nie ma siły" odprowadzić wodzika do odpowiedniego położenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz być wściekły tylko nie wiem o co? 

Nie pokazałeś nigdzie zegarka i nikt nie wie jaka to Rakieta. Jaki mechanizm itd.

Jak sam piszesz  - sprzedający dał Ci ją do obejrzenia i sprawdzenia więc mogłeś chociaż "organoleptycznie" obejrzec zegarek co nie jest możliwe przy zakupie np. na allegro.

Moim zdaniem pretensje możesz mieć tylko do siebie ale na pocieszenie powiem że Rakiety to jedne z najsolidnieszych zegarków radzieckich jeżeli chodzi o mechanizm więc może warto ją serwisować.

A cena serwisu to też zależy od komplikacji mechanizmu, miasta itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz być wściekły tylko nie wiem o co? 

Nie pokazałeś nigdzie zegarka i nikt nie wie jaka to Rakieta. Jaki mechanizm itd.

Jak sam piszesz  - sprzedający dał Ci ją do obejrzenia i sprawdzenia więc mogłeś chociaż "organoleptycznie" obejrzec zegarek co nie jest możliwe przy zakupie np. na allegro.

Moim zdaniem pretensje możesz mieć tylko do siebie ale na pocieszenie powiem że Rakiety to jedne z najsolidnieszych zegarków radzieckich jeżeli chodzi o mechanizm więc może warto ją serwisować.

A cena serwisu to też zależy od komplikacji mechanizmu, miasta itp. 

 

Nie rób ze mnie idioty, jak nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia to nie pisz nic. Chyba normalne że obejrzałem dokładnie i stwierdziłem że zegarek działa, skąd miałem przewidzieć że w ciągu paru dni zaledwie zaczną pojawiać się i nasilać takie problemy ? Jasnowidzem, ani zawodowym zegarmistrzem, nie jestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rób ze mnie idioty, jak nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia to nie pisz nic. Chyba normalne że obejrzałem dokładnie i stwierdziłem że zegarek działa, skąd miałem przewidzieć że w ciągu paru dni zaledwie zaczną pojawiać się i nasilać takie problemy ? Jasnowidzem, ani zawodowym zegarmistrzem, nie jestem.

Teraz to sam z siebie robisz idiotę. Ja chciałem pomóc ale widzę, że nie warto było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to sam z siebie robisz idiotę. Ja chciałem pomóc ale widzę, że nie warto było.

 

Mechanizm w momencie zakupu wyglądał na czysty i bez żadnych ubytków, zegarek chodził ładnie przez jakiś czas, więc początkowo nic nie zdradzało późniejszych problemów. Sądzę, że pewne rzeczy mogą wyjść z czasem, w ciągu kilku minut weryfikacji jakości przy zakupie nie da się wyłapać wszystkich mankamentów, ani tym bardziej przewidzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zgadzam się z Tobą w tym momencie. Natomiast nadal nie wie nikt jaki to mechanizm Rakiety? 

Przy zakupie działał więc nie jest to prawdopodobnie  jakas poważna usterka a może tylko wymaga czyszczenia wbrew temu co mówił sprzedający.

Weź pod uwagę to że kupiłes zegarek kilkudziesięcioletni. 

Powtórze się - Rakiety miały naprawdę dobre mechanizmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórze się - Rakiety miały naprawdę dobre mechanizmy.

 

Oczywiście, dodatkowo bardzo proste i wygodne w serwisowaniu, więc smarowanie nie powinno wyjść drogo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem wściekły, nie ukrywam; sprzedawca na bazarze staroci dał do obejrzenia, nakręcenia, werk też oglądałem, niby zegarek miał być po przeglądzie.. a tu zonk :angry: zobaczę co mi mój lokalny zegarmistrz powie na to, jak mi krzyknie 5 czy 6 dych to nie ma sensu chyba :huh:

Chyba nie wierzysz we to że handlarz na bazarze najpierw dał zegarek do przeglądu zegarmistrzowi za parędziesiąt złotych, a potem pewnie również za parędziesiąt sprzedał go Tobie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rk7000

Ok, biorę to pod uwagę że jest to po prostu stary "rusek".. Mechanizm ma oznaczenie 2614.H  

Sorki, trochę się spiąłem w tej wymianie zdań, ale jak się domyślasz nie jest miło zawieść się na zakupie.. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wierzysz we to że handlarz na bazarze najpierw dał zegarek do przeglądu zegarmistrzowi za parędziesiąt złotych, a potem pewnie również za parędziesiąt sprzedał go Tobie....

 

 

Cóż, każda sytuacja czegoś uczy, na przyszłość będę skłaniał się ku handlarzom sprzedającym TYLKO zegarki, w szczególności handlującym zegarmistrzom (bo tacy też tam są), a omijał będę handlarzy parającym się wszelakimi starociami, mającymi też kilka sztuk zegarków przy okazji.. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano odwiedziłem zegarmistrza, naprawa od ręki, koszt 25zł, przyczyną był źle spasowany wałek :) a sam mechanizm okazał się czysty i naoliwiony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano odwiedziłem zegarmistrza, naprawa od ręki, koszt 25zł, przyczyną był źle spasowany wałek :) a sam mechanizm okazał się czysty i naoliwiony :)

No i po problemie. To jeszcze się teraz pochwal w nowych nabytkach jaka to Rakieta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po problemie. To jeszcze się teraz pochwal w nowych nabytkach jaka to Rakieta :)

Popieram.

Na tyle pisaniny o tym zegarku przydał by się jakiś obrazek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna panda, gratulacje :)

 

Dziękuję :) dziś po raz pierwszy założona, pięknie śmiga :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) dziś po raz pierwszy założona, pięknie śmiga :)

A "pompka" działa? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A "pompka" działa? :)

 

:D

Toś mu zadał pytanko  :D  Teraz będzie dwie strony dyskusji, na temat tego, co to jest, i poco  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

Toś mu zadał pytanko  :D  Teraz będzie dwie strony dyskusji, na temat tego, co to jest, i poco  :D

Zrobiłem to z premedytacją :D

A tak na poważnie - jeśli Kolega Pavlitto nie wiedział o tej funkcji, to będzie to kolejne dla  niego pozytywne zaskoczenie związane z tą Rakietą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.