Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Bayard znaleziony na złomowisku w tym tygodniu. Na razie będzie w stanie muzealnym. Utrącony jest gwint pokrętła nastawy budzenia oraz kwadrat ustawiania godziny. Tylna pokrywa z aluminium. Przypuszczam, że jest z lat ok. 1930 - 50.

20210611_113349.jpg

20210611_113356.jpg

20210611_113405.jpg

20210611_115004.jpg

20210611_115024.jpg

20210611_125515.jpg

20210611_125526.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za polubienie postu. To tez dzisiejsze nabytki. Na szczęście nie zawędrowały na złomowisko a do sklepów z antykami.

Europa i Junghans. Junghans  ma braki,  urwany zawias, brak kluczyków. Najważniejsze, że mechanizmy są sprawne. u żadnego z nich nie zauważyłem dat produkcji. Przypuszczalnie z  lat 50-60.

Być może budzik Europa był podarunkiem firmowym. W środku etui jest napis: Nova Apparate:

https://www.hybrid-eco.de/ueber-uns/das-unternehmen-nova

 

Po dokładniejszy oględzinach okazało się, że ten Junghans nie miał fabrycznie montowanych zawiasów. Nie ma również śladów uszkodzeń w etui. Na obudowie są wydrapane cyfry po naprawach i parafki zegarmistrzów:

1425

1535

Można domniemać, że był naprawiany w 1925 r. i 1935 r. Na tarczy ma napis Schockproof, czyli antywstrząsowy. Po dodaniu np. łańcuszka można go było zawiesić np. na stojaku, jak kieszonkę.

 

20210611_113431.jpg

20210611_113515.jpg

20210611_113657.jpg

20210611_113642.jpg

20210611_113620.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Marek Szajerka napisał(-a):

.......Na obudowie są wydrapane cyfry po naprawach i parafki zegarmistrzów:.......1425.............1535

Można domniemać, że był naprawiany w 1925 r. i 1935 r. Na tarczy ma napis Schockproof, czyli antywstrząsowy. Po dodaniu np. łańcuszka można go było zawiesić np. na stojaku, jak kieszonkę.....

 

Panie Marku BŁAGAM !!! 

Proszę nie wyciągać tak daleko idących wniosków - równie dobrze mogą to być pozycje (i pewnie są) 1425, 1535 w dokumentacji/księdze napraw.

 

Miłego weekendu.

Pozdrawiam

 

pewnie pojawię się 19 w Grudiądzu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Marek Szajerka napisał(-a):

Dziękuję za polubienie postu. To tez dzisiejsze nabytki. Na szczęście nie zawędrowały na złomowisko a do sklepów z antykami.

Europa i Junghans. Junghans  ma braki,  urwany zawias, brak kluczyków. Najważniejsze, że mechanizmy są sprawne. u żadnego z nich nie zauważyłem dat produkcji. Przypuszczalnie z  lat 50-60.

Być może budzik Europa był podarunkiem firmowym. W środku etui jest napis: Nova Apparate:

https://www.hybrid-eco.de/ueber-uns/das-unternehmen-nova

 

Po dokładniejszy oględzinach okazało się, że ten Junghans nie miał fabrycznie montowanych zawiasów. Nie ma również śladów uszkodzeń w etui. Na obudowie są wydrapane cyfry po naprawach i parafki zegarmistrzów:

1425

1535

Można domniemać, że był naprawiany w 1925 r. i 1935 r. Na tarczy ma napis Schockproof, czyli antywstrząsowy. Po dodaniu np. łańcuszka można go było zawiesić np. na stojaku, jak kieszonkę.

 

20210611_113431.jpg

20210611_113515.jpg

20210611_113657.jpg

20210611_113642.jpg

20210611_113620.jpg

Hmm w 14 i 15 miesiącu?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.06.2021 o 19:05, mkl1 napisał(-a):

Przydały bi mi się umiejętność Yodka bo tarcza uszkodzona :(

 no i będę musiałdorabiać wskazówkę minutową

 

Przepraszam, czy mnie pamięć nie myli ale jakiś czas temu kolega chwalił się że ma wszystko:

lakiery, emalie do wanien, pędzelki, wiedzę i że będzie robił uzupełnienia tarcz i skali w zegarkach.

Że zrobi konkurencję Kol. Yodek i Kol. Kieszonkowe - że jak zwykle - to wszystko to "pikuś" :) 

 

Czy coś się zmieniło ? ;) 

 

Pozdrawiam 

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj umyty i złożony..

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dni i miesiące pominąłem specjalnie. 

Gdyby odczytać skrupulatnie wydrapane pełne daty:

1 kwietnia 1925 r.

1 maja 1935 r.

Musiałem zdjąć ponownie tylną kapę. Poprzednio napisałem tylko na podstawie pobieżnych oględzin w zakładzie zegarmistrzowskim. Okazuje się, że ten ciąg dat ma sens. Na płycie jest wybita fabrycznie 14 oraz numer typu werku. Wskazówki są tylko fabrycznie  polakierowane i nie świecą, podobnie cyfry na cyferblacie. Można z tego wysunąć wniosek, że budzik wyprodukowano w 1914 r.  Etui, jak napisałem jest fabrycznie oddzielne, bez zawiasów.

Porównałem go z dosyć dobrze datowanym Junghansem. Jest tez różnica konstrukcyjna. Te dodane do porównania posiadają odrębne naciągi chodu i dzwonienia a ten pokazany ma jeden bęben współny.

Etui jest podobne do egzemplarza z lat 30. Tylko, że w tym opisywanym nie widać  śladów  urwania zawiasu. Kolejny Junghans z lat 30. Miniaturka z lat 30.  Junghans z lat 70-80 oraz z lutego 1950 r. i oznaczenia na nim.

Ostatnie zdjęcie to mechanizm dyskutowanego Junghansa, uważam że sprzed 1939 r.

 

DSC08511.JPG

DSC05832.JPG

DSC05843.JPG

DSC08509.JPG

DSC08510.JPG

DSC03769.JPG

DSC05844.JPG

DSC07389.JPG

DSC07390.JPG

DSC07392.JPG

DSC06181.JPG

DSC06179.JPG

DSC06182.JPG

DSC06185.JPG

DSC06185 — kopia.JPG

20210611_190340 — kopia.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Marek Szajerka napisał(-a):

Na płycie jest wybita fabrycznie 14 oraz numer typu werku............ Można z tego wysunąć wniosek, że budzik wyprodukowano w 1914 r. 

Ostatnie zdjęcie to mechanizm dyskutowanego Junghansa, uważam że sprzed 1939 r.

 

Sobotni poranek cisza, spokój więc zabrałem się za przeglądanie katalogów z mojej kolekcji i niestety w żadnym z katalogów do 1949 roku nie znalazłem płyty tego budzika.

Można z tego wnioskować że do tego roku ani w firmie Jacob ani Flume nie uwzględniono  tego mechanizmu (czyli nie był produkowany) albo posiada Pan unikat .

A tak na poważnie to w końcu jak interpretujemy tą 14 -  pierwszy kwietnia, czy 14 tydzień roku, czy 14 numer partii, czy 1914 rok.

Panie Marku jest pan emerytowanym nauczycielem - dlatego proszę bo od Pana to można wymagać - zachowajmy pewną dokładność/rzetelność historyczną - ikonograficzną.

Nie interpretujmy dowolnie  - dowolnego ciągu cyfr na gmerku wykonanym przez zegarmistrza.

Bo za chwilę ktoś odkryje gmerk z cyframi 1410 i na tej podstawie będziemy mieli budzik z bitwy pod Grunwaldem.

 

Miłego weekendu 

Roman

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodać też należy, że w okresie międzywojennym nie stosowano powszechnie systemów przeciwwstrząsowych...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie może lamerskie.

 Czy po typach mechanizmów Junghansa ,np.: W290/50, W279 itp nie można ustalic "startu produkcji takiego typu?

 Byłby to przynajmnie rok "zerowy"... czyli "nie wcześniej niż..."

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem skatalogowanych mechanizmów budzikowych Junghansa. Kieszonkowe i owszem.

 


No i zawsze można kopać w archiwach Junghansa, ale opisy werków nie pojawiają się tam zbyt często.

https://junghansarchiv.de/kataloge?tx_kesearch_pi1


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tarant napisał(-a):

Nie widziałem skatalogowanych mechanizmów budzikowych Junghansa.....


No i zawsze można kopać w archiwach Junghansa, ale opisy werków nie pojawiają się tam zbyt często....

 

Dziękuję Piotrze na Ciebie zawsze można liczyć.

Co prawda liczyłem że to Ty pogrzebiesz :D .

 

Czy nie wydaje się wam znajomo ;) 

 

Junghans.jpg.ad6af790c3e11598e8a0a1aaf6c9bb5f.jpg   20210612_122101.jpg.3005fb0af5c6460f260192327695755f.jpg

 

Pozdrawiam

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualna oferta handlowa z nie podanego tu bliżej roku. Kiedy był jednak początek produkcji? Przykładowo "garbusa" produkowano bez większych zmian przez kilkadziesiąt lat. Radzieckie Slavy też prawie pół wieku. Taki katalog niewiele wnosi do datacji. Można tylko napisać, że w danym roku był w ofercie handlowej i tyle. Indywidualne dane są wybite na konkretnych egzemplarzach.

 

Ta dyskusja nieopatrznie coś  wniosła nie spodziewałem się takiego odzewu i zaangażowania w kwerendzie.

Pozdrawiam. Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Marku.

 

Szanując wielce Pana wkład i to co Pan zrobił w temacie propagowania kolekcjonowania budzików.

Jeszcze raz proszę o to co pisałem w prywatnej wiadomości do Pana czyli nie szerzenie dezinformacji.

 

Prawie pół dnia poświeciłem na dyskusję. Pisałem Panu że ani wzornictwo, ani materiał obudowy, ani 

zastosowane rozwiązania techniczne czy wykończenie płyt.  Nie wskazują na rok 1914. 

Typowałem lata 50 - 60 i zdjęcia które zamieściłem są z katalogu Junghansa właśnie z roku 1960.

 

Oczywiście możemy tak sobie dyskutować na zasadzie "dziad swoje - baba swoje" ale proszę mi wskazać

jakikolwiek dokument (nie link do wypowiedzi kogoś w internecie któremu się coś wydaje) który będzie

dokumentował wcześniejszą produkcję tego budzika. Może to być wcześniejszy katalog, ogłoszenie prasowe.

Czy tak jak sugerowałem odpowiedź firmy Junghans na prośbę o informację/datowanie tego modelu.

 

I żeby było jasne nie jestem żadnym ekspertem w temacie budzików, ale tak jak napisałem ani liternictwo

i grafika tarczy, ani plastikowa obudowa, ani rozwiązania technologiczne (chociażby shockproof) nie wskazują

na rok 1914 ani 1925 ani  1935.

 

Tak jak już wielokrotnie pisałem BŁAGAM nie wprowadzajmy niesprawdzonych informacji do internetu.

Od jakiegoś czasu walczę z Kolegami którym wydaje się że znają się na naprawie zegarków, narzędziach 

czy ogólnej wiedzy zegarmistrzowskiej. Oznajmiają oni w internecie swoje stwierdzenia a później inni

traktują to jako prawdę objawioną.

 

Nie mam już trochę siły na walkę z wiatrakami. Wolę ten czas poświęcić rodzinie i zegarkom (a sporo ich czeka na naprawę)

 

Pozdrawiam

Roman

 

p.s. Tak jak Panu pisałem "gmerki" na mechanizmach ( a mam tą informacją od starych często już nie żyjących zegarmistrzów) były często numerem zlecenia w książce. Dlaczego nie datą - bo po prostu sama data nic nie mówi o tym co było naprawiane w zegarku a jak ma zegarmistrz pamiętać co w danym zegarku robił przed latami. W książce było zapisane co było wymieniane/robione i kiedy.

 

Edytowane przez Kieszonkowe
dodanie p.s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pełni popieram zdanie kolegi Romana :)

Niektórzy koledzy , różne wpisy dają .  Czasami coś przypuszczają , ale wówczas  , to zawsze pytają o zdanie innych , o potwierdzenie , itd. itp.

Gdy ktoś , już określa przybliżony rok , to zwykle potwierdza to katalogami , książkami , czy innymi dokumentami .

Tak jest prawidłowo !   Tego się trzymajmy !

Ps.

     Nie ma co więcej dyskutować , czy rozmawiać ...... bo może i jest fajnie , bo temat ożywa i gorąca dyskusja , Ale człowiek traci dużo Cennego Czasu , a i Zdrowia , na przekonywanie i udowadnianie czegoś , co jest już udowodnione i sprawdzone , bo ktoś zaczyna tworzyć coś , na wzór i podobieństwo teorii spiskowych . To tylko sianie zamętu i urabianie nas na ,, ciemny lud "

 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja banda maluchów się powiększyła :)

 

IMG_1605.JPG


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) O i ten ostatnio nabyty , co nie wiadoma jaka sygnatura i wskazówki minutowej brak , też już ustawiony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano, bo dość dokładnie chodzi :)

Wskazówka się dorabia sama...

Musze poczekać na efekty...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mkl1 napisał(-a):

Pytanie może lamerskie.

 Czy po typach mechanizmów Junghansa ,np.: W290/50, W279 itp nie można ustalic "startu produkcji takiego typu?

 Byłby to przynajmnie rok "zerowy"... czyli "nie wcześniej niż..."

 

Trochę pokopałem. Werk typu 279 pojawia się w katalogach części Junghansa w roku 1957. Prawdopodobnie (nie szukałem dalej) jest to mechanizm przejęty w tym okresie wraz z firmą Diehl.

60311529_FireShotCapture105-1957_13_full.pdf-junghansarchiv_de.thumb.jpg.24fd8e6173dfd6efe72e56a09003c037.jpg

1973869080_FireShotCapture106-1957_13_full.pdf-junghansarchiv_de.thumb.jpg.fe90170315c5a8f84fb5e2dbf74705e5.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie.. idąc tym tropem mozna przypuszczać, że W 290 jest jeszcze młodszy (raczej nie z 1935 roku..)

Oczywiście jeżeli przyjmiemy logikę, że kolejny - tj. wyższy numer pojawia się później.... jednka to tylko życzeniowe.....

 ....Bo nie znam chronologii numeracji typów mechanizmów Junghansa..

 

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 W 279  .  rok  rozpoczęcia   1954-  do  roku  1970 1 Tag Weckerwerk klein Etui


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już się tak "bawimy" to może ktoś mi pomoże rozszyfrować co to jest?

 

Przepraszam to jest budzik  :)

Chodzi mi o producenta raczej, lub chociaż kto mógł wykonać ten mechanizm.

Budziol wygląda tak.

 

Untitled1.jpg

wymiary1.jpg

wymiary2.jpg

IMG_1610.JPG

 

 Płyty nie są mosiężne, a jedynie mosiądzowane, 

 

(wiem, wiem... brak sekcji budzenia :( )

 Co zrobić, czasami nie można mieć wszystkiego za kilka zeta...

:)

 

Ruszył po kąpieli w nafcie, teraz muszę czekać aż sprężyna się "wychodzi/rozwinie" bo zapadka ukryta w kole napędowym --buuuu

 Nie lubię tak bo się dziad jeszcze bardziej wycharata na łożyskowaniu, ale trudno tym razem tak musi być...

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

Jak już się tak "bawimy" to może ktoś mi pomoże rozszyfrować co to jest?

 

Przepraszam to jest budzik  :)

Chodzi mi o producenta raczej, lub chociaż kto mógł wykonać ten mechanizm.

Budziol wygląda tak.

 

Untitled1.jpg

wymiary1.jpg

wymiary2.jpg

IMG_1610.JPG

 

 Płyty nie są mosiężne, a jedynie mosiądzowane, 

 

(wiem, wiem... brak sekcji budzenia :( )

 Co zrobić, czasami nie można mieć wszystkiego za kilka zeta...

:)

 

Ruszył po kompieli w nafcie, teraz muszę czekać aż sprężyna się "wychodzi/rozwinie" bo zapadka ukryta w kole napędowym --buuuu

 Nie lubię tak bo się dziad jeszcze bardziej wycharata na łożyskowaniu, ale trudno tym razem tak musi być...

 

Mysle  ze  dobry  jest  Katalog  od Kieszonkowe  jak  również  Kasia  podała  namiar  na  goscia  w Niemczech  który stworzyl  katalog na podstawie wieloletnich badan i  obserwacji  konstrukcji  werkow.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.06.2021 o 14:11, mkl1 napisał(-a):

Świetnie.. idąc tym tropem mozna przypuszczać, że W 290 jest jeszcze młodszy (raczej nie z 1935 roku..)

Oczywiście jeżeli przyjmiemy logikę, że kolejny - tj. wyższy numer pojawia się później.... jednka to tylko życzeniowe.....

 ....Bo nie znam chronologii numeracji typów mechanizmów Junghansa..

 

 

Podana literatura przedmiotu jest wyczerpująca. Napisałem wczoraj post , ale znalazł się w innym dziale. Junghans jest faktycznie powojenny. Jeszcze raz gratuluję posiadanych materiałów, utworzonym wczoraj:

 

Pozdrawiam. Marek

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tak jak obiecałem Panu Markowi na PW.

Pozwolę sobie podsumować naszą burzliwą ;) dwudniową dyskusję na temat datowania Junghansa (ale nie tylko).

 

Dwa dni temu negując podaną przez Pana Marka datę 1914 produkcji tego budzika zrobiłem to na podstawie

wiedzy którą zdobyłem na studiach oraz wiedzy ogólnej. Dotyczyło to przede wszystkim wyglądu i kroju tarczy

oraz materiałów z których była wykonana obudowa. Oraz wiedzy którą zdobyłem przez lata interesowania się

zegarkami czyli zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych i wykończenia płyt czy też informacji o "gmerkach".

 

Ponieważ Pan Marek twardo obstawał przy swoim zmusił mnie do sięgnięcia do informacji które mam w swojej

bibliotece i w internecie. Jako że budziki niezbyt mnie interesują dzięki temu nauczyłem się jeszcze więcej.

Dziękuję też Kolegom Piotrowi  @tarant i Jankowi @janekp  za to że podzielili się swoją wiedzą i zasobami.

Myślę że dzięki nim wszyscy sporo się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy.

I żeby było jasne podejrzewam że podobnie jak ja Koledzy Piotr i Janek też nie mają gotowych odpowiedzi

na zadany temat i wymagało to od nich sporego zaangażowania i poświęcenia swojego czasu.

 

Jeszcze raz powtórzę tu za moim ś.p. profesorem Jerzym Stankiewiczem wybitnym polskim specjalistą z zakresu

historii architektury i konserwacji zabytków który mówił "panie Romanie jeśli nie mamy 100% dowodów ikonografichnych

czy historycznych że coś powstało (czy wyglądało tak) w danym okresie to nie piszmy że tak było (tak wyglądało) bo inni

widząc/powielając to będą multiplikowali nasz błąd. A jeśli już to robimy to wyraźnie podkreślajmy że tylko nam się tak to wydaje"

 

Reasumując

Na podstawie przedstawionej dokumentacji ikonograficznej i produkcyjnej

 

1. Budzik Junghans nie powstał w roku 1914 a prawdopodobnie po roku 1960

2. Gmerki wyryte czy też cyfry wybite na obudowach i płytach zegarowych nie zawsze mogą być interpretowane jako data produkcji.

 

Przykro mi że dodałem Panu Markowi pracy i będzie musiał zweryfikować swoją dokumentację jakże bogatej kolekcji.

Myślę że mimo tego że wiele modeli odmłodnieje o kilkadziesiąt lat - to i tak wielu z nas tej kolekcji mu zazdrości.

 

Jeszcze raz dziękuję Piotrowi i Jankowi za wsparcie swoją wiedzą w mojej "krucjacie" :D na temat prawdy pisanej w internecie.

 

Szkoda tylko że w temacie narzędzi i terminologii zegarmistrzowskiej nie mam takich sojuszników - mimo że na forum jest sporo

fachowców znających się więcej ode mnie na tych tematach. A niestety jest też sporo Kolegów którzy chwaląc się swoim warsztatem

czy dokonanymi "naprawami" - piszą bzdury.

 

"I to by było na tyle" jak mawiał mój ulubiony profesor mniemanologii stosowanej

 

Miłego tygodnia

Roman

 

p.s. Tak jak pisałem też Panu Markowi na PW żadne wystawione i datowane na aukcjach czy antykwariatach  obiekty (na które się Pan Marek powoływał) nie powinny być podstawą do wyciągania wniosków o datowaniu gdyż często nieświadomie lub świadomie (w celu podbicia wartości) daty tam podawane nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe
dodanie p.s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.