Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Nim Odues

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    441
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez Nim Odues

  1. A propos - strona chronostore.eu wyświetla mi jedynie komunikat że to nowa domena, brak informacji kontaktowych.
  2. Nie zawsze, liczarki lubią się zacinać także na całkowicie nowych banknotach dopiero co rozpakowanych. Są za śliskie czy coś, i płacenie degraduje się czasem do ręcznego liczenia.
  3. A nie chodzi im przypadkiem o deklarację zgodności z normami europejskimi (znaczek CE)? czyli że np. elektronika nie zawiera ołowiu i toleruje zakłócenia elektromagnetyczne itd. Nie mam pojęcia jak to by się miało stosować do klasycznego zegarka. https://pl.wikipedia.org/wiki/Deklaracja_zgodności
  4. Kupię sprawny mechanizm 3056A. Niestety, zniszczona "zielona" cewka 😞
  5. Nie każdy bezel jest tak zaprojektowany, tym niemniej bardzo słuszna uwaga - warto przy wyborze takiej opcji sprawdzić czy bezel ma możliwość obracania się z większą granularnością niż co godzinę. Ja kręciłem tylko takie które miały przynajmniej kilka klików na godzinę podziałki i dało się bez problemu ustawić połówkę. Worldtimery miewają płynnie obrotową tarczę (bez żadnych klików). Z mojego doświadczenia pół godziny to nie jest mała podziałka, choć pewnie też zależy od konkretnego zegarka (rozmiar, odległość wskazówki od podziałki itd). Jednowskazówkowce są w stanie pokazać czas z dokładnością nawet 2 minut, a co dopiero 30 min 🙂
  6. To co podałeś to identyfikator modelu. Casio umieszcza datę w numerze partii lub numerze seryjnym. W numerze partii ostatnia litera to rok (patrz czerwona sekcja w tabelce poniżej), trzy cyfry przed nią to kolejny dzień w roku (patrz niebieska sekcja). Pierwsze cztery znaki to identyfikator fabryki. W numerach seryjnych (niektóre modele) ostatnia cyfra roku produkcji to pierwsza cyfra numeru a miesiąc (1-0=styczeń-październik, N=listopad, D=grudzień) to druga cyfra numeru. Pozostałe cyfry to numer seryjny. (źródło: Watchuseek/Tretton)
  7. Jeżeli druga strefa jest pokazywana przez dedykowaną wskazówkę godzinową, to zwykle (z wyjątkiem rzadszych/droższych modeli) w mechanicznych zegarkach przesuwają się tylko o pełne godziny. Natomiast druga strefa na obrotowym bezelu z dodatkową podziałką pozwala już na dowolne ustawienie, np. o godzinie 12 lokalnie ustawiasz bezel w połowie między 19 a 20 (lub 4 a 5 jeśli odwrotne strefy) i masz 7h30m różnicy. Czas odczytywany jest wtedy jedynie ze wskazówki godzinowej, co może sprawiać pewną trudność na początku, ale da się przyzwyczaić. Być może jednak kwarcowy wskazówkowiec jeśli zależy ci na wygodzie?
  8. "Brak danych o przesyłce" oznacza że nie została ona zarejestrowana jako otrzymana w Polsce: nie przyleciała z Kanady, przyleciała ale czeka na wpisanie do systemu, przyleciała ale 'spadła z ciężarówki'. W pierwszym i ostatnim przypadku to będzie już kwestia odszkodowania (po upłynięciu limitu czasu ustalonego w regulaminie) - nieważne wtedy dla ciebie czy po stronie kanadyjskiej czy polskiej zniknęła (przesyłka jest chyba przypisana do konkretnego worka w którym ma lecieć i w ramach procedury reklamacji jest to sprawdzane). Jeśli czeka, co jest możliwe właśnie z powodu wirusa (zator po otwarciu ruchu lub powolne procedury), to prędzej czy później powinna się pojawić. Zadzwoń na pocztę (WER Warszawa, sortowanie przesyłek z zagranicy lub oddzial celny I. pocztowy) i zapytaj spokojnie o przyjmowanie EMS z Kanady, może trafisz na kompetentną osobę która powie coś więcej niż "proszę czekać/proszę sprawdzić na stronie". Raczej nie będą wiedzieć co z tą konkretną paczką, ale ogólna informacja da ci przynajmniej punkt odniesienia.
  9. Jeśli numer przesyłki jest formatu "XX123456789 CA" to powinien to być EMS (Pocztex), w Polsce link do śledzenia poniżej. Czasem zagraniczna strona śledzi do granicy + potem tylko info o doręczeniu, druga od granicy do doręczenia. Czasem obydwie pokazują nieco różne wydarzenia. https://www.pocztex.pl/sledzenie-przesylek/ Jeśli numer ma same cyfry, to coś w rodzaju poleconego, prawdopodobnie nie będzie śledzona w Polsce. O ile dobrze odczytuję tabelkę, to Poczta Polska zawiesiła wysyłkę EMS do Kanady, więc i prawdopodobnie odbiór stamtąd. "Obecnie usługa EMS realizowana jest wyłącznie do Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Niemiec.". https://www.poczta-polska.pl/poczta-polska-ponownie-rozszerza-mozliwosc-wysylania-przesylek-zagranicznych/ Z drugiej strony wysyłka do Polski jest przyjmowana w Kanadzie: https://www.canadapost.ca/cpc/en/our-company/news-and-media/service-alerts.page Reklamację składa nadawca tam gdzie nadał przesyłkę. Zagraniczna poczta następnie sprawdza przesyłkę, jeśli przekazała ją do Polski to prosi PP o pomoc - kontaktują się np. z pytaniem czy przypadkiem nie otrzymało się jednak tej przesyłki, odpowiedź przekazują do poczty nadawcy. Podejrzewam że z powodu sytuacji pandemicznej proces może wyglądać inaczej. Ja bym: 1) sprawdził na polskiej stronie jak wygląda śledzenie numeru (EMS lub polecony) 2) zadzwonił do PP zapytać o odbiór przesyłek przychodzących (EMS lub polecony, w zależności od twojego numeru) z Kanady - czy odbywa się, jakich opóźnień oczekiwać (po stronie PP ale i celnej) itd, bo nie jest to jasne z tego co publikują na stronie. 3) jeśli przesyłka czeka u celników, zadzwoń tam i zapytaj jakie obecnie są opóźnienia
  10. Też tak miałem. W moim przypadku okazało się że przy logowaniu trzeba wpisać nie taką nazwę użytkownika jak dawniej (nim) ale pełną wyświetlaną nazwę ze spacją (Nim Odues). Link do resetu hasła działa, bo ma w sobie zakodowaną nazwę użytkownika i wtedy omija się ten problem.
  11. Czas ostatniej aktualizacji wątku (po prawej stronie). Czy możliwe jest zmiana ustawienia dla swojego profilu na wyświetlanie w tym polu od razu pełnej daty, zamiast czasu względnego "4 min" (data tylko jako tooltip/mousover)?
  12. Może powinno się dla takich zawodów przesuwać latem godziny pracy? Początek godzinę wcześniej, koniec też godzinę wcześniej, światła jak przy zmianie czasu, a mniej ludzi cierpi.
  13. 1:2) zlikwidować zmianę czasu na letni - dwukrotna zmiana w ciągu roku to dwukrotny "jetlag" fundowany sobie na własne życzenie. Względy ekonomiczne sprzed 100 lat nie wydają się być sensowne ze względu na postęp technologiczny w dziedzinie oświetlenia (coraz lepsze i oszczędniejsze), nie jesteśmy też już społeczeństwem tak silnie uzależnionym od światła naturalnego. Świecą nam galerie handlowe, smartfony, komputery i telewizory, a biura i fabryki nie korzystają z lamp naftowych czy świeczek. 2:2) pozostawić czas podstawowy - powinniśmy pozostać przy czasie środkowoeuropejskim. Jedynym sensownym wyjątkiem byłaby dla mnie synchronizacja z państwami sąsiednimi, by pozostać w tej samej strefie i uniknąć zmian podczas podróży w obrębie strefy np. UE (kto podróżuje do UK, czy za wschodnią granicę, wie jakie to uciążliwe). Formularz jest nieco tendencyjny, bo jako pierwsza odpowiedź na drugie pytanie jest "zmienić czas na letni" zamiast "pozostawić czas środkowoeuropejski".
  14. Nim Odues

    Zegarki astronautów

    Zmieniło się bardzo wiele. Lotami kosmicznymi zajmują się nie tylko państwa i rządowe agencje/przedsiębiorstwa, ale także przemysł prywatny. Firma Space Exploration Technologies (SpaceX) od dłuższego czasu wysyła rakiety (w tym z wyposażeniem do stacji kosmicznej), których pierwszy stopień wraca na Ziemię i autonomicznie ląduje, kilka z nich wykorzystano już ponownie. Firma Blue Origin goni SpaceX, po lotach suborbitalnych opracowali mocniejszy silnik i przygotowują się także do budowy rakiety orbitalnej. Wahadłowiec to ślepy zaułek. Nie był tani, nie mógł latać tak często jak obiecano, nie był optymalny dla żadnego zadania, część projektu była wymuszona przez wojsko lecz nigdy nie wykorzystywana itd. Trochę jak zegarki kamertonowe - były ciekawym rozwiązaniem pewnego problemu, lecz dzisiaj te problemy rozwiązuje się inaczej.
  15. Jest cichy i rzeczywiście budzi to niepokój - ani nie tyka, ani nie cyka, ani nie buczy... po prostu nie żyje ;-) Wydaje mi się że hipnotyczny ruch wskazówki sekundowej to jednak rekompensuje, to dla niej bym się decydował na zakup wersji SD. Zgadzam się też co do "dziury". W dodatku wskaźnik pokazuje na odwrót - do góry jest pusty, w dół pełny. Wcześniej też myślałem że srebrne wskazówki na białej tarczy wymagają wysiłku przy odczytywaniu, ale miałem okazję poobracać na wszystkie strony w sklepie i zrewidować ten pogląd. Wskazówki są tak wykonane, że w naturze są bardzo czytelne. Zacne zegarki.
  16. "Mój" zegarmistrz, teoretycznie z tych dobrych, starszej daty i z doświadczeniem, dał radę w krótkim czasie (choć przetrzymując zegarki po parę miesięcy): - przy składaniu chrono obkruszyć czerwoną farbę z oryginalnego sekundnika (i tak to zamknął, z farbą poniewierającą się po tarczy), - w drugim zegarku, który miał przykaz tylko nasmarować, wydumał sobie wypolerować "przy okazji" szkiełko (oryginalne płaskie, w bardzo dobrym stanie) i je oczywiście pękł ("takie już było"), - w trzecim dobrał koronkę która na tyle nie pasuje, że przy kręceniu drapie o korpus zegarka, i nie widzi z tym problemu bo jest "prawie taka sama". Z takim podejściem nic dziwnego że zawód traci zaufanie...
  17. Miło czytać o zegarku który służy zgodnie ze swoim przeznaczeniem, zamiast kolekcjonersko łapać ryski od pudełka :-)
  18. Jeżeli to wersja z czarną tarczą, to indeksy minutowe powinny być białe, a godzinowe 3/6/9 pomarańczowe. Jeśli z niebieską (jak sądzę po jakby słonecznym wyglądzie tarczy) to ok. Dziwny jest jednak sekundnik - załamania błyskawicy są pod kątem prostym. Z oryginalnym byłoby widać bardziej spiczaste załamania. Nawet pod tym kątem zdjęcia - zniknęłyby te od strony patrzącego, ale te w kierunku grotu byłyby bardziej podkreślone. Widać też niedomalowanie/odprysk przy środku, nie wydaje się żeby to był tylko odblask. Logo - korona na 12 ma jakby ślad po lewej od środkowego paska, i nie widać wypukłych kulek na zakończeniach - to może być też problem kąta zdjęcia, ale zwykle widać tam zróżnicowanie koloru. Ponoć z tym detalem jest problem, w podróbkach jest ponoć zwykle płaska blaszka. Mam też wrażenie że naklejka ochronna (o ile to ją widać na dolnym lewym uchu) na kopercie jest jednolitym kawałkiem na górnej powierzchni, a Rolex robił takie z dwoma czy trzema uszkami zawijanymi z boku na górę żeby się dopasowały do kształtu. (dodane) tu są zdjęcia jeszcze z folią ochronną: http://www.chrono24.co.nz/rolex/milgauss-blue-dial-green-crystal--id2945767.htm
  19. Połowa kąta między wskazówką godzinową (zegarka mechanicznego) a "12" pokazuje południe. W zegarkach GMT druga, 24-godzinna wskazówka porusza się o połowę wolniej niż normalna, więc przy ustawieniu tej samej strefy czasowej na obu wskazówkach mamy proste dzielenie kąta na pół. Pozostaje kwestia tego paskudnego czasu letniego ;-)
  20. Gratulacje, zacna para, sam bym taką nosił :-) Milgauss jakoś ostatnio poprawił wreszcie bransoletę. Koniec zapięcia jest teraz na sprężynie i nie kłapie tak jak we wcześniejszej wersji którą oglądałem. Przy takich "wypucowanych" elementach zaczyna się rozumieć co to są słynne "mikroryski od mankietów". Zawsze pozostaje wariant z niezdejmowaniem folii ochronnej ;-)
  21. Za granicą znajomi zawsze się dziwią że w Polsce nie można prosto ubezpieczyć od zniszczenia/kradzieży okularów, zegarka, laptopa czy innych dóbr luksusowych, ale w tych czasach w miarę podstawowych. Zegarek na ręku po północy to mniej więcej odpowiednik ultrakrótkiej spódniczki. Jasne, nikt ci nie zabroni nosić, wina jest po stronie atakującego, ale lepiej po prostu zmniejszyć ryzyko. Na piwo z kolegami zostawić portfel i Certinexa, wziąć 50zł, bilet (lub kwota na taksówke) i jakiś tani Swatch którego nie żal oddać. W Policji jest sporo ludzi którzy się starają, ale niestety w praktyce wciąż więcej takich którzy co prawda spiszą opowieść, "zajmą się", odczekają, i umorzą bo to przecież twoja wina posiadać w ogóle zegarek, do tego chodzić po nocy, no i zawracać im głowę.
  22. Ci "koledzy" jakoś tak lubią zakładać takie zegarki i podwijać rękawy żeby zarażać nimi kolejne osoby ;-) Omedze bardzo ładnie w takiej kopercie, fajnie że jest następna w dobrych rękach.
  23. "Ciekawe" nie oznacza automatycznie "dobre i wspaniałe", więc w USA może być bardzo ciekawa kultura :-) Bojkot nie bojkot, moda się zmienia, i może niebawem zamiast "ruskich" bedziemy mieć "szwajcarów" i inne ciekawe stare zegarki, importowane zze zachodniej granicy tym razem.
  24. Nim Odues

    GERLACH

    Wystarczy by opracowali duży, toporny mechanizm w celach naukowych - "złóż sam i zobacz jak działa", wydali to pod patronatem np. Centrum Kopernik, i już jest do przodu. Nie oczekuje się przecież tourbillona z kopercie ze złota, pierwsi którzy podołają zadaniu (choćby była to zabawka, zegar ścienny czy budzik) mają szansę załapać się na falę patriotyzmu (wiem, to niekompatybilne z biznesem, ale piszemy o FUNDACJI). Poza wymienionymi wyjątkami brakuje nam nawet takich początków. Ktoś powinien się dzięki takim zabawkom w dzieciństwie zainteresować, rozwijać pasję utd. by można mówić o realizacji misji.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.