Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Guest seth11

Jaką książkę czytasz obecnie?

Recommended Posts

Ja się przekonałem do kindla kilka lat temu w wakacje. Zazwyczaj brałem ze sobą na urlop kilka książek. Z czytaniem bywało różnie ale książki jechały zawsze. Oszczędność i miejsca i wagi - spora, bo w zasadzie po naładowaniu przed wyjazdem i ładowarki nie było trzeba zabierać. Nie zmienia to faktu że i „tradycyjne” książki lubię czytać i czytam.

No ale chyba nie wszystkie książki są w tych formatach elektronicznych ? I czy każdy czytnik czyta każdy format ? Bo są różne prawda ?

To prawda że nie wszystkie książki są w e-book'u ale szczerze mówiąc to dzisiaj zdarza się to sporadycznie. A jeśli chodzi o dostępność książek to mają tą przewagę że łatwiej znaleźć starą książkę w e-booku niż starą książkę w druku.🙂 Czasami trudno znaleźć książkę dawno temu wydaną w druku. Jeśli chodzi o e-book to można dużo łatwiej wyśledzić coś takiego nawet na chomiku na przykład. Zdarzało mi się że nie mogłem znaleźć na Allegro jakiejś książki  znalazłem plik na sieci.

Co do formatów to w zasadzie nie jest to problem, bo każdy czytnik obsługuje kilka formatów. Poza tym księgarnie zawsze oferują książki w dwóch najpopularniejszych formatach, które są czytane na każdym czytniku. A jeśli mamy plik nie obsługiwany bezpośrednio przez czytnik to np. Kindle ma usługę wysyłki plików na czytnik z małego programu na czytnik. Serwer sam przekonwertuje plik (a obsługiwane jest wiele typów plików) na format Kindle. A jeśli to komuś nie wystarczy to jest program Calibre którym można zrobić z plikiem wszystko, bo w zasadzie pozawala zrobić całkowity e-book z pliku tekstowego.

No mnie akurat iPad przekonał do czytania z ekranu. Taka mam robotę, że przed pandemią sporo latałem. Jednak nic nie przebije faktu, że siedząc na drugim krańcu świata, kończysz np pierwszy tom, robisz klik, z konta ściąga kilka dolarów i po chwili już czytasz drugi

Pomijając kwestię fundamentalnej różnicy tabletów i czytników e-book'ów jaką jest ekran i jego oświetlenie/doświetlenie, to czytniki mają inną ogromną przewagę nad tabletami - czas pracy na jednym ładowaniu. Dla mnie to jedna z najważniejszych cech tych urządzeń. To że po naładowaniu nie muszę się martwić o ładowanie przez 2-3 tygodnie jest cudowne.👍

W drugą stronę natomiast, jakakolwiek książka z kolorowymi ilustracjami, mapami w papierze super, na tablecie też nieźle a na czytniku słabo - czarno-biało i bez możliwości lepszego się przypatrzenia.

Bo czytniki są do czytania a nie do oglądania.😉😂

A poważnie to prawda, dlatego trzeba wybrać odpowiednio do swoich potrzeb. Ale generalnie książki są bez obrazków. Co innego czasopisma.

Podsumowując, to pomimo moich oporów związanych z czytnikami i tak uważam, że ze względu na ich zalety warto mieć coś takiego jako backup, ale nigdy zamiast i całkowitą rezygnację z papieru. Howgh!

3 minuty temu, herbee napisał:

Podsumowując, to pomimo moich oporów związanych z czytnikami i tak uważam, że ze względu na ich zalety warto mieć coś takiego jako backup, ale nigdy zamiast i całkowitą rezygnację z papieru. Howgh!

Zdecydowanie. Tak jak telewizja nie zabiła kina, tak czytnik raczej nie zastąpi i nie zabije papierowej książki. To tylko alternatywny sposób czytania i uzupełnienie oferty dla tych, którzy w ogóle lubią czytać.

Zaryzykuje twierdzenie, że czytników i tak w większości używają ludzie, którzy równolegle kupują i posiadają książki papierowe.

Czytnik nie zastąpi książki, ale ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest bardzo lekki i mobilny, więc stanowi zdecydowanie lepszego towarzysza podróży niż tradycyjna książka. Poza tym, w pewnym momencie zauważyłem, że okrutnie obrosłem w książki które po przeczytaniu zajmują miejsce i się kurzą. Lubię uczucie jakie mam doświadczając fizyczną książkę, ale nie da się ukryć że czytanie ebooka z czytnika leżąc w łóżku jest zwyczajnie wygodniejsze.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

20 godzin temu, mandaryn44 napisał:

Jak się czyta z tych czytników ? Jakoś nie mogę się przekonać.

Też tak z początku uważałam. Jednak na czytniku e-ink czyta się naprawdę przyjemnie. Samo odczucie czytanego tekstu jest podobne do książki - fakt nie ma zapachu farby drukarskiej ani możliwości przekartkowania stron, ale ogólnie wzrok się nie męczy i tekst jest odbierany nie jak z komputera, czy telefonu, a jak wydruk papierowy 

8 godzin temu, Nocny duch napisał:

W drugą stronę natomiast, jakakolwiek książka z kolorowymi ilustracjami, mapami w papierze super, na tablecie też nieźle a na czytniku słabo - czarno-biało i bez możliwości lepszego się przypatrzenia.

Niekoniecznie są też czytniki w "kolorze" 

Myślę, że osoby, które nie miały czytnika w ręce moga miec błędne wyobrażenie. Proszę nie mylić czytnika typu eink z ekranem tabletu czy telefonu. Czytnik nie męczy wzroku i jest wygodny bo można czytać w ciemnych pomieszczeniach. Na zewnatrz przy swietle czyta się go jak stara czarno-białą gazetę. 

Dodatkowa zaletą jest koszt zakupu książek, ktory waha sie zwykle w przedziale 15-25 zł i rzecz jasna nie trzeba płacić za wysyłkę. Osobiście używam kindle pw4 i jestem bardzo zadowolony. Mogę śmiało powiedzieć, że przez tą wygodę czytam więcej. Zdarza mi się również czytać książki obcojęzyczne, a taki czytnik daje możliwość przetłumaczenia nieznanego słówka po naciśnięciu palcem co jest super wygodne. Ogolnie polecam. 

P. S Jak ktoś planuje zakup kindla to proponuję poczekać na promocje z amazona, które zazwyczaj są w okolicach walentynek, lipca oraz listopada na black friday. 

Co w przypadku zgubienia/ uszkodzenia kindla ? Ksiażki przepadają ? Czy są one na zewnętrznym serwerze ?

Co w przypadku zgubienia/ uszkodzenia kindla ? Ksiażki przepadają ? Czy są one na zewnętrznym serwerze ?

Są na serwerze.

Godzinę temu, Rebrov napisał:

Po zakupie książki, ściągam plik na dysk i wgrywam go na kindla jak na pendriva. Od razu też kopiuje ten plik do folderu na dysku tak na zaś, na przyszłość. 

Ciekawym rozwiązaniem może być też abonament. Z tego co się orientowałem to np. W Legim za 30 zł /mc możesz pobrać 7 książek. Co miesiąc należy połączyć się z wifi żeby zaktualizować abonament. Wynikiem tego jest fakt za ok 360 zł rocznie możesz przeczytać 84 książki. Minus jest taki, że w przypadku rezygnacji z abonamentu tracisz do nich dostęp.

Edited by adrian1x

Wiele bibliotek oferuje Legimi za darmo, tyle tylko, że ilość kodów jest ograniczona. 

Ja teraz kończę czytać książkę o TOPR. Bardzo fajna pozycja. Polecam każdemu to lubi chodzić po górach.

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka

Czytam aktualnie ostatnią (niestety) część trylogii Wojtka Miłoszewskiego. Szczerze polecam, w ciągu ostatniego roku równie dobrze "bawiłem się" chyba tylko przy Virionie Ziemiańskiego. A nie, przecież była jeszcze najnowsza powieść Mistrza Folleta 😊

Pozdrawiam

TomeK (Teston)

@teston, cieszę się, że skusiła Cię moja propozycja, i że przypadło Ci do gustu. Po przeczytaniu Inwazji, zacząłem zamieniać oszczędności na złoto, tak w razie "W"

lecę serię kryminałów W.Chmielarza z komisarzem Mortką. Całkiem przyjemna lektura