Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Kasiu, jaki tam masz kwadrat, jutro poszukam w resztkach złomków budzikowych może znajdę takie pokrętło


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój z datą sierpień 1925 wersja z fosworyzującymi indeksami godzin i wskazówkami.

post-74377-0-48487500-1579034953_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepiękne te wasze budziki. Chyba zachorowałem, chociaż jeden.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko koło wychwtowe było wymienione....

Dlaczego tak sądzisz?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy w tym roku budzik. HAU Neue Pilot . Przyszedł w stanie „nicdorobienia” Brakuje tylko pokrętła do wskazówek.

Może ktoś z Was ma i mnie poratuje?

Mechanizm czysty, sprawny i fajnie dzwoni.  Znów mi się poszczęściło i jest datowanie na płytce (Na budzikach HAU to nie za częste zjawisko) 11/22.

Piekny okaz gratuluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak sądzisz?

Zwrócić uwagę że jest otwór łożyskowy poniżej. Prawdopodobnie pierwotne położenie koła wychwytowego. To takie moje spostrzeżenia;-) absolutnie nikogo i niczego nie krytykuje:-)

post-17726-0-50644700-1579060418.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odezwę się jak zmierze..

 

Wysłane z mojego SM-A105FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak samo. A przy okazji data produkcji...

post-74377-0-26967400-1579071958_thumb.jpg

post-74377-0-91754700-1579071978_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak samo. A przy okazji data produkcji...

To dobrze że tak jest ;-) znaczy że się myliłem:-)

Bo już miałem wyrzuty sumienia że koleżance Kasi zepsułem radosny nastrój z nowego zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do dyskusji o kole  wychwytowym, przypomnę swój post z listopada. Jest tam link do mojego artykułu na innym portalu. Ma on związek z tym, o czym Państwo dyskutujecie. Na pokazanych zdjęciach jest kotwica z paletami kołkowymi. Natomiast dolne łożysko służyło do zamontowania koła wychwytowego dla kotwicy hakowej. Proszę zwrócić uwagę na ten kołek po lewej stronie u dołu, drugie zdjęcie od dołu w poscie DYMARA3 Jest on widoczny pod płytą. Na moich zdjęciach to samo. Jest to ogranicznik dla kotwicy hakowej, który jest zbyteczny dla delikatniejszej z paletami kołkowymi. W kareciakach HAU też stosowano kotwice hakową.

Też się uciszyłem z Państwa dyskusji, bo teraz wiem, że można naprawić werk HAU w wersji z kotwicą z paletami kołkowymi.

Pozdrawiam. Marek

 

Napisano 15 listopad 2019 - 09:35

5 lat temu w serwisie internetowym Nasze Miasto napisałem artykulik o renowacji budzika. By się nie powtarzać, podaję link. W zestawieniu zbiorowym linków swoich artykułów już go podawałem wcześniej.

Wracam do tego tematu, by pokazać, jak po kilku latach od napisania tego artykułu zakończyłem rekonstrukcję tego budzika.

https://grudziadz.na...y/ar/c8-2598920

Wracam do tego tematu, by pokazać, jak po kilku latach od napisania tego artykułu zakończyłem rekonstrukcje tego budzika.

W ubiegłym chyba roku obserwowałem licytację obudowy do takiego modelu. W licytacji wzięło udział kilkanaście osób. Wylicytowana cena była bardzo wysoka. Dla swoich, poglądowych potrzeb postanowiłem zrekonstruować samodzielnie dzwonek.

Na kowadle, w zakładzie kowalskim, wyprofilowałem kołnierz w dzwonku z mosiądzu. Jako mocowanie wykorzystałem uchwyt od szuflady.

W efekcie budzik dzwoni. Jego dźwięk przypomina terkot karabinu maszynowego.

post-111033-0-09250600-1579080728_thumb.jpg

post-111033-0-72918800-1579080847_thumb.jpg

post-111033-0-44640400-1579081036_thumb.jpg

post-111033-0-39421900-1579093657_thumb.jpg

post-111033-0-21470400-1579093787_thumb.jpg

post-111033-0-24107200-1579093852_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest  świetny, piękna tarcza  sprawdź proszę czy ma datowanie, To model  Junghansa Silbergloccke. Gratuluję!!

post-70990-0-31945300-1579135220_thumb.jpg

Edytowane przez DawPi
Nie cytujemy zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropos datowania budzików HAU po poście KasiMF odkręciłem dekle swoich egzemplarzy i ukazały się np na Phonosach daty z roku 1910 czy 11go. Do tej pory wydawało mi się, że HAU Phonos datowany jest na ok 1920r. Część dat była słabo wybita, nieczytelna. Np 9-1.? Myślę, że chodzi o wrzesień 1911 ale nie dokładnie to wybito. Przesyłam fotki nieczytelnych lub nie zrozumisłych dat na mechanizmach różnych budzików HAU.

 

P.s jakie daty macie na Phonosach?

post-74377-0-45561300-1579195224_thumb.jpg

post-74377-0-07572800-1579195263_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stylistyka tego budzika ( ;) ) sugeruje raczej pierwszą dekadę XX wieku jako datę zaprojektowania. Uszko jest secesyjne (albo jugendstilowe jak kto woli). W 1905 roku HAU miał całkiem podobne modele. W załączeniu pdf-ki, nie chciało mi ich konwertować.

HAU Katalog 1905 GB-Markt_0010.pdf

HAU Katalog 1905 GB-Markt_0011.pdf


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale piszesz o modelu HAU Neu Pilot, który zaprezentowała Kasia i ja. Mi natomiast chodzi o HAU Phonos - jakoe daty macie na swoich egzemplarzach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale piszesz o modelu HAU Neu Pilot, który zaprezentowała Kasia i ja. Mi natomiast chodzi o HAU Phonos - jakoe daty macie na swoich egzemplarzach?

Aaa. Tyle robicie tu offtopicu, że trudno się połapać. Proszę. Klein Phonos na reklamie w OUUZ z roku 1908:

post-6402-0-24413200-1579201044_thumb.jpg

 

PS. Nie mam żadnego ;)

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moim jest 2,21

Czytając ten wątek datacji w oparciu o inskrypcje odzywa się u mnie z przyzwyczajenia myślenie  zawodowe historyka.

 

A może Kolega ma egzemplarz z 1901 r. ? W naszych datacjach trzymamy się opublikowanych katalogów. Data wydania katalogu handlowego nie jest równoznaczna z początkiem produkcji danego modelu. Telefon opatentowano w 1876 r. Firma HAU istniała od 1883 r. Na zdjęciu nie widać śladów dwucyfrowego stempla rocznego. Jeśli tak jest, to tylko pogratulować eksponatu. Jakby nie było, są to budziki secesyjne, wychodzące z mody po I wojnie światowej.

 

Dziękuję Tarant za źródło pisane sprzed I wojny światowej. mój post wyświetlił się chwile później.

post-111033-0-80330100-1579201803_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak być jak piszecie. Wynikało by z tego, że z 6 Phonosów które mam może być egzemplarz z 1901r kolejne z lat 1910, 1911 oraz egzemplarz z lat dwudziestych. Na miniaturce Phonosa nie znalazłem sygnatur z datą..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też na płycie werku "zwykłego" HAU nie ma śladu po datowaniu, chociaż płyta jest identyczna  z górnymi dwoma rzędami otworów do montowania młoteczka dla tamtego modelu. Nie pokazuję całego budzika, gdyż nie jest to oryginał z jednego roku. Zmontowałem ze szczątków po różnych HAU.

post-111033-0-53032500-1579203461_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba tylko jeden nie jest datowany. Jutro sprawdze modele Pilot, Maxim, Herbowy i inne HAU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-70990-0-34429800-1579214993_thumb.jpg

Miało tego muszę przyznać, że po kolejnych kilkudziesięciu minutach po plamach, które widzicie na zdjęciu nie ma już śladu:-) Także myśle, że docelowo po kolejnych kilku eksperymentach poznamy recepte na odplamienie tarcz naszych budzików. Nie mniej jednak gwarancji nie będzie bo tak naprawdę każda tarcza może być zabrudzona smarowidłem o innym składzie chemicznym.

Na dniach wezmę się za mojego Junghansa "Tapageur" z ok 1905r/na zdjęciu/ którego tarcza uległa ok 70% poprawie po benzynie kilka miesięcy temu. Jednak jak widać lekki niedosyt pozostał. Gdzies chyba na forum powinny być fotki jak wyglądał kiedyś ale nie mogę znaleźć. W moim zdjeciu profilowym możecie podejrzeć.

Znaleziony w necie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Jest na ebay ale cena to ponad 2200zl. Ja swojego kupiłem na all... ok 10 lat temu za 150zl:-) nikt nie licytował:-)

post-74377-0-70039800-1579245094_thumb.jpg

Edytowane przez Dymar3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale piszesz o modelu HAU Neu Pilot, który zaprezentowała Kasia i ja. Mi natomiast chodzi o HAU Phonos - jakoe daty macie na swoich egzemplarzach?

Ja  znalazlem pierwsza  wzmianke  o  nowych budzikach  HAU w  1907  roku z  wylaczaniem budzika,,ta  sama data dla  budzika Maxim-12  minut budzenia  z mozliwoscia  repetycji ,ten sam  okres  powstania Budzika  GB  zawieszone na nitkach  ? zeby  nie  skakal  po stole z  w  trakcie  pracy.

Bylbym ostrozny  z datowaniem  budzikow  i  innych  zegarow na podstawie drapanek  zegarmistrzow czyli  nieskladnie  nabitych  numerow  ;):P:D:lol:

post-27388-0-97324200-1579242555_thumb.png

post-27388-0-23773500-1579242787_thumb.png

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co innego wybite na płycie fabryczne indeksy a co innego  wydrapany przez zegarmistrza dowód naprawy. Równie dobrze przy takim podejściu można byłoby zakwestionować wybite numery seryjne na werkach zegarów wiszących, bo np. nie są idealnie na jednej linii.

 

Zaprezentowane zostały dwa źródła informacji, (zob. tarant , janekp).

Dokument datowany, wytworzony przez daną firmę oraz źródło opisowe, czyli opracowanie. Opracowania posiadają charakter subiektywny,   często są tam  błędy rzeczowe.

Podam tu przykład artykułu internetowego, napisanego przez znawcę przedmiotu Henryka Golka

 

http://gazeta-kolekcjonera.myvimu.com/rozwoj-i-zmierzch-mechanicznego-budzika/

 

Pisząc o zakończeniu produkcji budzików przez Junghansa, podał, że zakończona została w 1976 r.

Wszystko jednak ma swój kres. W roku 1976 wiodąca na rynku europejskim firma JUNGHANS zaprzestała produkcji mechanicznych budzików [10]. W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia, kolejne europejskie firmy zamykały produkcję. I tak era mechanicznego budzika przeszła do historii. Budzika, który najpierw zastąpił pianie koguta, a zluzowany został przez zegar atomowy…

W przypisie 10, jako źródło informacji podał pracę niemieckich badaczy: Lixfeld, R. Krämer, Amerikanische Wecker aus dem Schwarzwald, jak w przypi.11, str.29.

Faktycznie produkcja budzików mechanicznych trwała do początku XXI w. można np. domniemać, że przykładowo zakup licencji Junghansa przez firmę w innym państwie wzięto mylnie za koniec produkcji.

Na zdjęciu Junghans z 2001 r.

 

Jakie mogą być pomyłki, niech świadczy tez ten mój post. Podałem nazwisko autora artykułu wg artykułu w Internecie, Golka. Jest to błędny zapis, poprawnie Gołka:

 

https://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1005866/henryk_golka_zegary_do_czarnej_roboty,5065.html

 

post-111033-0-96826300-1579246816_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.