Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
neuro

Nóż

Recommended Posts

59 minut temu, loco50 napisał(-a):

Może ktoś chce, bo będę zwracał? 

Odnoszę wrażenie że poszedłeś NA ILOŚĆ :huh:

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Posted (edited)

Po prostu spodobał mi się, ale w mojej łapie drwala znika. 

Ilość z ideą kolekcji raczej się nie kłóci. 

Edited by loco50

Nowy nabytek. Zbierałem się, odkładałem  i pękłem. Nóż fajny. Na fotkach wyglądał smuklej, ale zostaje😎

IMG_4147.JPG

IMG_4148.JPG

Powitoł

No i gitara :)
Radzio robi fajne noże. Nie są to nożowe "eye candy" ale IMO świetne robole.

Kumpel ma takiego średniej wielkości obozowca którego mordujemy na spotkaniach/ogniskach/zlotach, z rzucaniem włącznie, i nóż trzyma integralność.

porcelanowy: Nóż to Narzędzie => ntn.knives.pl

Z pamiętnika strapmakera amatora :)

Mam pytanie do obeznanych w temacie noży - potrzebuje kupić nóż z sztywną kaburą z jakimś zatrzaskiem (tak, żeby dało się go nosić wzdłuż paska i nie wypadał). Najlepiej ostrze jak w sztylecie obustronne. Byłoby super, gdyby rękojeść była z paracordu, ale to ma już mniejsze znaczenie. No i żeby nie tępił się od samego patrzenia. Długość około 20cm w proporcjach 50/50.Znalazłem coś takiego, co by mi niemal w 100% odpowiadało jeśli chodzi o wygląd/proporcje/wielkość/kaburę/cenę, ale nie wiem co to warte - chodzi oczywiście o walory użytkowe, stal itp ;) Mile widziane inne propozycje

https://m.pl.aliexpress.com/item/4001084221982.html?spm=a2g0n.detail.0.0.696348cdDlqyF6&gps-id=storeRecommendH5&scm=1007.18500.187585.0&scm_id=1007.18500.187585.0&scm-url=1007.18500.187585.0&pvid=f44bb0bd-683e-49e3-90ef-01a788c36333&_t=gps-id%3AstoreRecommendH5%2Cscm-url%3A1007.18500.187585.0%2Cpvid%3Af44bb0bd-683e-49e3-90ef-01a788c36333%2Ctpp_buckets%3A668%230%23131923%2315_668%230%23131923%2315_668%23888%233325%239_668%23888%233325%239_668%232846%238113%231998_668%235811%2327180%2345_668%236421%2330821%2312_668%232717%237559%2310__668%233374%2315176%23515_668%232846%238113%231998_668%235811%2327180%2345_668%236421%2330821%2312_668%232717%237559%2310_668%233164%239976%23926_668%233374%2315176%23515&pdp_ext_f={"scene"%3A"8500"}&browser_id=b0b37e2719af4ffdb282b607424b3dbf&aff_trace_key=5c38e13107444ed591009f60311bd35e-1624813428424-09750-_pzkWHVI&aff_platform=msite&m_page_id=qdxfqedecabysrnm17b0bb28d6410691e951137f87&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FH5bd6ef766302491abf3e5c9dcdaa10cef.jpg_640x640Q90.jpg_.webp

@ICE Koledzy bardziej ogarnięci w temacie może jakieś lepsze propozycje podrzucą. ale: 20cm to dość dużo jak na noszenie wzdłuż paska, ale pomysł fajny. Jeżeli chodzi o ostrze 2 stronne, to jak przeglądam, to dawno nie widziałem (poza bagnetami).

Jeżeli budżet na to pomaga, to możesz napisać do knivesmakerów (czy jak to się tam pisze).  Poczekaj, może koledzy coś mają w zanadrzu. Pozdro!

Masz rację, że 20 cm to trochę dużo, ale to taki graniczny wymiar, który jeszcze da się zmieścić w ten sposób na pasie. Może być nieco mniejszy, ale żeby ostrze miało więcej niż 5-6cm.

Np

image.thumb.png.b2bd4baa63925fcf577bab92b3fed08c.png

Ale zadam takie pytanie, bez żadnych złośliwych podtekstów, po co Ci dwustronne ostrze? 

image.thumb.png.684802ddf1082359edb5e76b7227178e.png

image.thumb.png.d0e8ae6262131e1f8a90d4090e127193.png

Posted (edited)

@loco50 pokazałeś zacne noże, ale ich ceny są znacznie poza zakładany budżet. Czemu dwustronne ostrze - w zasadzie bez wyraźnego powodu. Czytałem, że są dobre do rzucania, a to chciałem poćwiczyć, mają dwa ostrza, więc jak się stępi jedno to pozostaje drugie ;) ale chyba przede wszystkim najbardziej mi się podobają. 

Edited by ICE

że tak dorzucę do tematu...

noże do rzucania to jest osobna kategoria Shuriken, noże do rzucania, rzutki – sklep Militaria.pl

Tak w życiu czyli do biegania po lesie/kampingu/survival to takie sztylety raczej nie są funkcjonalne...
Ja na początek z ręką na sercu polecam klasycznie MORA ;) czyli szlif skandynawski i stal nierdzewna. Jak się stępi to naostrzysz 

Podstawowy model:

Nóż myśliwski MORAKNIV Companion MG stainless - mHunt.pl - latarki turystyczne, akumulatory, ładowarki - Noże MORAKNIV, Morakniv

albo świetny 3,2mm Orange Bushcraft 
Nóż MORAKNIV Bushcraft Orange stainless index 12492 - mHunt.pl - latarki turystyczne, akumulatory, ładowarki - Noże MORAKNIV, Morakniv

Tego "Mora" miałem, hmmm jakby tu powiedzieć, by nie obrazić...

Dobrze wygląda...

Piszę to jako "wielbiciel" noży o prowinencji myśliwskiej

Pozdrawiam Mirek

5 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Tego "Mora" miałem, hmmm jakby tu powiedzieć, by nie obrazić...

Dobrze wygląda...

Piszę to jako "wielbiciel" noży o prowinencji myśliwskiej

Mówisz o orange ? :D

Wiadomo, że zależy od przeznaczenia - dla mnie do lasu/ognisko/batonowanie/obozowe prace jest OK... Czy mój drugi ulubiony Hultafors OK1 ;) ,ale to tylko narzędzia nic więcej.

Posted (edited)

Ja miałem "zielonego" :)

był dobry do zaostrzenia patyka do kiełbasy na ognisko... (teraz leży gdzieś w warsztatowym śmietnisku wraz ze starymi srubokrętami)

Kupiłem go na targach myśliwskich,za jekieś 35 zeta, bo mi się niby spodobał- cena...

i to był chybiony zakup.

Nie pierwszy nie ostatni..

Dostałęm od Straży leśnej nóż myśliwski...

typ Bowie.. niby OK. dobra stal, ostry ( golący włoś na ręce) ALE... okrótnie zły jelec.. jakby go nie było... czyli rączka może się "ślizgnąć" i można stracić palce...

Jest jako miła pamiątka...

Najlepsza dla mnie jest stara oryginalna( może cepeliowska) finka...

Nóż fiński finka oryginał - Kup teraz za: 280,00 zł - Warszawa - Allegro  Lokalnie trzyma ostrość po naostrzeniu, tnie skórę, jak skalpel...

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek

Wzdłuż- ma taka pochwę Gerber Strongarm, ale nie jest obustronny. 

Posted (edited)
55 minut temu, łowca napisał(-a):

Wzdłuż- ma taka pochwę Gerber Strongarm, ale nie jest obustronny. 

Trochę za duży. 

2 godziny temu, hezio napisał(-a):

że tak dorzucę do tematu...

noże do rzucania to jest osobna kategoria Shuriken, noże do rzucania, rzutki – sklep Militaria.pl

Tak w życiu czyli do biegania po lesie/kampingu/survival to takie sztylety raczej nie są funkcjonalne...
Ja na początek z ręką na sercu polecam klasycznie MORA ;) czyli szlif skandynawski i stal nierdzewna. Jak się stępi to naostrzysz 

Podstawowy model:

Nóż myśliwski MORAKNIV Companion MG stainless - mHunt.pl - latarki turystyczne, akumulatory, ładowarki - Noże MORAKNIV, Morakniv

albo świetny 3,2mm Orange Bushcraft 
Nóż MORAKNIV Bushcraft Orange stainless index 12492 - mHunt.pl - latarki turystyczne, akumulatory, ładowarki - Noże MORAKNIV, Morakniv

Nie szukam typowej rzutki, tylko noża, a rzucanie to tak trochę przy okazji, ale dzięki za podpowiedzi :) Mora zdecydowanie odpada. Ten byłby idealny, ale jego cena powala

https://www.specshop.pl/product-pol-21151-Extrema-Ratio-Noz-Pugio-Black-04-1000-0314-BLK.html 

Edited by ICE

Ja do rzucania nigdy nie potrzebowałem szpecjalnego noza.

Rzucałem tym co miałem przy sobie.

Co do rzucania nożem z obustronnym ostrzem, to proponuję się jeszce raz zastanowić.. niektóre chwyty przy rzucaniu wręcz prawie wymagają aby wykonać pchnięcie ostrza za tępą krawędź aby wymusić prawidłową rotację.

Oczywiście, można i obustronnym rzucać, ale łatwiej jeśli jego ostrza nie golą łonowców, bo łatwo się wówczas samemu na dłoni oskalpować.

Jestem zwolennikiem sztyletów - są piękne, eleganckie, takie estetyczne, tylko że całkowicie niepraktyczne.

Mają tylko jedno właściwie zastosowanie i na pewno nie jest to zastosowanie niemilitarne..

kupiłbym kuchennego gerlacha z kutej stali i przerobił dla własnego upodobania.

Miałbym niepowtarzalny nóż do zastosowań rekreacyjnych.

Ten z podanego linka wręcz odrzuca wyglądem.

Nie spodziewaj się dobrej stali..

Posted (edited)

Dzięki za odzew i za rady  zapewnie trafne i poparte doświadczeniem. Ale nie szukam "jakiegoś" noża, bo taki już mam, tylko konkretnego "typu" orientując się z grubsza w jego wadach i ograniczeniach. Jednak w związku z tym, że noże to nie są (przynajmniej narazie ;) ) w kręgu moich ulubionych zainteresowań, to nie ogarniam jaka stal będzie ok, a jaką lepiej odpuścić. Jeszcze dobrze, żeby był w miare ciężki (oczywiście uwzględniając jego gabaryty), czyli raczej z grubszego kawałka stali - myślę, że 4mm powinno wystarczyć. Z tego powodu chciałem skorzystać z wiedzy doświadczonych forumowiczów, czy coś takiego jest w ogóle osiągalne, tym bardziej, że spora część sprzedawców nie podaje pełnych danych. 

Edited by ICE

Posted (edited)

Każdy rzetelny sprzedawca podaje: rodzaj stali, wymiary (całość, rękojeść, klinga, szerokość, grubość klingi), rodzaj szlifu, kształt głowni oraz full tang lub hidden (zakładam, że chcesz nóż z głownią stałą)...

Wejdź na forum nożowe (wystarczy poszukać wpisując po ang. "noże" .pl ;)) i tam uzyskasz konkretne info. Uprzednio jednak będziesz miał masę rzeczy do ogarnięcia dla początkującego :) Pozdrawiam!

Edited by vpyr

Dzięki za namiar. Zaglądałem tam wiele razy, ale nie sądze, żeby był sens rejestrować się w celu zapytania o jeden nóż. 

Godzinę temu, ICE napisał(-a):

Dzięki za namiar. Zaglądałem tam wiele razy, ale nie sądze, żeby był sens rejestrować się w celu zapytania o jeden nóż. 

Podejrzewam, że takie KNIVES.PL to tak jak to forum... wejdziesz zapytasz o jedną rzecz i zaczynasz płynąć coraz głębiej i głębiej ;)

Moim zdaniem najlepiej przejdź się do jakiegoś sklepu militaria.pl - weź sobie pomacaj co mają na stanie, ziomki też tam ogarniają tematy - bierz to co będzie pasować - człowiek uczy się doświadczeniem ;)

Posted (edited)

A nóż do rzucania ze stali sprężynowej to się wbije w przeszkodę czy odbije w rzucającego ? - żarcik.

Widzę, że zaczynamy doktoryzować się z noży na Aliexpres, a pytający postawił kilka sprzecznych faktów, niska cena - pomińmy. Nie tępi się od patrzenia - nie pominiemy, bo albo średnio trzyma ostrość, ale jest sprężysty, albo jest ostry bo twardy, ale kruchy czyli nie nadaje się do rzucania bo pęknie. No i podobno dla nożownika czy operatora noża nie ma nic gorszego niż wyrzucić swój nóż, stąd nawet w filmach, mają noże, szable, sztylety do walki wręcz a pas, szelki ze sporą ilością rzutek nożowych czy gwiazdek to tylko uzupełnienie ekwipunku.

Takie porady snujecie a celu nie znacie a jak to psychol planujący jakiś atak ? 😂🤣

Edited by Burns

30 minut temu, Burns napisał(-a):

jak to psychol planujący jakiś atak

zanim nauczy się rzucać nożem to się już stary zrobi...

nawet z zakupem problem, bo sam nie wie co musi kupić.

bez urazy , synu... 😉

Posted (edited)

Na forum zegarkowym moje pytanie wywołało lekkie zawirowanie, to co dopiero byłoby na tematycznym ;) . Zasadniczo to nie jest dla mnie sprawa najwyższej wagi spędzająca sen z oczu, ot tak po prostu naszła mnie ochota na posiadanie nowego nożyka, takiego niewielkiego z dwustronnym ostrzem dla urozmaicenia, ze sztywną kaburą, którą można przytroczyć do paska. Nie musi ciąć gwoździ, ani golić włosów i to już pół metra od ręki, ani utrzymywać ostrości bez ostrzenia przez następne 100 lat, i fajnie jak bym nie musiał na niego brać kredytu, ale z drugiej strony żeby nie był z gównolitu ;) Znalazłem temat więc zadałem pytanie mając nadzieje, że ktoś zetknął się z podobnym nożem i oszczędzi mi trochę czasu na szukanie. Szanuje zainteresowania innych, ale wierzcie (lub nie - jak kto woli) nie jest tak, że jak ktoś chce kupić nóż, zegarek czy cokolwiek innego, to zaraz musi przeczytać tony informacji na ten temat, poznać fachowe zwroty, rodzaje, przeznaczenie, cechy itp. i dopiero powinien podejmować jedyną słuszną decyzję o zakupie, przeznaczając z reguły na ten cel cztery razy więcej niż zakładał. Czasem wystarczy, że ten przedmiot będzie się podobał i przynajmniej ogólnie spełniał swoje zadanie. To w sumie tyle. Dzięki raz jeszcze za pomoc jak by nie była ;)

Edited by ICE

20 godzin temu, ICE napisał(-a):

Nie musi ciąć gwoździ, ani golić włosów i to już pół metra od ręki, ani utrzymywać ostrości bez ostrzenia przez następne 100 lat, i fajnie jak bym nie musiał na niego brać kredytu, ale z drugiej strony żeby nie był z gównolitu

Nie da się - jedno wyklucza drugie, bo albo jest ostry albo jest z gównolitu, ale w związku z tym ,że :

20 godzin temu, ICE napisał(-a):

nie jest tak, że jak ktoś chce kupić nóż, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,to zaraz musi przeczytać tony informacji na ten temat, poznać fachowe zwroty, rodzaje, przeznaczenie, cechy itp. i dopiero powinien podejmować jedyną słuszną decyzję o zakupie, przeznaczając z reguły na ten cel cztery razy więcej niż zakładał. Czasem wystarczy, że ten przedmiot będzie się podobał i przynajmniej ogólnie spełniał swoje zadanie

Proponuję wrzucić wyszukiwanie na popularnym serwisie aukcyjnym, gdzie można wpisać odpowiednie zwroty typu "podwójne ostrze" albo "nóż 20cm" albo też "sztylet" czy coś, określić zakres cen - wartość wyszukiwanych przedmiotów i przeglądać oferty - może się jednak coś spodoba ;)

Nie trzeba wcale się doktoryzować w tych tematach, natomiast zadając pytanie w temacie stricte nożowym utworzonym po to, żeby dyskutować o nożach to nie wiem czego się spodziewałeś..

Mnie jednak zastanawia przeznaczenie.

Jeśli chcesz to nosić przy pasku "na codzień", ma być fultang, zakładany gabaryt, zwłaszcza grubość, to ja sobie nie wyobrażam nauki rzucania takim nożem.

On będzie ważył pewnie z 0,3kg - i żeby nie było, ja nie jestem słabowitym chuderlakiem, to wierz mi, że do nauki i treningu rzucania, to coś takiego - taki płaskownik się nie nadaje.

Wpisz sobie w wyszukiwarkę "nóż osa" i choć to dość niewielki nóż, to do nauki wystarczy a prócz wielkości ma wszelkie atuty których oczekujesz (nawet parakord) ;)

Ja zupełnie nie rozumiem, co ludzi kręci z tym rzucaniem nożem ? Nóż jak wiadomo służy do cięcia a rzucanie ? IMHO bez sensu :huh:

I żeby nie było, też kiedyś próbowałem. I najlepiej wychodziło rzucanie bagnetem od Mausera, czubek ostrza przechodził na drugą stronę drzwi komórki dziadka :)

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."