Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, maariusz napisał(-a):

Koledzy, mam do was pytanie. Myślę, że nadszedł czas kupić pierwszy porządny nóz a kompletnie nie orientuje się w tym temacie. Spodobal mi się CRKT Otanashi noh ken. Co to za marka Crkt? Czy jest warty tych 550zl.
Dzięki za pomoc.
Zdjęcie poglądowe. cf68be1d04eacd45dfa8cd19c6fcd67f.jpg

Źle postawione pytanie. Powinno być czy Cię stać na wydanie pińcet plus 😁. Ja go mam, fajny nożyk, ale uważam, że nie jest tyle warty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrula, sam to wymyśliłeś ?

To nie jest nóż do szpanowania na dzielni.

To nóż do trzymania władzy na dzielni i już każdy wie kto tu rządzi:

Loco a Ty przypadkiem nie masz tego niniejszego ? Otanashi to 11,5cm ostrego

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, maariusz napisał(-a):

mam do was pytanie. Myślę, że nadszedł czas kupić pierwszy porządny nóz

Zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to droga bez odwrotu?:)

 

Tak jak koledzy piszą - CRKT nie jest jedynym ani najlepszym producentem noży - to klasa średnia tak jak kerszoł, ZT lub Gerber.

CRKT mają lepsze noże niż ten który podlinkowałeś.

Tu masz stal AUS 8

Klingę grubą na 4mm ale wąską jak szpikulec - będzie łupać a nie kroić.

Zdecydowanie zbyt dużo waży dla mnie jak na nóż codzienny

Dodatkowo dysk, którym ostrze otwierasz odejmuje z użyteczności spory kawałek noża.

 

Mi ten nóż nie odpowiada z wielu wzgledów (nie koniecznie tylko powyżej opisanych)  - po prostu mi się nie podoba i ja bym na niego nawet nie spojrzał, ale na wiele ukazanych w tym wątku reaguję podobnie.

Każdy ma swój gust i przemyślenia..

 

Mi na ten przykład podoba się Cinco, chociaż wolałbym inną blokadę i dłuższe ostrze..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że żaden z Was nie zadał sobie nawet trudu przeczytać do czego i kogo ten nóż został stworzony. Chyba w myśl zasady nie znam się to się wypowiem: wyjeżdżacie z prestiżem i cięciem (w domyśle smarowaniem kanapek) o nożu, który został stworzony do dźgania (również przez kanizelki) i zabijania najlepiej w pierwszym kontakcie. Ta firma niby nie jest znana, albo bańczy z powodu brku wyjebolitu ? Może u kolekcjonerów w PL, gdzie indziej sprzedaje się jak Seiko 5 razem z Seiko 5. To działa, bo ma działać, jest stosunkowo tanie, niezawodne, dobre i łatwe w ostrzeniu.

Fakt, omawiany tutaj mógłby kosztować z 360...

36 minut temu, zadra napisał(-a):

Zdajesz sobie sprawę z tego, że jest to droga bez odwrotu?:)

 

Tak jak koledzy piszą - CRKT nie jest jedynym ani najlepszym producentem noży - to klasa średnia tak jak kerszoł, ZT lub Gerber.

Co ty masz z tym ZT ? Uprzedzenie, nieznajomość, czy naczytaleś sie czyiś banialuków po rozczarowaniu skoro sam raczej nie miałeś. KAI to właściciel Kershav i ZT...

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Hissatsu jak Otonashi to są noże bojowe. Ukłuć i uciec. Więc o użyteczności cywilnej nie dyskutujmy. Argumentem przemawiającym za zakupem jest hasło-podoba się lub nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Burns napisał(-a):

przeczytać do czego i kogo ten nóż został stworzony

A po co czytać, skoro to widać na pierwszy rzut oka?

38 minut temu, Burns napisał(-a):

łatwe w ostrzeniu

A po co ostrzyć do dźgania kamizelek na polskich ulicach?

Chyba, że się w płytkę balistyczną trafi i czubek ułamie - to rozumiem, ale to raczej na szlifierce..

 

Uważasz, że kolega który chce kupić swój pierwszy nóż ma nosi się z zamiarem bojowych ulicznych użyteczności?

Ja raczej pisząc swój post chciałem mu wskazać, że w naszych warunkach nie wykorzysta walorów użytkowych noża o którym myśli..

 

43 minuty temu, Burns napisał(-a):

Co ty masz z tym ZT ? Uprzedzenie, nieznajomość, czy naczytaleś sie czyiś banialuków po rozczarowaniu skoro sam raczej nie miałeś. KAI to właściciel Kershav i ZT

 

Pozostawię to bez komentarza, bo wiem, że byś nie zrozumiał, lub tak jak zwykle - zrozumiał źle to co napisałem.

 

Ja wiem, że dla niektórych VW Golf II z silnikiem 1,6 był spełnieniem marzeń, bo w konfrontacji z maluchem, polonezem, dużym fiatem trabantem skodą 100, czy nawet wartburgiem z silnikiem polo miał same przewagi i nie chciał się psuć, palił mniej i zawsze odpalał przez 400tys km przebiegu, pomimo tego, że na granicy cofnięto mu licznik z 370tys do 70tys....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Burns napisał(-a):

został stworzony do dźgania (również przez kanizelki) i zabijania najlepiej w pierwszym kontakcie.

Ja bym nie podejrzewał kolegi @maariusz o tak mordercze skłonności. :(

Założyłem że szuka czegoś na EDC. 

Myślę, że po naszej wymianie poglądów będzie miał wyrobione zdanie co będzie dla Niego dobre :rolleyes:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powitoł 

Pińcet złoty, piękny kawalerze, za aus8 to granda. Nawet gdyby się noża miało nie używać do czego sobie go bajkopisarz firmy opisał, że przeznaczył ;)

 

@maariusz - co ci się w tym crkt podoba i jaki budżet.

Edytowane przez porcelanowy

porcelanowy: Nóż to Narzędzie => ntn.knives.pl

Z pamiętnika strapmakera amatora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

Ja bym nie podejrzewał kolegi @maariusz o tak mordercze skłonności. :(

Założyłem że szuka czegoś na EDC. 

Myślę, że po naszej wymianie poglądów będzie miał wyrobione zdanie co będzie dla Niego dobre :rolleyes:

Co będzie dla niego dobre, to stwierdzi On sam - dopiero po zakupie i dłuższym lub krótszym użytkowaniu. Najlepiej jest podjechać do jakiegoś sklepu typu military, lub pomacać coś na podstolikach. 


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, mario1971 napisał(-a):

Co będzie dla niego dobre, to stwierdzi On sam

Trochę nie wyczułeś lekkiej ironii 😁 

Ale nic nie szkodzi, miłego dnia 😎


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadra myślałem, że zmądrzałeś a ty znowu niedopity w weekend. Ja pytam co masz do ZT a ty mi obrazujesz coś nieudolnie VW.

Jak już musisz to może gdybyś taki rozdział motoryzacji znał.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Phaeton

Powiedz szczerze masz/miałeś Poloneza czy Trabanta ? Ważne, że klakson był cały czas sprawny podczas twojego przejazdu gdy w koło same Golfy 😂

Porcelanowy 500 za aus8 w crkt to to samo co 1000 za s30v w spyderco 😉

 

😉

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Burns napisał(-a):

Zadra myślałem, że zmądrzałeś

znowu zaczynasz się zachowywać jak wściekły pekinczyk..

 

Ja oczywiście rozumiem, że dla niektórych ZT jest mistrzostwem nożowego świata i się o to na nich ani obrażam ani zajadle z nimi walczę a Ty masz troszkę inaczej.

I proszę, kolego .. bez głupich sugestii i nie Tobie pytać mnie czy omijam alkohol, oraz w jakim stanie ogólnym się znajduję a o moje IQ bać się nie musisz (ale oczywiście rozumiem, że kultura to rzecz nabyta i wpływ na zachowanie i sposób oraz formę wypowiadania się ma wiele czynników zewnętrznych oraz środowisko w którym się człowiek wychował )

Z drugiej strony cieszy mnie, że Ty doczytałeś info o tym CRKT - dzięki tej wiedzy możesz ocenić czy ten nożyk Tobie się do czegoś Tobie przyda .

Gdybyś nie doczytał ważnych informacji o nożu mógłbyś jednak próbować smarowania masłem albo krojenia cieniutkich plasterków sera ogórka i pomidora co chwilę ostrząc stal AUS 8 tępiącą się od patrzenia na warzywo...

 

Widzisz, kolego....

Napiszę tylko, że odpowiadanie na Twoje zaczepki to wchodzenie w niedzielnych pięknych butach w gnojówkę a ja wchodzić w gnojówkę nie zamierzam..

 

Miłej niedzieli życzę  😊

1 godzinę temu, mario1971 napisał(-a):

Co będzie dla niego dobre, to stwierdzi On sam - dopiero po zakupie i dłuższym lub krótszym użytkowaniu. Najlepiej jest podjechać do jakiegoś sklepu typu military, lub pomacać coś na podstolikach. 

Może jednak wyciągnie wnioski z dyskusji i kupi na pierwszy nóż coś co spełni więcej oczekiwań niż nóż tylko do patrzenia bo się nam jego forma spodobała i nie zwracamy uwagi na walory użytkowe. 

 

Dobrze byłoby, gdyby Kolega napisał czego od noża oczekuje,  co zamierza nim robić - jakie prace wykonywać..

Może szpikulec do lodów wystarczy (bo tańszy) albo toporek,  bo bardziej praktyczny ..

Jeśli natomiast chce go używać jako nóż codzienny, to walory użytkowe powinny mieć przewagę nad "lookiem" albo chociaż być w równowadze..

 

Walorami użytkowymi np przeważa nad CRKT zwykły i popularny RAT 1 D2  , ale co tam komu potrzeba... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadra, ZT, CRKT, Omega, Seiko dla niektórych to bożyszcze inni nawet na to nie spluną. Nie wiem tylko czemu rodem z PRLU (może nie, wtedy ludzie mieli gest) wszystko spłycacie do pieniądza i wspomagacie się obleśnym słowem prestiż tam gdzie chodzi o pasję.

Są też tacy, którzy może drożej nie chcą!!!

Jak już musisz, policz moje ZT, powinna Ci wyjść kwota customa do którego bez rękawiczek nie podchodź, powinno starczyć na Omegę i samochód po Niemcu, ale jakoś mnie d*pa z tego powodu nie boli. Jak sprawdzę sobie jak kroi pomidora to też nie uważam, że mam bardziej prestiżową kanapkę. Smakuje tak samo jak zrobiona chińczykiem, które też mam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jędrula.wawa napisał(-a):

Trochę nie wyczułeś lekkiej ironii 😁 

Ale nic nie szkodzi, miłego dnia 😎

Wyczułem ją bezbłędnie. ;)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhhh, grzecznie zapytałem się jaki Kupić nóż a tu widzę, że jakaś g*** burza rozwinęła się. Ehhh, Polska.
A propos noża. Chcę kupić porządny, dobrze wykonany nóż,ktory będzie mi służył do wszystkiego. Mam dość marketowych nożyków. Ale chyba po prostu w wolnym czasie podjadę do sklepów militarnych. Wiem na te chwile jakie marki szukać. A to już dużo (jak dla mnie tzn. laika w tym temacie).
Widziałem, że wspomniany Benchmade 551 s30v ma dobre opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, maariusz napisał(-a):

Mhhh, grzecznie zapytałem się jaki Kupić nóż a tu widzę, że jakaś g*** burza rozwinęła się. Ehhh, Polska.
A propos noża. Chcę kupić porządny, dobrze wykonany nóż,ktory będzie mi służył do wszystkiego. Mam dość marketowych nożyków. Ale chyba po prostu w wolnym czasie podjadę do sklepów militarnych. Wiem na te chwile jakie marki szukać. A to już dużo (jak dla mnie tzn. laika w tym temacie).
Widziałem, że wspomniany Benchmade 551 s30v ma dobre opinie.

Warto dopłacić i kupić tą wersję po rabacie za 630

https://kolba.pl/product/14673,noz-benchmade-551-1-griptilian-g10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Jeśli myślisz o girpku - znajomy z nożowego forum - oryginał z przełożonymi okładkami z chińśkiego G10 - imo wart rozważenia:

https://www.olx.pl/d/oferta/benchmade-551-griptilian-s30v-CID767-IDMlCmd.html


porcelanowy: Nóż to Narzędzie => ntn.knives.pl

Z pamiętnika strapmakera amatora :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A duża jest różnica między stalą s30v a s90v? Warto dopłacać do s90-tki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maariusz, na pierwszy nóż do wszystkiego weź RAT 1 w D2. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A duża jest różnica między stalą s30v a s90v? Warto dopłacać do s90-tki?
W codziennym użytkowaniu po przekroczeniu pewnej bariery jakości raczej nie zauważysz dużej różnicy.
Są stale, które zdecydowanie odradzam jak np aus6 i stale od których już zaczyna się bezproblemowe używanie z podostrzaniem od czasu do czasu.
Do takich stali zaliczam S30V.
Stosunkowo łatwa w ostrzeniu, da się podostrzyć bez diamentów i utrzymywać krawędź tnącą w stanie bardzo ostrym przy poświeceniu relatywnie małego nakładu pracy.
Czy widzę różnicę pomiędzy S30V, a np S90V, M390, 20CV? Niewielką tak, bardziej w kwestii agresji cięcia, tego jak się zachowuje krawędź tnąca w kontakcie z trudniejszymi materiałami jak np śliskie folie czy np pomidor. O ile stale nierdzewne zaostrzone na przykładową brzytwę po skórze pomidora się ślizgają o tyle nowoczesne stale proszkowe są agresywne, wgryzają się w materiał jak by miały ząbki. To pomaga też gdy kroję świerzy chleb, miękki, ale z twardą skórką.
Ale taka S90V będzie bardziej wymagająca w ostrzeniu. Więc warto też pomyśleć o jakiejś dobrej ostrzałce.
Moim zdaniem gripek o którego pytasz to znakomity nóż. Bardzo dobre materiały, świetna ergonomia, bardzo dobrze wykonany. Dwutonowa rekojeść z G10, mocne ostrze, mocna blokada, w pełni obustronna konstrukcja, świetny klips dc. Do kuchni może nie idealny (niski szlif) ale za to znakomity kompromis właśności tnących i wytrzymałości. Mam osobiście mniejszą wersję i oceniam ten nóż bardzo wysoko.

Edit:
A może na początek coś tańszego?
Poużywasz, poznasz jakie masz upodobania, nauczysz się ostrzyć i na podstawie zebranych doświadczeń wybierzesz świadomie droższy nóż, a może stwierdzisz że ten tańszy Ci wystarczy :)
Polecam pod rozwagę Real Steel mini morph.
Stal VG10 - bez szału, tania, ale prosta do ostrzenia. Jakość wykonania naprawdę dobra.
Nóż znika w kieszeni, a po rozłożeniu masz naprawdę kawał użytecznego ostrza. Cieńka krawędź tnąca, użyteczny czubek, bardzo wygodny w otwieraniu mimo, że to front flipper. Do tego to projekt Ostapa czyli wspierasz polskie projekty :D

https://www.lamnia.com/en/p/58113/knives/realsteel-g5-metamorph-compact-intense-blue-folding-knife-7853blm

35d7385c36bc4ed78f2bfb52509acca1.jpg&key=21f4693b8119e31d9832350fbdc09929fbbddcbd5ec0d66b3b478d1fa0210242

18b8e4536ba35e84e916e127903aa28d.jpg&key=ca36914307e1327f0428ff7b6fcd20382671c0159f3b1c03c69332f40f894347

66ae8b750265251d5f209e21dc6a9c99.jpg&key=1de5ba050a9a690c4e646d08b755bddb047daf76f093c2490daed6e06b671bca

4cf43e2ca891d6975eb39e2a0b4dbacb.jpg&key=994472f50b7bc98f3ff4c7afd9d37ad3ac4a738a5eb8dec614b534c487f6beb1

3674a39fb7e1b909d30d97736b0730c9.jpg&key=65661adffbe7d2cc1f99e1007f8fc0104d26d1cbad34e6355d2544bc2e9d93f7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Która masz walizkę i ile tam noży wchodzi ?  Jedna warstwa kwadracików w przegrodach w poziomie nie wystarczy, że zostawiłeś dwie ? W walizce ile masz warstw noży w pionie gdy walizka leży na płasko ?

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obenie na jednej warstwie mieszczę 14 folderów. Przy obecnym wypełnieniu nie ma co myśleć o kilku warstwach.
Fabryczme wypełnienie z pianki poliuretanowej jest kiepskie.
Nawet na dwie warstwy jest wiotko, a perforacja na piankach jest tak mocna, że kostki rwą się przy byle nacisku.
Walizka z juli.
Dokładnie ta:
https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/przechowywanie/systemy-do-przechowywania-narzedzi/skrzynki-narzedziowe/walizka-ochronna-001594?gclid=Cj0KCQiA2NaNBhDvARIsAEw55hgKMuXryenF9HsmM-DNs6vrccKPTi1cXdvZ0y5eyLgVGUS0O3P1nsEaArbWEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Sama walizkę oceniam dobrze.
Docelowo będą wkłady z pianki polietylenowej.
Ale te jeszcze w drodze. Noże już rozrysowane w Cadzie, projekt tacek gotowy tylko w tej covidowej rzeczywistosci czekam jeszcze na dostęp do plotera default_smile.png
Tacki będą dwie.
Na wzór tych tutaj.
Muszę wykonać nowe bo rotacja była spora, a i wymiary walizki się zmieniły.



ce1a478ea0b1ea740dca0d054dd6c31a.jpg&key=cee81a42e67bcf7f9c6c61d5285d8558f966ca05588f6b18118b0613d8d844b58168e81372ef027a936fd74f7e2bd7fa.jpg&key=f0660624fcfe754c5306b5c89ce1fd4ab26c9aa8c6276517765a9bd8def306f69e2cf3734b410211101a4f7d985c6dbc.jpg&key=20704482f23e9b8213c79840e2a6d2c9b4ee81e764af07b3a3c2d5bedd2865b2b812cce507e69fa9c9c0595c80c26904.jpg&key=a63b2568e314f1f80f9df4c7b7bf0870dcf2844a16e7c9b68c8a9f6e61378438156ab035f584b8dee9bb9b3d53afa2d9.jpg&key=2813648f5860afcc303c80529485dd8c4a8af7a05e7f0bfa0a5220c9e3709712









Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, ciekawe, a ploter skąd wie jaki kształt ma wyciąć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem?
Rysujesz projekt, rysunek konwertujesz na liniową drogę głowicy frezującej z zaznaczeniem głebokości położenia głowicy. Ploter "wie" ode mnie, jak niby inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.