Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

POLJOT 17 kamieni

 

pytanie do znawców tematu : czy mechanizm 2414 jest dokładnie wymienny z mechanizmem 2409 (chodzi o wymiary, mocowanie itp. )

 

Z góry dziekuje i pozdrawiam   :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie ode mnie:

Panowie mam pytanie, czy w Wostoku Gajowym nie było w ogóle blaszki trzymającej oś sekundnika, czy z rozpędu były wsadzane? Bo teoretycznie miejsce na nią jest, ale to pewnie 'pozpostałość' ze zwykłego 2409?

 

W Wostokach "gajowych", z którymi miałem do czynienia, nigdy nie było tej blaszki. Podobnie było w przypadku Wostoków z białą tarczą i małą sekundą - sytuację tę obserwowałem zarówno w egzemplarzach NOS, jak i w "używkach". Oryginalny werk 2403 (czyli 2409A z małym sekundnikiem) nie powinien mieć blaszki sekundnika, a oś minutowa powinna być pełna - nie wiercona (nie można wówczas zamontować osi centralnego sekundnika). Pozostawiono natomiast miejsce na blaszkę i jej śrubkę - widocznie nie opłacała się produkcja nowych mostków naciągu.

 

Wczorajszy wieczór przyniósł mi wahania nastrojów... z jednej strony znalazłem po wielu latach moją Rakietę, z drugiej przypomniałem sobie że jest uszkodzona.... Kiedyś jako nieświadomy użytkownik odłożyłem i zapomniałem. Od kilku lat szukałem a wczoraj znalazłem. Pozwolę sobie wrzucić zdjęcia żeby koledzy zobaczyli i ocenili jakie mogą być koszty naprawy, Jest mi o tyle bliska że kupiłem ją za kasę zarobioną w wakacje w szkole średniej. Wiem że jest podobnych na allegro czy olx mnóstwo ale ta ma już sygnaturkę Sdjełano w Rosii i dość niski numer jak na masówkę. Tak z własnych doświadczeń, ile może być biletów NBP za naprawę i jakiej wartości ;)

 

Tak "na oko", to widać, że wymiany będzie wymagał zespół balansu - i to raczej nie będzie duży koszt, ponieważ balans jest taki sam, jak w innych werkach serii 26xxHA. Wymiany wymaga też koronka, bo jest po prostu wytarta. Uzupełnić należy brak sekundnika, co raczej nie będzie dużym problemem. Wątpliwości moje dotyczą natomiast tarczy - w zasadzie należałoby ją wymienić, bo jest uszkodzona, ale z drugiej strony jest to tarcza dość rzadko występująca (częściej spotyka się te tarcze z sygnaturą "zdiełano w CCCP").

Edytowane przez sthool

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sthool -  dzięki wielkie. Szczerze mówiąc tarcza jest chyba tylko brudna, a nie pamiętam choćbyś strzelał, nie pamiętam żeby sekundowa w ogóle była ;) Wydaje mi się że nie :) Ale dzięki wielkie dzisiaj jeszcze postaram się zanieść do zegarmajstra jak będę w Kielcach.

 

 

Mały EDIT - Byłem u zegarmajstra - niestety coś więcej jest niż zerwany naciąg. Włos do wymiany bo uległ pogięciu, do tego czyszczenie i konserwacja całości jeszcze coś i jeszcze... naprawa 70 zł;) jakby nie wartość sentymentalna pewnie bym nie robił. Za tydzień będzie gotowy, bo ma trochę pracy a mnie się nie śpieszy. Przy okazji zaniosłem budzik Sława do reanimacji. 

Edytowane przez krywoj75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko określić ze zdjeć ale włos rzeczywiscie chyba wymaga prostowania lub wymiany.

A 70 zł z takim zakresem prac to jest bardzo dobra cena. Śmiało naprawiaj, zwłaszcza, że sentyment tego wymaga :)


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sthool -  dzięki wielkie. Szczerze mówiąc tarcza jest chyba tylko brudna, a nie pamiętam choćbyś strzelał, nie pamiętam żeby sekundowa w ogóle była ;) Wydaje mi się że nie :) Ale dzięki wielkie dzisiaj jeszcze postaram się zanieść do zegarmajstra jak będę w Kielcach.

 

 

Mały EDIT - Byłem u zegarmajstra - niestety coś więcej jest niż zerwany naciąg. Włos do wymiany bo uległ pogięciu, do tego czyszczenie i konserwacja całości jeszcze coś i jeszcze... naprawa 70 zł ;) jakby nie wartość sentymentalna pewnie bym nie robił. Za tydzień będzie gotowy, bo ma trochę pracy a mnie się nie śpieszy. Przy okazji zaniosłem budzik Sława do reanimacji. 

 

To, że zegarmistrz podjął się roboty i to za tak niską cenę świadczy o tym, że jest to prawdziwy fachowiec :) Mógłbyś go polecić w temacie o zegarmistrzach - koledzy z okolic Kielc na pewno na tym skorzystają :)

A sekundnik powinien być w takim kolorze, jak wskazówki godzinowa i minutowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy koledzy słyszeli o czyszczeniu tarcz surowym ziemniakiem? Wczoraj rozmawiałem z emerytowanym zegarmistrzem, mówił że tak robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszeli, słyszeli. :)

Sporo jest o tym na forum :)


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I sprawdza się ta metoda? Z każdą kopertą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie z kopertą, tylko z tarczą.

Nie, nie z każdą.


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co mnie wzięło z ta kopertą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na forum. Znajdziesz trochę opisów. :)


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo szukałem koperty, żeby zrobić Mołnie pasówke i niestety po jej zdobyciu utknąłem , mój majster nie podjął się osadzenia mechanizmu w za dużej kopercie i skrócenia wałka - bardzo proszę o pomoc!!!!!

post-29239-0-74622000-1423937262_thumb.jpg

post-29239-0-89278700-1423937267_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrócenie walka to juz najmniejszy problem. Trudniej będzie znaleźć/dorobić odpowiedni pierścień dociskowy. Widzę, że ten co masz jest za luźny. Werk nie jest równo osadzony.

Edytowane przez loituma

Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

POLJOT 17 kamieni

 

pytanie do znawców tematu : czy mechanizm 2414 jest dokładnie wymienny z mechanizmem 2409 (chodzi o wymiary, mocowanie itp. )

 

Z góry dziekuje i pozdrawiam   :)

 

Nikt nie pomoże  ?      :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pomoże  ?      :(

Zależy co chcesz zrobić, jak skastrować datownik w 14 i zamontować tarczę bez daty, lub spróbować dołożyć datownik do 09 to nie zadziała - inna pozycja nóżek tarczy i bolce płyty datownika w 14scte.

Jeśli chodzi i podmianę w kopercie, powinno się udać, datownik nie podnosi jakoś znacząco grubości mechanizmy, jednak nie próbowałem takiej operacji nigdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz zrobić, jak skastrować datownik w 14 i zamontować tarczę bez daty, lub spróbować dołożyć datownik do 09 to nie zadziała - inna pozycja nóżek tarczy i bolce płyty datownika w 14scte.

Jeśli chodzi i podmianę w kopercie, powinno się udać, datownik nie podnosi jakoś znacząco grubości mechanizmy, jednak nie próbowałem takiej operacji nigdy.

 

W miejsce zniszczonego mechanizmu 2414, do dobrej koperty chce włożyć posiadany 2409 (z własna tarczą) ......  Czy w tej konfiguracji wszystko będzie OK ?

Edytowane przez AWG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrócenie walka to juz najmniejszy problem. Trudniej będzie znaleźć/dorobić odpowiedni pierścień dociskowy. Widzę, że ten co masz jest za luźny. Werk nie jest równo osadzony.

Hmm. A tak chałupniczo? Odpowiedniej grubości pasek plastikowy i na lekki wcisk? :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. A tak chałupniczo? Odpowiedniej grubości pasek plastikowy i na lekki wcisk? :huh:

I młoteczkiem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo szukałem koperty, żeby zrobić Mołnie pasówke i niestety po jej zdobyciu utknąłem , mój majster nie podjął się osadzenia mechanizmu w za dużej kopercie i skrócenia wałka - bardzo proszę o pomoc!!!!! 

dla majstra co będzie dysponował tokarką to żaden problem i góra godzinka roboty! szukaj majstra a nie bakteryjkarza !! 


KUPIĘ - TROCHĘ WOLNEGO CZASU ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miejsce zniszczonego mechanizmu 2414, do dobrej koperty chce włożyć posiadany 2409 (z własna tarczą) ......  Czy w tej konfiguracji wszystko będzie OK ?

Powinno być OK, jak będzie problem z pozycją mechanizmu to możliwe, że konieczna będzie podmiana pierścienia, wykręć wtedy ten z 14 i załóż go do 09.

Napisz jak poszła operacja dla potomnych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla majstra co będzie dysponował tokarką to żaden problem i góra godzinka roboty! szukaj majstra a nie bakteryjkarza !! 

Znacie może gdzie można wysłać lub może ktoś z forum zrobiłby coś takiego, bo pytałem u siebie i jak na razie nic z tego......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.