Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
szwed

Sytuacja kolejkowa ROLEXa.

Rekomendowane odpowiedzi

ja się ostatnio dowiedziałem (to już chyba nieśmiertelnie) że można się zapisać na Expa II z czarną tarczą i któregoś YM'a


Szukam podstawki na zegarek (watchstand) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, DawidM86 napisał(-a):

Wkrotce AD nie bedzie mial zadnego znaczenia. ;) 

 

Dobry glos w sprawie: 

 

 

Taaaa... bardzo dobry 😏

Koles gada glupoty na czuja. Nie jest to zaden "dobry glos"


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja się ostatnio dowiedziałem (to już chyba nieśmiertelnie) że można się zapisać na Expa II z czarną tarczą i któregoś YM'a

Ja dostałem wczoraj info, że explorer 2 jest od reki do kupienia za 48K i chyba yachtmaster 2 Niestety ja to bardziej polar, a YM2 w ogóle do mnie nie gada

Widocznie Bronzo dużo kupił pizzy i krakowskiej, albo jakąś swojską kaszankę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bronzo napisał(-a):

Pojawiły się pewne możliwości co do zapisów :)

Puszczasz bąka czy powiesz coś więcej? 


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Puszczasz bąka czy powiesz coś więcej? 

Jesteśmy tu w wątku rolkowym, więc bąki są normą. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 8/26/2023 at 7:35 PM, SzefSzefow said:

 

Taaaa... bardzo dobry 😏

Koles gada glupoty na czuja. Nie jest to zaden "dobry glos"

Oisin O Maley ma podobne zdanie. 

Zreszta, postaw sie w tej sytuacji, czy jako producent ktory bedzie mial wplyw na dystrybucje i sprzedaz nie dazyl bys wlasnie do takiego modelu. Sytuacja Win-Win. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, DawidM86 napisał(-a):

Oisin O Maley ma podobne zdanie. 

Zreszta, postaw sie w tej sytuacji, czy jako producent ktory bedzie mial wplyw na dystrybucje i sprzedaz nie dazyl bys wlasnie do takiego modelu. Sytuacja Win-Win. 

 

Nie interesuje mnie kto ma tak samo bzdurne zdanie, interesuja mnie fakty, a te sa dosc oczywiste...

- Bucherer pokrywa jedynie czesc Europy

- Tourneau jedynie czesc USA

- Rolex nabyl ok 100 AD, a ma na calym swiecie 1800 AD

 

Przyjmijmy, ze beda chcieli zredukowac ilosc butikow do powiedzym 1000. Ile zajmie im przejecie, kupienie kolejnych 900? 5, 10, 15 lat? W ciagu ktorych swiat musi byc mniej wiecej stabilny jak jest?

 

Dlatego sadze, ze w tym momencie odejscie od AD i przejscie na butiki jesli w ogole jest planowana jest bardzo odlegla. 

Doszly mnie zreszta sluchy, ze zakup Bucherera nie byl czescia strategii. Bucherer zostal wystawiony na sprzedaz i Rolex kupil go jedynie po to, zeby nie zrobil tego kto inny (LVMH), zabezpieczajac tym samym swoje interesy.

 

Pomijam juz ewidentna bzdure o tym, ze Rolex planuje zwiekszyc produkcje i buduje do tego kolejna fabryke. Rolex co roku zwieksza produkcje, a to co buduje w Bulle nie bedzie produkcyjne, a ma byc centrum SAV i treningowe.

 

Podobno Omega rozwaza wyjscie z Tourneau.

 

Nie warto cytowac czy opierac sie na tych youtubeowych "ekspertach", bo maja zazwyczaj bardzo slabe pojecie o tym co sie dzieje, a swoje informacje czerpia z mainstreaowych przekazow dodajac do nich swoje zgadywanki.


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, SzefSzefow napisał(-a):

Pomijam juz ewidentna bzdure o tym, ze Rolex planuje zwiekszyc produkcje i buduje do tego kolejna fabryke. Rolex co roku zwieksza produkcje, a to co buduje w Bulle nie bedzie produkcyjne, a ma byc centrum SAV i treningowe.

 

Skąd wiesz, że nie będzie jednak produkcji w Bulle? Media podawały coś zupełnie innego:

https://www.swissinfo.ch/eng/business/rolex-plans-new-factory-and-2-000-jobs-in-switzerland/48076474

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, tbn napisał(-a):

 

Skąd wiesz, że nie będzie jednak produkcji w Bulle? Media podawały coś zupełnie innego:

https://www.swissinfo.ch/eng/business/rolex-plans-new-factory-and-2-000-jobs-in-switzerland/48076474

 

Zauwaz, ze powolujesz sie na informacje, ktora zostala wypuszczona przez wladze kantonalne jeszcze przed sfinalizowaniem umowy.

 

Ludzie z Rolka przekazali te informacje dot. przeznaczenia nowego budynku na jednym z ostatnich treningow dla AD. Zreszta nie ma to znaczenia, zwiekszanie produkcji co roku jest faktem i trwa od wielu lat (z wylaczeniem 2020).

Zreszta ludzie podniecaja sie informacja zakupie ziemii pod budowe, a nikt nie mowi o tym co Rolex rozwinal niedawno w istniejacych lokalizacjach 🤭

Tak wygladala fabryka (produkcja) Rolexa w Biel w 2014 roku:

1335339634_Screenshot2023-08-28at11_06_36.thumb.png.9386a29a5c1f61dfea037cf7a01f69f1.png

 

a tak to wygladalo na poczatku 2023:

IMG_9546.thumb.jpg.c234d3391e2f928cf2bb35b9b1b8685f.jpg

 

Cos im sie podwoilo 😅


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SzefSzefow napisał(-a):

 

Dlatego sadze, ze w tym momencie odejscie od AD i przejscie na butiki jesli w ogole jest planowana jest bardzo odlegla. 

Doszly mnie zreszta sluchy, ze zakup Bucherera nie byl czescia strategii. Bucherer zostal wystawiony na sprzedaz i Rolex kupil go jedynie po to, zeby nie zrobil tego kto inny (LVMH), zabezpieczajac tym samym swoje interesy.

 

Pomijam juz ewidentna bzdure o tym, ze Rolex planuje zwiekszyc produkcje i buduje do tego kolejna fabryke. Rolex co roku zwieksza produkcje, a to co buduje w Bulle nie bedzie produkcyjne, a ma byc centrum SAV i treningowe.

 

Podobno Omega rozwaza wyjscie z Tourneau.

 

nie mam oczywiście takiej wiedzy jak Ty ale się zgadzam. W USA rządzą mali retailerzy, jubilerzy którzy "zmuszają" klientów do zakupu diamentów dla żony żeby zwiększyć szanse na otrzymanie rolexa. Zakup Bucherera tego nie zmieni.

 

W Europie Bucherer miał i tak bardzo solidną pozycje i dostawał dużo zegarków ale nie jest wszędzie (popraw mnie jeżeli wiesz lepiej, ale w CH to chyba najlepsze miejsce na zapis). W Niemczech wg mnie przegrywają z Wempe , we Francji maja 1 punkt. 

 

a co do produkcji to chyba potato potato, to że zwiekszają ją co roku to fakt. To że się rozrastają czy to w Bulle czy w Biel nie ma znaczenia bo na końcu na rynek ma wypłynąć więcej zegarków. Podwojenie tego co wytwarzają (bo takie głosy też padały) to jakaś bzdura dla każdego kto się nad tym zastanowi i zna aktualne szacunki produkcji.

 

 

Edytowane przez Jan

Szukam podstawki na zegarek (watchstand) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jan napisał(-a):

 

nie mam oczywiście takiej wiedzy jak Ty ale się zgadzam. W USA rządzą mali retailerzy, jubilerzy którzy "zmuszają" klientów do zakupu diamentów dla żony żeby zwiększyć szanse na otrzymanie rolexa. Zakup Bucherera tego nie zmieni.

 

W Europie Bucherer miał i tak bardzo solidną pozycje i dostawał dużo zegarków ale nie jest wszędzie (popraw mnie jeżeli wiesz lepiej, ale w CH to chyba najlepsze miejsce na zapis). W Niemczech wg mnie przegrywają z Wempe , we Francji maja 1 punkt. 

 

a co do produkcji to chyba potato potato, to że zwiekszają produkcję to fakt, to że się rozrastają czy to w Bulle czy w Biel też nie ma znaczenia bo na końcu na rynek ma wypłynąć więcej zegarków. Podwojenie produkcji (bo takie głosy też padały) to jakaś bzdura dla każdego kto się nad tym zastanowi i zna aktualne szacunki produkcji.

 

 

 

W AD stosowane sa rozne sztuczki, zeby zmotywowac ludzi do zakupow innych rzeczy. Czy jest to stosowane nagminnie? Z mojej wiedzy wynika, ze nie. Wiem, ze Rolex stara sie kontrolowac AD. 

Znam AD, ktory aby zapobiegac flipowaniu zatrzymywal oryginalne karty gwarancyjne na 2 lata i dawal kserokopie. Po interwencji Rolexa musieli zaniechac tej praktyki.

 

Nie sadze, zeby istnialo cos takiego jak "najlepsze miejsce do zamowienia Rolexa". Najlepszym miejscem bedzie to w ktorym masz najwieksza historie, kontakt ze sprzedawca, kierownikiem itp. Dla Ciebie nie powinno miec znaczenia czy AD otrzymuje 10 bialych Dayton czy 20. I tak otrzymasz jedna. Jesli beda chcieli Ci sprzedac to sprzedadza bez wzgledu na ilosc otrzymywanych zegarkow.

 

Podwojenie produkcji to bujda. Nikt nie poniesie takiego ryzyka (juz pomijam mozliwosci). W Rolexie nie sa glupi, wiedza, ze zdecydowana wiekszosc ludzi jest zapisana na listach tylko ze wzgledu na to, ze zegarki sa over-retail. Wypuszczenie wiekszej ilosc bedzie skutkowalo zmniejszeniem zainteresowania ze strony potencjalnych klientow.


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Musa19 napisał(-a):

Na Gran Canaria wchodząc z ulicy kupiłem Explorera, na którego w Polsce czekam prawie dwa lata (wiem, że z salonu w którym jestem zapisany, odbierali ten zegarek ludzie zapisujący się na niego długo po mnie😋). Co więcej mogłem bez problemu wybrać pomiędzy wersją 36 mm a 40 mm (choć akurat w tym wypadku w ogóle nie rozważałem zakupu większego modelu). O ile między stalowymi musiałem wybrać, to wersję TT mogłem nabyć bez problemu też od ręki. Mogłem kupić w tym samym czasie czarnego OP 41 lub srebrnego OP 36, Sea-Dwellera w stali i rolesor a także finalnie tego nowego GMT Mastera całego w różowym złocie. Przy okazji zakupu wyraziłem chęć zapisu na Batmana, czego mi nie obiecali, ale po trzech dniach zadzwonili z salonu z informacją, że mają zgodę na umieszczenie mnie na liście oczekujących (zostałem też poinformowany o maksymalnym czasie oczekiwania na zegarek oraz zapewniony, że co jakiś czas będę otrzymywać informację o aktualizacji mojego miejsca na liście oczekujących).

Wisienką na torcie jest fakt, że za Explorera zapłaciłem niecałe 32 tysiące złotych, a z tego co rozumiem ten model w Kruku kosztuje obecnie chyba ponad 36 tysięcy? W przypadku złotego GMT różnica w zakupie wyszła mi chyba coś około 23 tysięcy złotych (sic!).

20230816_151711.thumb.jpg.d34042d4511b20db314c7b9e809c5cea.jpg36 vs 4020230816_151747.thumb.jpg.d7df6f6a2aa0fc74c6e1bd8c8b791d8f.jpg

20230818_104907.thumb.jpg.8c51448bf38c372f1d69e887cbdc2430.jpg

 

Za różnicę w cenie długi weekend na Teneryfie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezygnując z wydania 40 tysięcy euro "odłożyłem" tak z 1/5 na zakup tam mieszkania😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj wydaje mi się sensowne przedstawienie sytuacji z zakupem Bucherera:

 

 


Szukam podstawki na zegarek (watchstand) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jan napisał(-a):

tutaj wydaje mi się sensowne przedstawienie sytuacji z zakupem Bucherera:

 

 

 

O ile lubie kolesia, o tyle tez przedstawia to co jest powtarzane w mainstreamie plus swoje zgadywanki.

Do tego trzeba dodac, ze mowi o Omedze w Bucherer, a Bucherer nie ma w ofercie Omegi. Tourneau ma.


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy opowiadają zgadywanki, bo wiadomo tylko to co jest w oficjalnym komunikacie. Wiadomo tylko że kupili, ale nikt poza osobami decyzyjnymi w Rolexie nie wie, co to oznacza długofalowo.


1dFQTya.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, nicon napisał(-a):

Wszyscy opowiadają zgadywanki, bo wiadomo tylko to co jest w oficjalnym komunikacie. Wiadomo tylko że kupili, ale nikt poza osobami decyzyjnymi w Rolexie nie wie, co to oznacza długofalowo.

 

Mysle, ze kilka osob z Bucherera tez wie 😜


Sprzedam: De Bethune DB25WS1, Richard Mille RM11-03 Titanium, PP 5980/1A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Musa19 napisał(-a):

Na Gran Canaria wchodząc z ulicy kupiłem Explorera, na którego w Polsce czekam prawie dwa lata (wiem, że z salonu w którym jestem zapisany, odbierali ten zegarek ludzie zapisujący się na niego długo po mnie😋). Co więcej mogłem bez problemu wybrać pomiędzy wersją 36 mm a 40 mm (choć akurat w tym wypadku w ogóle nie rozważałem zakupu większego modelu). O ile między stalowymi musiałem wybrać, to wersję TT mogłem nabyć bez problemu też od ręki. Mogłem kupić w tym samym czasie czarnego OP 41 lub srebrnego OP 36, Sea-Dwellera w stali i rolesor a także finalnie tego nowego GMT Mastera całego w różowym złocie. Przy okazji zakupu wyraziłem chęć zapisu na Batmana, czego mi nie obiecali, ale po trzech dniach zadzwonili z salonu z informacją, że mają zgodę na umieszczenie mnie na liście oczekujących (zostałem też poinformowany o maksymalnym czasie oczekiwania na zegarek oraz zapewniony, że co jakiś czas będę otrzymywać informację o aktualizacji mojego miejsca na liście oczekujących).

Wisienką na torcie jest fakt, że za Explorera zapłaciłem niecałe 32 tysiące złotych, a z tego co rozumiem ten model w Kruku kosztuje obecnie chyba ponad 36 tysięcy? W przypadku złotego GMT różnica w zakupie wyszła mi chyba coś około 23 tysięcy złotych (sic!).

20230816_151711.thumb.jpg.d34042d4511b20db314c7b9e809c5cea.jpg36 vs 4020230816_151747.thumb.jpg.d7df6f6a2aa0fc74c6e1bd8c8b791d8f.jpg

20230818_104907.thumb.jpg.8c51448bf38c372f1d69e887cbdc2430.jpg

Właśnie trafiłeś na czarną listę Kruka…a nie czekaj to nie zadziała…dzwonią do swoich nowych kolegów żeby zabrali Ci paszport😎

EDIT przyszła depesza  z KC że teraz bez paszportu można wyjechać po Rolexa🫣, to dlatego chcą rozwalić EU 🤔

Edytowane przez desmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na Gran Canaria wchodząc z ulicy kupiłem Explorera, na którego w Polsce czekam prawie dwa lata (wiem, że z salonu w którym jestem zapisany, odbierali ten zegarek ludzie zapisujący się na niego długo po mnie). Co więcej mogłem bez problemu wybrać pomiędzy wersją 36 mm a 40 mm (choć akurat w tym wypadku w ogóle nie rozważałem zakupu większego modelu). O ile między stalowymi musiałem wybrać, to wersję TT mogłem nabyć bez problemu też od ręki. Mogłem kupić w tym samym czasie czarnego OP 41 lub srebrnego OP 36, Sea-Dwellera w stali i rolesor a także finalnie tego nowego GMT Mastera całego w różowym złocie. Przy okazji zakupu wyraziłem chęć zapisu na Batmana, czego mi nie obiecali, ale po trzech dniach zadzwonili z salonu z informacją, że mają zgodę na umieszczenie mnie na liście oczekujących (zostałem też poinformowany o maksymalnym czasie oczekiwania na zegarek oraz zapewniony, że co jakiś czas będę otrzymywać informację o aktualizacji mojego miejsca na liście oczekujących).
Wisienką na torcie jest fakt, że za Explorera zapłaciłem niecałe 32 tysiące złotych, a z tego co rozumiem ten model w Kruku kosztuje obecnie chyba ponad 36 tysięcy? W przypadku złotego GMT różnica w zakupie wyszła mi chyba coś około 23 tysięcy złotych (sic!).
20230816_151711.thumb.jpg.d34042d4511b20db314c7b9e809c5cea.jpg36 vs 4020230816_151747.thumb.jpg.d7df6f6a2aa0fc74c6e1bd8c8b791d8f.jpg
20230818_104907.thumb.jpg.8c51448bf38c372f1d69e887cbdc2430.jpg

O widzisz. I to jest porządne info gdzie kupić za granicą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Musa19 napisał(-a):

Wisienką na torcie jest fakt, że za Explorera zapłaciłem niecałe 32 tysiące złotych, a z tego co rozumiem ten model w Kruku kosztuje obecnie chyba ponad 36 tysięcy? W przypadku złotego GMT różnica w zakupie wyszła mi chyba coś około 23 tysięcy złotych (sic!).

A Kanary nie mają nieższego Vatu niz UE ?

 

 

11 godzin temu, Jan napisał(-a):

tutaj wydaje mi się sensowne przedstawienie sytuacji z zakupem Bucherera:

 

youtuberzy.... tak niekoniecznie pracujący w biznesie :)

Ja chciałem tylko napisać, że zbudowanie własnej sieci dystrybucji, nawet na bazie kupionych lokalnych dystrybutorów, to naprawdę nie jest to, o czym marzy jakikolwiek producent...

Producent chce produkować, rozwijać sie w tym kierunku.

Sieć sprzedaży, to jest dodatkowy gigantyczny wysiłek i koszty, konieczność pozyskania nowych kompetencji, zatrudnienie nowych ludzi, założenie spółek w krajach docelowych, zatrudnienie w tych krajach pracowników, rozwiniecie HR na struktury miedzynarodowe i dziesiątki nowy rzeczy, których do tej pory nie robiono, a co jest mocno odległe od produkcji.

Jest to zupełnie zbędne, tym bardziej, że dzisiaj system Rolexa działa bez zarzutów, ludzie kupują, dealerzy mają robotę i zysk, popyt góruje.

Zakup Bucherea Rolex będzie musiał rozsądnie wytłumaczyć innym ADs, bo niektorzy mogą zacząć się zastanawiać, czy może nie poluzować trochę relacji z Rolexem i nie zacząć szukać drugiej nogi.

 

 

 

Edytowane przez Boogie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to Jorg Buhcerer nie doczekał się potomków, którzy mogliby przejąć po nim firmę, a przecież firma pozostawała od trzech pokoleń w rękach tej samej rodziny.

Co więcej,  marka Bucherera od 1924 roku była autoryzowanymi salonami marki Rolex.

Ponadto Jorg Bucherer jest jednocześnie ostatnim żyjącym człowiekiem . który współpracował z Hansem Wilsdorfem. 

 

Rolex kupił Bucherea bo obie firmy przeszły ze sobą długą drogę stając się jednymi z bardziej rozpoznawalnych marek w świecie zegarmistrzowskim. 

Bucherer wie, że sprzedając salony Rolexowi marka zostanie pod dobrymi skrzydłami. A Rolex pozostanie przy znanej sobie i rynkowi marce Bucherer i będzie mógł się dalej rozwijać. 

 

Widzę więc tutaj, połączenie podejścia biznesowego i "gentlemen's agreement"

Fuzja bez mała rodzinna 

 

:D 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Boogie napisał(-a):

A Kanary nie mają nieższego Vatu niz UE ?

 

Zamiast VAT mają Impuesto General Indirecto de Canarias (IGIC) w wysokości 7%, ale akurat Rolex jest sprzedawany za cenę taką, jak w Hiszpanii (gdzie obowiązuje 21%), choć na fakturze nie ma pozycji odpowiadającej jakiemukolwiek podatkowi - ani 7%, ani 21%🤷‍♂️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Watches of Switzerland wlasnie odnotowalo spory spadek. Adrian dobrze mowi. 
 

Tylko nie mowmy o sytuacji w PL, bo to lokalny rynek, bez wplywu na najwiekszych graczy na rynku. 

 

Edytowane przez DawidM86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.