Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

JASI

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    1466
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez JASI

  1. To może pokażesz tego pierwszego, jak nie w tym to w innym temacie, chyba że był pokazany, to może link...Pozdrawiam Jacek
  2. To proszę się pochwalić jaki wyjdzie.
  3. Tu masz bazę przepisu https://skutecznie.tv/2010/09/fenomenalnie-prosty-chleb/ Później napiszę co pozmieniałem... Pozdrawiam Jacek PS Pierwsze chlebki piekłem wg przepisu, wyrastał ładnie, ale był ścisły i mocno spieczony. Teraz daje 0,6 kg mąki pszennej (obojętnie jakiej) i 0,4 mąki żytniej 720,ściągnąłem prosto z młyna. Dodaję tylko 1 garść otrębów pszennych, 1 jajko całe i 3 łyżki oleju. Drożdże rozpuszczam w ciepłym mleku z łyżeczką cukru i dwiema łyżkami mąki. Drożdże można mrozić, tylko na takich ciasto trochę wolniej rośnie - ok. 40 minut. Jak drożdże zaczynają rosnąć dodaję do mąki, mieszam w misce lopatką drewnianą i pozostawiam do wyrośnięcia, przykrywam miskę ścierką lnianą. Po 20-30 minutach dobrze wyrabiam, żeby odpowietrzyć i przekladam do foremek. We foremkach ciasto rośnie ok. 20-30 minut, jak jest równo z foremką, smaruję wodą i nacinam nożem w kratkę. Wstawiam do piekarnika na 220 stopni na 10 minut (w piekarniku jeszcze urośnie), potem zmniejszam na ok. 180-190 stopni i dalej ok. 50 minut. Wyłączam jak widzę, że ciasto odchodzi ok. pół centymetra od brzegów foremki. Zaraz wyjmuję z piekarnika i z foremki, po wyjęciu jak się popuka w spód chlebka i jest głuchy wyraźny odgłos to znaczy, że jest dobrze wypieczony. Studzę na siatce z piekarnika, po 2-3 godzinach można przekroić, ale będzie jeszcze ciepły. Uwielbiam ten wspaniały zapach, który rozchodzi się po całym domu podczas pieczenia. Ta odrobina octu dodana do ciasta daje faktycznie posmak jakby był na zakwasie. Tu dzisiejszy wypiek, świeżo wyjęty z pieca... Smacznego, pozdrawiam Jacek PS Poprzedni był na maślance, zamiast wody dodałem maślanki. W tym wypieku tylko mleko do drożdży i woda.
  4. JASI

    URANIA

    Rafał Wietrzyński w swoich materiałach podaje, że ponad 100 tysięcy. Mechanizm z tym numerem w 1911 roku. Ja najwyższy jaki spotkałem to ponad 60 tysięcy. Pozdrawiam Jacek
  5. Dziękuję. Może to źle nazwałem, dolna półka skrzyni, dno skrzyni, deska nad brodą - na zdjęciu wygląda jakby była powyżej dolnej ozdoby drzwiczek. Nie to żebym się czepiał, ale tak to wygląda. Pozdrawiam Jacek
  6. Piękny. Tak porównuję zdjęcia i nasuwa się pytanie, czy dolna półka po renowacji jest wyżej, czy to takie złudzenie optyczne... Pozdrawiam Jacek
  7. Mój dzisiejszy wypiek, jako że drożdże są u nas dostępne, to na drożdżach. Pszenno - żytni, na maślance z garścią otrębów. Pozdrawiam Jacek
  8. JASI

    O WDZIĘKACH MARYNY...

    No to zmiana klimatu... Pozdrawiam Jacek
  9. JASI

    O WDZIĘKACH MARYNY...

    To może dalej...
  10. JASI

    Numeracja w A. Willmann & Co.

    Piękny zegar, z krótkim wahadłem. Widzę, że mechanizm bardzo podobny do mojego, tyle że mój jest z sekundnikiem i ok. 8 tys numer wyższy. Poruszałem ten temat w kilku wątkach. Nurtuje mnie sprawa znakowania poszczególnych elementów mechanizmu. W moim znakowany jest każdy element, dosłownie każdy. W tym mechanizmie - oglądałem zdjęcia dokładnie - nie ma żadnych znaczków, ani cyferek. Czy Ktoś potrafi mi to wytłumaczyć? Ten sam producent, prawie identyczny mechanizm... Pozdrawiam Jacek
  11. JASI

    H.Endler & Co.

    Dziękuję Tatyana. Tak mniej więcej przypuszczałem, a skrzynka, czy można przypuszczać, że jest po 1877,czy jeszcze młodsza? Kłaniam się nisko i pozdrawiam Jacek.
  12. JASI

    H.Endler & Co.

    Dziękuję Piotrze. Pisałem o książce http://zegarkiclub.pl/forum/topic/29423-książki-o-zegarach/page-7#entry2729332 Sprawdziłem, jest to samo co w artykule. Ale H. Endler firmę miał w Pełcznicy i w Świebodzicach na Granicznej-wg książki... PS Przepraszam, właśnie znalazłem przypis - Pełcznica to były przypuszczenia, a Graniczna należała do Cierni, ale wcielona w 1956...
  13. JASI

    H.Endler & Co.

    Ja bazowałem na artykule : http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=14787 To samo jest też w Jego książce.
  14. JASI

    H.Endler & Co.

    Dzięki. Mam jeszcze pytanie, jeżeli chodzi o datowanie mojego mechanizmu - z którego może być roku? Firma powstała w 1865 roku, znak firmowy zarejestrowany 8.10.1877. Według Rafała Wietrzyńskiego do 1881 roku wyprodukowano 61000 sztuk. Tatyana w poście powyżej podaje ok. 75000 w 1880 roku. Średnia produkcja była ok. 3800 rocznie, a w 1871 - 6200 sztuk. Czy mogę przypuszczać, że mój numer 13216 - bez sygnatury - został wyprodukowany przed 1870 rokiem? Jeszcze jedno, z którego roku może być skrzynka, jeżeli ma wytłoczony znak firmowy, to znaczy, że jest po 1877 roku? Pozdrawiam Jacek
  15. JASI

    H.Endler & Co.

    Coś mi się pomieszały zdjęcia... Tu jeszcze zdjęcie domu współcześnie... Oprócz pieczątki zegarmistrza jest też napis ręcznie... Knutsen Kjøge I jeszcze to 10/9 89.Rpz myślę, że to może być data jakiejś naprawy wykonanej przez Knutsena, a numer 3502 to może był numer mechanizmu... Odległość między Kjøge, a Nykøbing Sjælland to ok. 80km. Między Nyborg - zegarmistrz z mechanizmu - a Nykøbing Sjælland- skrzynka, to ok. 110 km. Myślę, że Endler się nie obrazi, jeśli połączę ten mechanizm z tą skrzynką... Pozdrawiam Jacek PS Musiałem podzielić to na 3 posty, bo zdjęcia się nie mieściły.
  16. JASI

    H.Endler & Co.

    Teraz przejdę do skrzynki, którą udało mi się kupić ostatnio. Ciężko było znaleźć skrzynkę do tak krótkiego wahadła, ale udało się. Oczywiście zaciekawiły mnie napisy z tyłu skrzyni - okazało się, że to też Dania... Był taki zegarmistrz, znalazłem nawet zdjęcia domu...
  17. JASI

    H.Endler & Co.

    Ja tylko lubię szukać... Jako, że minął rok mojej bytności na forum, wypadało by zaprezentować coś konkretnego. W tym temacie, bo to Endler, najpierw mechanizm, potem skrzynka. Niestety nie jest to komplet, ale blisko... Ponad sześć lat temu kupiłem mechanizm chodzika, w sumie komplet bez skrzyni. Wtedy nie wiedziałem, że to Endler, ale powoli czytając forum doszedłem do wniosku, że to Endler z krótkim wahadłem - 50 cm. Nie wiem czy można powiedzieć, że to dwarf, bo tarcza ma 18 cm. Wieszak nie oryginalny, wygląda na samoróbkę. Tarcza dosyć mocno sfatygowana, ze wskazówek, tylko minutowa, ale już mam komplet. Chciałbym zatrzymać się przy napisie na tarczy. Przez prawie 6 lat szukałem zegarmistrza, ale trudno było cokolwiek znaleźć. Petersenów w Danii sporo, ale w zeszłym roku na jednym z portali pojawił się taki Becker... gdzie na tarczy wyraźnie widać tego samego zegarmistrza co na mojej tarczy. W ten sposób znalazłem JULIUSA PETERSENA z Nyborg. Chciałbym wrócić jeszcze do mechanizmu, może Ktoś mi wytłumaczy, czy każdy producent w mniejszym lub większym stopniu, znakował poszczególne elementy mechanizmu. Spotkałem się z tym w Willmannie, Borussi i Beckerze, a w tym mechanizmie prawie wszystkie części mają cyferkę 8,nie jest to ostatnia cyfra numeru. Narazie tyle później dodam skrzynkę.
  18. JASI

    O WDZIĘKACH MARYNY...

    Jest promyczek nadziei, że wyborów nie będzie...
  19. Ale to nie jest zwykła tokarka, poczytaj temat od początku. Pozdrawiam Jacek
  20. JASI

    O WDZIĘKACH MARYNY...

    Wystarczy odciąć sznurki... Tylko kto się odważy...
  21. JASI

    O WDZIĘKACH MARYNY...

    Bal Marionetek...
  22. JASI

    O WDZIĘKACH MARYNY...

    Ellis Marsalis - zmarł na covid. Ojciec Wyntona i Branforda.
  23. JASI

    Galeria Gustava Beckera

    Jaki 2014 rok? Sygnatury z 31.12.2017 Datowanie z 08.01.2019 Czy są jakieś nowsze? Pozdrawiam Jacek
  24. JASI

    Galeria Gustava Beckera

    Niekoniecznie, a jak to Braunau albo roczniak, może budzik... Tu masz najbardziej aktualne sygnatury i datowanie G B. http://zegarkiclub.pl/forum/topic/20056-zanim-zadasz-pytanie-sprawdź-te-linki/?hl=%2Bbraunau+%2Bdatowanie#entry292087 Pozdrawiam Jacek
  25. JASI

    O WDZIĘKACH MARYNY...

    No to będzie... "przewrót majowy" ...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.