Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

To jest jakby osobna historia. Czym innym są zegarki z czasów pionierów kosmosu, a czym innym współczesne. Właśnie fajnie Marchewko, że  nie wzięłaś na tapet całości tematu, bo zrobiłoby się wypracowanie na pół zeszytu, a i tak tematu by się nie wyczerpało. Kto by to czytał? 

Mnie się taki wstępniak do kosmicznych podoba. Kto ma się zainteresować, to połknie bakcyla i będzie drążył sam, a kto ma na to wywalone, przeczyta i pójdzie dalej w swoją stronę. Nie da się kosmicznych zegarków rzetelnie opracować w jednym tekście. Jest ich za dużo i szczegółów z nimi związanych jest za dużo. Przykład chociażby Poljota Wiktora Gorbatki, który ostatnio rozkminiałem przy okazji rozmowy ze znajomym, to temat na jeden osobny wpis. Za dużo jest mitów i legend, za mało konkretnych faktów, każdy coś wie i ma urywki historii i dopiero po zebraniu tego w całość można próbować wyciągnąć finalne wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby zrobić rzetelny przegląd większości zegarków w kosmosie, choć pokrótce je opisać, trzeba by napisać książkę, i to dość opasłą. Pisząc ten tekst i tak pominęłam kilka informacji, bo faktycznie wyszedłby długi. Dla osoby, która dopiero wkracza w świat zegarków, te właśnie pionierskie wydają się najbardziej fascynujące. Ci, których zegarkowa pasja trwa już dłuższy czas, zapewne znają te wszystkie historie na pamięć. I dla nich,o wiele ciekawszy byłyby tekst o tych właśnie mniej znanych czasomierzach, o których nie wspomina większość artykułów. Zdaję sobie sprawę z tego, że na forum jest jednak więcej osób z tej drugiej grupy, i czytając mogły przysypiać;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe, syntetyczne opracowanie. Wiele wątków z możliwością pogłębienia dla chętnych
Super robota [mention]Carrot [/mention]
Zastanawiam się czy to nowa świecka tradycja. Temat konkursowy + wpis na ten temat
To by było coś!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nocny duch do niektórych, kolejnych tematów konkursowych mogą się takie teksty pojawić 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyście nie trafili do wątku konkursowego, a chcielibyście zobaczyć interpretacje koleżanek i kolegów dotyczące tego tematu, to zapraszam do oglądania i oddawania głosów:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.09.2020 o 00:16, tts napisał:

To dopiero zestawienie! Dzięki za wrzucenie linka🙂

Od razu sprawdziłam kilka rzeczy. Wg tego zestawienia, na nadgarstku Aldrina byl Speedmaster ref. 105.012. Przy wpisie pojawia się gwiazdka, ale nigdzie nie znalazłam wyjaśnienia co oznacza... Co do Sinna,  autorzy uznają, że astronaucie towarzyszył model 140. 

Swoją drogą, zestawienie zawiera ok. 90 marek i ponad 300 modeli. Trochę tych zegarków było 🙂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minutes ago, Carrot said:

To dopiero zestawienie! Dzięki za wrzucenie linka🙂

Od razu sprawdziłam kilka rzeczy. Wg tego zestawienia, na nadgarstku Aldrina byl Speedmaster ref. 105.012. Przy wpisie pojawia się gwiazdka, ale nigdzie nie znalazłam wyjaśnienia co oznacza... Co do Sinna,  autorzy uznają, że astronaucie towarzyszył model 140. 

Swoją drogą, zestawienie zawiera ok. 90 marek i ponad 300 modeli. Trochę tych zegarków było 🙂

 

Co do Moonwatchy chyba najlepszym źródłem będzie: https://www.fratellowatches.com/the-moonwatch/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dziś dotarł kolejny "kosmiczny" zegarek, czyli Wostok Amphibian, tzw "uszasta".

IMG_3803.thumb.jpeg.e80fe9ee7b22246432f29355cb068a03.jpeg

 

Ta akurat wersja, z aluminiową lunetą i srebrną tarczą jest dobrze udokumentowana, poleciała w styczniu 1975 r. na ręku Gieorgija Greczki w misji Sojuz 17.

 

518704661_Zrzutekranu2020-10-11o22_39_31.thumb.png.f6911ec6eb6febf633390561424a0e51.png

 

 

302438199_Zrzutekranu2020-10-06o20_34_28.png.262499c019853d06ca0c94946c84952a.png

 

Powiem szczerze, że znalezienie takiej wersji, z aluminiowym bezelem, w oryginalnym i niezłym stanie nie jest proste. Długo szukałem, prawie rok i wreszcie mam. Teraz z "Romanienką" z Sojuza 38 tworzą udaną parkę:

 

IMG_3804.thumb.jpeg.aa574e1a6b88ff3e1fe18474572639d6.jpeg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Renqien, gratuluję nabytku. Całkiem dobrze wygląda🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według stanu na 9.01.2022 r. w kosmosie było 1899 zegarków, a najnowszym, a zarazem pierwszym tej marki jest Panerai Radiomir 210.

I od razu zaliczył spacer kosmiczny.

 

https://swisswatches-magazine.com/blog/up-among-the-stars-an-unexpected-panerai-in-space/

 

 

 

An-Unexpected-Panerai-in-Space-800x470.jpg

Soyuz-MS-19-Commander-Anton-Shkaplerov.jpg

Edytowane przez sanik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile pemiętam, że Francuzi w latach 80. brali ze sobą Yemy Spationaute. Nie za ładne zegarki, nawiasem mówiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Sierżant Julian napisał(-a):

O ile pemiętam, że Francuzi w latach 80. brali ze sobą Yemy Spationaute. Nie za ładne zegarki, nawiasem mówiąc.

Według zamieszczonej wyżej bazy, Yema była 5 razy. Oto jedna z nich

Jean-Loup Chrétien_Soyuz T6_1982.06.24_Yema_Spationaute I - 1982_YEMA_SpationauteI_T6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie zegarek… ale czas mierzy idealnie, wymiary 60mm x 60mm, trzy tygodnie temu wrócił z serwisu 🚀

IMG_3082.jpeg

IMG_1562.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez grejtfrut
      Sprzedam Omegę Speedmaster. Hesalit i manualny naciąg.
      Ref. 311.30.42.30.01.005, kupiony w Polsce w 2020 roku, w Kruku. Zegarek oceniam na 9/10, minimalne ślady na tarczy i hesalicie. Jeżeli ma być nieskazitelny, Cape Cod poradzi sobie w zupełności. W zestawie ręcznie szyty pasek z ładownicy z 1976 w stanie 8/10, nieużywana bransoleta, nieużywane 2 oryginalne paski, medal, szkło powiększające, przyrząd do skracania bransolety. Cena: 21700pln. Zegarek jest w do obejrzenia w Sanoku, ale często bywam w Rzeszowie, Tarnowie, Krakowie. 



       



       
       
    • Przez Jogi
      Czołem  
      Na sprzedaż Sinn 556A, który jest w moim posiadaniu od nowości i został zakupiony u autoryzowanego sprzedawcy marki w Polsce.
      Wszelkie paski i przedmioty, które mogą być widoczne na zdjęciach, nie wchodzą w skład oferty - chyba, że w opisie danego zegarka napisałem inaczej.
       
      I. ZAMIANY
      Możliwe (w dowolnej konfiguracji zegarkowo-gotówkowej), ale tylko na coś z poniższej listy:
      -. Sinn 105 UTC;
      -. Sinn 103.061;
      -. Sinn EZM 13.1;
      -. Sinn 856;
      -. Sinn EZM 3;
       
      II. DOSTAWA I PŁATNOŚĆ
      1. Płatność przelewem, całej kwoty, na wskazane konto. Ewentualnie gotówka przy odbiorze osobistym.
      2. Koszty pakowania i wysyłki biorę na siebie.
      3. Odbiór osobisty, w ciągu najbliższych kilku tygodni, w Rzeszowie.
       
      III. ZEGAREK
      1. Sinn 556A (556.014) (38.5 mm)
      Po dane techniczne odsyłam do strony producenta: https://www.sinn.de/en/Modell/556_A.htm.
      Zegarek był normalnie używany i od takiego używania pojawiły się zarysowania na bransolecie, w tym na zapięciu oraz dwa przytarcia na kopercie. Są to jednak normalne ślady używania, które w przypadku tego zegarka bardzo łatwo usunąć choćby gąbeczką do naczyń. Zegarek nie miał żadnych nieprzyjemnych przygód. Od spodu na uszach są ryski od zmiany pasków. Obydwa szkła czyściutkie, bez skaz.
       
      - stan zegarka: technicznie 10/10, wizualnie 7/10;
      - okres gwarancyjny do 29.11.2024 (w zestawie jest podbita karta gwarancyjna);
      - w zestawie jest wszystko, co dostaje się w sklepie - m. in. narzędzie do zmiany pasków, klucze imbusowe i klej do gwintów;
      - wszystkie zdjęte ogniwa bransolety w zestawie (obecnie bransoleta skrócona na nadgarstek 18-18.5 cm);
      - UWAGA! Brakuje jednego wkręta do bransolety;
      Odjąłem z tego powodu jeden punkt oceny wizualnej, jednak moim zdaniem nie stanowi to żadnego problemu, chyba, że ktoś ma nadgarstek >20 cm i lubi nosić takie małe zegarki.
      - dodatkowy, skórzany pasek marki Hirsch, model Modena - praktycznie nieużywany;
      - jeżeli zainteresowany będzie chętny, to za darmo mogę dorzucić 3 paski CNS widoczne na ostatnim zdjęciu - dobrze leżą z takimi małymi zegarkami;
       
      Cena: 4000 PLN
       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

    • Przez Jaspel
      Na sprzedaż dobrze znany Sinn w bardziej kompaktowej i wygodnej wersji U50 - koperta 41mm średnicy/ kapitalne 11mm grubości.
      Koperta wykonana w SUG  (własną fabryka Sinn) ze stali Uboot, piaskowana I hartowana - tegiment.
      Szkło szafirowe z zewnętrznym ar, wr500m, w środku sw300.
      Zegar z kopertą i bezelem w tegimencie, również bransoleta tegiment.
      Stan koperty 9.5/10 - brak śladów użytkowania, szkło czyste.
      Bransoleta 10/10 - jeszcze folie.
      W komplecie zegarek na bardzo fajnej gumce ze zdjęć, pełna bransoleta z endlinkami itp, komplet pudel do zegarka i bransolety, instrukcja, karta gwarancyjna z paragonem z zatoki zegarków ( kupiony 02.2023).
      Odbiór Bydgoszcz lub spotkanie w połowie drogi Poznań/3miasto/Łódź.
      Realizacja, proszę jeszcze nie usuwać.
      Mogę wymienić na coś tańszego/droższego.
       



















    • Przez Jogi
      Czołem  
      Na sprzedaż dwa zegarki, obydwa są w moim posiadaniu od nowości i obydwa zostały zakupione u autoryzowanych sprzedawców tych marek w Polsce.
      Wszelkie paski i przedmioty, które mogą być widoczne na zdjęciach, nie wchodzą w skład oferty - chyba, że w opisie danego zegarka napisałem inaczej.
       
      I. ZAMIANY
      Możliwe (w dowolnej konfiguracji zegarkowo-gotówkowej - mam jeszcze kila zegarków, których potencjalnie mógłbym się pozbyć), ale tylko na coś z poniższej listy:
      -. Sinn - 105 UTC, 103.061, EZM 13.1;
       
      II. DOSTAWA I PŁATNOŚĆ
      1. Płatność przelewem, całej kwoty, na wskazane konto. Ewentualnie gotówka przy odbiorze osobistym.
      2. Koszty pakowania i wysyłki biorę na siebie.
      3. Odbiór osobisty, w ciągu najbliższych kilku tygodni, w Rzeszowie.
       
      III. OFEROWANE ZEGARKI
      1. Certina DS Action Diver (43 mm) - SPRZEDANA
       
      2. Sinn 556A (556.014) (38.5 mm)
      Po dane techniczne odsyłam do strony producenta: https://www.sinn.de/en/Modell/556_A.htm.
      Zegarek był normalnie używany i od takiego używania pojawiły się zarysowania na bransolecie, w tym na zapięciu oraz dwa przytarcia na kopercie. Są to jednak normalne ślady używania, które w przypadku tego zegarka bardzo łatwo usunąć choćby gąbeczką do naczyń. Zegarek nie miał żadnych nieprzyjemnych przygód. Od spodu na uszach są ryski od zmiany pasków. Obydwa szkła czyściutkie, bez skaz.
       
      -stan zegarka: technicznie 10/10, wizualnie 7/10;
      - okres gwarancyjny do 29.11.2024 (w zestawie jest podbita karta gwarancyjna);
      - w zestawie jest wszystko, co dostaje się w sklepie - m. in. narzędzie do zmiany pasków i klej do gwintów;
      - wszystkie zdjęte ogniwa bransolety w zestawie (obecnie bransoleta skrócona na nadgarstek 18-18.5 cm);
      - UWAGA! Brakuje jednego wkręta do bransolety;
      Odjąłem z tego powodu jeden punkt oceny wizualnej, jednak moim zdaniem nie stanowi to żadnego problemu, chyba, że ktoś ma nadgarstek >20 cm i lubi nosić takie małe zegarki.
      - dodatkowy, skórzany pasek marki Hirsch, model Modena - praktycznie nieużywany;
      - jeżeli zainteresowany będzie chętny, to za darmo mogę dorzucić 3 paski CNS widoczne na ostatnim zdjęciu - dobrze leżą z takimi małymi zegarkami;
       
      Cena: 4350 4044 PLN
       
      Poniżej zdjęcia - 6 ostatnich zostało wykonanych dzisiaj.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

    • Przez Stan_101
      Sprzedam Tag Heuer Carrera CAR2014.BA0799 bardzo mało używany.

      Zegarek kupiony w styczniu 2020 r. Sprzedaję z całym kompletem, tj. kartonik, pudełko, książeczki, ogniwa do bransolety.
       
      Carrere nosiłem sporadycznie, tylko w weekendy na zmianę z 2 innymi automatami. 
       
      Stan oceniam na 8,5/10. Posiada bardzo delikatne ślady użytkowania, jedynie jakieś włoskowate mikroryski na gładkich powierzchniach. Szkło czyste, bransoleta w super stanie,  starałem się wszystko pokazać na zdjęciach. Antyrefleks w tym zegarku jest świetny. Zegarek na żywo robi "robotę" 
       
       
      Cena: 9 700 zł.
       













×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.