Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość

Pogadajmy o samochodach :-)

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Autor1984 napisał(-a):

To inna kultura. F. Koneczny dostrzegł, że nie da się się wymieszać dwóch obcych cywilizacji, jak również dokonać adaptacji obcych zwyczajów. Nasza cywilizacja została oparta o trzy filary, których fundamenty są biegunowo odległe chociażby od cywilizacji islamu, o której wspomniałeś. To co u nas powoduje zgorszenie, strach i oburzenie w innej kulturze jest postrzegane jako "norma".

Byłem ironiczny, zapomniałem dodać emotikonkę (cały czas zapominam jak się teraz w internetach pisze).

 

Ja trochę nie rozumiem tej dyskusji, ale ja dziwny jestem. Jest dyskusja o od ograniczaniu wolności, bo kierowcy lepiej wiedzą jaka powinna być maksymalna prędkość na danym odcinku - ok. Jest dyskusja o ograniczaniu wyboru, bo tylko elektryki i hybrydy mają być promowane - ok. 
A nagle, jak trzeba karać, to mamy tyrady o tym jak to surowo karać - skoro ma być wolność i każdy wie ile ma jechać, to potem jak go karać za to że jechał za szybko albo kogoś zabił? Podobnie z piciem - albo wolność i każdy ocenia ile uważa że może wypić żeby czuć się swobodnie za kierownicą albo limity. Swoją drogą, w takiej Rosji limit chyba jest niższy niż u nas i jakoś …. nic to nie daje. Pisałem już tu o tym i wtedy po mnie jechaliście, ale napiszę jeszcze raz: Chyba nie powinno być tak, że ja wiem lepiej co w danym przypadku mi wolno, a czego nie. A mam wrażenie że często czytam tutaj takie wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, beniowski napisał(-a):

Byłem ironiczny, zapomniałem dodać emotikonkę (cały czas zapominam jak się teraz w internetach pisze).

 

Ja trochę nie rozumiem tej dyskusji, ale ja dziwny jestem. Jest dyskusja o od ograniczaniu wolności, bo kierowcy lepiej wiedzą jaka powinna być maksymalna prędkość na danym odcinku - ok. Jest dyskusja o ograniczaniu wyboru, bo tylko elektryki i hybrydy mają być promowane - ok. 
A nagle, jak trzeba karać, to mamy tyrady o tym jak to surowo karać - skoro ma być wolność i każdy wie ile ma jechać, to potem jak go karać za to że jechał za szybko albo kogoś zabił? Podobnie z piciem - albo wolność i każdy ocenia ile uważa że może wypić żeby czuć się swobodnie za kierownicą albo limity. Swoją drogą, w takiej Rosji limit chyba jest niższy niż u nas i jakoś …. nic to nie daje. Pisałem już tu o tym i wtedy po mnie jechaliście, ale napiszę jeszcze raz: Chyba nie powinno być tak, że ja wiem lepiej co w danym przypadku mi wolno, a czego nie. A mam wrażenie że często czytam tutaj takie wypowiedzi.

Idea wolności, to zdecydowanie coś bardziej skomplikowanego. Koncepcja, że wszystko uregulują przepisy jest, delikatnie mówiąc, naiwna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paulus57 napisał(-a):

Idea wolności, to zdecydowanie coś bardziej skomplikowanego. Koncepcja, że wszystko uregulują przepisy jest, delikatnie mówiąc, naiwna. 

Masz oczywiście rację, ale czasami bardzo spłycamy tę dyskusję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, beniowski napisał(-a):

Masz oczywiście rację, ale czasami bardzo spłycamy tę dyskusję.

Ja staram się tego nie robić. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, beniowski napisał(-a):

Masz oczywiście rację, ale czasami bardzo spłycamy tę dyskusję.

Niekoniecznie, w moim przekonaniu powinniśmy nauczyć się oddzielać nieroztropność od skrajnego debilizmu.

Edytowane przez Autor1984

"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu kończy się nieroztropność, a w którym zaczyna debilizm? Są na to twarde definicje tak żeby każdy mógł odnieść bezwzględnie? Idąc dalej, czy za zabicie człowieka z powodu nieroztropnosci powinna być niższa kara niż z powodu debilizmu?
Dla mnie osobiście zasada jest jedna. Piłeś nie jedź. Daj zarobić taksówkarzowi, albo nawet dwóm żeby Ciebie i auto pod dom przywieźli jak autem pojechałeś, a wyskoczyło niespodziewane picie. Czy wizja konfiskaty coś da? Nie sądzę. Dla mnie powinny być bardziej dotkliwe kary. Nie wiem, publikacja wizerunku pijanego kierowcy, prace społeczne w stroju "dedykowanym" dla ukaranego za jazdę pod wpływem. W Polsce przez dłuższy czas było społeczne przyzwolenie na jazdę pod wpływem, powoli się to zaczyna zmieniać. Ale trzeba jeszcze ze 2 czy 3 pokoleń żeby było widać konkretną zmianę na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, alleck napisał(-a):

W którym miejscu kończy się nieroztropność, a w którym zaczyna debilizm? Są na to twarde definicje tak żeby każdy mógł odnieść bezwzględnie? Idąc dalej, czy za zabicie człowieka z powodu nieroztropnosci powinna być niższa kara niż z powodu debilizmu?
Dla mnie osobiście zasada jest jedna. Piłeś nie jedź. Daj zarobić taksówkarzowi, albo nawet dwóm żeby Ciebie i auto pod dom przywieźli jak autem pojechałeś, a wyskoczyło niespodziewane picie. Czy wizja konfiskaty coś da? Nie sądzę. Dla mnie powinny być bardziej dotkliwe kary. Nie wiem, publikacja wizerunku pijanego kierowcy, prace społeczne w stroju "dedykowanym" dla ukaranego za jazdę pod wpływem. W Polsce przez dłuższy czas było społeczne przyzwolenie na jazdę pod wpływem, powoli się to zaczyna zmieniać. Ale trzeba jeszcze ze 2 czy 3 pokoleń żeby było widać konkretną zmianę na plus.
 

Nie ma. Każdy może przyjąć własne kryteria i wg nich oceniać. W mojej ocenie nieroztropność to przekroczenie dozwolonej prędkości, przejazd na żółtym świetle i wymuszenie pierwszeństwa. Natomiast za skrajny debilizm uważam spożywanie alkoholu przed jazdą jak i w jej trakcie. Znam przypadki kierowców ciągników siodłowych, którzy wypadali z kabiny po zjechaniu na bazę.

A słowa "piłeś nie jedź" można wrzucić między bajki. Wystarczy przeanalizować badania dotyczące spożycia alkoholu w Polsce.

CBOS w roku 2019 wykazał, że prawie 10% Polaków pije alkohol często. Osoby uzależnione od alkoholu często bez niego nie potrafią funkcjonować normalnie, w tym również wykonywać obowiązków zawodowych. Dlatego rzeczywiste oszacowanie liczby nawianych na drogach jest nie możliwe, że względu na charakter samego badania opartego o deklarację. Deklaracja od alkoholika ma takie samo pokrycie jak obietnice Tuska i Morawieckiego :D

Należy również mieć na uwadze czynnik klasyfikacji płci. Kobiety znacznie lepiej się kamuflują, aniżeli mężczyźni, a już na pewno nie przyznają się do problemu alkoholowego. Zresztą często się słyszy jak złapią znaną wokalistkę lub znanego aktora ;) Sądzę, że stać ich na dwie taryfy, a i tak tego nie robią. Dlaczego?

 

 


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Autor1984 napisał(-a):

Każdy może przyjąć własne kryteria i wg nich oceniać. W mojej ocenie nieroztropność to przekroczenie dozwolonej prędkości, przejazd na żółtym świetle i wymuszenie pierwszeństwa. Natomiast za skrajny debilizm uważam spożywanie alkoholu przed jazdą jak i w jej trakcie.

skoro każdy może przyjąć własne kryteria to trzeba pamiętać, że Mirek po setce i 2 żubrach może lepiej funkcjonować niż Zdzichu po samych 2 żubrach. Czyli prowadzenie auta przez Mirka po secie jest jak najbardziej roztropnym wyjściem, przynajmniej w jego mniemaniu ;)

Bajecznie proste rozwiązanie.  W Indiach jest "przepis", że kto pierwszy zatrąbi na skrzyżowaniu, ten ma pierwszeństwo? Ile to zaoszczędziłoby u nas problemów gdy sygnalizacja padnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest co piszesz. W Niemczech jest 0,5 limit, a mają podobną ilość wypadków po alkoholu co w Polsce przy większej liczbie kierowców.


Pozdrawiam,

Janek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, trollu napisał(-a):

skoro każdy może przyjąć własne kryteria to trzeba pamiętać, że Mirek po setce i 2 żubrach może lepiej funkcjonować niż Zdzichu po samych 2 żubrach. Czyli prowadzenie auta przez Mirka po secie jest jak najbardziej roztropnym wyjściem, przynajmniej w jego mniemaniu ;)

Bajecznie proste rozwiązanie.  W Indiach jest "przepis", że kto pierwszy zatrąbi na skrzyżowaniu, ten ma pierwszeństwo? Ile to zaoszczędziłoby u nas problemów gdy sygnalizacja padnie 

Ja nawiązałem do słów allecka o granicy roztropności. Każdy ma prawo ocenić jakie zachowanie jest nieroztropne, a jakie zakrawa o skrajną głupotę.


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wątpię, żeby za statystyki wypadków odpowiadał wyższy limit alko ale może może...

 

1 minutę temu, Autor1984 napisał(-a):

Każdy ma prawo ocenić jakie zachowanie jest nieroztropne, a jakie zakrawa o skrajną głupotę.

prawda ale tylko w chwili odpalania petardy. Jak urwie paluchy to tylko "oceniającemu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, trollu napisał(-a):

wątpię, żeby za statystyki wypadków odpowiadał wyższy limit alko ale może może...

 

prawda ale tylko w chwili odpalania petardy. Jak urwie paluchy to tylko "oceniającemu"

No właśnie, jako postronny obserwator mogę ocenić z jakim typem zachowania mam do czynienia :)


"Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje." Marek Aureliusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiązywałem do Mirka po setce i 2 żubrach ;)


Pozdrawiam,

Janek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, vvv napisał(-a):

Nawiązywałem do Mirka po setce i 2 żubrach ;)

Nie lubię żubra, i nie mieszam :)

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety uważam, że nie ma szans na szybką poprawę sytuacji.

Aby nastąpiła poprawa, to szeregowy policjant dbający o bezpieczeństwo w ruchu drogowym musiałby liczyć na wysokie premie zależne od "wychwycenia" pijanych kierowców lub takich bez uprawnień.

Tylko zdopingowanie służb może coś w tym temacie zmienić.

Gdyby złapanie pijanego za fajerą miało większy priorytet i prowadziło do premii i odznaki, od krycia się z suszarką w krakach to policjanci odłożyliby radar i grzaliby alkomaty.

Teraz mamy 2x w roku powszechną i uprzedzoną medialnie "akcję xxx" i całe społeczeństwo wie, że będą wzmożone kontrole policyjne a i tak rokrocznie ilości pijanych się nie zmieniają..

Wszyscy przecież liczą na to, że kontrola ich "nie trafi" - tu należałoby iść w kierunku uświadomienia pijanego, że kontrola na drodze będzie dla niego nieuchronna i granicząca z pewnością.

Każdy podświadomie czuje, siadając do flaszki wieczorem, że rano będzie niesprawny ale świadomość "jakoś to będzie - może mnie nie złapią" sprawia, że kolejne kieliszki przyjmuje bez strachu. Ten mechanizm powinien być odwrócony.

Dodatkowo - przed sądem osoba która dokonała przestępstwa "pod wpływem" powinna być karana tak samo lub nawet bardziej surowo niż trzeźwy za przewinienie nieumyślne.

Picie powinno boleć, zwłaszcza w przestrzeni publicznej - medialnej.

Powinny być felietony opowiadające o złapanych po pijaku i przykładnie ukaranych(ze skruszonymi w roli głównej), powinny być programy społeczne uświadamiające tych, którzy mogą interweniować gdy drugi po pijaku siada za kółkiem.

Za wskazanie/zgłoszenie, iż kierowca po kielichu jedzie autem ze wskazaniem nr rejestracyjnego i podstawowych danych kierowcy (aby policja mogła szybko go namierzyć jeszcze w aucie i potwierdzić nietrzeźwość za kółkiem powinna być nagroda lub medal od prezydenta za ratowanie życia niewinnym(niejeden sąsiad z chęcią by zadzwonił po całonocnej balandze za ścianą nie pozwalającą na spokojny sen ) ...

Tu niestety społeczeństwo musiałoby się wykazać, ale bardziej wykazać powinny się służby.

Napiszę więcej - immunitet powinien chronić tylko trzeźwych polityków a nietrzeźwym politykom za kółkiem tenże immunitet powinien być automatycznie zawieszany do wyroku sądowego bez względu na aktualnie pełnioną funkcję polityczną; zastępców każdy ważniak ma kilku, żadnej straty by nie było..

 

Debili, którzy po utracie prawa jazdy siadają za kółko (jeśli nie ma uzasadnienia typu "żona rodzi - jedziem do szpitala" ) sadzać od razu po kontroli i złapaniu na "dołek" - szybki sąd po 48h i kwartał w Rawiczu albo pół roku sprzątania psich kup na miejskich skwerach od 8:00 do 20:00 pod kontrolą kolegów którym za miesiąc kończy się taka służba a od poziomu czystości skweru zależy, czy zostaną w "służbie" kolejny kwartał..

 

Prawo mamy dobrze skonstruowane i restrykcyjne, ale brak ruchu ze strony służb i przyzwolenie społeczne powoduje, że będziemy często oglądali takie rozbite samochody i słyszeli o zabitych w takich spotkaniach ludziach.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zadra napisał(-a):

kwartał w Rawiczu albo pół roku sprzątania psich kup na miejskich skwerach od 8:00 do 20:00 pod kontrolą kolegów którym za miesiąc kończy się taka służba a od poziomu czystości skweru zależy, czy zostaną w "służbie" kolejny kwartał..

O czym Ty piszesz... więżień nie może być przymuszany do pracy, jeżeli sam  nie chce...

To nie to co z PRL... drelich ZK i kopanie rowów...

 Teraz się należy TV, Gry TV siłka,  cele spotkań itp... :)

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mkl1 napisał(-a):

O czym Ty piszesz... więżień nie może być przymuszany do pracy, jeżeli sam  nie chce...

To nie to co z PRL... drelich ZK i kopanie rowów...

 Teraz się należy TV, Gry TV siłka,  cele spotkań itp... :)

 

Upss.. 

zapędzilem się.. 

Pptraktyj zatem powyższe jako moje hasła wyborcze przed najbliższymi wyborami..  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

O czym Ty piszesz... więżień nie może być przymuszany do pracy, jeżeli sam  nie chce...

To nie to co z PRL... drelich ZK i kopanie rowów...

 Teraz się należy TV, Gry TV siłka,  cele spotkań itp... :)

 

W USA masz bardzo surowe kary za przestępstwa i jaki mają poziom bezpieczeństwa? Wszyscy się np. z takiej Norwegii nawalają jak to tam więźniom idealnie w więzieniach. A jaki poziom bezpieczeństwa ma Norwegia? Czy naprawdę myślicie że zapinanie ludzi łańcuchami, trzymanie ich w przeludnionych celach itp. spowoduje że będzie bezpieczniej? Można ich jeszcze prądem razić albo w izolatkach trzymać. Przecież ci ludzie wychodzą zdegenerowani po odsiadce i co z nich ma społeczeństwo? Tu nie chodzi jakieś superkomfortowe warunki w więzieniach, ale o to, że jeśli się kogoś wsadza (bo samo pozbawienie wolności powinno być karą) to potem ta osoba wyjdzie (pomijając wyroki dożywocia).

Wczoraj mówił o tym prof. Strzembosz w wywiadzie dla GW. Widać jednak że pomysły ministra Zero mają poklask w społeczeństwie. Zwiększeniu bezpieczeństwa to jednak nijak się nie przysłuży, podobnie jak pseudoreforma sądów. Miało być tak dobrze, a jak jest?

Edytowane przez beniowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że nie powinni zabierać samochodów bo rzeczywiście to może być zbyt niesprawiedliwe, zwłaszcza że każdy kto ma kasę będzie miał ferrari na weekendy, range rovera na wyjazdy z rodziną i seicento na powroty z imprezy. Biedni ludzie będą mieli tylko to seicento i stracą jedyny samochód. Ciężko znaleźć odpowiednią karę, która będzie sprawiedliwa, ale chyba wpadłem na genialny pomysł. 

Jeżeli kogoś złapią za jazdę po alkoholu to będzie mogła go wyr*chać w 4 litery cała murzyńska wioska. Czy ktoś biedny czy bogaty tak samo będzie niezadowolony. Jak ktoś powie, że przecież gejom może to pasować... to myślę że przy 17 "Kalim" przestanie


SPRZEDAM: Omega Ploprof, Panerai Luminor 217, Breguet 7097 Tradition, Rolex GMT, Omega Globemaster, Omega Speedy Tokyo, Hermes H08, Bvlgari Octo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zielony.m napisał(-a):

Ja myślę, że nie powinni zabierać samochodów bo rzeczywiście to może być zbyt niesprawiedliwe. Biedni ludzie będą mieli tylko to seicento i stracą jedyny samochód. Ciężko znaleźć odpowiednią karę, która będzie sprawiedliwa, ale chyba wpadłem na genialny pomysł. 

 

O tym się myśli zaczynając pić, zanim się wsiądzie za kółko. Wioski nie komentuję, bo nie wiem czy to na serio czy w ramach żartu, którego nie łapię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robił ktoś w ogóle badania czy więcej wypadków powodują kierowcy pijani czy kierowcy trzeźwi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Szyszkops napisał(-a):

Robił ktoś w ogóle badania czy więcej wypadków powodują kierowcy pijani czy kierowcy trzeźwi emoji41.png?

 

ale procentowo?


SPRZEDAM: Omega Ploprof, Panerai Luminor 217, Breguet 7097 Tradition, Rolex GMT, Omega Globemaster, Omega Speedy Tokyo, Hermes H08, Bvlgari Octo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, zielony.m napisał(-a):

 

ale procentowo?

Jak pijani, to oczywiście procentowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Paulus57 napisał(-a):

Jak pijani, to oczywiście procentowo. 

promilowo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
ale procentowo?

Może się okazać, że pijani jeżdżą ostrożnie ;) zwłaszcza w świetle twierdzeń powyżej, że w PL to co drugi śmiga po alko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.